Великобритания - тема 79 Есенно- Зимна Коледна

  • 24 947
  • 741
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 4 120
Ами защо да чистя, а да не работя в хотел? Моя бг мениджър някога е работил тук, ама не му понася климатът на синузита и се върнал, каза че за няколко месеца с моите езици мога да стана мениджър. Говоря почти всички без унгарски, всички европейски, имам превид на ниво хотелски сървис. Имам алергия към тежка химия, няма да си съсипвам здравето само защото било 2 паунда повече на час, аз живея икономично, няма да ме объркат тези 2 паунда.
Мога да уча. Може много неща.
А за интервюто-трябва да лъжа, че живея у хора, при които не живея, трябвало да мълча че знам езици, трябвало да не казвам как попаднах тук, че са чувствителни на тема Томас Кук, все пак никой не очакваше Uk компания да направи тази глупост. Реално за всичко трябва да излъжа. Затова най добре да започна в чарити, там може без НИН, за да създам контакти с нормални хора.

# 121
  • Истински се вижда само със сърцето.
  • Мнения: 10 297
Инфантилна кой ти ги говори тези глупости?! Хората питат дата на влизане в страната, дали работиш и ако не търсиш ли работа. За адреса не е чак такъв проблем да гарантират познати за теб, след време ще си го смениш.
Пак те съветвам да смениш средата и да се пробваш по смислено да вникнеш в живота тук.

# 122
  • Мнения: 1 923
Изобщо не им дреме колко езика знаеш и че си дошла с Томас Кук. Казваш, че имаш опит от Бг в хотелиерството и планираш да работиш тук в тази област. Тях единствено ги интересува, дали ще работиш или си дошла да им висиш на социалната система.  Нин ти трябва навсякъде, ако искаш да работиш легално. Не се обяснявай много на интервюиращия, отговаряй кратко и ясно на въпросите и толкова, нищо страшно.
Ама май преди всичко това, трябва да решиш за какво точно ще го вадиш този нин и дали ще оставаш, иначе няма смисъл от него.

# 123
  • Мнения: 4 120
Ами аз преди да започна работа в курортите бях обсебена от Великобритания. История, култура, традиции. По романтичната част, де, не тъмното Средновековие. Езикът в училище не ми беше достатъчен, чатех си с англичани, гледам филми без субтитри, за да уча фрази. После като започнах работа, предимно с английски и израелски пазар работим бях в културен шок, без още да знам,че тези дето идват на почивка България дори и техните сънародници от друга среда наричат "white trash", англичаните, които имат имоти в България, менажират хотели ресторанти и т.н. не искат никаква комуникация с тези хора. А тук на малкото скотиши дето попаднах май са все такива, то няма и как другояче да е, де, по хотели, ресторанти и барове няма да видя хай класата. Но в библиотеките, в чарити шоповете, хората са мили, точно такива каквито са в моите представи от едно време.
прекалено много неща харесвам, за да се откажа, просто наистина трябва да намеря моята среда. Харесва ми историята, сградите, цветята, леле колко цветя!!! Харесва ми, че можеш да се обличаш както си искаш. Че хората си пеят по улиците и никой не казва, че са луди. Че си гледат децата и близки с увреждания и никой не се дистанцира от тях както в България. В България тепърва се опитват да ги социализират и младите го приемат нормално, но по възрастните хванали от соц времето се дистанцират. Наркоманите не ги затварят в лудници, ами по някакви рехаб програми ги настаняват и се опитват да ги откажат. Сега като се разхождах има някакъв нърсинг дом наблизо и млади източноевропейки разхождаха възрастни хора в колички, чисти, с хубави дрехи, други им четяха, нещо такова с радост бих работила, но сигурно се изисква поне 4 годишно обучение.
Дори блек пудинга харесвам да му се не види Simple Smile един италианец ми прави италианска вариация на английска закуска с италианския вариант на кървавицата Simple Smile
В една библиотека дето обичах да ходя, но ми е далече вече имаше следобеди на чай с дискусии на книги, супер интересно ми беше и се справям горе долу добре, разбираха какво говоря.

