На море в Турция - тема 62

  • 57 832
  • 726
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 797
А трябва ли преходник към контактите в Турция? И още един (тъп, знам) въпрос - носите ли си надуваеми плажни артикули от тук?

Контактите са като нашите. Дъщеря ми е голяма и не сме тръгвали с идеята да ползваме нещо надуваемо, но от магазина на хотела й купих една надуваема поничка, която е много голяма и лежеше на нея, носеше се по вълните, около 25 лв излезна.

# 616
  • Мнения: 1 377
Абе то и аз съм голяма Grinning и мога и да плувам, ама съм си наумила, че искам точно нещо като това, което сте купили. Благодаря за бързия отговор, Краси Simple Smile

# 617
  • Пловдив
  • Мнения: 1 889
А трябва ли преходник към контактите в Турция? И още един (тъп, знам) въпрос - носите ли си надуваеми плажни артикули от тук?
Да ние си носим. 😄

# 618
  • Мнения: 5 063
Това за вайбър и месинджър ме озадачи. Нямам спомен как съм говорила с роднини, като сме били в Одрин през май, но сме говорили. Може да е някакво вътрешно ограничение на мрежата на хотела. Ще попитам и приятели турци да кажат.

Иначе за надуваемите аксесоари да си кажа и аз. Миналата година ми беше голям мерак да се изпружа на надуваема пица. Взехме, взехме и помпа специална, ама пак - 1 час се надуваше това нещо. Да не говорим колко място зае в апартамента, който бяхме наели на морето. Нямаше как и в колата да се побере Joy Та за инстаграм си свърши работата - много лайкове, много нещо, обаче останалата част беше ужас Grinning Трябва да я продам тая пица.

Един специфичен въпрос: някой да е посещавал наргиле бар в Кушадасъ и да препоръча?

# 619
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 441
И ние носим надувни неща - тази година дюшек и един голям пояс като автомобилна гума...очила за плуване (много са удобни на пяна партитата 😉)

# 620
  • Варна
  • Мнения: 870
Concordia celes hotel5* Алания-мнения.И някой чувал ли е за агенция Nara tours  Варна?

# 621
  • Мнения: 125
Нещо друго в района на Дидим /свен храма/ има ли интересно, зоопарк, аквариум?

anbibian ,
това е моят списък, който бях приготвила при почивката ни в Дидим, ако ти се стори интересно:

Скрит текст:
https://www.muze.gov.tr/en/museums/ephesus-musem

Домът на Дева Мария
Meryrm ana evİ
Адрес: Sultaniye Mahallesi, 35922 Selçuk/Измир, Турция
Вход и паркинг

Светилището на Meryem Ana е частна турска асоциация "Hz Meryema Ana Evi Derneği", която осигурява поддържането на светилището. Предложенията в полето за предлагане отиват в тази асоциация.

Входният билет се заплаща в общината на Selçuk.

Цената на входния билет е 25.00 TL за чужденците и 10.00 TL за турските граждани.
 
Стена на желанията

 Meryemana също има значение за мюсюлманите, за които Мария е била майка на един от най-големите пророци на исляма, наречена Иса Пейгърбърт. Следователно много мюсюлмани идват на поклонение на Марийм Ана Еви, за да оставят своите молитвени намерения. Те често са написани върху листове хартия или пластмаса и се оставят на стената, разположена под параклиса. Тази стена е известна като "стената на желанията“

пружина

Отляво, когато напускаме параклиса в края на площада, има стълбище, което води до изворите, където приключва посещението на Марийм Ана. На първото кацане минаваме пред малък магазин. Това е единствено продажбата на сувенири и подаръци, поставени в кутиите в параклиса, които осигуряват парите за поддържането на храма на Мерием Ана. Магазинът е собственост на сдружение (Dernek), съставено от християни и мюсюлмани; избрани членове, които работят доброволно. Слизайки по стълбите, стигаме до изворите. Те се хранят с питейна вода от кладенеца на север източно от параклиса. Някои казват, че са получили лек от питейна вода. Много посетители пият водата и искат да отнемат с тях.

Като обърнем гръб на пружините, ние следваме пътя към изхода. Нашето посещение в това място, свято за християни и мюсюлмани, приключва. Това място, параклисът и околностите му стават, през 1892 г., собственост на сестра Мари де Мандат Гранди, която вдъхновява търсенето на Марийм Ана. След това титлата се предава на Фр. Пулнин и след това до о. Еузет, който го е дал на Дернек (Асоциацията), който го управлява днес, макар че имотът е много по-малък, за да се възползва от Националната гора, която го заобикаля.





