Юбилейна гореща НЕМСКА тема- 200 !!!

  • 22 624
  • 739
  •   1
Отговори
# 120
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
При нас няма информационно затъмнение, защото в това училище идват деца, които имат някакъв проблем, защото училището е малко (64 деца общо), та вечно някой родител разговаря с учителката. Май само аз не ходя.
Ама понеже срок и половина водих АГ, та видях как са 2 и 3 клас, че с тях работех.
И при двете АГта трябваше доста да си снижа очакванията. Незнам дали проблемът е в мен или е другаде. Синът ми веднъж беше в АГто с мен и каза, че не съм била строга, а аз му обясних, че не искам да ги уча на дисциплина, а да дам възможност сами да си определят темпото и накрая да видят резултата си.
Отделно, че аз ходех от 13 до 14ч. и те бяха уморени, какво да изисквам от тях...
Имаше будни деца, които искаха предизвикателства и за тях имах по-сложни задачи.
Моето дете обаче винаги минава по тънката лайсна и се скатава, което няма да му е от полза.
Имат задачи Nuss ( раб. им тетрадка се казва Nussknacker ) и те са по желание, като направи 6 и получава подарък. Един път получи подарък, не го удовлетвори и не ги решава повече тези задачи, макар да може, не са му трудни.
Не само това, ами ако прецени, че задължителните задачи са повече от нужното и рисува Nuss-а пред задачата и не я прави 🤣
Оставих учителката да прецени как да оцени подобна домашна 😜
За сметка на това презентира.

Въобще като ви чета ми се стъжва...

# 121
  • Мнения: X
"""Въобще като ви чета ми се стъжва...""""

И на мен Cry Малката август ще е първи клас. Бях позабравила училищните неволи с баткото. Той вече е студент второкурсник  в Бг. Сега ново 20 с немската система. Малката има голям мерак за училище. С чудесни препоръки е и от детската градина, та ще видим. На тема: " училище" , ви следя стриктно.

Да питам нещо извън училището.
Като ходите на почивка в други държави, правите ли си допълнинелни здравни застраховки и какви?  От миналогодишната ни  почивка разбрах, че здравните ни карти  са крайно недостатъчни, дори за една елементарна посявка на урина. Та тази година мисля да правя, търся отзиви.

Последна редакция: пт, 05 юли 2019, 19:08 от Анонимен

# 122
  • Мнения: 7 261
Ние имаме Reise weltweit към АОК от доста години. За щастие не ни се е налагало да я ползваме.

# 123
  • DE
  • Мнения: 9 068
Миналата година мъжа ми направи остра алергична реакция, отидохме в спешното със здравната карта от АОК на която на гърба има европейската синя, за спешни случай.
Не ни я признаха ooooh! поискаха 30 лева за инжекция  Shocked Той се заинати, тегли им една .... Blush и си тръгнахме.
На другия ден на частен кабинет, изписа ни противоалергени и така.

# 124
  • Мнения: 9 356
Много съм съгласна с поста на Mößbauer-Effekt. Особено за преподаването и поднасянето на информация на родителите в Грундшулето. Как пък класната за 3 г. не намери време да каже кой как се развива? На род. срещи се занимаваме с глупости, ако попитам след това, а синът ви е О.К. Е, как е добре, като не иска да чете, пише с грешки и т.н.

# 125
  • Germany
  • Мнения: 7 938
Имаме и ние допълнителна застраховка за пътуване в чужбина към Алианц. За детето в Италия не сме плащали, за мен платих веднъж 20-30 евро, но не ми се занимаваше после да си ги търся. Дано не се налага нещо по сериозно!

# 126
  • Мнения: 98
Здравейте! Какви документи ви бяха необходими за получаване на kindergeld? Предстои ми подаване на документи, затова моля ви за информация! Благодаря  предварително

# 127
  • Мнения: 11 314
Нямаме допълнителна здравна застраховка.
Споделям случай в Австрия преди 5 г. Направих тежка алергична реакция от ужилване на едно насекомо. На място кръв, система, рецепта за АБ и кортизонов мехлем. Платихме за прегледа,  дадоха ни разписка, пратихме я заедно с касовия бон от аптеката на здравната каса и ни върната всичко, заедно с лекарствата от рецептата. Здравните си карти ги носихме, но нямаха апарат, с който да ги четат. А бяха туристически район.

