Изплащане на ипотека на името на свекърите

  • 6 793
  • 180
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 38 523
Навремето при мен се случи нещо подобно. Направо контракции получих от нерви.
Към днешна дата, се оказа, че мъжът ми е бил прав и мога да му се доверя.
Така че - кой знае.

# 31
  • here and now
  • Мнения: 4 235
Аз я посъветвах и тя да си купи жилище с ипотека и да си го плаща от заплатата. Каквото остане от заплатата ѝ да отива в семейния бюджет. Да, ще живеят с по-малко средства, но поне ще има нещо свое.
Звучи разумно, може да го отдаде под наем и да не им се отрази толкова сериозно на бюджета.

# 32
  • Мнения: 46 520
И какво като излязат на квартира? Нали пак от семейните пари ще се изплаща жилището? Как ли пък няма да изплащам чужди имот и след 10 г., примерно аз пак да съм без нищо, а там да се настани някоя друга.

Идеята с второто жилище е добра, но е ненужно натоварване.
Най-добрият вариант е да се консултира с адвокат, за да ѝ каже как да се защити.

# 33
  • София
  • Мнения: 17 775
Тя няма нищо, че да се защитава юридически. Работата й е с мъжа й- да обсъдят как да се внася, че да не излезне, че тя гледа и храни семейство, а той си плаща ипотека за дом, в който тя няма и 1%.

# 34
  • Мнения: 46 520
Тя няма нищо, че да се защитава юридически. Работата й е с мъжа й- да обсъдят как да се внася, че да не излезне, че тя гледа и храни семейство, а той си плаща ипотека за дом, в който тя няма и 1%.
Не го плаща той, а те, от общия си бюджет. Примерно ние с мъжа ми правим 1:1 като тях, но след края на кредита имаме и двамата собственост, а при тях само той.

# 35
  • Мнения: 11 505
Общ бюджет не значи непременно, че жената участва в изплащането на ипотеката. Не е ясно каква част от имота е вече изплатена, т.е. какво е било самоучастието на мъжа при покупката преди година.

# 36
  • Мнения: 46 520
Общият бюджет е общ, няма нейно и не негово, не се брои кой колко стотинки е изкарал. В едно семейство не може всичко да се осребри. В даден момент може единият да изкарва по-малко като съвсем съзнателно пренебрегва работата си, за да може да поеме личните отговорности на човека до него и той да има повече време за скок нагоре. След години пък другият ще удари едно рамо, когато се наложи и т.н. 20 г. са много, и безработица може да го засигне, и по-лоши неща.
Няма как да кажем, че тя не участва, освен ако нейните пари не влизат въобще в домакинството, той гледа сам детето и всичко, което се налага в ежедневието, в което се съмнявам.

# 37
  • София
  • Мнения: 17 775
Тя няма нищо, че да се защитава юридически. Работата й е с мъжа й- да обсъдят как да се внася, че да не излезне, че тя гледа и храни семейство, а той си плаща ипотека за дом, в който тя няма и 1%.
Не го плаща той, а те, от общия си бюджет. Примерно ние с мъжа ми правим 1:1 като тях, но след края на кредита имаме и двамата собственост, а при тях само той.
Да, прочетох, но това кой колко внася не е обект на юридическа консултация, а на семейно планиране. Какво ще й каже един адвокат по въпроса, след като имущественият въпрос на този етап не я засяга поради простата причина, че тя няма имущество с него.

# 38
  • Мнения: 31 736
Щом е общ и от общия бюджет се плаща вноската, значи има общо.
Само че тя така си е решила.
След години ако нещо стане...

# 39
  • Мнения: 46 520
Да, прочетох, но това кой колко внася не е обект на юридическа консултация, а на семейно планиране. Какво ще й каже един адвокат по въпроса, след като имущественият въпрос на този етап не я засяга поради простата причина, че тя няма имущество с него.
Може да предложи вариант, в който тя да има част от имота. Примерно ако родителите са дали 50% от сумата, а за тях остава да изплатят останалите, да ѝ прехвърлят 1/4. Ако пък нямат никакъв дял бабата и дядото, да си поделят с мъжа ѝ 1/2.
Да провери как стоят нещата и с другите наследници, ако мъжът ѝ има братя и сестри и бабата или дядото починат, нещата стават още по-сложни.
А ако мъжът ѝ откаже да оправят нещата документално, вече ще е наясно, че е добре да спестява и да започне да изплаща нещо свое. Иначе като нищо след 20 г. ще обикаля по квартири и тепърва ще ѝ се налага да изплаща имот. Тези неща се подсигуряват докато човек е млад, любовта си е любов, но всичко се случва, а с всяка година човек не става по-млад.