Троя
Троя (Troy, на турски Truva) е легендарен град и център на Троянската война, описана в епическата поема "Илиада" на Омир.
Троя е забележителност, разположена до брега на сегашната провинция Чанаккале в Северозападна Турция. Местността е вписана в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство през 1998 г.
История и разкопки на Троя
През 1870 г. заможният германски бизнесмен Хайнрих Шлиман започнал археологически разкопки на областта. Били намерени останки на града от различни епохи. Така се сформирали различните градове Троя през вековете (общо 9 на брой). Троя I - V – първият град е основан през III в. пр.Хр. По време на бронзовата епоха е процъфтявала търговията, тъй като всички търговски кораби към Черно море минавали през града. Троя VI - разрушен около 1300 г. пр.Хр. вероятно от земетресение – не са били намерени останки от хора. Троя VII – най-вероятно това е Омировата Троя – от средата до края на XIII в. пр.Хр. Останките показват, че градът е бил разрушен заради война. Троя IX – последният град от археологическите разкопки – основан е от римляните по време на царуването на императора Август и е бил важен търговски център до построяването на Константинопол – столица на Римската империя.
През византийският период градът постепенно западал и накрая изчезнал. Години наред не е бил охраняван и е подлежал на множество плячкосвания.
Музей на Троя и атракции в археологическия парк
Историческите останки на Троя се намират в комплекс, в който освен разкопките, ще видите и голям дървен кон, в който можете да се качите подобно на троянците. Има магазин за сувенири и музей. Като атракция се предлага да се облечете в дрехи на "троянци" и да се снимате. На крайбрежната алея на Чанаккале също има дървен троянски кон - декорът, използван във филма "Троя", който обаче можете само да снимате.
На място има табла с информация за разкопките и деветте града, съществували тук, но при самите разкопки табелите са малко и ще ви трябва въображение, за да си представите къде какво се е случвало. Ако искате да научите повече, наемете си екскурзовод.
Билетът за археологическия парк струва около 25 турски лири.
Работно време:
Април - октомври 8:00 - 19:30 часа
Ноември - март 8:00 - 17:00
Как да стигнете до Троя
Разкопките на Троя се намират на около 30 км от град Чанаккале и на 2 км от главния път Чанаккале - Измир. От Чанаккале се движат минибусчета до Троя, които потеглят от автогарата, разположена под белия мост в града. За актуално разписание попитайте в туристическия център на Чанаккале (намира се до пристанището). Бусчетата са няколко на ден, като за връщането е добре да помолите служителите на Троя да проверят кое е следващото бусче за Чанаккале.

Istanbul Railway Museum
 
Адрес: Merkez, Çamlık Köyü, Selçuk, İzmir, Турция
Адрес: Çamlık Mahallesi, 35920 Selçuk/Измир, Турция

Cetin Model Village 
Адрес: Pamucak Kavşağı, Arvalya Mevkii No:4, 35920 Selçuk/İzmir, Турция
Работно време:
неделя   9:00ч.–18:00ч.
понеделник   Затворено
вторник   9:00ч.–18:00ч.
сряда   9:00ч.–18:00ч.
четвъртък   9:00ч.–18:00ч.
петък   9:00ч.–18:00ч.
събота   9:00ч.–18:00ч.

Храм на Артемида
 
Адрес: Atatürk Mh., Park İçi Yolu No:12, 35920 Selçuk/İzmir, Турция

Работно време:
неделя   8:00ч.–19:00ч.
понеделник   8:00ч.–19:00ч.
вторник   8:00ч.–19:00ч.
сряда   8:00ч.–19:00ч.
четвъртък   8:00ч.–19:00ч.
петък   8:00ч.–19:00ч.
събота   8:00ч.–19:00ч.

Библиотека на Целс
 
Адрес: Acarlar Mahallesi, 35920 Selçuk/Измир, Турция
Работно време:
неделя   9:00ч.–17:00ч.
понеделник   9:00ч.–17:00ч.
вторник   9:00ч.–17:00ч.
сряда   9:00ч.–17:00ч.
четвъртък   9:00ч.–17:00ч.
петък   9:00ч.–17:00ч.
събота   9:00ч.–17:00ч.

Ефес
Efes Arkeoloji Müzesi

 
Адрес: Atatürk Mh., Uğur Mumcu Sevgi Yolu, 35920 Selçuk/İzmir, Турция
Работно време:
неделя   8:00ч.–19:00ч.
понеделник   8:00ч.–19:00ч.
вторник   8:00ч.–19:00ч.
сряда   8:00ч.–19:00ч.
четвъртък   8:00ч.–19:00ч.
петък   8:00ч.–19:00ч.
събота   8:00ч.–19:00ч.


