Брекети – къде, какви, за колко? -тема 13

  • 52 894
  • 831
  •   1
Отговори
# 810
  • Мнения: 7
Здравейте!
Първо се извинявам за дългия пост.

Много се колебаех дали да пиша тук..но най-накрая се реших. Simple Smile
На 25 години съм и преди 6 години свалих брекети, които носих в продължение на 4 години. Както и да е.. зъбите ми не са това, което очаквах. Стърчаха напред и това никак не ми хареса, захапката ми също не беше оправена. В последствие и централния резец се размести.. и явно просто не бях попаднала на добър ортодонт.
Дойде момента, в които се реших, че ще обърна отново внимание на зъбите си и се обърнах към специалист.
Понеже съм от Варна, реших да се разровя в интернет и да потърся добър ортодонт.
Записах си час при д-р Мила Стоянова в Ортодонтска практика-Smile art.
Според нея ще се наложи носенето на брекети.
Нейният план за действие е такъв, че след като ѝ се предостави теленография се прави компютърен анализ и след това се предприема лечение.
Беше ясно, че ще се стигне до носенето на втори брекети-от сорта на година и половина, две и затова прецених, че ще е добре да посетя и друг специалист, за да чуя и второ мнение.
Отидох при д-р Биляна Титева в Familia Dent.
След дълъг разговор с нея, се установи, че явно имам проблем с позицията на езика ми в устата и по нейна преценка имам вреден навик наречен - Силно изразено инфантилно гълтане. (за първи път чух, че имам такъв проблем) В този случай, езика стои доста напред в устата и бута зъбите напред. Според д-р Титева би се наложило да нося брекети на горните зъби + Myobrace aпарат за лечение на дълбоката ми захапка. Също така тя е на мнение, че е възможно и влошаване на профила към по-плосък.

И в момента съм пред огромната дилема - на кой специалист да се доверя. Доста съм объркана..
Ясно е, че ще се дава голяма сума пари и затова бих помолила, ако някой има отзиви за някоя от двете ортодонтки, ще съм много благодарна.

# 811
  • Мнения: 1 193
Явно не си сигурна, че имаш такъв навик. Най-добре вземи трето мнение. Ако наистина имаш проблем с позиционирането на езика е по-добре да го изкорениш (с помощта на Myobrace или нещо друго) или след свалянето на брекетите зъбите ти ще се разместят пак и то сравнително бързо. Обсъдете и ретенцията.

# 812
  • Мнения: 7
Честно казано, след като д-р Титева ми го каза се замислих, че най - вероятно е така. В момента при всяко едно преглъщане се опитвам всячески да позиционирам езика си на правилното място. Grinning

# 813
  • Мнения: 1 135
Аз съм доста сходен случай, изпатил си от недобре проведено лечение като години след свалянето на брекетите зъболекарката ми обърна внимание, че езика ми не е на правилното място, а подпира зъбите отзад...
И аз се чудя защо 5 години след сваляне на брекетите и носене на ретайнер вечер все още се местят.
Езикът е изключително силен мускул и правилното му позициониране е от ключово значение за добър краен резултат. Само, че не всички ортодонти обръщат внимание на това. Според мен заложи на ортодонта, който ти е обърнал внимание на позицията на езика. Хубавото, е че при теб нещата са поправими, дори с цената да поносиш още година-две брекети. При мен вече няма как да бъдат поправени нещата.
Успех и дано си доволна този път.

# 814
  • Мнения: 7
JoySS, много Ви благодаря за отива.

Доскоро даже и не бях чувала за нещо подобно. Въпросната лекарка ми сподели, че с многократни упражнения е възможно донякъде да се коригира положението на езика.
Може би Вашият случай също би бил поправим.

П.п. Изключително трудно е да де бориш с този така малък мускул, а с такава сила...

# 815
  • Мнения: 1 193
Честно казано, след като д-р Титева ми го каза се замислих, че най - вероятно е така. В момента при всяко едно преглъщане се опитвам всячески да позиционирам езика си на правилното място. Grinning
Доста е трудно да се научиш сама. Моят син ходи една година на логопед заради неправилно позициониране на езика. Тогава логопедът ми разказваше, че без правилна насока дори възрастните мислят, че сами си подобрявят проблема, но всъщност го влошават.

