Къща на село

  • 6 883
  • 63
  •   1
Отговори
  • Мнения: 19
Напоследък,уморени от градската суета,се забелязва тенденция към връщане към живот в къща на село, особено ако е и в близост до работа,град и се съчетава спокойствието на селото с удобството на града.Но...какво е добре да знаем предварително?Какъв да е типът имот,към който да се насочим.Стара къща,която да стигнем,или да ползваме плана и и да я построим почти наново,нов градеж,от какъв тип да е?Или пък да търсим земя,но и тук много подводни камъни,в регулация ли да е,ако не,къде си струва да се търси и от какво да бягаме надалече.Въобще,ще се радвам да се включат хора,които са вещи в темата и такива,които са минали пътя и имат опит,който да споделят.

# 1
  • Мнения: 5 262
при състоянието на пътната мрежа ш и край градовете … не си струва никакво местене

# 2
  • Мнения: 19
при състоянието на пътната мрежа ш и край градовете … не си струва никакво местене
Мечта ми и,но като гледам обявите,усещам колко много трябва да си нащрек.. гледаш на снимката хубав парцел,регулация,ток,вода,а пък накрая пише  "без разрешително"?!?Какво ли означава,ей за тия подробности ми е въпроса...или да речем,купиш си нещо, после се оказва,че ще строят цех в близост,егати спокойствието,при кмета ли трябва да се пита,къде ли?Или пък се оказва,че някаква улица ще минава оттам,къде може предварително да се провери?

# 3
  • Мнения: 5 262
в кадастъра, но това ще ти е най/малкия проблем . ежедневните пътувания ще ти убият мерака.

# 4
  • Мнения: 19
в кадастъра, но това ще ти е най/малкия проблем . ежедневните пътувания ще ти убият мерака.
Относително е,аз съм от Пловдив, понякога е по-бързо да се предвижиш до близко село,отколкото от един до друг квартал,града се дели от река,на която мостовете отдавна не достигат, зверски задръствания в часовете пик и никакви алтернативи,понякога.

# 5
  • Мнения: 5 262
с кола

# 6
  • Мнения: 19
С всичко,транспорта е фактор,като общо,добре е,че го споменавате.Слава богу, околните села са добре обслужвани с градски линии и маршрутки,но да,и за това трябва да се помисли.

# 7
  • Мнения: 2 493
А насочили ли сте се към някое конкретно село?

# 8
  • Мнения: 19
Не,още проучвам за какво да внимавам в обявите,задала съм определен периметър,но искам на сурово да успявам да разбирам коя обява си заслужава вниманието.

# 9
  • Мнения: 30 802
След проучване на селата около Пловдив, се отказахме от романтичната идея. Първо, задръствания на входа на града. Второ, самите села имат проблеми. Белащица? според местен жител - осезаем прах и гърмежи от кариерата; липса на канавки - при дъжд улиците стават в пороища и кал. Много къщи, потенциално - спиращ ток и вода.

Марково - много далеч, вече презастроено. Куклен, Руен - вече в обсега на замърсяването на КЦМ. Полските села Труд, Войводино - не, все едно квартал на града, не е чиста природа.

Иначе съветът е да се вземе парцел с къща, да се събори и да се пише преустройство. Иначе взимането на разрешително - n брой години и сложна процедура.

# 10
  • Мнения: 2 495
Последното  от къде го измисли ?
Хора ,задавайте конкретни въпроси,за да ви се отговори най-полезно .а,не да изпитвате аудиторията какво си мисли ей,така,по принцип.

# 11
  • Мнения: 19
Последното  от къде го измисли ?
Хора ,задавайте конкретни въпроси,за да ви се отговори най-полезно .а,не да изпитвате аудиторията какво си мисли ей,така,по принцип.
Човек,не мога да задам конкретен въпрос,тъй като по темата могат да се зададат стотици въпроси и пак нещо да се пропусне!Мисля,че който има да каже нещо полезно,ще го направи,както горния потребител,на който благодаря от все сърце за мнението.