# 124
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
И аз мисля, че излишно те паникьосват.
А за кандидатстване на работа не лъжеш, а пишеш кратко и ясно CV само с опит и квалификации, които са релевант за позицията.
Ако е за чистачка, няма да пишеш за висшето си образование и езиците, това е логично.
За рецепционистка също не трябва висше, но езиците могат да се напишат.
За менаджерска позиция търсят образование, пишеш го и него.
Гледай да нямаш gaps в employment history.
Нерелевантните позиции пишеш от кога до кога си ги работила и кратко ги описваш с едно/две изречения.
CV то да не е повече от две страници/един лист.
Работодателите само сканират CVтата и затова трябва да е кратко и лесно за четене, да видят че имаш необходимите познания и опит за конкретната позиция. Другите познания и опит в този момент не ги интересуват.
В Англия в Job centre plus едно време предлагаха помощ за написване на CV и подготовка за интервю, но сега пък има много онлайн сайтове, безплатни, с примери и съвети. Само трябва да имаш време и търпение да прочетеш и да се подготвиш.
Аз лично много рядко съм кандидатствала с еднакви CVта за различни позиции. Винаги съм правила поне леки промени, според конкретните изисквания в обявата.

Не пречи да започнеш да си пускаш CVтата още от днес. Докато не ти предложат работа, нямаш нужда от банкова сметка, няма да те питат за нея, а за NI вече имаш час, това за работодателят е достатъчно.
Виж обяви за рецепционист, ако имаш опит от България или просто някоя административна работа, ако говоренето по телефон те притеснява. Но тези административни работи обикновено са доста скучни.
Аз започнах като care assistant, не говорех и не разбирах добре езика, нямах NIN, тогава правилата бяха по-стриктни и без виза и като турист дори не можехме да дойдем тук. Поотпуснах се с езика минах на админ джоб, data entry. Супер скучна и еднообразна, но от там пък се отпуснах да говоря с колегите си по телефона. Минах на админ джоб и работа с външни клиенти. Постепенно градиш самочувствие, че можеш Simple Smile Вече съвсем различно нещо работя, където се изискват квалификации и това че имам и degree точно в тази сфера си е голям плюс Wink но в началото и аз не го пишех в CVто си.
Късмет! Не отлагай, започни да търсиш нещо, ако искаш професионално да се реализираш на Острова Simple Smile

Uber не е проблем да се ползват. Инсталирай си аппа.

Шотландия, извън големите градове, трудно можеш да я разгледаш, ако нямаш кола. То и в Англия е същото. Това ще ти е следваща задача, да си изкараш книжка и да си вземеш кола Simple Smile
Аз понякога се придвижвам с влак и обикалям интересни места с колело, но е лятото, когато денят е по-дълъг и времето по-хубаво, а трябва и да си фит. Някой преходи са ми над 60 мили. Зимата е по-трудно и пак има места, където без кола е трудно да ги посетиш.

# 125
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
А може и мотопед да си вземеш, за него в Англия се ходи на еднодневен курс и годишната такса, както и застраховката са много евтини. С него не може обаче по магистралите да се излиза. Синът, като навърши 16, веднага си изкара книжка за мотопед, толкова много искаше да е независим и да не разчита на нас да го закараме тук или там Simple Smile

# 126
  • Мнения: 4 120
С мотопед ще се оправя, аз скутер съм карала и в Бг много с колело движа, но тук движението още ме обърква, докато не свикна ме е страх.
За такъв тип социална работа, като да помагаш на възрастни, хора с дефицити, какво образование се иска? При нас са специална педагогика, за възрастни май се искаше за мед. сестра. Много ми допада, тя и зодията ми е такава, все да се грижим за някого, ама ситуации като припадъци, задавяне и т.н. те нали те обучават за тях, имам изкарана такава първа помощ в България, но много реален опит нямам, освен с отрочетата на английски майки, дето си пият на лобито, децата им падат и си гълтат езика и докато аз се опитвам да накарам детето да диша те се карат с бащата чия е вината....ама с възрастен не знам дали бих се справила, предполагам за мед, сестра се учи.
От 25 годишна съм по рецепции, започнала като рецепционистка и последно дневен фронт офис мениджър, преди това асистънт на мениджъра,при нас нощни мениджъри няма, дневните са на "повикване", което не ми допада в позицията, аз искам като си тръгна от работа да не ме занимават много после, а то постоянно се звъни, както и тук постоянно има ситуации, овърбукинг, сменени полети, хора изпуснали трансфери, смърт в семейството и нужда от спешно прибиране...и се звъни по нощите на мениджър, трябва където и да си да имаш каптоп с хотелския софтуер, ангажиращо е.

