Машина за хляб - 65 тема

  • 43 715
  • 739
  •   2
Отговори
# 195
  • Мнения: 277
Значи делиш на 3?
А по рецептите с 1 кл суха мая,как да заместя?Колко е 1 кафена лъжичка?
А тези които правят козунаци в машината,имате ли проблем с полепване на захарта по казанчето?Аз не съм пекла до сега,но се замислих по този въпрос как е в действителност?Трудно ли се почиства?

# 196
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 333
Значи делиш на 3?
А по рецептите с 1 кл суха мая,как да заместя?Колко е 1 кафена лъжичка?
А тези които правят козунаци в машината,имате ли проблем с полепване на захарта по казанчето?Аз не съм пекла до сега,но се замислих по този въпрос как е в действителност?Трудно ли се почиства?
съотношението суха-жива е 1:3
има разлика м/у  една и съща лъжица независимо каква е. при едни може да е 1гр. , при други 2 гр.
като гледам си начинаеща. добре е да прочетеш първа страница от темата. там има полезно инфо. сега имаме
повече време за четене. Smiley

# 197
  • Пловдив
  • Мнения: 144
Здравейте, някой има ли рецепта за солен кекс?

# 198
  • Варна
  • Мнения: 1 951

А тези които правят козунаци в машината,имате ли проблем с полепване на захарта по казанчето?Аз не съм пекла до сега,но се замислих по този въпрос как е в действителност?Трудно ли се почиства?
Правя тесто в машината, като първо разбивам яйцата със захарта и млякото, така че тя малко да се разтвори. Не съм имала залепнала захар. Използвам машината само за месене, не пека.

# 199
  • Добрич
  • Мнения: 5 464
Прясната мая съхранявам на вратичката на хладилника. Издържа 10 - 14 дена, според зависи....

Нямам проблеми със захарта. Последние години меся и пека козунаците в хлебопекарната, само преди последното втасване, изваждам, за да сплетя.


Скрит текст:



# 200
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 333

А тези които правят козунаци в машината,имате ли проблем с полепване на захарта по казанчето?Аз не съм пекла до сега,но се замислих по този въпрос как е в действителност?Трудно ли се почиства?
Правя тесто в машината, като първо разбивам яйцата със захарта и млякото, така че тя малко да се разтвори. Не съм имала залепнала захар. Използвам машината само за месене, не пека.
може би пита за захарта поръсена отгоре, а не в тестото. Smiley

# 201
  • Мнения: 3 615
Може ли изпитана рецепта за козунак в хлебопекарна?Благодаря.

# 202
  • Мнения: 1 523
Здравейте!Днес пробвах да направя хляб с прясна мая,но не се получи,тръгна да се надига, но спадна .Програма бърз хляб,за първи път я ползвам. Къде се поставя прясната,пак ли в брашното или във водата,нещо не ми  е ясно?Сложих 1/2 кубче прясна мая,много ли е ?

# 203
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 333
маята се слага според количеството брашно. не го знаем. надали може да ти отговорим. Smiley
на първа страница от темата би трябвало да има таблица в която са написани възможни проблеми и
тяхното решаване.

# 204
  • Мнения: 13 238
И според брашното, и според рецептата, че и според маята. Те и кубчетата мая дори не са еднакви, някои са за кило брашно, а други за 2... За бърза програма са рецепти дето изрично са указани за такава, те са с по-голямо количество мая. Като цяло бързите програми са си компромис, по-хубав хляб става на нормално дългите.
Иначе това което описвате ми звучи или като твърде много мая, или като твърде мокро тесто и то спада обратно вместо да остане бухнало. От тук няма как да предположим кое от двете е, гледайте си рецептата и евентуално коригирайте само малко с брашно ако не е добра консистенцията.

# 205
  • Мнения: 277
Да,начинаеща съм,благодаря за насоките.Точно от изчетеното съм малко объркана,понеже в темите по-назад имаше препоръка за 1*3 ,а в по скорошен имаше за друга мярка.Аз го правя по схемата х3 и ми се получават,така че на тази оставам.
Съжалявам,ако изглежда че не чета ,а директно питам,не е всъщност така.Щом се откопча от малките чета с удоволствие.То преди този застой в нас имах повече време на разположение Simple Smile сега единственото ми спасение да майсторя в кухнята Joy
Хляб пека от скоро,но поради липсата на суха Мая ,попадам единствено на прясна и ми стават супер хлебчетата,не спадат.
Аз разтварям маята в 100 мл от дадената по рецепта вода и я слагам при останалата Мая.И аз се чудех дали е правилно ,ако не е ,нека някой ни насочи.