# 12
  • София
  • Мнения: 381
Ако сте решили твърдо да предприемете тази стъпка ето какво мога да ви посъветвам: първо огледайте близките села. Определете, кои са подходящи и кои не. Основните параметри по които да отсеете са: липса на проблеми /или рядко/ с ток и вода; наличие на редовен свързващ обществен транспорт с града, липса на проблемен ромски контингент. Тези три условия са първостепенни, с другото ще се наложи да правите компромиси. Селото не е град. След като сте набелязали няколко села, започвате да следите обявите - ежедневно, по няколко пъти на ден. Когато видите подходящ имот и особено, ако обявата е от частно лице, стремете се винаги да отидете първи на оглед. Търсете къща, която максимално да отговаря на това, което търсите. Времето, нервите и средствата, които ще изгубите при покупка на парцел и след това строеж на къща /или бутане на стара такава и пак строеж/ по-добре инвестирайте в търсене на най-добрия за вас имот. Със сигурност няма да ви излезе по-скъпо, но и няма да ви излезе по-евтино да строите къща. Търсете къща, сравнително нов строеж, след 2010, която да има цялата налична документация + разрешение за ползване. Трудно ще намерите, но не е невъзможно. Аз я търсих 3 години, но за това време разбрах какво искам, къде, с кое мога и с кое не мога да направя компромис.  Успех!

# 13
  • Мнения: 68
Ако в България бъдат изградени нормални пътища и условия за живот по селата определено около половината население в големите градове ще се изсели от тях. Никой не обича да се буди сутрин от шума на коли, ремонти или да се дави от отровните газове които бълват фабриките в градовете.

# 14
  • Мнения: 19
Много полезни съвети, благодаря ви.

# 15
  • Мнения: 8 957
Само да подскажа по темата, че живот в близко село за хора с малки и подрастващи деца е ужасно неудобно нещо.
Да оставим настрана това, че единия от родителите трябва да го играе шофьор. Айде, ако не ходи на работа е по-лесно, но в един момент и това идва нанагорно.
Но представете си в тийнейджърска възраст, когато искаш да излезеш с приятели и дори да позакъснееш, а прибирането ти сам е почти невъзможно...

# 16
  • Мнения: 30 802
Зависи от селото. Тийновете в Марково може да си ходят на гости по къщите и басейните. Не е нужно да слизат в Пловдив.

Но училището наистина би било ад.

Мен на село повече ме притесняват някакви местни идиоти и психо-съседи. Както е закътано, тихо и тъмно, може и страшно да стане.

# 17
  • София
  • Мнения: 35 167
Да купите имот със стара къща, да бутате и да строите отново е безумен съвет. Къщата, каквато и барака да е - вдига цената на имота. Срутването, извозването и депонирането на отпадъците, вдигат стартовия капитал значително. Да ползвате "петното" също не е окей, защото изборът и архитектурата на новият ви дом остава нейде си. Трябва да се съобразявате.
Ориентирайте се първо за район, после определет бюджет и давайте въпроси, мога много да отговарям.
Ние бутахме стара къща и строихме нова.

# 18
  • Мнения: 19
Да купите имот със стара къща, да бутате и да строите отново е безумен съвет. Къщата, каквато и барака да е - вдига цената на имота. Срутването, извозването и депонирането на отпадъците, вдигат стартовия капитал значително. Да ползвате "петното" също не е окей, защото изборът и архитектурата на новият ви дом остава нейде си. Трябва да се съобразявате.
Ориентирайте се първо за район, после определет бюджет и давайте въпроси, мога много да отговарям.
Ние бутахме стара къща и строихме нова.
Е,добре,започвате със съвет да не купуваме стара къща,а завършвате със заключението,че сте постъпили точно така ,,:stuck_out_tongue_winking_eye:Stuck Out Tongue Winking Eye иначе,тъй като живея в тази част на Пловдив,съм се ориентирала към селата по Рогошко шосе.Бюджета не е голям,ако беше, щях смело да се втурна към стотиците привлекателни обяви,пълно е с същи около града,ама са майка си и баща си.