От тази гледна точка Myobrace ще ти помогне - няма как езикът да то е позициониран грешно, докато носиш шината.

Важно е обаче да се спомене, че ефектът върху лечението на дълбоката захапка на Myobrace при възрастни е съвсем минимален - при деца е доста ефективно, но при възрастни брекетите вършат всичко, така че малко ме обърква изказването на ортодонтката, че щяла да лекува дълбоката захапка с Myobrace. По-скоро целта е да се създадат навици.

Последна редакция: сб, 05 дек 2020, 13:01 от Lilly_85

# 816
  • Мнения: 7
Честно казано, след като д-р Титева ми го каза се замислих, че най - вероятно е така. В момента при всяко едно преглъщане се опитвам всячески да позиционирам езика си на правилното място. Grinning
Доста трудно да се научиш сама. Моят син ходи една година на логопед заради неправилно позициониране на езика. Тогава логопедът ми разказваше, че без правилна насока дори възрастните мислят, че сами си подобрявят проблема, но всъщност го влошават.

От тази гледна точка Myobrace ще ти помогне - няма как езикът да то е позициониран грешно, докато носиш шината.

Важно е обаче да се спомене, че ефектът върху лечението на дълбоката захапка на Myobrace при възрастни е съвсем минимален - при деца е доста ефективно, но при възрастни брекетите вършат всичко, така че малко ме обърква изказването на ортодонтката, че щяла да лекува дълбоката захапка с Myobrace. По-скоро целта е да се създадат навици.

Според докторицата ще се наложи носене на брекети и на долната челюст, но след като понося известно време Myobrace.
За съжаление, наистина дълбоката ми захапка би се коригирала, но не изцяло, заради вече спрялото растене на костта.

Това което ми хареса в д-р Титева е, че ми обясни всичко на дълго и на широко и бе искрена за позитивните и отрицателните неща. Не че д-р Стоянова също не бе пояснителна, просто Титева ми се стори по-човешки настроена, ако така мога да нарека.

# 817
  • софия
  • Мнения: 25 202
Дъщеря ми беше (надявам се минало време) с този проблем с езика. На нас и на двете места, на които се лекува, ни обърнаха специално внимание на това. Има доста упражнения. Най-простото е да се държи бонбон Тик-так прилепен с езика към горното небце, докато се разстопи. Работа с логопед също много помага.

# 818
  • Мнения: 1 193
Според докторицата ще се наложи носене на брекети и на долната челюст, но след като понося известно време Myobrace.
За съжаление, наистина дълбоката ми захапка би се коригирала, но не изцяло, заради вече спрялото растене на костта.

Това което ми хареса в д-р Титева е, че ми обясни всичко на дълго и на широко и бе искрена за позитивните и отрицателните неща. Не че д-р Стоянова също не бе пояснителна, просто Титева ми се стори по-човешки настроена, ако така мога да нарека.
Възрастта си оказва значение. Аз сложих брекети на 24 годишна възраст и при мен се коригира захапката на около 90%. Беше мноооого дълъг и мъчителен процес, де. Отне почти 3 години, след което се наложи да сложа постоянни ритейнери.

За сравнение дъщеря ми (която имаше абсолютно същия проблем като мен - липса на латерални резци и дълбока захапка) сложи брекети на 12, лечението отне само 2 години, резултатът е перфектен. И е само със снемаем ритейнер.

Факт е обаче, че дори при нас възрастните рядко се получава 100% съвършенство, в крайна сметка стигаме много близко до него. Важното е да не се обезкуражаваме.

Аз пък сега съм в дилемата дали да се сложат брекети на сина ми. При него проблемът е почти незабележим и само козметичен (тоест няма проблем със захапката) и се чудя струва ли си да ходи по мъките за нещо толкова дребно. Но от друга на неговата възраст ще стане по-лесно. Ако го оставя сега и той реши да си оправи зъбите след години, най-вероятно ще му е 3 пъти по-трудно, а и ме е страх, че може да стане по-лошо с годините.

# 819
  • Мнения: 7
Според мен, колкото по-рано, толкова по-добре.
При меб положението е било поправимо на 100% първият път, когато съм носила брекети.

# 820
  • Мнения: 385
Според мен, колкото по-рано, толкова по-добре.
При меб положението е било поправимо на 100% първият път, когато съм носила брекети.
Кой беше първият ортодонт?

