Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 22

  • 21 673
  • 748
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 48
Сега съм в голяма чуденка. Чета старите теми за ВМНВХ и там виждам, че Шоколата пише за въглехидратите, че не се смятат тези на зеленчуците, защото са с фибри. Като си смятате въглехидратите как го правите със зеленчуци или без?

# 46
  • Мнения: 790
Благодаря за темата!
Куркума слагам на печено месо винаги в комбинация с черен пипер, слагам и на бъркани яйца и на месо със зеленчуци и сметана. Общо взето след топлинна обработка я консумирам.
Загледах заглавната страница и таблицата за стойностите на инсулина. Не трябваше ли да се връща в изходна позиция под 25 още на втория час?

# 47
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Ева,
Аз не ги смятам, именно защото не съм сигурна как. Затова броя общите въглехидрати.
_________________
Така. Народе, имам проблем.

Ям режимно. Стриктно кето - до 20 не, но до 25 г общи въглехидрати, не нетни. Което може и съвсем стриктно да е, ако се гледат нетните, ама аз така и не се научих.

Въглехидрати вземам от зелените зеленчуци (нямам проблеми със ЩЗ, така че са ОК за мен), от домати и чушки. Хляб не ям никакъв. Ориз и картофи не ям. Захар не ям. Шоколад - по 1 блокче с размери сантиметър на сантиметър веднъж на 3-4 дни, тоест два пъти седмично.

Млечни ям (без прясно мляко), но не са ми основно ястие, тоест има ги в ястието, но са не повече от 20-30 грама.

Фъстъци ям наистина, но и те са един-два пъти в седмицата, по 20-ина фъстъчета, печени.

Боб за шестте месец, откакто съм на режима, съм яла 2 пъти.

Месото ми си е месо, не колбаси, само кайма дето си купувам, но я купувам от месарницата и е на цената на месото. Сега, няма да седна да си я меля, не ми е до това.

Един-два пъти съм си правила таханов хляб, но не ми потръгна, зарязах го. Един път правих режимен десерт без подсладители, с малини, хапнах си, вкусен беше.

Сигурно има и други, но не се сещам в момента.

Дънила съм се, не е като да не съм, но това е веднъж-два пъти месечно и количеството "мръсна" храна е 1-2 хапки.

Резултати:
Действително смъквам КЗ и инсулин. Вярно, че бяха в промишлени количества, достойни за дърт диабетик, хрупащ основно хляб и сладко. И кръвното свалих. Е, все още пия едното хапче, но подозирам, че ако го спра, ще е ок, кръвното ми се движи между 110/70 и 120/80.

Обаче! Килограмите реално не мърдат - на фона на целия режим досега според сведенията от други режимуващи трябваше да съм смъкнала къмто 20 кг. Аз, след първоначално смъкнатите 4 от вода, имам смъкнати само 2.

И по-лошо!
Както си бях в началото бодра и готина, така се върнах към скапаното състояние. Лошо ми е, спи ми се, влача се като призрак из къщи, едва се събуждам. И това е вече към три месеца, на четири отива. Преди да ми дойде, се подувам жестоко, имам чувството, че ставам тройна, зверски огладнявам за сладко (тогава и нарушавам, де), скапана съм постоянно.

Пробвах да махна млечните за два месеца - нямаше промяна. Върнах ги. Пробвах да махна семената - върнах ги без промяна.
Някъде бъркам. Не знам къде.

# 48
  • Мнения: X
Скрит текст:
Ева,
Аз не ги смятам, именно защото не съм сигурна как. Затова броя общите въглехидрати.
_________________
Така. Народе, имам проблем.

Скрит текст:
Ям режимно. Стриктно кето - до 20 не, но до 25 г общи въглехидрати, не нетни. Което може и съвсем стриктно да е, ако се гледат нетните, ама аз така и не се научих.

Въглехидрати вземам от зелените зеленчуци (нямам проблеми със ЩЗ, така че са ОК за мен), от домати и чушки. Хляб не ям никакъв. Ориз и картофи не ям. Захар не ям. Шоколад - по 1 блокче с размери сантиметър на сантиметър веднъж на 3-4 дни, тоест два пъти седмично.

Млечни ям (без прясно мляко), но не са ми основно ястие, тоест има ги в ястието, но са не повече от 20-30 грама.

Фъстъци ям наистина, но и те са един-два пъти в седмицата, по 20-ина фъстъчета, печени.

Боб за шестте месец, откакто съм на режима, съм яла 2 пъти.

Месото ми си е месо, не колбаси, само кайма дето си купувам, но я купувам от месарницата и е на цената на месото. Сега, няма да седна да си я меля, не ми е до това.

Един-два пъти съм си правила таханов хляб, но не ми потръгна, зарязах го. Един път правих режимен десерт без подсладители, с малини, хапнах си, вкусен беше.

Сигурно има и други, но не се сещам в момента.

Дънила съм се, не е като да не съм, но това е веднъж-два пъти месечно и количеството "мръсна" храна е 1-2 хапки.