# 19
  • София
  • Мнения: 35 167
Да, казвам ви какво да не правите от личен опит, не от друго.
При нас се наложи, защото аз не исках да правя компромис с парцела.
Не съм запозната с Пловдив и околията, но правилно сте се ориентирали да е в посока и близост на животът ви до този момент.
Аз бих посъветвала да се обърнете към местен брокер, от желаните села още по-добре. Може да предложи и парцели, които не са на пазара, да ви обясни неяснотите по имотите и евентуалните решения по казусите. Има една тънка нотка в селските имоти, която е хубаво да я изпее запознат местен.

За ограничен стартов бюджет не знам какво да ви посъветвам, обаче....

# 20
  • Мнения: 6 026
И аз ще кажа, по- добре имот в който тепърва да се строи, отколкото стара къща.Ние имахме също такива планове.Оказа се паянта на която ремонт и обновяване не може да се прави От първия ден съседи идваха да проверяват новата ограда не излиза ли извън двора. И още какво ли не. В момента освен че всички документи за строеж сме извадили сме платили и партиди ток на нов имот, нищо че имаме на съществуващия.  Иначе е важна логистиката- градски или извънградски транспорт, наличие на магазини и аптеки в района. Съседите и те не са за подценяване.

# 21
  • Мнения: 19
За жалост си мисля,че ако попаднеш на кофти съседи,ще го разбереш твърде късно Joy

# 22
  • Мнения: 2 113
Миналата година,след двумесечно обикаляне на близките села,си намерихме нашето местенце.Има стара къща,която е полупаднала,но пък е била зидана от хубав камък,който ще влезе в употреба за дувара.Стария собственик се оказа много точен и нямахме никакви проблеми с документите.Тепърва ще ни чертаят плановете и т.н.Важно е не само да гледате обявите,но и да отидете на място,докато пиете кафе на мегдана,се разбира как е селцето-тихо или шумно.Ние избрахме с малко жители,на стотина метра сме от "центъра",портата ни е буквално в единия от парковете,и е на 20км. от града.Има деца на възрастта на моите,и си ходят с училищен автобус по училищата в околията.

# 23
  • Мнения: 250
Всяка покупка на имот е трудно решение, заради факта, че няма идеално жилище. Нито идеално място.
Имот - ако е ново строителство е много скъп. Ако е стар ще има нужда от ремонт. Ако е строен преди 95та и не е построен извън нормите, т.е. влиза в регулационна и застроителна линия на имота, няма вдигнати допълнително етажи без разрешение, сградата си е търпима и не подлежи на събаряне. Като се ходи на оглед - очите на 4 за течове и пукнатини. Всичко друго се оправя. Дори да е старо строителство, направени изолация и покрив са голям плюс.
Канализация или яма. Състоянието им.
Ако е извън регулация може да се окаже много незаконна, няма да има канализация, по-скъпо е с доставянето на захранване и питейна вода. Сондаж може да излезе скъпо. Ако имате пари и възможност може да се използва геотермална енергия. Само от слънце не става за електрозахранване.
Ако сте млади и ще искате децата да посещават детска градина и училище в градчето/селцето трябва да проучите къде има градини и ясли. Защото в Храбрино, например, мисля че няма детска градина. А както знаем в някои квартали на Пловдив места в градината няма.
Малцинствени групи...
Стамболийски не е лоло, но заводът за хартия много замърсява и много мирише. Не знам как стои въпросът с миризмата в Йоаким Груево и Кадиево.
Марково, Белащица... Храбрино и други тузарски са с много скъпи имоти.
Относо покупко-продажбата всичко да се консултира с ваш човек нотариус или адвокат.
Има ли двор, няма ли...Какво му е състоянието...
Има ли транспор на често и колко е цената на билета? С кола за колко време се пристига?
Има ли болница, поликлиника, лични лекари, педиатри?
Няма перфектното място, всичко е въпрос на лични разбирания, желания и за кое сте склонни да направите компромис.
Лично за нас беше по-лесно да купим къща в която има много направено като покрив и външна изолация, налично обзавеждане в добро състояние, включително и електрическо, и после да продължаваме поетапно.
Не мога да си представя да се занимавам с ново строителство и всичките документи, за мен това е прекалено много загубено време.
Имайте предвид че в къщата все има какво да се прави и като че ли в апартамента повече си почивахме Grinning Но не съжаляваме. А ако ни писне - багажа в камиона и пак на Пловдив...това не е решение за цял живот все пак. Имот - купуваш, продаваш...

