За изхождането, закаляването и кърменето на поискване

  • 39 192
  • 296
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 462
Ето нещата, които ме затрудневат:

1.-Когато му се ака, той издава доста ясни звуци. Но понякога минава дори половин час от момента в който започне да се напряга до изакването, а ака понякога по 10-15 минути. Няма ли да е неприятно за него да го държа толкова дълго на гърнето?
2.-понякога ака през нощта или рано сутринта преди да съм се разсънила, а и не съм сигурна дали ще се изака, защото някой път само пръцка. Задължително ли да го пробвам всеки път или в такива случаи да го оставя да си ака в памперса?
3.- Когато съм навън, какво мога да направя, невъзможно ми се струва да го събувам в студа, дори да го усетя, вие как правехте?
4.-през нощта го кърмя легнала, без въобще да се събуждам и аз и той. Обаче си пишка. Как се процедира в такива случаи?
5.-Последно- вероятно,защото не сме започнали отначало, но занците, които ми дава за пишкане не са ми много ясни- знам че се умълчава и "препарира" като му се допишка (т.к. го оставям понякога без памперс, за да го наблюдавам и да му давам сигнал като пишка), но не винаги мога да го усетя. На практика до сега имаме доста локвички и само 1 успешно изпишкване. Мислите ли че ще започна да го разбирам по-добре и как би ме посъветвал да продължа?
Много благодаря ако можете да помогнете със съвети.

yanast, ще ти разкажа какво си мисля аз и как е при нас, но това съвсем не означава, че това, което казвам е най-правилното...

1. -  Възможно и да е неприятно. Наблюдавай го и сама ще прецениш. Аз, докато беше по-малка (около 6 месеца), сядах до нея и си я гушкаш и си играехме с играчки докато си свърши работата. Но, задължително, при първи симптоми на недоволство я вдигах моментално. Би могла да не го държиш на гърне, а например да го оставяш върху пеленка докато се изака и после го измиваш и оставяш пеленката за пране.

2. - Аз преди да прочета за ЕБХ наистина нямах сили да се събуждам и я оставях да се изака и чак тогава ставах да я оправя. Но после се мотивирах и намерих сили да ставам. Не е сложно - когато спиш с бебето се синхронизират фазите на сън и лесно се свиква - както се свиква и с нощното кърмене. Но ако наистина страшно ти се спи, просто СПОКО! Важно е да правиш нещата така, че и ТИ да се чувстваш добре. Ако ти не се чувстваш комфортно бебето непременно ще те усети.

3. - Не ми се е налагало досега. Мислех си такъв вариант - да нося нещо със себе (гърне или пеленка), да влизам някъде на топло и така... Ама сега това ми се струва твърде нереално. Слагаме памперс по време на разходка сега през зимата. Тя и без друго е така опакована. И като се приберем първата ни работа е да я съблека и сложа на гърнето. Почти винаги се изпишква, а памперса ни е сух.

4. - И аз така. Но си мисля, че ако бях почнала още от началото щяхме да постигнем такъв синхрон както е и при кърменето. Четох един такъв разказ, където майката пише, че даже не помни какво прави през нощта. Аз се опитах на 6-7 месеца, но тя се сърдеше като се опитвах да я изпишкам и се изпишкваше в леглото, а аз нямах сили да оправям след това затова си слагахме памперс. Но наскоро (преди около 2 седмици) се случи така, че си легнахме без памперс. Успях да я сложа няколко пъти на гърнето през нощта. Събудихме се сухи!!! Оттогава си спим без памперс. Не че не се случва да ми откаже в гърнето или някак си да се напикае. За този случай имам приготвени хавлиени кърпи и чаршафи, които да постеля върху мокрото. А вече сутринта сменям всичко. Ето още една статия за съвместния сън.

5. - Винаги когато можеш сваляй памперса и наблюдавай! Разчитай на интуицията си! Т.е. когато ти мине през главата мисъл, че може би на детето му се пишка, пробвай. Когато беше по-мъничка винаги се дърпаше в ръцете ми. Явно наистина имат вграден инстинкт да пазят майките си чисти, както прочетох в  една статия от Рожана. Също така ако си играе на килимче, излиза от "терена", изпишква се и пак се връща да играе. Това забелязах аз.

Ако имате въпроси, пишете ми лично съобщение.

Ludmil,  я не се крий зад ЛС, ами вземи да отговориш и ти на момичето, че има и други майки, които биха желали да знаят и си четат така тайничко без да се обаждат.

Последна редакция: нд, 24 дек 2006, 22:14 от Poli.

# 31
  • Мнения: 462
Както с кърменето впрочем - когато всички наоколо подават биберони, трябва особено усилие, за да схванеш един съвършено прост природен механизъм.

