Обсъждане на имотни обяви-13

  • 34 518
  • 764
  •   1
Отговори
# 720
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
man_darin_ka,  не от конкретния, а от всеки без асансьор.... после пък намираше кусури на асансьорите...Grinning Joy

# 721
  • София
  • Мнения: 5 734

В края на крайщата ако се качиш два пъти днес до петия етаж няма да умреш.




За начало да ти кажа, че няма как да разчиташ на Бърза помощ да те закарат в болница, защото те нямат носилки/колички за стълби, а лекарите, сестрите, санитарите и шофьорите не са носачи. Категорично отказват да свалят болни дори от 2 етаж по стълбите.



Пресоли манджата с Бърза помощ. И да има асансьори,  в масовите такива не може да влезе носилка с лежящ човек. При нужда бърза мопощ свалят по стълбите. Случвало се е да се налага съсед да помогне ако е лекарка, но съм виждала и мъж лекар да носи при нужда.

Последна редакция: вт, 21 яну 2020, 12:09 от trikitil

# 722
  • Мнения: X
Нещо си объркала цитатите, аз за Бърза помощ не съм говорила, но да кажа, че от личен опит наистина понякога отказват да се качат без асансьор, зависи на какъв екип и лекар ще попаднеш.

# 723
  • Мнения: X
Eдно съветче за харесващите тези стари сгради в центъра- живял съм дълго в подобна. Обмислете ама много сериозно преди да купите апартамент в сграда без асансьор особено на трети етаж или по-висок, особено ако смятате да имате деца (за количките имам предвид- изпитах ги едно време тия ядове). Също така ремонтирал съм жилище в подобна, в панелка от 70-те и ЕПК от 80-те. Проблемите в старата сграда бяха несравнимо по-тежки- накрая се оказа черна дупка за спестяванията (може и да е било защото съм бил неопитен и все пак си помислете преди да си причините ремонт на такова чудо).

Аз живея в подобна сграда. Какво конкретно имате предвид?
Ето това има предвид. Само докато докарам един апартамент (близо до вас) на ниво шпакловка и замазка хвърлих една торба пари. Наложи се да подменя абсолютно всичко. Коства много време и най-вече пари.

# 724
  • Мнения: 9 797
Аз не говоря за качването на доктора до 5-6 етаж без асансьор, аз говоря, и то от опит, за свалянето на болен от етаж без асансьор. Точно преди 1 година отказаха да свалят възрастен мъж със счупена тазобедрена става от 2 етаж на кооперация НС. Асансьор има, но те количка нямат, а носилката не влиза. Викнахме частна линейка, те си имат съответните колички и носят. Но, за разлика от Бърза помощ, частните линейки не оказват медицинска помощ при транспортирането, само возят. Ако е пациент с инфаркт или инсулт, примерно, и трябва лекар да го следи, докато стигнат до болницата, няма работещо решение. От Бърза помощ казват - "Викнете съседи и го свалете, тогава ще го откараме!"

# 725
  • Мнения: 976
Ние имаме апартаменти на първи етаж, на четвърти без асансьор, и на осми с асаньор.С ръка на сърцето мога да кажа че любим ми е този на четвъртия.На 56 години съм, и не са ми никакъв проблем тия 20 метра които трябва да мина два три пъти на ден във вертикална посока.Напротив , действат ми прекрасно, и дори понякога когато нямам пазарска чанта се качвам с максимално темпо умишлено.Когато децата бяха малки живеехме на първия, но  количката си я държахме долу в общата стаичка,и това не е било повече от година две да кажем. Нека кажа и нещо друго - продадохме жилище в сграда с асансьор, точно поради факта че беше на висок етаж, а асансьора започнаха да го ползват всички съседи да си извозват боклуците от ремонтите, да качват чували с пясък и торби с лепила и цимент, системно да го претоварват, имахме и зли съседи от втория и третия етаж ( асансьора спираше от третия нагоре умишлено) които чупеха вратата.Постоянни аварии, събиране на пари за поддръжка, сменихме ремъци и някакви колела понеже се изхабяваха системно, лично аз винаги съм била нащрек когато се качвах, таксата ни беше по десетина лева месечно мисля поддръжка отделно.Опасявахме се за инвестицията си , и решихме че с темпото с което се амортизира асансьора , след десетина години ще се наложи цялостна подмяна, след като направи справка за цената на компонентите и ремонта ми стана лошо, понеже знаех че тия пари никога няма да ги съберем, и хората от високите етажи са обречени.Тия до четвъртия вкл. категорично нямаше да дадат.Решихме че е рисково и го продадохме.