# 24
  • Мнения: 19
Благодаря на двамата автори на горните постове за отделеното време и споделена информация,всичко това ще ни е изключително полезно в начинанието,с което сме се захванали.

# 25
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 703
И ние се оглеждаме за вила. Нямам нерви за строеж и разправии с документи, по- добре един ремонт и толкова.
Около София цените са резачка.

# 26
  • Мнения: 19
И около Пловдив е така.

# 27
  • Мнения: 2 113
И във Варна не е по различно.

# 28
  • Мнения: 59
Luizin дойде тук за съвети и всички почнаха да опясняват как не може да стане къща на село Simple Smile

# 29
  • Мнения: 2 113
Именно,даваме съвети,но никой не е казал,че мисията е невъзможна.Аз съм едва в началото и мамка му,наистина се искат здрави нерви,особенно като ходиш по институциите.Реална ситуация от днес : подхвърляха ме между два града,щото видиш ли никой не знае нищо.

п.с. ще ъпдейтвам инфото 😊 .Няма отказване от мечтания дом.

# 30
  • Мнения: 19
А,споко,вчера същия сценарий,но във фамилията,те в това село не щяли,миришело им по пътя...дрън,дрън.. продължавам да си гоня мечтата,искам тишина и спокойствие в някой краен селски квартал.

# 31
  • Мнения: 30 802
Да де, ама ако къщата не ти задоволява нуждите, няма да е мечта, а кошмар.

Иначе ако е за основно жилище, хубава и широка къща в Белащица е горе-долу колкото голям и хубав апартамент в града. Само че на тоя етап от живота градските екстри (училище на 5 мин. пеша) надделяват. А къщата ще има доста мъки по нея.

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 586
Преди 4 години си купихме парцел 1 дка. в село на 10 км.от табелата на Пловдив на Брезовска. Работното ми място е в Кършияка и ми е удобно.За 10-15 минути нормално каране съм на работа и за толкова обратно. Отне ни 1 година  изготвянето на проект и грубия строеж. Грубия строеж приключи към 15 юли, на 15 ноември се нанесохме. Действително нямам малки деца, това лично мен би ме спряло от това приключение:yum:  
Преди да закупим точно в това село парцел, гледахме и в Родопската яка - Марково, Белащица, Брестник, но цените на земята бяха "wow"Anguished
Оттогава непрекъснато нещо правим  по къщата, двора, верандата, оградата... Та от тази гледна точка, ако бяхме си купили апартамент в града нямаше да наливаме непрекъснато средства. Но пък и нямаше да имам прекрасни сутрини в които с чаша кафе си наглеждам цветенцата, които съм си засадила, или да си откъсна от  зеленчуците които съм  си сяла сама, нямаше да има красиви топли летни вечери на верандата (между другото сега съм поръчала ветроупорни завеси).
Ако някой ми беше казал преди години, че ще живея на село, щях да се изсмея, но..... никога не казвай "никога", не се знае кога ще ти дойде на главата.
Да пътя е черен, няма асфалт, на септична яма сме, не се знае кога ще направят канализация, в годината три-четири пъти спира тока....  И пак ще добавя но...като се прибирам от работа и си отворя прозорците, не чувам нищо освен песента на птичките, не ми мирише на готвено, което идваше от комшията на долния етаж и то към 22 часа, точно като решиш да си легнеш, или някой си изтупа покривката от хранене барабар с обелките на салама и всичко в нашата тераса. Това от мен, лека вечер. Flowers Seedling

Последна редакция: вт, 29 окт 2019, 07:01 от mimimibg

# 33
  • Мнения: 19
Това ми е мечтата и на мен, а парцела в регулация ли беше?

# 34
  • Пловдив
  • Мнения: 586
Това ми е мечтата и на мен, а парцела в регулация ли беше?


Да има и кладенец и не се налагаше да бием сонда.

