Базедова болест - Тема 9

  • 12 900
  • 758
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 2 817
Здравейте на всички.Миналата година ми откриха Базедова болест. Изписана ми пропранолол и селен сутрин и вечер по 1.Обаче искам да ви попитам имате ли разлики в големината на очите защото аз да. Лявото ми е по отворено от дясното, и това нещо поправимо ли е?

И моите очи са различни, не знам да е поправимо. Не съм се и интересувала. Във всички случаи дори и да влезете в ремисия очите няма да се оправят.

# 301
  • София
  • Мнения: 3 880
Здравейте, как сте?Wink
Днес мина и моят контролен преглед. Направих година и половина лечение и доктора иска да започвам намаляване на хапчетата и вървене към спиране.
Тсх - 3,40. Фт4 - 14 и трак 0,70
И така минавам на половинка тирозол и 0.50 мкг еутирокс за 1 седмица, а след това спирам тирозола, оставам един месец на 0.25 мкг еутирокс и после спирам и него и следим.
Това е от мен, дано🕊

# 302
  • София
  • Мнения: 70
Ами дано да се оправиш напълно...
Вчера направих 6 месеца и минах на контрола при Начев, ТСХ - 0,982 - /0.270--4.200/
и ФТ4 - 18.6 -  / 12-22/ .. каза, че това е добре вече съм на едно хапче Метизол от 3 месеца,
следващите ми контроли ще са през два месеца... иначе тези стойности ги поддържам от два месеца
почти едни и същи.... и вече е сигурен, че имам точно Базедова, ако е било Хашитоксикоза до/около
6 месец съм щял да отида в хипо... остава още една година на хапчета.

# 303
  • Мнения: 226
Здарвейте!Интересуваме ако някой е наясно или е чел някога из темите дали по време на бременност пропицила се заменя отново с метизол.До сега никъде не съм го срещала като информация,а доктор Начев каза,че от 16г.с. трябва да се върна пак на метизол.
Или ако някой е пил по време на бременност да сподели
Благодаря!

# 304
  • София
  • Мнения: 70
Здарвейте!Интересуваме ако някой е наясно или е чел някога из темите дали по време на бременност пропицила се заменя отново с метизол.До сега никъде не съм го срещала като информация,а доктор Начев каза,че от 16г.с. трябва да се върна пак на метизол.
Или ако някой е пил по време на бременност да сподели
Благодаря!

https://www.puls.bg/aktualno-c-6/khipertireoidizm-po-vreme-na-br … -lechenie-n-26804

и тука го пише същото, според мен трябва за себе си да решиш ще се доверяваш ли на Начев, или да търсиш друг доктор...

# 305
  • Мнения: 11 730
Една форумка имаше, която като беше бременна пи 1/2 тирозол + тироксин. Тони Бонбони скоро не е писала, но тя кърми май на 1 таблетка тирозол.
Ако не си на висока доза, не би следвало да е проблем метизола. В чужбина пият май карбимазол като цяло. Не съм ги чела да пият метизол, тирозол и пропицил.
На карбимазола си пише кофти неща при бременност и кърмене и пише ако вке пак се налага, да е в ниски дози.
Съмнявам се точно доктор Начев да не е запознат. За твое успокоение може да потърсиш второ мнение.

# 306
  • Мнения: 226
Благодаря!
ООО не ,далече съм от мисълта ,че Начев не е запознат.Аз така или иначе вече съм му се доверила,но понеже съм чела само за пропицил и реших и вас да попитам.Ей така,за да съм напълно спокойна.Благодаря

# 307
  • Мнения: 352
Здравейте и от мен. На 15- януари минах на зъболекар.
Целта на посещението ми беше почистване на зъбен камък.
40- лева ми взеха уж не било по - каса.
Не ми записа процедурата в здравно осигурителната книжка.
В начало си мислех,че ме лъже нещо.
И досега не мога да разбера дали казва истината или ме излъга.
За едни 40-лева..
Питах за името на процедурата отговор не получих.
 Изчисти зъбния изцяло изписа ми вода за уста 45%- алкохол.
И каза след 2-3 седмици отново да мина.
За втора такава процедура да почисти някакви джобове за които изобщо не разбрах.
И след това щял да ми изпише антибиотик.
От познат разбрах,че втори път нямало смисъл. Тъй като той мина подобна процедура.
Гледам си зъбите няма нищо,но когато ги мия леко наболяват.
Казах ,че имам проблеми с щитовидната жлеза.
Чудя се какво да предприема. Да мина ли пак или да изчакам.
Просто не знам дали ме лъжат отсреща. Ей, така за едни 40- лева.
Това е поздрави от мен! И дали някой от вас са минали подобно нещо.

# 308
  • Мнения: 2 817
Ангелов, аз плащам по 120 лв. за почистване. Не е по каса тази дейност. То има ли зъбар, който работи изобщо по каса?!