Да!!! И на мен ми беше МНОООГО трудно да преодолея някои предрасъдъци трупани от пет години насам.

Ето форума за голодупевци. Както и форума в Рожана за изхождането.

На мен ми помогна книжката на Ингрид Бауер.

Още - Infant potty training (забележи коментара на д-р Сиърс!!!)

Аз четях докато кърмих - то и без друго почти само това правихме. Тя си спи с цица в устата и ако не ми се спи си четя книжка. Или пък пред компа.

Без значение какво ще постигнете, важното е че РАСТЕТЕ ЗАЕДНО и правиш ИНФОРМИРАН ИЗБОР. Чела си "The baby book" на д-р Сиърс и знаеш какво имам предвид.

# 32
  • Мнения: 3 161
Poli., честита първа кърмаческа годинка  и благодаря за съветите! Тhe Baby book засъжаление нямам (някой има ли идея от къде да я намеря?), но родих с помощта на The birth book на Сиърс и съм многодоволна.

# 33
  • Мнения: 462
Poli., честита първа кърмаческа годинка  и благодаря за съветите! Тhe Baby book засъжаление нямам (някой има ли идея от къде да я намеря?), но родих с помощта на The birth book на Сиърс и съм многодоволна.

Мерси, мерси!!! И на теб честита ти рожба!!!

 Книгата на Сиърс на руски език може да си я изтеглите от тук, a също да разгледате сайта на авторите тук.

# 34
  • София
  • Мнения: 12 229
   Радвам се че само след един пост и излизането напред на темичката беше достатъчно да се оживи  Simple Smile Ние все още пробваме и постигаме значителни успехи въпреки че таткото ме гледа малко странно.. Опитах се да му обясня, че хич не е комфортно да се стои с мокър памперс и го правя заради бебетата. Сутринта успяхме с Ваня да свършим и двете неща, надявам се скоро да се похваля с по-голям успех Simple Smile

# 35
  • Мнения: 1 947
 Аз се "навих" да опитаме - след като решително мога да кажа, че сме "в крак" с детето и разбирам кога какво иска.
Дано не е късно.
 Пробвах я над мивката. Изпишка се 3 пъти за 5 минути. Wink Май просто улучих момента, че беше хапнала здраво, но
ще продължавам с опитите да и обясня какво прави. Simple Smile  И много пръцкаше, но така и не се изака, а само се разплака
и набързо обухме гащите. Grinning
 Също, обаче, и повърна от присвиването - може би не бива да правим това непосредствено след кърмене?!?

# 36
  • Мнения: 1 161
е как така бебето виси по цял ден голо не изстива ли
все пак на Т 21-23 градуса ако аз стоя гола ще ми стане хладно
а това за раждането у вас - сте си направо късметлии че не е имало проблеми и всичко е минало добре
аз лично съм за смяната на памперсите все пак такова малко бебе да стои голо и да се изпишква над леген е направо смешно
а за раждането вкъщи също съм против ..... затова има болница лекари за да се намесят когато е необходимо, а ако не е аз съм била свидетелка как жени раждат все едно отиват до тоалетната да ме извините за фразата но казвам това в смисъл лесно и без нужда от помощ и други които ако не е болницата няма да се радват на бебето си
така че
Не знам, ние се топлим на дърва зимата и у нас е горещо пък и бяхме късметлии, Самуил да се роди лятото.

Но тези дни ми хрумна нещо друго, за трудните раждания и болниците... това си е моя теория, разбира се. Става дума за вродената телепатия, свръхсетивност у детето.

Жената, за неща, които не може да му обясни му "прави картинки", т.е.визуализира нещото, усеща го все едно е свършено и той го разбира. Например за неща, които не бива да пипа. Също така тя така добре се е насторила към детето, че го усеща като част от себе си -- усеща че се е събудил, или че има някаква опастност, когато иска "на гърнето", да яде нещо определено и т.н. Мисля си, както с памперсите и ЕБХ (Естествена Бебешка Хигиена), така и вродената свръхсетивност (тепелатия) у детето се губи ако никой още от началото не разбира посланията му и не общува с такива.

Това тя го прави още от преди да се роди, пращаше му такива послания още докато беше в утробата й. Преди раждането му направи "картинка" как да застане, разказа му какво предстои, успокояваше го, че няма нищо страшно, че мама и тати го чакат... И всичко, наистина мина като по учебник.