# 35
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Luizin  погледни и земеделските земи - не в регулация, но близо до такава.
Преди 2 месеца купихме парцели ца смешни пари - в село от Родопската яка - на 5 км  от Пловдив.
Да, ще почакаме 8-9 месеца за смяна на статут, но ние и не бързаме. Смяната се прави от архитект - около 2-3 лв на кв.м излиза.  Наоколо са само нови, хубави къщи, за разлика от центъра на селото. Няма животни,  няма заядливи баби и дядовци. Планината е над теб, градът под.

# 36
  • Мнения: 5 262
Luizin  погледни и земеделските земи - не в регулация, но близо до такава.
Преди 2 месеца купихме парцели ца смешни пари - в село от Родопската яка - на 5 км  от Пловдив.
Да, ще почакаме 8-9 месеца за смяна на статут, но ние и не бързаме. Смяната се прави от архитект - около 2-3 лв на кв.м излиза.  Наоколо са само нови, хубави къщи, за разлика от центъра на селото. Няма животни,  няма заядливи баби и дядовци. Планината е над теб, градът под.

следващите купувачи ще са със същата идея докато се окажете в центъра на селото с всичките му екстри.

# 37
  • Мнения: 30 802
Руен - цените са още много ниски.

# 38
  • София
  • Мнения: 35 167
Luizin дойде тук за съвети и всички почнаха да опясняват как не може да стане къща на село Simple Smile
Разбира се, че може. Въпросът е, кой има нерви и ресурс да го направи.

# 39
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Luizin  погледни и земеделските земи - не в регулация, но близо до такава.
Преди 2 месеца купихме парцели за смешни пари - в село от Родопската яка - на 5 км  от Пловдив.
Да, ще почакаме 8-9 месеца за смяна на статут, но ние и не бързаме. Смяната се прави от архитект - около 2-3 лв на кв.м излиза.  Наоколо са само нови, хубави къщи, за разлика от центъра на селото. Няма животни,  няма заядливи баби и дядовци. Планината е над теб, градът под.
следващите купувачи ще са със същата идея докато се окажете в центъра на селото с всичките му екстри.

Лошо няма. До тогава ще сме дърти вече и е добре да има население наоколо. Joy
Не вярвам да стане. Ние купихме големи парцели, които ще разделим. Ще мога да си избирам комшиите.
Наоколо са само нови къщи - на пловдвичани, които бягат от града. Нито прасета ще има, нито кокошки. Peace

# 40
  • Мнения: 19
Luizin  погледни и земеделските земи - не в регулация, но близо до такава.
Преди 2 месеца купихме парцели ца смешни пари - в село от Родопската яка - на 5 км  от Пловдив.
Да, ще почакаме 8-9 месеца за смяна на статут, но ние и не бързаме. Смяната се прави от архитект - около 2-3 лв на кв.м излиза.  Наоколо са само нови, хубави къщи, за разлика от центъра на селото. Няма животни,  няма заядливи баби и дядовци. Планината е над теб, градът под.
Благодаря за съвета, мислех,че е по времеемко и по-скъпо смяната на статута,но явно,че зависи от много фактори,както е близостта на парцели в регулация,както е във вашия случай.А проверихте ли някъде,дали няма някакви намерение от страна на властта,към имота,който сте закупили,в смисъл да има план за бъдеща улица или нещо от сорта.

# 41
  • Мнения: 2 113
Зависи към каква община сте-малка или голяма.Малките общини с една идея правят нещата по-бързичко (лични наблюдения).Във Варна става бавно.Документите ми стават бързо(към малка община),обаче кадастъра ми видя сметката.