Да кажа за училищната система, че съм на 100 % съгласна с Mößbauer Effekt. При нас началните училища са с една идея по-добре, явно зависи от самата провинция и местното ръководство.
Ние също приключихме с началните училища.
Сега голямата я тресе треска - а къде в неделя.
Май ще прави Freiwillites soziales Jahr. Пък каквото сабя покаже и честта майко юнашка.

# 128
  • Мнения: X
Здравейте! Какви документи ви бяха необходими за получаване на kindergeld? Предстои ми подаване на документи, затова моля ви за информация! Благодаря  предварително

Аз мога да дам информация от преди година.
Преведени акт за раждане на детето и акт за граждански брак, които си преведох собственоръчно, сложих и копия от българските. Удостоверения за адресна регистрация на тримата и за Persönliche Identifikationsnummer. Заявление си изтеглих и попълних на български, всичко в един плик и го пуснах в пощенска кутия на спирка. Очаквах да поискат допълнително документи, но вместо това на 18-тия ден получихме парите с начална дата от адресната регистрация. После получихме писмо и това беше.

# 129
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Формулярът за детски е онлайн, попълва се и се разпечатва.

Ето и какво друго трябва: https://www.kindergeld.org/kindergeld-antrag.html

# 130
  • Мнения: X
Има го и в pdf на няколко езика.

# 131
  • Немция
  • Мнения: 6 875
Аз също не съм забелязала информационно затъмнение в основното у-ще. Два пъти годишно разговор с учителката, както и всеки през останалото време може да се влезе да попита нещо, да сподели за проблем, ако се налага.
Виж, в гимназията ще е нещо много по-различно, отделно бъдещата класна се очертава да е крокозъбел, според слуховете.  Rolling Eyes
За натоварването с нарастването на класовете в Грундшулето не забелязвам някакъв скок с 3-4 клас Thinking- големият имаше порядъчни домашни от началото, материалът ми се струва в рамките на обичайното, няма рязка промяна. Малкият още от 1 клас е с още по-добра порция домашни(4-5 задачи, някои бързи, някои не), определено не са за 5-10 минути. И редовно работене с тетрадки за свободна работа.

Ася, беше споменала , че Тим харесва енциклопедиите на Was ist was- ами наблягайте тогава на такава литература. Детски комикси също е решение. Или нещо под формата на игра, което да налага четене, писане на думи- ще го измъдриш, сигурна съм. Wink

Вечке, в каква област ще е тази социална година или още е неясно?

# 132
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Оффф не чете, Бибит.
По картинката е запомнил наизуст текста и ако го карам да чете, поглежда първите една-две букви и насосва думата 😵
Комикси, скрабъл предлагам, но не иска.
Сега играем един куиз и трябва да чете: ми понякога не разбирам въпроса 🤐
Иначе пише доброволно, ако е сгазил лука се извинява писмено. трябва да снимам някоя творба... 😂
Иначе има по две задачи по мате, това е 2/3 А4, и цяла страница по немски. Понякога са точно 10мин, понякога повече, ако е уморен.

# 133
  • Мнения: X
Хаха... и мен ме бяха изловили в първи клас, че знам текстовете наизуст.

При нас още не правят истински диктовки, но често правят Laufdiktat. И вкъщи понякога му давам и го карам сам да си проверява след това.
Аз честно казано не знам как се учи този немски правопис от деца..., че то почти няма правила. Децата масово бъркат кога къде коя буква се пише, но то е съвсем нормално като няма съответствие м/у звук и буква. И аз се чудя как да помогна на моето хлапе да се научи да пише правилно. Той чете, но явно не му е достатъчно, защото свободно написан от него текст изглежда умопомрачаващо. В края на втори клас все още не им оценяват правописа (поне поправят грешките), но от есента ще имат нова учителка и...

# 134
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Ето пример, който успее да разбере какво пише, има едно от мен 🤪

Общи условия

Активация на акаунт