# 309
  • Мнения: 11 730
При моята зъболекарска е 60 лв почистване на зъбен камък с ултразвук + 20 лв ако искаш полиране с паста (аз избягвам тази услуга).  Не се покрива от касата. Цените си определя всеки стоматолог, или в стоматологичната клиника, затова цените варират, а и зависи по какъв начин се почиства. В Омед има различни оферти с ваучери и съм виждала дори за по 25 лв почистване на зъбен камък с ултразвук. Уж с него няма какво да се обърка, но все пак предпочетох да дам на моята зъболекарка 60 лв. вместо да вземам ваучер.
Първоначално ми каза, че може да не падне всичкия зъбен камък от първото почистване и може да ме извика след седмица, две пак, но сумата си остава първоначалната. Но още при първия път всичко изчисти за около 10 минути. Камъкът падна лесно и не се наложи да ходя втори път.
Очаквах дискомфорт при пиене на течности, но нямаше. Изписа ми паста за венците и концентрат Елудрил за уста. Нямам последващо навика да ползвам вода за уста, колкото и да настояват. От нея после ми е гадно и ми лепне устата, затова през останалото време ползвам само паста за зъби и конци. и много рядко вода за уста. Иначе си купувам. За антибиотик не е ставало никога дума. Не знам при теб какво е точно положението с венците и въпросните джобчета, които се образуват и дали се налага АБ.

Относно самата процедура и влиянието ѝ на щитовидната - няма проблем. Даже трябва да поддържаме добра хигиена, защото нелекуваните зъби се отразяват негативно на щитовидната жлеза.

Последна редакция: ср, 12 фев 2020, 11:52 от Merelenda

# 310
  • Мнения: 5 663
Aма чакай сега, това, че познат е минал без не означава ще ти нямаш джобове и се нуждаеш от др.процедура? Ако те съмнява смени зъболекаря.
Иначе за цената зависи. Аз в София съм давала и по 70, и по 120лв. съответно преди 1 и 2 години, на мъжа ми за 60 Това са цени не по ЗК и при различни зъболекари, така че...

# 311
  • Мнения: 110
Здравейте на всички.Миналата година ми откриха Базедова болест. Изписана ми пропранолол и селен сутрин и вечер по 1.Обаче искам да ви попитам имате ли разлики в големината на очите защото аз да. Лявото ми е по отворено от дясното, и това нещо поправимо ли е?

И моите очи са различни, не знам да е поправимо. Не съм се и интересувала. Във всички случаи дори и да влезете в ремисия очите няма да се оправят.

Не бъдете толкова категорична, поправимо е разбира се, стига да попаднете на добър специалист. Основната терапия е  вливания с кортикостероиди, помощната - капки за високо вътреочно налягане, изкуствени сълзи. Информирайте се за тиреоид-асоциирана офталмопатия (ТАО) и вземете мерки докато е време. Важно е да се определи индивидуална доза и схема на лечение. Бях така 2011 г. -болка парене, сълзене изпъкване и при мен едното око беше видимо по-голямо от другото. Вляха ми общо 6 гр.  кортикостероиди венозно, за около 4 месеца. Сега, разлика в очите почти нямам, нямам парене, нямам болка, нямам оплаквания. Проследявам се периодично, мерят изпъкването по Хертел, очите се прибраха. Не пренебрегвайте състоянието си и  докато е време вземете мерки. Лечението се назначава ОСНОВНО от ендокринолог, съвместно с офталмолог.
Успех на всички!

# 312
  • Мнения: 2 817
Buni5, може ли да четете по-внимателно преди да коментирате, моля?
Къде видяхте категорично да твърдя, че разликата в очите е непоправима? Написах, че не знам дали е поправимо.
Да, категорична съм, че самият факт "влизане в ремисия" не води до нормализиране на очите. Два пъти влизам в ремисия, затова съм категорична за това.
Успех!

# 313
  • Мнения: 110
А Вие, какво разбрахте от моя пост?!?! Добронамерено споделих личен опит и информация!!! Това че, Вие не сте запозната или при Вас ремисята не дава полож. ефект върху очите, не Ви дава право да убиете надеждата  това момиче с категоричното си заключение!
Това е, както искате го разбирайте. .... а, ако някой има нужда от инфо, нека пише Simple Smile

# 314
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Buny5,докато бях с Базедова болест имах изпъкване на очите,и на двете.
Лекувах се с кортикостероиди заради улцерозен колит,слагах Визин заради сълзене и сухота в очите.Но очите ми не се прибраха.Сега,след повече от две години след операцията на щитовидната жлеза се прибраха или по-точно хлътнаха и пак не изглеждат добре.
Радвам се,че при Вас е имало ефект лечението,тук сме много изстрадали и си споделяме опит.Една дама преди време ми беше писала,че очите ѝ са различни,лекували са я,но не е имало резултат.
За съжаление това заболяване напада млади хора,ужасно е да се чувстваш различен,но...съдба.
Пожелавам от сърце на всички дългосрочни ремисии,но от опит знам,че заболяването е много коварно.
Не навсякъде лекуват очите,моите бяха изпъкнали като на 🐸,никой ендокринолог в Бургас не ми предложи лечение за изпъкването.Зависи и от лекуващия лекар.
За 10 години Базедова болест имах само една ремисия от една година( не пиех Метизол) и през тази една година и на мен очите ми не се прибраха.

Общи условия

Активация на акаунт