# 622
  • Мнения: 1 710
sneji_suni, Concordia celes е хотел с много малка територия и доста стаи предвид ограниченото пространство. Плажът е изцяло чакъл, аква обувките са задължителни. За икономичен хотел нивото му е средна хубост, има много какво да се желае.
По отношение на агенцията - в регистъра на Министерство на туризма всичко изглежда ок. Имат си разрешително и валидна застраховка. Датата на разрешителното е от 2018 г., вероятно работят от тогава, но може просто да са правили някаква промяна миналата година, това едва ли е чак от такова значение. Видях, че имат изгодна оферта за този хотел за 9 нощувки с тръгване от Варна. Цената е добра - по-висока от офертите на Турс клуб, но пък по-ниска от Ориент и Емералд. Естествено не съм правила проучване на всички възможни оферти, просто исках да се ориентирам дали наистина е изгодна обявената от Nara tours промоция.
Въпреки че хотелът има доста минуси, за тези пари може би си заслужава. Обръщам ви внимание да проверите цената за какъв тип стая е, защото мисля, че е за икономична. Направете запитване в какво помещение ще ви настанят и какви са му особеностите, за да сте подготвени какво да очаквате.

lili99, информацията за музеите е полезна. Хубаво ще е да я сложа на първа страница, но има голяма вероятност да я пропусна, за това моля, припомнете ми, когато пусна новата тема.

Последна редакция: вт, 03 сеп 2019, 12:48 от Мaрги

# 623
  • Мнения: 2 957
Мармарис предлага ли се за Нова Година - не виждам такива предложения все още?

# 624
  • Мнения: 62
Да продължа с Ария Кларос.
Вчера за вечеря имаше скумрия и ние хапнахме. ПРЕЗ нощта такива кисилини получихме, че беше ужас.
Сутринта видяхме др.българи и те казаха, че имали кисилини и повръща ли. Ами явно и храната не е както трябва.
Ако имате резервация за този хотел, сменяйте ако е възможно!
Мой съвет.
От вчера сме в хотела, и подкрепям напълно! Ако на някой му предстои, особено със деца, да се отказва!
Чистотата е под всякаква критика, част от персонала или не е обучен или си е неадекватен, за 8 години по тези курорти /в 4+* също сме били 2 пъти/ - този е най- зле/, а храната все едно е готвена за животни!
Нямах време да търся много и да сравнявам, хареса ми детския басейн, базата също изглеждаше добре по снимки и като видях и някой и друг положителен коментар в ТрипАдвайзър и директно резервирах , грешката ми е че въпреки че прочетох кофти неща преди тръгването - не се реших да кенселирам!
Пак ще си го направим весело с дечицата, само да не се натровим!

Последна редакция: вт, 03 сеп 2019, 15:31 от MomOfTwo

# 625
  • на село
  • Мнения: 3 926
Знам, че бях чела, но като  не помня... Въпросът ми е, фериботът на Келитбахир/ дано беше така/ пътува ли вечер?  Мислим да тръгнем тази нощ към 1ч. там ще сме мисля към 4- 5, а не ми се чака на Гелиболу с камиони и тирове.

# 626
  • Мнения: 242
По повод условията в Ария Кларос.  Не може ли на място да потърсите съдействие от посрещащата фирма. Ако има страшни разтройства от храната може да уведомите лекаря в хотела, да напишете оплакване до управителя. Потърсете санитарен контрол. Ако бях аз нямаше да само да се оплаквам, сигурно щях да предприема нещо. Все пак хотелът има претенции да е 5*.

# 627
  • Варна
  • Мнения: 765
Знам, че бях чела, но като  не помня... Въпросът ми е, фериботът на Келитбахир/ дано беше така/ пътува ли вечер?  Мислим да тръгнем тази нощ към 1ч. там ще сме мисля към 4- 5, а не ми се чака на Гелиболу с камиони и тирове.
Ако не бъркам и вие бяхте от Варна, нали? Ако е така, пътя до ферибота Ви ще е около 6-7 часа, не виждам начин да се придвижите за 3-4 часа, т.е. помислете за графика. Което означава пристигане в Килитбахир около 7-8 часа сутринта при тръгване в 1 часа, значи не би трябвало да имате проблеми с ферибота по това време.

# 628
  • Мнения: 1 467
Здравейте, търся хотел за двама възрастни в района на Анталия за началото на октомври. Не ни е необходим аквапарк, предпочитаме да е в близост до населено място, за да има къде да се разхождаме и да има някакви забавления като за големи хора. Не сме почивали в района на Анталия досега и не знам как са плажовете, държим само да е пясък. Моля за предложения! Обикновено пътуваме с Емералд.
Благодаря!

# 629
  • Мнения: 1 377
Подайте тази информация с изискванията си за точен период и бюджет към тях тогава и след това можем да обсъдим предложенията им.

Общи условия

Активация на акаунт