Противогрипна ваксина сезон 2019/20

  • 19 005
  • 232
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 675
Мисля, че след като сте близки, а не само лекар и пациент, то затова ЛЛ си е позволил подобно авторитарно поведение и едва ли не вземане на решение вместо Вас. Определено разчита да я послушате. А и е въпрос на характер този начин на поведение. Нашата ЛЛ например е така да се каже "на моменти" в настроенията си и начина на отношение - веднъж е сприхава и рязка, друг път е склонна даже странични "глупости" да си бъбрим...
Аз също обмислям да ваксинирам дъщеря си (7г.), но поради точно подобни опасения (негативно отношение по въпроса с ваксините на ЛЛ) мисля първо да се консултирам с нея. Все си мисля обаче, че няма как да няма вариант друг да постави ваксината.

# 46
  • Мнения: 3 439
Майка ми ми е личен лекар и като я попитах за мнение, отговорът беше: "Не ти трябва. Тя е само за 4 щама.". Мисля да питам педиатърката лл на дъщеря ми дали иска да ми я сложи Simple Smile

# 47
  • Мнения: 419
На нас ни ги поставя съседка, която е медицинска сестра. Истина е, че ваксините не обхващат всички щамове, но това не означава, че няма полза от тях. И всяка година се говори как заради масовото неваксиниране се стига до тежки усложнения при много хора

# 48
  • в кукувиче гнездо
  • Мнения: 3 187
Да речем средноголям град в югозападна България. Доводът буквално беше "Аз съм лекар и не си слагам, пък на вас ще тръгна да слагам. И на децата си не слагам, нищо им няма (което между другото не е вярно, тъй като, както казах, ги познавам много добре и знам със  сигурност, че зимата боледуват много). Веднъж си сложих и се разболях от грип." Доводите са доста абсурдни, но нямам много сили в момента да влизам в пререкания, та се чудех дали имам други опции.
Благоевград. Защо пък го криете?

# 49
  • Мнения: 9 276
Една от причините България да е на това дередже са точно личните лекари, много от които смея да кажа са доста необразовани и в разрез със световните експерти и практики. Ваксината наистина не е нужно да се слага на всички, но има групи, за които е крайно препоръчителна. Тези групи са пенсионерите над 65 години, малките деца, хората с хронични заболявания и бременните жени. При тези групи има голяма вероятност грипът да протече тежко и с усложнения, понякога фатални. Но дали личните лекари преопоръчват на тези хора ваксина? Аз поне не съм чувала, а ако има такива те са капка в океан. Не само това, но и много често личните лекари разколебават хората, с аргументите, че ваксината не е особено ефективна, което е истина, но дори и 50% ефективност (при децата е повече) е по-добре от нула, освен това ваксината предпазва от много тежки усложнения. И на мен ми се иска да имаше по-добра ваксина, но засега тази е единствената.

Относно четирите щама, грипът, въпреки че има безброй много щамове, реално през сезона доминират само няколко и СЗО всяка година прави прогнози кои ще бъдат най-вероятните щамове. Повечето пъти познават, проблемът с грипа е, че мутира много бързо дори през самия сезон.

Бих ти препоръчала да смениш личната лекарка, но за съжалениеняма гаранция, че и следващата няма да е същата. Така че докато не се промени мисленето на лл в България всеки да се спасява сам, намери някъде манипулационна или медицинско лице, което да сложи ваксината. Нашата лична лекарка за щастие лично тя слага ваксините, въпреки че децата съм ги ваксинирала веднъж и в СРЗИ.

Последна редакция: пн, 30 сеп 2019, 16:27 от LillyM

# 50
  • Другата България
  • Мнения: 37 205
Майка ми е пенсиониран медицински работник.
На всички ни ги слага тя. На нея ѝ я слагам аз. Grinning
Това от години. Но тя ме е научила и правя и всякакъв вид мускулни инжекции, дори и на съседи. С ваксината пък е съвсем лесно. Не съм в Благоевград, иначе щях да помогна.