# 206
  • Мнения: 6 830
Значи делиш на 3?
А по рецептите с 1 кл суха мая,как да заместя?Колко е 1 кафена лъжичка?
А тези които правят козунаци в машината,имате ли проблем с полепване на захарта по казанчето?Аз не съм пекла до сега,но се замислих по този въпрос как е в действителност?Трудно ли се почиства?
Да, деля на  3.
На лъжичката към моята хлебопекарна пише, че 1ч.л. е 5мл, 1 суп.лъж. 15 мл. За кафена не знам.
Аз съм правила козунак изцяло в хлебопекарната. Не ми хареса формата. Иначе вкусен и на конци. Наръсих захар отгоре, не е имало проблем с полепване по казанчето.
Иначе и аз когато бях начинаеща се обърквах от много четене, добре, че машината си знае работата и че рецептата в книжката беше точна.
И щом си налучкала как да правиш хубав хляб, не променяй нищо. Чела съм, че живата мая слагат при течните съставки, а сухата при сухите. Но пък съм срещала и мнение, че няма значение къде ще се постави живата мая.

# 207
  • Мнения: 277
Благодаря за препоръките!
Да и аз четох ,че и да я нарониш отгоре при брашното жовата мая пак ставало,но не съм пробвала.
А как добавяте стафиди на козунака?Преди сплитането се разточват трите топли и като плънка ли?

# 208
  • Добрич
  • Мнения: 5 464
Интересно ми е защо пишете "жива мая". Тя всичката е жива. Ако  е умряла тестото няма да втаса. Има суха и прясна мая.

Както вече споменах, меся само с прясна мая. От 2009 год. купен хляб у дома не е влязъл. Предварително в купа приготвям брашното, като върху него изсипвам захарта и солта. Така, като го изсипя, те отиват отдолу ( директно в течността), а брашното остава отгоре. Най-отгоре в казанчето натрошавам маята. Не разтварям във вода, нито подхранвам предварително.

Ето рецепта за козунака, на който съм качила снимки малко по-нагоре в темата.
Скрит текст:
Козунак в хлебопекарната
Адаптирана рецепта от тук: http://kulinarenelixir.blogspot.bg/2011/02/blog-post_23.html

Продукти:
150 мл. мляко /ползвам овесено/, топло за по-добро втасване
3 яйца  XL /1/2 жълтък e за намазване/
90 мл мазнина /слагам кокосово масло, мас, олио или смес от мазнините, стопени/
150 гр. захар /слагам кафява/
14 г.  прясна мая
есенция ванилия, течна или 3 сухи
700 г. брашно  /или колкото поеме/

При сплитането: до 200 г. добавки
озахаросани портокалови кори
сушени стафиди
сушени боровинки
бадеми
/За детето слагам само 2 кутии локум, предварително нарязан, че то не обича други неща/
сусам и кафява захар за поръсване

Програма: сладък хляб за 1500г.  За Мулинекс е 3 ч. и 55 мин.
Избирам  слабо препичане на коричката.

Бъркалките се омазняват /с четка/.. Добавят се яйцата, разбити с вилица със захарта, ванилията и брашното. Маята натрошавам най-отгоре. Ако я разтворя в млякото, козунакът опира в капака. При необходимост количеството брашно или мляко се коригира, за да стане хубава топка, която не лепне. Следва добавяне на мазнината лъжица по лъжица, като се изчаква след всяка лъжица да се поеме. Аз слагам мазнината в бехерова чашка и наливам по малко от нея.

Тестото и бъркалките се изваждат  след последното месене. Капакът се затваря, за да не изстива машината. По най-бързият начин тестото се разстила в омазнена тава, слагат се добавките, реже се на три и се усуква. Прави се плитка, която се връща в казанчето, но без бъркалките.

Последните минути от втасването, точно преди печенето се намазва с жълтък /може жълтъкът да се смеси с малко мазнина/ и се поръсва със сусам и захар.


Случвало ми се е маята да дойде повече и да опре в капака. Тогава около 10 мин. преди края на печенето премествам казанчето в предварително загрята фурна и доопичам там, за да не остане отгоре суров.

Ако не се надигне достатъчно, при следващия опит маята може да се активира.
Ако се надигне прекалено и опре в капака, при следващия опит може да се сложи студено мляко, вместо топло.



# 209
  • Мнения: 277
“Интересно ми е защо пишете "жива мая". Тя всичката е жива. Ако  е умряла тестото няма да втаса. Има суха и прясна мая...”

Аз я пиша “жива”,защото така я знам,така я чета по рецепти ,така я описват дори и по етикетите й!За мен прясна и жива е едно и също,не знам защо би ме подразнило определението “жива”!
Ако има някакво правило ,за което не знам моля извинете !

Общи условия

Активация на акаунт