# 127
  • Мнения: 9 991
Не е задължително камериерките да вземат по 10 паунда на час. Както ти казах и аз съм работила в хотели. Тук много св гледат препоръки. Бях много шашната когато дойдох, кандидатствах на различни места, никакъв ефект нямаше. После когато в СВ-то си написах, че работя за английска компания, започнаха да ми се обаждат. Та поне мен ме съмнява, че лесно ще те вземат на първа работа в хотел на рецепция. Не защото нямаш квалификации. Също заплащането е малко, че да имат претенции за езици. Английския на добро ниво е достатъчен. Ходи, пробвай, кандидатствай. Става и без НИН да се започне. Имаше някакви бързи банкови карти които лесно се вадели, като за начало може с това да започнеш.

# 128
  • Мнения: 1 923
В care сектора има голям недостиг на кадри и може би ще започнеш без проблем, не мисля че има нужда и от квалификация, те предлагат обучение, ако искаш може да се запишеш в колеж, някакъв care курс и работодателя го плаща. Не забравяй обаче, че грижата за възрастни хора и такива с проблеми често включва персонална хигиена, трябва да си готова да сменяш подлоги и бършеш задни части. Разбира се, не навсякъде е така, бях попаднала на фирма търсеща хора да ходят по домовете на възрастни хора и да им помагат в ежедневието - пазарене, придружаване при ДжиПи, готвене, подреждане на дома. Възможности много, но и разходите за живот не са малко...все пак, няма винаги да си по хостели, нали така?

# 129
  • Мнения: 4 120
Тук в хостела се запознах с португалка, дето 2 месеца е пускала cv-та, ходила по интервюта, говорила каквото искат да чуят и накрая и писнало и на интервю за кол център на въпроса защо иска тази работа казала- защото ми трябват пари!
И интервюиращата харесала директността, сега си работи момичето.
И в Бг с тези евро глупости и бумащини сега за всяка позиция мотивационно писмо. те няои от нашите камериерки едва говорят български, та какво да напишат-умирам сутрин да чистя секретите на пияните туристи, страшни измишльотини.
Казхаа ми, че и само с референтен номер, без самата бумага пак можело да се ходи на интервю. Иначе отидох до чаритито наблизо, оставих дрехи и книги, попълних една форма, ще я погледнел мениджърът утре, и служителката днес беше мила и всичко разбрах. Едно полско момиче по пътя разплакано спрях, луташе се не може да намери някакъв номер, взех и чай дадох и цигари, намерихме адреса пътьом, ей такива някакви топли неща ми липсват, защото и аз имах такива 2 дни пълен шок и истерия и никой дори не ме попита как съм.
Казаха ми, че прави добро впечатление ако си бил доброволец някъде, аз засега нямам проблем със самите пари, а с трансферирането им дотук. Maйка ми с уестърн юнион не се оправя, затова сега познати посредничат. Като извадя тукашна банкова карта си решавам проблема, аз така или иначе така съм свикнала да плащам, дори и една вода, моята е пейпас, не обичам да нося много кеш в мен. Ама отде да знам, че само банкова сметка без карта към нея не мога да ползвам, аз умишлено си имам такава сметка "за черни дни" както казват старите хора.
Дори казах на едни румънци, че ако бием утре по някакво чудо Англия банкет ще вдигна Grinning

# 130
  • София
  • Мнения: 1 464
Инфантилна, моля да ме извиниш, ако смяташ, че въпросът ми е неуместен, но понеже спомена самата ти, че от години си в хотелиерския бизнес, а си започнала от 25 годишна възраст, на колко години си всъщност? Малко ме объркват твоите писания от известно време тук в темата и просто се зачудих...

# 131
  • Мнения: 5 696
Момичета, имам въпрос към тези, които са получили вече сетъл статус.
Колко време след като кандидатствахте за сетълд статус получихте ILR ?
Моят съпруг кандидатства на 1 октомври, получи веднага емейл, че молбата му е успешно подадена. На другия ден получи още един имейл: Thank you for your application to the EU Settlement Scheme и прикачен файл: CERTIFICATE OF APPLICATION  This certificate of application confirms receipt of your valid application under the
EU Settlement Scheme. You will receive a decision shortly.
И от тогава нищо, не са му искали някаква допълнителна информация и документи. Той е от 8 години тук.

# 132
  • Мнения: 4 120
38 Sad 1981г. За бг стандарта съм стара и дебела. Тук не.

# 133
  • Мнения: 1 923
Бързо получихме, но за детето отне месец да потвърдят. Две седмици не са много, вероятно другата седмица ще получи мейла Simple Smile

# 134
  • Мнения: 5 696
Бързо получихме, но за детето отне месец да потвърдят. Две седмици не са много, вероятно другата седмица ще получи мейла Simple Smile
Дано, че се притесняваме вече. Повечето наши познати го получиха до 2-3 дни.

Общи условия

Активация на акаунт