# 821
  • Мнения: 1 032
Според докторицата ще се наложи носене на брекети и на долната челюст, но след като понося известно време Myobrace.
За съжаление, наистина дълбоката ми захапка би се коригирала, но не изцяло, заради вече спрялото растене на костта.

Това което ми хареса в д-р Титева е, че ми обясни всичко на дълго и на широко и бе искрена за позитивните и отрицателните неща. Не че д-р Стоянова също не бе пояснителна, просто Титева ми се стори по-човешки настроена, ако така мога да нарека.
Възрастта си оказва значение. Аз сложих брекети на 24 годишна възраст и при мен се коригира захапката на около 90%. Беше мноооого дълъг и мъчителен процес, де. Отне почти 3 години, след което се наложи да сложа постоянни ритейнери.

За сравнение дъщеря ми (която имаше абсолютно същия проблем като мен - липса на латерални резци и дълбока захапка) сложи брекети на 12, лечението отне само 2 години, резултатът е перфектен. И е само със снемаем ритейнер.

Факт е обаче, че дори при нас възрастните рядко се получава 100% съвършенство, в крайна сметка стигаме много близко до него. Важното е да не се обезкуражаваме.

Аз пък сега съм в дилемата дали да се сложат брекети на сина ми. При него проблемът е почти незабележим и само козметичен (тоест няма проблем със захапката) и се чудя струва ли си да ходи по мъките за нещо толкова дребно. Но от друга на неговата възраст ще стане по-лесно. Ако го оставя сега и той реши да си оправи зъбите след години, най-вероятно ще му е 3 пъти по-трудно, а и ме е страх, че може да стане по-лошо с годините.

за нищо на света не их сложила брекети на дете заради козметичен и незабележим дефект. захапката и всичко по тялото ни е даденост и, освен ако не причинява ежедневно неудобство или болка, не виждам разумна причина за интервенция...

# 822
  • Бургас
  • Мнения: 10 827
Аз минавам да се похваля малко 😄 Направо не ми се вярва колко се прибраха двата ми криви зъба само след 2 месеца носене на брекети. Обаче странно, но предните ми два зъба (май се водят първи и втори) леко се изкривиха V - образно навътре. Те трябва да се издърпат леко напред по принцип, че идват леко назад. Предполагам, че и те ще се наредят впоследствие.

# 823
  • Мнения: 1 193
за нищо на света не их сложила брекети на дете заради козметичен и незабележим дефект. захапката и всичко по тялото ни е даденост и, освен ако не причинява ежедневно неудобство или болка, не виждам разумна причина за интервенция...
Основните ми мотивации са две:

Първо - ако реши да си оправя усмивката след години, ще му е по-трудно. Децата като че ли понасят по-лесно брекетите, отколкото възрастните (поне съдейки по дъщеря ми и приятелски хлапета) и ретенцията е по-безпроблемна.

Второ (и по-важно) - ме е страх, че това кривнало зъбче може да почне да бута другите и да направи по-големи мизерии. Сега е на 11, най-вероятно съвсем скоро ще почне да расте като гъба и тогава не се знае.

От друга страна пък той хич не иска да носи брекети. Хем твърди, че не му пука как му изглеждат зъбите, защото не бил суетен. Хем не щял брекети, защото били грозни. Бяха едни пазарлъци да отидем поне на консултация... Не иска. И така.

# 824
  • Мнения: 1 323
Бих се съобразила с детето. Аз поисках брекети точно сега, на 45 преклонни години. Не са ми пречели никога кривите зъби, нито на самочувствието, нито на мъжете в живота ми Sunglasses. Просто сега реших, че е време, защото ако вземат да се чупят или потъмняват, няма кой да ми слага фасети на криви зъби. Та реших, че трябва да ги наредя, за да съм бабичка с хубави зъби след време.
Малката ми дъщеря е с прави зъби, но наскоро ортодонтка каза, че има леко изкривена захапка от едната страна. Можело и да не се пипа, не било фатално, но ако решим да правим шина, трябва да я носи непрестанно поне 2-3 месеца, не само нощем.  Иначе нямало смисъл. Питах я - ще я носиш ли и през деня, отговори, че най-вероятно не. Не се занимавам повече. Има си време за всичко.

Общи условия

Активация на акаунт