# 726
  • Мнения: 2 314
Eдно съветче за харесващите тези стари сгради в центъра- живял съм дълго в подобна. Обмислете ама много сериозно преди да купите апартамент в сграда без асансьор особено на трети етаж или по-висок, особено ако смятате да имате деца (за количките имам предвид- изпитах ги едно време тия ядове). Също така ремонтирал съм жилище в подобна, в панелка от 70-те и ЕПК от 80-те. Проблемите в старата сграда бяха несравнимо по-тежки- накрая се оказа черна дупка за спестяванията (може и да е било защото съм бил неопитен и все пак си помислете преди да си причините ремонт на такова чудо).

Аз живея в подобна сграда. Какво конкретно имате предвид?
Ето това има предвид. Само докато докарам един апартамент (близо до вас) на ниво шпакловка и замазка хвърлих една торба пари. Наложи се да подменя абсолютно всичко. Коства много време и най-вече пари.

Така е. При нас е скъпо.

# 727
  • София
  • Мнения: 878
raptor е прав за асансьора и не за колички, защото в старите сгради често има помещения на партера, за различни цели, и там може да се държи количка, а за носене на пазар и за изкачване ежедневно, ако говорим за 4-ти и нагоре идва тегаво. Някога нормативът е бил такъв, до 5 етажа не се е предвиждал асансьор.
  To aко въпросното помещение се ползва по предназначение- да чудесно е. При нас обаче обитателите (предимно възрастни) бяха решили да го предоставят на партерен магазин за ползване за други цели и не можеше да се излезе на глава. В околните сгради също останах с впечатление, че масово се стремят тези помещения да ги превърнат в нещо различно та да носи пари за входа.
Аз живея в подобна сграда. Какво конкретно имате предвид?
Имам предвид доста неща, като примерно: налагаща се подмяна на подова настилка в една стая и после се оказва, че трябва да се изнесе гигантско количество някаква сгур ползвана за посипка (по стълбите естествено). Проблема после с изравняването на ниво някак се реши, но на висока цена. Проблеми като показаните от Нико- то и в ЕПК-то част от стените са тухли, но случаят въобще не е такъв като на снимката. Да не говорим, че в замазката се бяха развили някакви гъби или нещо такова. Нататък- елементарна смяна на интериорна врата се оказа тежък проблем- трябваше някой да изработи такава по размер, понеже от десетилетия никой не ги прави с такива размери и по фирмите въобще не им се занимава с подобен случай. Нататък- проблем с кухнята- навремето тия кухни са правени със съвсем различна идеология и има всякакви неподходящи чупки, колони и т.н. смени на инсталацията и какво ли не. После в панелка всичко беше доста по-просто, пък после в жилище от 80-те направо песен в сравнение с кошмара на старото (е не отхвърлям вероятността и да се касае частично на натрупан опит всичко това).

# 728
  • Мнения: 2 314
Е, това не са точно проблеми, а нормални неща при един по-сериозен ремонт на старо жилище.

# 729
  • София
  • Мнения: 878
Е, това не са точно проблеми, а нормални неща при един по-сериозен ремонт на старо жилище.
Те  че са нормални- такива са ама излизат доста солено финансово.