Скрит текст:
Моя приятелка загуби съпруга си при инцидент на работното място. Голяма любов, хармонични отношения, никакви проблеми, освен че не можаха да имат деца. И имаше невероятния късмет, че всичко им беше уредено по собствеността, защото свекърите ѝ не се спряха - 10 г. дела! Накрая до вилиците и лъжиците опряха. А до преди това нищо не предвещаваше това, което последва, направо като дъщеря я гледаха. След загубата на сина си обаче буквално превъртяха. Беше ми много ценен урок. Дори във връзката всичко да е наред, човек трябва да си защити интересите черно на бяло.

# 40
  • София
  • Мнения: 17 775
Съгласна съм, просто не очаквам от човек, писал имота на името на родителите си, т.е. единственото неоспорваемо нещо, да тръгне да урежда нейните интереси. Явно доста се пази, щом е стигнал до там при положение, че не е бил женен, когато го е купил. Това е доста тънка сметчица и изобщо ми се струва безпредметно, но нека поговори с него, да. На първо място с него- как той вижда неещата и бюджета им, щото адвокатът и да изготви план, кел файда, като този не иска.

# 41
  • София
  • Мнения: 11 578
Тя хубаво ще купи втори апартамент, но 19 години ще живеят с много по-малко пари, а не са много хората, които могат да изплащат едновременно два апартамента. Все пак трябва да се има предвид, че жената може да изкара тепърва две бременности и да има немалък период с по-малки доходи, но въпреки това да изплаща и апартамент сама. То тогава за какво е с този мъж, ако цял живот ще се гърби сама и ще й се налага да се върне след 1-вата година на работа без реално да са толкова нуждаещи това да се случи.
А с наем не е същото, защото често наемите са една идея по-евтини, не плащат годишен данък, както и за ремонти по сградата и тн.
Днес той изкарва повече, утре може да се разболее и тя да изкарва повече. Това са изплащане на кредит още 19 години. В едно семейство не е редно да има мерене кой изкарва повече пари.

# 42
  • София
  • Мнения: 13 173
Ако пък тя реши да си тръгне след 1-2 г., а в това време той й е прехвърлил 1/4 от апартамента?
И защо не се говори с цифри? Огромна е разликата, когато и двамата внасят в общия бюджет х 1000 лв., а вноската е 700 лв. И е друго, когато тя внася 1000, той внася 3000, а вноската е 500. Има толкова много нюанси в ситуацията, че тънките сметчици ще обърнат лесно колата.

# 43
  • Мнения: 8 251
Безумна тема!
Значи решавам да си купя имот. И към днешна дата родителите ми могат да вземат по-добър кредит. И аз да си го изплащам. Но видиш ли не се знае кой принц ще срещна. Та е важно имота да е на мое име и да плащам по-висока лихва. Щото принца може да се чуства прецакан. И видиш ли аз получавам заплата от 3000 лева а принца от 1000. И понеже бюджета е общ то и жилището трябва да е записано на принца.
Само в тази цялата сметка не видях къде е любовта. Щото все още си мисля, че човек се събира с някого заради нея. А не за 600-700 лева месечно /толкова е една 20 годишна ипотека/.

# 44
  • София
  • Мнения: 13 173
И още една тема за размисъл.
При невъзможност за изплащане на ипотеката в един момент, жената няма никакъв негатив, защото тя няма задължения към банката.
Между другото, ипотеката е на името на свекърите, но до изплащането й апартаментът е на банката, а тяхно е само задължението. Не ми го побира умът защо една жена доброволно ще се тика да става съдлъжник за следващите 19 г.

Общи условия

Активация на акаунт