Снимки – спомени от близко и далечно минало

  • 708 543
  • 11 934
  •   1
Отговори
# 4 335
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 692
Не съм от София и независимо че наскоро живях известно време там, нещата, за които пишете са ми почти непознати. Изключение прави обаче унгарският ресторант. Майка ми понякога с нейни колеги ходеха в командировки до София и на една от тях ме беше взела. Нищо друго не помня от това ми ходене в София, единствено, че ядохме специалитета на ресторанта - "Добра жена". Някакво месо, май навито на руло, полято с някакъв сос (може би гъбен), а вътре имаше кисели краставички. Изключително много ми беше харесал. След това повече не ми се случи да го ям или поне не си спомням.

# 4 336
  • нещотърсачка НАРЦИ Love is everything
  • Мнения: 12 066
С родителите ми много обикаляхме по ресторантите. Помня унгарския на Раковски и като откриха Форум на Витоша.
Леле, колко съм стара 🤣.
В унгарския на Раковски ми беше сватбата. Менюто - "Добра жена" и "Овари", за десерт - "Шомлай галушка". И оркестърът, цигулка, пиано, свиреше чардаши и популярни мелодии от оперети. Свекърва ми недоумяваше как така няма поне един ред петолевки да й разреша да ми овеси на врата. Joy

# 4 337
  • Street of Dreams
  • Мнения: 13 532
Импулс бяха култови. Помня, че бях луда по един определен, но не помня кой и как ухаеше.

Имам бегъл спомен от Валентина, колко ужасно лелишко ми се струваше облеклото... Grinning

Майка ми е разказвала, че е имала дървено сабо и е "чаткала" с него и е била голяма мадама, а малкият скептик, който не разбира какво е мода, все спореше:
- Ама те са грозни!
- Е бяха много модерни!
-Ама те са ужасно шумни!
- Всички мадами ходеха с такива.
- Защооо???

И така нататък...

# 4 338
  • София
  • Мнения: 14 005
Не съм от София и независимо че наскоро живях известно време там, нещата, за които пишете са ми почти непознати. Изключение прави обаче унгарският ресторант. Майка ми понякога с нейни колеги ходеха в командировки до София и на една от тях ме беше взела. Нищо друго не помня от това ми ходене в София, единствено, че ядохме специалитета на ресторанта - "Добра жена". Някакво месо, май навито на руло, полято с някакъв сос (може би гъбен), а вътре имаше кисели краставички. Изключително много ми беше харесал. След това повече не ми се случи да го ям или поне не си спомням.

Точно това и аз ядох последният  път Simple Smile. Нямам спомен какво беше обаче.

# 4 339
  • Пловдив
  • Мнения: 14 094
Нямам спомени в руските книжарници да се е продавало "Пиф". То и няма логика там да се продава!!!
Логиката беше, че живеех в малък окръжен град и в единствената руска книжарница имаше място и за книги/списания на други езици.
Купувахме си Pif и Hercule свободно и имам почти всички, които са били предложени на пазара.
Това се отнася за тези, които съм показала на снимката от предишния ми пост. По-късно имаше Пиф - списание на български език, което се продаваше по реповете.
Снимка от интернет:


Аз съм от голям град и ккнижарницата беше за чуждестранна литература. Просто и казвахме руска, защото повечето литература беше на руски. Още помня как като бях в 6-ти клас купихме на една съученичкка книга на английски, защото ходеше на школа. Тя кой знае колко знаеше и дали можеше да я прочете, но ние бяхме сигурни, че подаръкът е отличен Grinning

# 4 340
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 481
В Полския център имаше плочи западна музика и списания за кино. Чешки кристал се ценеше много, Немски център имаше също. По тия центрове си имаше доста "западняшки" джунждурийки.

Рекламите бяха в някакво предаване сутрин, бяха много индустриални. В новините също имаше много хвалби как вървят разни производства и кадри от заводи, тъкачни станове, преизпълнение на петилетката и труженици-герои. Телевизионния справочник май беше доста късно издание, когато вече имаше наченки на бизнес.

Приказката за храбрия шивач помня, и мухите. Том Сойер също беше на плоча, спести ми четенето. Идваха вкъщи приятелки да слушаме плочи и да рисуваме принцеси, цялата маса се покриваше с моливи и фулмастери.

От Импулсите помня La Pantera, с тежък аромат.

Парфето помня като се появи с фурор, и течния шоколад в малки чашки като за кафе, и плезир което беше фурийка с крем. Торта Гараш след сухите соц. пасти. Кроасаните бяха "рогче".

Бургери не помня, но помня хотдоци с франзела и твърде много хляб. Харесвах столчетата в сладкарница Ну Погоди на Графа и магазина с аквариума жива риба по-нагоре.

# 4 341
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 358
Като каза риба... кълна се, че още помня миризмата на рибния щанд в Халите и в гастронома на ЦУМ Stuck Out Tongue Winking Eye

Мммм, домашен течен шоколад.....и бонус някоя бучка... ммммммляс

# 4 342
  • Мнения: 2 886
Приказките по телефона?

# 4 343
  • София
  • Мнения: 14 005
А някой помни ли малките Хали в Хиподрума, където е Била сега? Аз имам много смътен спомен от там.
Помня приказките, но имахме дуплекс и не ми даваха да вися с часове.

# 4 344
  • нещотърсачка НАРЦИ Love is everything
  • Мнения: 12 066
Мурзилката я бях забравила.
Имах много от меките сини плочи от Кругозор. Най-много въртях един супер хит от онова време на дует Бакара.

На Графа имаше малко пазарче с павилиончета. Там продаваха най-невероятната бита сметана. После на това място вдигнаха сградата на Булгартабак. Нямам идея сега какво се помещава там.
Присетих се и за подсладеното кисело мляко "Снежанка", в малки пластмасови кофички. Още му усещам вкуса и за съжаление никой днешен производител не е успял да го повтори.

# 4 345
  • Мнения: 11 976
Тези дни покрай темата, като ходя в парфюмерийни и козметични магазини, се сетих да сапун Биляна. Някой помни ли го, беше много класен!

А в зрелия(и презрелия) СОЦ един завършващ клас подаряват на майка ми чудо невиждано! Комплект парфюмна вода, дори не парфюм и сапун в сапунерка Нина Ричи, ако правилно го изписвам. Майка ми благосклонно ми отпусна сапуна... за малко: joy:  Е, не помня досега такъв фин аромат, а не е като да съм нямала парфюми.

# 4 346
  • Мнения: 5 113
И плодовото мляко в найлонови пакетчета в лавките на училищата.А яйчния шампоан беше фаворит на баба ми.През седмицата ни къпеше вкъщи,а всяка събота ни водеше на баня,основно къпане.Така и не разбрах разликата между нашата баня и ,, градската".

# 4 347
  • Мнения: 3 732
  .... ...Имаше някаква песен "картошка" или нещо подобно.
Песента “Антошка”https://www.vbox7.com/play:d2fc1127
Може ли да ти върна отговор?

https://www.vbox7.com/play:a6999122


Майка ми е 60 и някой си набор. На тая песен пее и се радва като дете. Крокодила Гена и Чебурашка са били детските от онова време.

# 4 348
  • Мнения: 445
Събирахме се няколко приятелки и обикаляхме баните - Княжево, Горна баня, Овча купел. Имаше басейни, бабите се киснеха, а ние скачахме, плувахме (нищо че беше забранено) докато не ни изгонят.

# 4 349
  • Мнения: 3 732
Тоя дезодорант Импулс го продават и в Кауфланд - 3 лв. Дали аромата е същия?

Общи условия

Активация на акаунт