# 730
  • Мнения: 71
Благодаря за отговорите.От вашите мнения оставам с чувство че цената на апартаментите е висока иначе единия е на 2 етаж а другия на 3.

# 731
  • Мнения: 976
Благодаря за отговорите.От вашите мнения оставам с чувство че цената на апартаментите е висока иначе единия е на 2 етаж а другия на 3.
Еми то тия с ниската цена въобще не достигат до форумите за обсъждане Simple Smile

# 732
  • Мнения: 9 797
.... После в панелка всичко беше доста по-просто, пък после в жилище от 80-те направо песен в сравнение с кошмара на старото (е не отхвърлям вероятността и да се касае частично на натрупан опит всичко това).

 Раптор, че то жилище от 80-те си го водят старо също Smirk Ясно ми е, че имаш предвид много старо.
И аз съм правила ремонт на кухня на много старо, но на висок партер. В него също имаше сгурия под дюшемето, както и разлика в нивата на плочата в половината помещение (възстановявано и достроявано през годините). Махнахме сгурията, изравнихме плочата с цимент с перлит, за изолация. Но пък в стаята, дето не е ремонтиран подът и си е още на сгурия с дюшеме, подът е по-топъл от кухнята. И двете са над неотопляем сутерен.
Плочки над сгурията, както и съвременен паркет или ламинат обаче не можеш да сложиш, факт.
Имаше и гледки като на снимката на Нико. Като сменях дограмата, старата закована в тези дървените трупчета в стените с пирони, дълги една педя. На някои места зейнаха дупки пак около педя - замазвах около дограмата месец и половина със собствени сили, че съм претенциозна. Та наистина подобни проблеми си вървят с много старото, но кооперацията до ИСУЛ не е толкова стара като моето. Тя е от средата-края на 60-те години на миналия век.

Сайван, за втория не мога да кажа нищо, но цената на апартамента до ИСУЛ не е висока за локацията. За етажа се изказах - ти трябва да си прецениш дали те устройва без асансьор.


....На 56 години съм, и не са ми никакъв проблем тия 20 метра които трябва да мина два три пъти на ден във вертикална посока.Напротив , действат ми прекрасно, и дори понякога когато нямам пазарска чанта се качвам с максимално темпо умишлено.


Мария, на 56 г. може и да си ОК, но не е ясно как ще си на 66 или 76. Една случайна травма по прекрасните софийски улици и тротоари може да ти промени тотално и физическата форма, и живота. Пу-пу-пу, да не ти уроки, все така жизнена и енергична да си.
Вярно е, че има много енергични пенсионери и на 80 г., но в преобладаващата част от случаите възрастта си върви с появата на хронични заболявания, които намаляват подвижността.

# 733
  • София
  • Мнения: 878
Една случайна травма по прекрасните софийски улици и тротоари може да ти промени тотално и физическата форма, и живота. Пу-пу-пу, да не ти уроки, все така жизнена и енергична да си.
Преди няколко години така едно случайно събитие и после операция на крака, последваща инфекция на оперативна рана и два месеца ежедневни превръзки ... ако бях в сграда без асансьор щях да съм жив умрял ... и ако не бях до градски транспорт, че не можех да се сгъна да седна в кола. Та не е лошо човек да обмисля превартностите на съдбата и да е близо до транспорт и в сграда с асансьор (или на партер).

 А жилищата от 80-те може да ги водят стари, но са обмислени добре- всичко което има и в сградите от 90-те ама без дефектите им.

# 734
  • Мнения: X
Разбира се, че никой не е застрахован от травми и намалена подвижност, дори и без да смятаме напредналата възраст. То е толкова близо до ума, че само някой с определен интерес може да го отрече.
Мария, асансьорът може да го ползваш, а може и да не, ако искаш да правиш фитнес по стълбите. Но ако, не дай Боже, ти се наложи да го ползваш и го няма, тогава  какво ще правиш?

Общи условия

Активация на акаунт