Последна редакция: вт, 29 окт 2019, 19:11 от Тумбел Нехранимайски

# 42
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Скрит текст:
Luizin  погледни и земеделските земи - не в регулация, но близо до такава.
Преди 2 месеца купихме парцели ца смешни пари - в село от Родопската яка - на 5 км  от Пловдив.
Да, ще почакаме 8-9 месеца за смяна на статут, но ние и не бързаме. Смяната се прави от архитект - около 2-3 лв на кв.м излиза.  Наоколо са само нови, хубави къщи, за разлика от центъра на селото. Няма животни,  няма заядливи баби и дядовци. Планината е над теб, градът под.
Благодаря за съвета, мислех,че е по времеемко и по-скъпо смяната на статута,но явно,че зависи от много фактори,както е близостта на парцели в регулация,както е във вашия случай.А проверихте ли някъде,дали няма някакви намерение от страна на властта,към имота,който сте закупили,в смисъл да има план за бъдеща улица или нещо от сорта.

Имотите и сега са парцелирани и има достъп до тях. Единствено при деленето трябва да се предвидят достъпи до всички "парчета", но те се залагат при смяната на статута и се взимат от парцелите.

# 43
  • Мнения: 250
Диво зайче, кое е това село, ако не е тайна?

# 44
  • Мнения: 5 262
Нито прасета ще има, нито кокошки. Peace
Какво няма да има да не се заричаме. Като гледам как криволичи живота .
Днес бяхме в Пловдив на разходка. Ами не знам за какво цените са високи. Поне 50% , според мен повече от къщите покрай които минахме бяха необитаеми.
Явно пловдивчани мразят града и бягат по селските ниви. В София не е чак така. Пак има необитаеми из центъра, но по моя преценка са около 20%

# 45
  • Мнения: 2 113
Прежалих се аз за някоя друга кокошчица,патенце.Домашните яйца нямат аналог.Така или иначе ще гледаме и зеленчукова градина,та направо ще сме пълна идилия(или цирк,като се знам какво чудо съм) 😂

# 46
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Диво зайче, кое е това село, ако не е тайна?

Брестник - частта, която е под Беркут. Имат и вилна зона, но вече е много нагоре.

# 47
  • Мнения: 1 477
От години мъжа ми ме кара да се изместим на село, но аз не се предавам лесно Simple Smile Не шофирам /въпреки, че имам книжка/ и селото за мен е равносилно на заточение и пълна зависимост от градския транспорт и мъжа ми. Децата са в училищна възраст и не мисля, че е удачно да висят по спирките в студ и пек. За мен решението е къща в град - съчетава донякъде плюсовете на градския и селския живот.

# 48
  • Мнения: 485
От години мъжа ми ме кара да се изместим на село, но аз не се предавам лесно Simple Smile Не шофирам /въпреки, че имам книжка/ и селото за мен е равносилно на заточение и пълна зависимост от градския транспорт и мъжа ми. Децата са в училищна възраст и не мисля, че е удачно да висят по спирките в студ и пек. За мен решението е къща в град - съчетава донякъде плюсовете на градския и селския живот.
Да, съгласна съм. Стига финансово да можеш да си го позволиш
Всяка къща в града е по-скъпа от къща на село около града.

# 49
  • Мнения: 367
Ако някой ми беше казал преди години, че ще живея на село, щях да се изсмея, но..... никога не казвай "никога", не се знае кога ще ти дойде на главата.