Резултати:
Действително смъквам КЗ и инсулин. Вярно, че бяха в промишлени количества, достойни за дърт диабетик, хрупащ основно хляб и сладко. И кръвното свалих. Е, все още пия едното хапче, но подозирам, че ако го спра, ще е ок, кръвното ми се движи между 110/70 и 120/80.

Обаче! Килограмите реално не мърдат - на фона на целия режим досега според сведенията от други режимуващи трябваше да съм смъкнала къмто 20 кг. Аз, след първоначално смъкнатите 4 от вода, имам смъкнати само 2.

И по-лошо!
Както си бях в началото бодра и готина, така се върнах към скапаното състояние. Лошо ми е, спи ми се, влача се като призрак из къщи, едва се събуждам. И това е вече към три месеца, на четири отива. Преди да ми дойде, се подувам жестоко, имам чувството, че ставам тройна, зверски огладнявам за сладко (тогава и нарушавам, де), скапана съм постоянно.

Пробвах да махна млечните за два месеца - нямаше промяна. Върнах ги. Пробвах да махна семената - върнах ги без промяна.
Някъде бъркам. Не знам къде.
Т.е., имаш много лоша здравна "история", от 6 месеца си на ВМ НВХ, свалила си 6 кг?
И смяташ това за проблем?
Според личното ми, скромно, и НЕмедицинско мнение, по-скоро си е постижение.
Съжалявам, че не помня подробности за положението ти, не знам колко кг имаш/искаш да сваляш, но често, когато тялото е особено "съсипано" и то съсипвано дълги години, то предпочита първо да оправи здравето.Защото високо кръвно, висока КЗ/инсулин са по-опасни за него от кг в повече, особено ако не са много повече, например 50-60-100 и нагоре.
Възможно е да не ти понасят твърде ниски В.Пробвай да ги вдигнеш леко, ама не от хляб и торти, а от по-въглехидратни зеленчуци-ряпа, моркови, тиква....и виж дали няма да се почувстваш по-добре.

# 49
  • Мнения: 5
Елора,мерси за отговора,да в.чужбина съм..така е не надминава реф.стойности,но пък висок ми се струва след 1ч и.2ч.. пък гликирания е доста зле 5,9% в сравнение с май месец-5,4%..да,шоколадите,вафлите,тирамису,торти итн са ми слабост,почна ли край няма как с едно да се задоволя,затова по-добре да не почвам..
Dolce miele, благодаря за отговора ... живея в чужбина да странни са тези мерни единици но това е положението. Според мен инсулинът на гладно е добре но след ядене много скача въпреки че е в граници е висок... та съм почнала с режим .. Чудя се обаче дали тиква мога да си хапна... без захар разбира се

# 50
  • София
  • Мнения: 1 269
...Някъде бъркам. Не знам къде...
Приемаш твърде много калории. Започни да ги следиш и увеличи активността - ходи пеш бързо 100 минути дневно.

# 51
  • Мнения: 31 379
Как сметна, че приема много калории?  newsm78
Тя не е описала дневно меню, нито грамажи.
То може и малко да се окажат, знам ли.

# 52
  • София
  • Мнения: 11 457
При калориен дефицит - не, че е решение - но все щеше да има отслабване. Наистина е добре да се видят калориите и от какво идват - пържено, и пр., нищо, че е на ВМ (или си мисли, че е на ВМ), както и движението, доколкото е възможно.

А много е възможно и някое от хапчетата да има такъв "възпиращ" ефект.

# 53
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Явче Мравче,

пиша от компа и съм невежа в компютърните науки, но имам Май фитнес пал в телефона и оттам се вижда колко рядко успявам да ги докарам до 1250 калории. Обикновено колкото и да ям, не мога да ги достигна. Съмнявам се, че по-ниски калории биха могли да доведат до нещо по-различно от срив на организма.

Няма смисъл  да пиша подробно, следя стриктно всичко - и макроси, и калории.

Франсоаз,

Да, така е. Аз наистина го възприемам от една страна като постижение. И дори лееекичко се гордея със себе си. Simple Smile Явно вървя в правилната посока.

Но от друга - искам да не ми тежи да ходя. И го искам, преди скъсяването на единия ми крак да стане драстично. Имам вродена луксация и положението там е лошо, с 5 операции и болки в крака и кръста. Жестоки болки в кръста. Колкото по-малко тежа, толкова по-леко ще му е на него.

С тиквата опитах. Вероятно ще продължа, въпреки че не видях голяма разлика. Моркови, признавам си, има в почти всяко ястие, което готвя, но в рамките на подправка, тоест не повече от една щипка. А готвя за трима все пак. Благодаря ти за насоките.

# 54
  • Мнения: 268
Рися,
колко кг имаш да сваляш?
За мен 6кг за 6 месеца е много малко и има някъде бъг.

Калориите определено не са много, но все пак зависи колко си висока и активна.
Може тук да си ги изчислиш. Задай си малкък дефицит, за да не прегладняваш: https://fitbg.net/blog/nutrition/smqtane-na-kalorii
Според мен си в плато. Свалянето става на тласъци.
Не съм наясно при кето правят ли се зареждащи дни. Предполагам, че не, защото ще те изкарат от кетото.
При другите диети се правят дни на повече калории и с повече въглехидрати, за да се излъже тялото, че нищо не му липсва.
Може да се опиташ да вдигнеш въглехидратите на 40 примерно.