# 51
  • Мнения: 419
Като зная, че има лични лекари, които се съгласяват да не поставят задължителни ваксини и фалшифицират документи, изобщо не се учудвам, че не се препоръчват противогрипните ваксини

# 52
  • Мнения: 1 858
Добре де, аз не схванах, лекарката не ви я препоръчва ОК, но след като вие все пак сте решили, отказва да ви я сложи?!
Ако е така определено е за смяна още през декември. Тя може да си каже мнението, но крайното решение е ваше. Не е нужно да се карате, просто отивате с ваксината и молите да я постави.
Иначе друг вариант е да търсите позната мед. сестра.

# 53
  • Мнения: 76
Благодаря много, радвам се да видя тази подкрепа, честно казано ми вдъхва нова увереност да не се отказвам. Да, A-L-I-N-A, отказа да сложи ваксина, като вместо нея изписа имуностимулатори. Междувременно, позната ми даде контактите на частен лл, който евентуално може да извърши манипулацията. Дано да имаме късмет.

# 54
  • Мнения: 1 226
В нета има медицински статии как се поставя ваксина. Всъщност е много просто, поставя се в горния мускул на ръката. Може да прочетете и вие да я сложите.

# 55
  • Мнения: 2 558
В ръката ли се слага?
Мислех да ходя тези дни да си сложа, но щерката от снощи е сополива и сега се чудя дали да отложа...?

# 56
  • Мнения: 2 480
В ръката ли се слага?
Мислех да ходя тези дни да си сложа, но щерката от снощи е сополива и сега се чудя дали да отложа...?

Щом е сополива, задръжте и изчакайте да видите какво ще стане през следващите дни.

Универсалното правило за всички ваксини е, че се слагат само на здрави хора!

Моите размишления водят към повече пациенти през зимата при личните и вероятно повече пари! Без ваксина.....А с ваксина броят им драстично ще намалее.......

Колкото до самостоятелното слагане на такава ваксина, аз го описах в миналогодишната тема. Можете да я потърсите и да го пуснете отново тук. Вече 20г. минаха, откакто ни научиха сами да си я слагаме. За други по-специални инжекции търсим, когото трябва.

Накрая ще цитирам доц.Любомира Николаева-Гломб. Познавам я лично и преди 2г. я попитах дали е възможно ваксината да ни предпази и от други щамове. Тя ми отговори, че е възможно, ако са близки до включените в нея. Ако са далечни-не. Това като че ли е слабоизвестно на населението. А на лекарите доколко е известно не зная.....

# 57
  • Мнения: 9 276
Едни обикновени сополи по принцип не са противопоказание за отлагане на ваксина. Това правило, че ваксините се слагат само на 100% здрави хора е универсално май само за България.

https://www.cdc.gov/vaccines/parents/visit/sick-child.html

 Аз самата съм си слагала ваксината с лека хрема без проблем. Обаче ако пиете антибиотици е по-добре да изчакате. По последни данни антибиотиците изглежда намаляват имунния отговор и оттам ефикасността на ваксината като разбъркват чревния микробиом.

https://www.nih.gov/news-events/news-releases/disrupting-gut-mic … s-flu-vaccination

# 58
  • Мнения: 2 480
Ако сме на антибиотик, непременно трябва да се консултираме как във времето да направим разминаването между него и ваксината. Иначе ефектът от нея ще бъде слаб.

# 59
  • Мнения: 9 276
Безплатни ваксини за пенсионерите щяло да има чак през втората половина на октомври, нямам идея защо толкова късно.

Ние решихме да не чакаме повече Ваксигрип и възрастните се ваксинирахме с Инфлувак. Утре се надявам да успея да намеря две ваксини в аптеката и другата седмица ще ваксинираме и децата.

Общи условия

Активация на акаунт