Базедова болест - Тема 9

  • 12 909
  • 758
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 17
Здравей, Мерленда! Надявах се да ми отговориш..благодаря!
Напоследък правя тестове само в една лаборатория.
Референтните стойности на Т3 са 2,9-4,9.
Нямам кой знае какви симптоми - главно умора, но вече се чудя дали е това или е мързел...много съм объркана. Клепачите ми са отекли, но свикнах с това, постоянното сълзене ме дразни повече.
Винаги съм имала кръвно 110/70.
А преди 2 дни измериха 132/47

# 286
  • Мнения: 17
Мереленда, ти категорично ли си отхвърлила варианта операция?

# 287
  • Мнения: 11 736
Не категорично. Ако стане напечено, няма накъде.

Да, повишило се е кръвното. То не е рядкост всъщност.
И симптомите с очите са ми до болка познати. Някои капят изкуствени сълзи, но съм против тях. Стигало се е еднократно заради щипене и парене да правя възпаление и съм слагала Тобрадекс за кратък период. Ако ти създават проблем може да даде личния лекар направление за очен, или ендокринологът да те насочи.
Не знам и аз какво да кажа. Варианти има няколко, но до приложимият трябва да стигнете съвместно с докторката.
Т3 и той ти идва висок. Аз бих увеличила дозата и да проследя. 3 таблетки и след месец контрола. Просто няма как. Докато не се стабилизират нещата, корекция в терапията и следене всеки месец.
Когато аз се разболях, първите години контролите бяха ежемесечни. Затихне ли хиперактивността на жлезата, после ще караш на поддържаща доза. Още е рано. Играе сега. Някои имат късмета още в първите месец, два да минат на поддържаща доза и така да си карат докрая на лечението (както и аз бях впрочем в началото), но следващите пъти играеше доста нагоре и надолу ТСХ, та имах корекции в дозите, докато не се успокои жлезата.
Имах случаи на 1 таблетка ТСХ да падне на 0,26, на 2 таблетки да скочи на 6-7, като мина на 1 и 1/2 стои около 3-4. Имах симптоми на хипофункция, но минех ли на 1 таблетка и пак потъваше.
После обаче се успокоиха нещата и дори на 1 таблетка ТСХ беше около 3.

# 288
  • Мнения: 17
Да, ще мина на 3 таблетки и май ще пусна ТРАК, че не съм го изследвала откакто беше над 40.

# 289
  • Мнения: 11 736
Говори с докторката за терапията и да проследите по-рано как вървят нещата.
Добра идея за ТРАК. Той спада по-бавно, но все пак за половин година трябва да е спаднал значително, предвид началната стойност. Стойността на ТРАК обяснява и все още много ниския ТСХ, но все пак да се види колко е надолу като стойност. Търпение и коригиране на терапията.

Аз пак се събудих в 3 и няма заспиване. Снощи легнах към 22:00. Да съм заспала в рамките на половин час и в 1:00 вече бях будна. Успях да заспя, но не задълго.

# 290
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Уф,и аз съм будна.То веднъж като ти се разбие сънят,няма оправяне.

# 291
  • Мнения: 11 736
Знам аз, че не съм сама.
Не си е работа да пиеш кафета от 3-4 часа Unamused

# 292
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Аз кафе рядко пия и то само без кофеин,че иначе получавам сърцебиене.
Почти всяка вечер съм така,будя се към 2-3,но към 6 ми се приспива пак.
И когато бях с жлезата,и сега,все се чувствам уморена.
Я да попитам-някой има ли главоболие?От няколко дни имам и ще си поискам талон за невролог.Лошото е,че към обезболяващи съм алергична.

# 293
  • Мнения: 11 736
Аз, периодично. Даже вчера прибегнах до Диалгин.

# 294
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Уф, алергична съм.Като ме заболи главата,нищо не мога да взема,а е ужасно.
Дано личната ми даде талон за невролог и невроложката да измисли какво да правим.Синът ми е с мигрена,изписан му е Нурофен и му помага,но и към него съм алергична.И температура като вдигна,нямам какво да пия.Веднъж с 40 градуса температура виках бърза помощ,така ми се накараха,имали само аналгин.Аз първо от къде да знам и второ какво да правя с такава температура.Бях веднъж и в болница с 40 градуса,караха ме да слагам лед под мишниците.Болката и ужасът когато те тресе да слагаш лед са неописуеми.

# 295
  • Мнения: 632
Здравейте, момичета, отдавна не съм писала и чела темата. Идвам с един конкретен въпрос, ако има по-запознати. От 6 месеца съм в субклиничен хипертиреоидизъм /преди това 6 години почти без прекъсване пиех тирозол/,което значи, че ФТ3 и ФТ4 са в норми, а ТСХ е леко занижено 0.245 при долна граница 0.350. Не пия нищо, защото се чувствам добре, но от две седмици започнаха екстрасистоли, които се подобриха значитвлно от магнезий. Та въпроса ми е за този субклиничен хипертиреоидизъм, трябва ли да се лекува задължително и въобще каквото знаете за това състояние.

# 296
  • Мнения: 11 736
Зависи колко дискомфорт създава и дали товари сърцето. По преценка на доктор стават нещата. Иначе е добре това, че няма две 0 отпред. Тогава вече щеше да е наложително лечение. Засега се държи, ако мога така да се изразя. Но пак трябва да се проследи, защото е променливо въпросното ТСХ. Следобедно време се повишава, сутрин е най-ниско. Та днес ако е 0,2, утре може да не е толкова.
Имах сходен резултат, даже по-ниско беше, като тогава лекуващия ме професор ме накара отново да проверя, тъй като ТСХ 0,2 не предполага да ми изпише терапия при нормални нива на Т4 и Т3, но последващия резултат беше 0,058, а след това 0,08.

# 297
  • Мнения: 632
Благодаря за бързия отговор. През какъв интервал трябва да е проследяващия резултат? Аз направих изследване на 3 и 6 месец след спиране на тирозола и резултатите са еднакви.
И още нещо интересно, което може да е в полза. След 6 годишно лечение спрях тирозола, след като започнах редовен прием на вит. Д. Не знам дали е случайност, но аз вярвам, че има връзка.

# 298
  • Мнения: 11 736
Може при теб да е било ключово, да. Аз витамин Д пих та пих, но рецидивите си ги правя. Просто причините за отключване на заболяването при нас са различни.
Интервалите са правилни. 3-6-12 месеца и даже после и по-нарядко, това в случай, че ТСХ е ок.
Но твоето е доста ниско. Вярно, че зима нямаше, но аз бих го проверила след около 20 дни пак, да видя дали е в същата стойност или е спаднало още, или пък се е повишило.

# 299
  • Мнения: 11
Здравейте на всички.Миналата година ми откриха Базедова болест. Изписана ми пропранолол и селен сутрин и вечер по 1.Обаче искам да ви попитам имате ли разлики в големината на очите защото аз да. Лявото ми е по отворено от дясното, и това нещо поправимо ли е?

Общи условия

Активация на акаунт