Аз още не съм го направила, но е в близките планове. Моите мисли са същите. Ако някой ми беше казал, че дори ще си помисля да се върна в къщата на родителите ми, щях да се изсмея. Както и ако ми бяха казали, че ще гледам куче - аз, която съм пострадала от куче в детските си години. Е, не си взех куче и не  исках, но обстоятелствата ме  принудиха, защото сърце не ми даде да изхвърля кучето, което старата кучка на майка ми роди непланирано. Вече не се заричам за нищо.  Когато се омъжих и децата ми бяха малки, мноооого рядко посещавах родителите си. Такива бяха обстоятелствата и отношенията ни. Сега всяка вечер съм там. Обстоятелствата са различни. А колко съм се заричала, че ще се връщам там само на гости...Писна ми да почиствам около блока, защото ми е гадно да живея в такава мизерия. На съседите не им пречи. Писна ми да слушам техните кавги, все едно са у нас. Блокът ни е на удобно място до работа, но макар и наполовина саниран, изглежда като повечето панелки.

# 50
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
На яма ще сме. Извозването на смет също незнам как ще се осъществи. Най-вероятно общината ще трябва да направи нещо, но не ми се вярва. В центъра на Пловдив, още нямаме контейнери към новите /вече на 10 г/ сгради, та на къра ли?  Laughing
Боклука ще е проблем. Ще има компост, ще има и мелница на мивката в кухнята.
Трябва ми обаче някакво чудо, което да мачка опаковки - ПВЦ бутилки, картони, пластмаса, найлон, стъкло дори...
Някой осведомен?

# 51
  • Мнения: 155
Диво зайче, кое е това село, ако не е тайна?

Брестник - частта, която е под Беркут. Имат и вилна зона, но вече е много нагоре.

И аз обмислям варианта за парцел в Брестник. Може ли някаква информация за селото? Доколкото разбирам, има само детска градина, без училище, също няма медицински център. Редовен/начесто ли е автобусния транспорт до Пловдив?... Ще се радвам на всякаква информация Relaxed

# 52
  • тук-там
  • Мнения: 4 269

И аз обмислям варианта за парцел в Брестник. Може ли някаква информация за селото? Доколкото разбирам, има само детска градина, без училище, също няма медицински център. Редовен/начесто ли е автобусния транспорт до Пловдив?... Ще се радвам на всякаква информация Relaxed

Тук не мога да помогна. Нашите деца отдавна са самостоятелни. Придвижваме се със собствен транспорт.  Пенсионерска работа...Sweat Smile

# 53
  • Мнения: 155
To e ясно, че най-добре със собствен транспорт Simple Smile Къде ходите на лекар? В града?
Днес бях в района на х-л Беркут, разглеждах парцели. Интересно ми е дали е шумно покрай хотела в добро време, т.е. извън епидемиологичните мерки, когато работи на пълни обороти, особено през лятото с открития басейн?

# 54
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Още не сме се преместили. В момента в селото живеят родителите на мъжа ми. В къща, построена от него - събираща 5 семейства без проблем. Преди 20г идеята беше да има къде да се събираме, къде да живеем лятото /имаме си басейн, огромен двор за децата и вс. други подробности за перфектно лято/, да има кой да го поддържа и стойността му ест. да расте във времето.

В момента вече моите деца имат семейства и следващия ход е ние да сме домакините. Сега купихме парцели точно под Беркут, но не първите под него, а.... на около 100 м под него.  Шум и да има едва ли ще стигне до нас. Около нас вече се построиха къщи. Ние още се мотаме /мотат ни/ със смяна на статут.

# 55
  • Мнения: 155
Ясно, благодаря за отговора Simple Smile Аз разглеждах парцелите точно зад Беркут, близо до къщичките с басейна, но там денивелацията е голяма, въпросът с ток и вода е до никъде и сериозно се замислям дали си заслужава. Иначе, гледката отгоре определено е прекрасна Relieved

# 56
  • тук-там
  • Мнения: 4 269
Ясно, благодаря за отговора Simple Smile Аз разглеждах парцелите точно зад Беркут, близо до къщичките с басейна, но там денивелацията е голяма, въпросът с ток и вода е до никъде и сериозно се замислям дали си заслужава. Иначе, гледката отгоре определено е прекрасна Relieved

С тока не е до никъде. Ще ви дадат. С водата - да, но и по-добре. Ние вече имаме сонда. Ще правим и яма и изобщо не ми трябва ВиК. Дворът е много голям, ще имаме и басей и не ми се мисли колко трябва да плащам на ВиК...
В сегашната къща има В, без К, пак сме на яма. Сумите за поливане и басейн са огромни, въпреки, че сме със систем за капково и т.н....
Относно денивелацията - да, така е и ние имаме, но терасирахме и всичко е ок. Без денивелация няма и гледка.Smile В сегащната къща сме на равно и виждам само комшиите... М, не, мерси.

