Отговори
# 45
  • Мнения: 602
Здравейте, още ми е рано, но сега съм се сетила да попитам. В майчинството съм до ноември тази година, очаквам второто си дете в началото на април идната година. Тъй като с второто дете ще имам право на детски надбавки въпросите ми са няколко:
1. Колко време след раждането на бебето се подават необходимите документи?
2. Изисква ли се бележка за доходите ми по време на първото майчинство?

Благодаря Simple Smile

# 46
  • Мнения: X
В месеца, следващ този, в който е родено детето може да подадеш документи. Може да го направиш едновременно с подаването за помощта за раждане на второ дете. В документите няма промяна. От работодателя ще вземеш удостоверение за брутния доход, тъй като си била в майчинство, в него ще бъдат записани нули. Това, което ще запишеш в заявлението, ще са сумите, които ще вземеш или със справка с ПИК на НОИ, или от извлечение от банката, за 12 месеца назад. Не забравяй номер на банковата ти сметка при подаването, въпреки, че трябва да имат данни,  от еднократната помощ, след раждането на първото ти дете.

# 47
  • Мнения: 602
Много благодаря, Мяу Simple Smile

# 48
  • Варна
  • Мнения: 256
А аз да питам, след като съм подала за първокласник преди 1 август, пак ли ще я изплатят на 2 пъти?
Днес са превели цялата сума на помощта за първокласник.

# 49
  • София
  • Мнения: 1 304
А аз да питам, след като съм подала за първокласник преди 1 август, пак ли ще я изплатят на 2 пъти?
Днес са превели цялата сума на помощта за първокласник.
Аз ще мога да взема бележка от училището едва септември и тогава ще пускам за помощта. Четох, че тази година, тези които са одобрени за помощта за първи клас, автоматично ще отиват в списъците на БЧК и от там също ще получат помощ.... Нещо за тази помощ от БЧК казаха ли ти, ти нещо знаеш ли?

# 50
  • София-Младост
  • Мнения: 23 336
Изтрито от автора

Последна редакция: чт, 15 авг 2019, 11:47 от Ала-Бала

# 51
  • Мнения: 11 566
За БЧК- трябва да се следи сайта им, но помощта ще си я вземете чак зимата на 2020, когато детето вече е второкласник. Поне тази година така беше- ако не се лъжа да кажем от октомври, 2020 до края на февруари 2021 г. ще е при вас.
Ама как го обясних... Мога да напиша по спомен какво включва, ако те интересува.

# 52
  • София
  • Мнения: 1 304
Бележката от училище отпадна още миналата година (ако не бъркам). Правят си проверка по сл.път.
Искаха ми я, може ли последния регламент, закон където да покажа, че ме се изисква?

# 53
  • София-Младост
  • Мнения: 23 336
Бележката от училище отпадна още миналата година (ако не бъркам). Правят си проверка по сл.път.
Искаха ми я, може ли последния регламент, закон където да покажа, че ме се изисква?
Съжалявам, моя грешка. Иска се
 удостоверение, че детето (децата) е записано в първи клас на държавно или общинско училище, издадено от съответното училище;
В последствие за помощите за деца не се изисква бележка, че посещава редовно ... ще се коригирам по-горе.

# 54
  • София
  • Мнения: 1 304
За БЧК- трябва да се следи сайта им, но помощта ще си я вземете чак зимата на 2020, когато детето вече е второкласник. Поне тази година така беше- ако не се лъжа да кажем от октомври, 2020 до края на февруари 2021 г. ще е при вас.
Ама как го обясних... Мога да напиша по спомен какво включва, ако те интересува.
По скоро ме интересува, автоматично ли се влиза в списъците на бчк или трябва да се подават документи някакви?

# 55
  • Мнения: 11 566
Автоматично влизате в списъка, нищо не подавате. Peace

# 56
  • Мнения: 2 290
Дари, какво включват тези помощи?
Стана ми интересно Smile

# 57
  • Мнения: 11 566
Пиша по спомен.
3 пак. леща по кг.
3 пак. ориз по кг.
3 пак. спагети- стават като се сварят, не се разваряват гадно.
3 бут. по литър олио.
3 пак. по кг. захар.
0.500 кг. конфитюр
0. 500 кг. зелен фасул консерва
0. 500 кг. гювеч консерва
0. 500 кг. грах консерва
Имаше и консерви домати стерилизирани, лютеница, малка консерва рибна, друга с кюфтета с бял сос.
Не са лоши нещата, аз си ги консумирам.

Извинете за отклонението.

# 58
  • Мнения: 625
Здравейте, подготвих всичко да подам за детски и се сетих за iban- мога да си го извадя от онлайн банкирането само или трябва да занеса с всички документи и бележка с него от банката издадена? Винаги има по 100 човека в тези банки и за 2 мин работа се чака по 1 час та затова се чудех... изобщо да ходя ли.. благодаряя предварително Blush

# 59
  • Мнения: 11 566
На мен ми го искат издаден от банката.
Направих си 10 копия, и не се занимавам.

Общи условия

Активация на акаунт