Та, идеята ми е -- може би, трудните раждания се дължат на факта, че раждането вкарва бебето в голям стрес, за което то е неподготвено. Все пак 9 месеца е било в блаженство и покой и изведнъж започва да става нещо страшно, което то не разбира -- някаква сила го тласка, сякаш иска да го убие. И то от страх започва да се върти, сгъва се, ръкомаха и така затруднява раждането... А ако можеше майката да "поговори" с детето... но лекарите в родилния дом ще я помислят за луда. Crazy




Последна редакция: вт, 26 дек 2006, 15:44 от Ludmil

# 37
  • Мнения: 3 161
Ludmile, много е интересно това за телепатията, разкажи повече, моля. Покрай подготовката за раждане срещах такива идеи, но много не схванах как точно става - обясни повече, моля те. За раждането обаче говорих на детето си последните дни и макар и в болница, родих доста безстресово. С каката (3 г) правихме едни визуализации за стопяване на ечемик и горе-долу имаше успех. Но съм много в началото, а и за бебе не знам как да подходя. Дай идеи и линкове, моля.

P.S. Пратих ти ЛС, но ти е пълна кутията.

Последна редакция: вт, 26 дек 2006, 18:47 от Емем

# 38
  • Мнения: 462
кърмене на поискване... отглеждане без памперси... безстресово активно раждане...

някой не беше ли дал идеята да преименуваме форума на "естествено отглеждане на дете" ? Wink

Ето и от мен малко информация, която може да ти е полезна:

Визуализацията добре е описана в една книжка на Джон Кехо. Аз четох само тази за децата. Всичките му книжки на български:
- http://www.helikon.bg/autors.php?author=MTc5MTQ. Имам основната в електронен вид на руски. Казва се "Подсъзнанието може всичко". Предполагам, че там техниките са описани по-подробно.

Едно хубаво филмче, което показва, че реалността е такава каквато си я направим. За съжаление не мога да дам точен линк, защото от тук нямам достъп до този сървър. Казва се "What the bleep do I know" и можеш да си го дръпнеш от kolibka.com. Има две части. Аз съм гледала само първата и много ми хареса.

Анастасия на Мегре също говори за визуализация или как да се осъществят мечтите.

При мен нещата действат.

Последна редакция: вт, 26 дек 2006, 20:29 от Poli.

# 39
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Еми, този линк съм го пускала и друг път из форума:
http://www.birthpsychology.com/ - в него нещата се коментират и въз основа на психологията и научни изследвания Grinning Повечето са за пренаталната връзка, но има и за след това интересни работи.
Тук също има интересни неща:
http://www.light-hearts.com/
Иначе според мен повечето майки несъзнателно общуват с бебето в утробата, говорят му и т.н., но просто не вярват, че е възможна двупосочната комуникация и не полагат усилия за това. На мен нещата ми изглеждат някак по-различни - докато нося бебето, тази връзка е много силна, но след раждането страхотно избледнява. Сигурно и за това си има обяснения - дали че майката се проектира върху детето, дали че детето в един момент си извоюва самостоятелност и комуникира по много повече `външни` начини - но определено се губи.

# 40
  • Мнения: 1 896
hedra,
Невероятни неща има на този линк дето си го дала към Birth Psychology. Вече е един през нощта, но не мога да се откача  Simple Smile
Благодаря за супер интересната и ценна информация!

# 41
  • Мнения: 1 161
- http://www.helikon.bg/autors.php?author=MTc5MTQ. Имам основната в електронен вид на руски. Казва се "Подсъзнанието може всичко". Предполагам, че там техниките са описани по-подробно.
Ето книгата за download на български.

P.S.
Току що видях, че не се сваля, но аз я имам, всеки който я иска да ми пише, ще му я изпратя.

Последна редакция: ср, 27 дек 2006, 13:32 от Ludmil

# 42
  • Мнения: 98
E, edin gotin forum s normalni hora eh che kef.........nie hodin na legenche ot dve sedmizi i sme super shtastlivi.Praktikuvame go tozi metod i se spravjame mnogo dobre .Oshte n emojem da sedim no veche zapochnahme s pomoshtta na mama da pishkame i akame na gurne.............uraaaaaaaaa.Iskam da propovjadvam moite ideei sred sumishlenizi -iskam da spodelja che naskoro otkrih za vredata ot vacciniraneto.Mai shte pochnem nova tema.
A na vsichki normalno izhojdashti se deza uspeh i kusmet prez novata godina!

# 43
  • Мнения: 1 947
 Аз съм много въодушевена от метода за изхождане на бебето без пелени - трети ден вече се пробваме -
и ми се иска да коментирам и питам някои неща - може ли? Явно има кой да ми отговори. Wink
И от други такива неща се интересувам - mamasita, давай новата тема. Simple Smile

# 44
  • Мнения: 3 161
iskam da spodelja che naskoro otkrih za vredata ot vacciniraneto.Mai shte pochnem nova tema.

За ваксините виж тук: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=144101.0;topicseen, в началото на темата има линкове към предни теми с много изписани страници и линкове; приятно четене!

Общи условия

Активация на акаунт