# 55
  • Мнения: 18 542
Рисия, кг не падат, а обиколките ти как са?

При майка ми отслабването е на фази. Сваля 1-2-3кг и после плато за известно време. По-осезателно обаче се стопяват обиколките.

# 56
  • Мнения: 3
Здравейте,

Според вас на 6 месеца ок ли е да се прави натоварването с глюкоза? Искам да следя дали имам прогрес с инсулина, тъй като на 60 мин скача до небесата, КЗ и трите са в норма и също дали опита ми за режим е ок. За сваляне нямам нищо - 50 кг съм, карам колело всеки ден около 8-10 км, от септември също почнах поне два пъти седмично да ходя на спорт. Пия метформин 500мг вече близо година.

За храненето имам проблеми - захар не ям, освен ако няма повод - рожден ден и ти, но въглехидрати като чипс и картофи и черен хляб не мога да се откажа. Просто се чудя дали с лекарствата, неприемането на рафинирана захар и спорта биха били достатъчни за оправянето на инсулина?

# 57
  • София
  • Мнения: 1 269
Как сметна, че приема много калории?  newsm78
Тя не е описала дневно меню, нито грамажи.
То може и малко да се окажат, знам ли.
Ей, като те чета - все си "напред с бутонките"....Grin
Естествено, че не съм ги сметнала, щом тя не е споменавала конкретика!
При калориен дефицит (приемаш по-малко калории, отколкото си изразходил) за период от шест месеца не може да няма сваляне на килограми. Сега, при по-малък дефицит - по-малко килца.
Проста математика. Дори и в калкулатор може да има неточности, тъй като ястията имат много съставки и обикновено се въвеждат основните, а и все пак нашата кухня е специфична (завчера хапнах баница със спанак и се чудех какво да въведа).

Рися, имаш ли представа как изглежда 30 гр. сирене и колко калории е?
Питам те сериозно и си отговори без да поглеждаш никъде.

# 58
  • Мнения: 31 379
Как сметна, че приема много калории?  newsm78
Тя не е описала дневно меню, нито грамажи.
То може и малко да се окажат, знам ли.
Ей, като те чета - все си "напред с бутонките"....Grin
Естествено, че не съм ги сметнала, щом тя не е споменавала конкретика!
Скрит текст:
При калориен дефицит (приемаш по-малко калории, отколкото си изразходил) за период от шест месеца не може да няма сваляне на килограми. Сега, при по-малък дефицит - по-малко килца.
Проста математика. Дори и в калкулатор може да има неточности, тъй като ястията имат много съставки и обикновено се въвеждат основните, а и все пак нашата кухня е специфична (завчера хапнах баница със спанак и се чудех какво да въведа).

Рися, имаш ли представа как изглежда 30 гр. сирене и колко калории е?
Питам те сериозно и си отговори без да поглеждаш никъде.

Какво значи напред с бутонките?
Зададох обикновен въпрос. Не виждам бутонки или заяждане във въпроса "Как сметна, че приема много калории? "
А въпросът го зададох заради категоричното ти мнение
Цитат
Приемаш твърде много калории.
а не предположение.


Здравейте,

Според вас на 6 месеца ок ли е да се прави натоварването с глюкоза? Искам да следя дали имам прогрес с инсулина, тъй като на 60 мин скача до небесата, КЗ и трите са в норма и също дали опита ми за режим е ок. За сваляне нямам нищо - 50 кг съм, карам колело всеки ден около 8-10 км, от септември също почнах поне два пъти седмично да ходя на спорт. Пия метформин 500мг вече близо година.

За храненето имам проблеми - захар не ям, освен ако няма повод - рожден ден и ти, но въглехидрати като чипс и картофи и черен хляб не мога да се откажа. Просто се чудя дали с лекарствата, неприемането на рафинирана захар и спорта биха били достатъчни за оправянето на инсулина?
Не, няма да ти се оправят нещата.
Не е ок обременяване на 6 месеца + високовъглехидратен режим.
Ако веднъж си правила и имаш установена ИР, няма смисъл да се подлагаш редовно на това.
Прогреса може да се го следиш на гладно.
Но ти не може да имаш прогрес при такъв "режим"

# 59
  • София
  • Мнения: 1 269
Какво значи напред с бутонките?
Зададох обикновен въпрос. Не виждам бутонки или заяждане във въпроса "Как сметна, че приема много калории? "
А въпросът го зададох заради категоричното ти мнение
Цитат
Приемаш твърде много калории.
а не предположение.
Определено се заяждаш с пишещите, но щом ти не го виждаш - преценявай сама поведението си.
Хмммм, освен теб и други имат право на категоричност Simple Smile)))))
С извинение за спама към останалите!
По темата - тези, които са в пременопауза, или са били и вече са в менопауза казвали ли са ви, че през този период кръвната захар може да е повишена за 1-2-3 години и за метаболитни проблеми, следствие на хормоналната буря?

Общи условия

Активация на акаунт