# 57
  • Мнения: 2
Здравейте. След дълго търсене, си харесахме парцел в с. Райово, защото е близо до Боровец, на 5 мин. от Самоков и минералните басейни на Белчински бани. Хубаво е, че е на час път от София и имотите там все още не са скъпи, а ние работим от вкъщи и няма да се налага да пътуваме всеки ден. Но не знам нищо за селото, освен впечатленията от 2 разходки в зимно време. Някой знае ли повече за това село? Проблеми с вода, ток, редовни наводнения или друго?
Благодаря Simple Smile

# 58
  • Мнения: 376
Боклука ще е проблем. Ще има компост, ще има и мелница на мивката в кухнята.
Трябва ми обаче някакво чудо, което да мачка опаковки - ПВЦ бутилки, картони, пластмаса, найлон, стъкло дори...
Някой осведомен?

Има хидравлични преси за смачкване на картон, пласмаса, т.н. Пъхаш и то смачква, остатъкът става като пакет. Милтек ми излиза в главата като производител, но има много различни, и различни капацитети също.

# 59
  • София
  • Мнения: 622
Здравейте. След дълго търсене, си харесахме парцел в с. Райово, защото е близо до Боровец, на 5 мин. от Самоков и минералните басейни на Белчински бани. Хубаво е, че е на час път от София и имотите там все още не са скъпи, а ние работим от вкъщи и няма да се налага да пътуваме всеки ден. Но не знам нищо за селото, освен впечатленията от 2 разходки в зимно време. Някой знае ли повече за това село? Проблеми с вода, ток, редовни наводнения или друго?
Благодаря Simple Smile

Имам познато семейство с роднини от селото, което си взе собствен имот пак там. Не са споменавали никакви проблеми.

# 60
  • Пловдив
  • Мнения: 3 627
Живея в село на 5 км от Пловдив.Естествено има предимства и недостатъци.Преместихме се преди 20 години,като и двамата сме градски чеда.
Моят съвет е да е в регулация,ако искате бързо нанасяне.Задължително канализация и сметоизвозване.
Разходите са мнооого по-големи от живот в апартамент.
Задължително трябва да се помисли и за децата.Аз бях категорична ,че ще се учи в Пловдив.Проблем е вечерното прибиране-пари за такси или някой трябва да ги прибере.Имаме опция и оставане в града,но те предпочитат да се приберат.
Пътуването не е проблем,ако и двамата родители шофират.Стигам до моята работа за около 10 мин по околовръстното.Ако живея в Тракия ще ми трябват поне 40 мин.
Лошото е ,че цените поскъпват с всяка изминала година.

# 61
  • Мнения: 72
Здравейте, търсим къща от около година в Пловдив или наоколо и засега единствената, която ни допадна е в с.Рогош. Не сме от Пловдив и изобщо от този край и не знаем заслужава ли си да купим там /а цената не е малка/ и ще съм много благодарна ако някой сподели впечатления или каквато и да е информация - за престъпност, малцинства, пътна мрежа, инфраструктура? Simple Smile

# 62
  • София
  • Мнения: 381
Може да опитате да се включите в някоя ФБ група и да видите какво са писали участниците. Ако няма някаква полезна информация от това, което ви интересува, може да попитате директно.
Ето например тази
https://www.facebook.com/groups/458500468177598

# 63
  • Мнения: 10
Здравейте, споделяме ви нашето приключение с къщата извън града, ако има любопитни могат да хвърлят по едно око:

https://www.youtube.com/channel/UCmtCJ8dG-4Pb7vzHlnFJvyg

Общи условия

Активация на акаунт