Брекети – къде, какви, за колко? -тема 13

  • 53 567
  • 831
  •   2
Отговори
# 195
  • Мнения: 20
Слагаха ли ви брекет на седмите зъби?

# 196
  • Бургас
  • Мнения: 2 073
Аз имам пръстен на седми, понеже шестия ми зъб е изваден. По едно време имах и на другите седми, но ми ги свали, че много ми дразнеха.

# 197
  • софия
  • Мнения: 25 482
Първоначално имаше брекет, но след 2 отлепвания е с пръстени на всички 7ми.

# 198
  • Мнения: 120
Аз нямах на 7мите.

# 199
  • Мнения: 282
Някой, който е бил или в момента е пациент на доцент Владимир Петрунов, може ли да ми даде негов телефонен номер? Звъня на този, който може да се намери в Интернет, но ми затваря. Иска ми се да направя консултация и при него.

# 200
  • София
  • Мнения: 12 237
Здравейте,
имам нужда от съвет и насока за избора на лечение за едната ми дъщеря. Към момента е на почти 11 г.
Оказа се че горната челюст е недоразвита и се налага да се разшири и да се изтегли напред.
Посетихме ортодонт, които предлага следните варианти

Вариантите които ми предлагат за първа фаза на лечение са :
1- ви вариант с  миниимпланти  и лицева маска + Брекети на горни резци + апаратче в долна челюст 
2- ри вариант миниимпланти   + Брекети на горни резци + апаратче в долна челюст
3-ти вариант с Rapid Maxillary Expander ( няма стабилна опора в страничните млечни зъби ) + лицева маска
4-ти вариант  Rapid Maxillary Expander ( няма стабилна опора в страничните млечни зъби) + апаратче в долна челюст
Втори етап ще е вече брекети за подреждане на зъбите  или алайнери.

Експандера ортодонта не го препоръчва тъй като млечните зъби са на косъм да паднат и няма да има стабилна опора. При по-голямата и сестра свърши работа, но при нея доколкото разбирам е вече късно. Притеснява ме обаче поставянето на миниимплантите. Преди няма и година при рутинно уж вадене на трета сливица се получи усложнение заради наличието на голям кръвоносен съд, който не трябваше да е там и оголване на част от стената му. Било е чист късмет, че не е срязан.
Затова се чудя дали с риск да са хвърлени на вятъра пари да не опитаме с експандера и ако не се получи да се върнем на варианта с миниимпланти.
Вторият проблем е лицевата маска. Дъщеря ми категорично отказва да я носи, аз също бих се замислила сериозно ако трябва да я нося, а и предвид че е цял ден на училище не виждам как може да направи часовете средно на ден, които се изискват.
Ако не е с маска, доколкото разбрах е нужна друга интервенция за закрепяне на ластиците към долната челюст както и че при този начин на насочване освен изтегляне може да има и ротация и затова като цяло се препоръчва лицевата маска.
Към момента клоня към варианта без лицева маска и експандер, дори да се окаже че парите са хвърлени на вятъра и ще се наложи все пак вариант с миниимпланти впоследствие.  Ще се радвам ако някой има опит с лечението на подобен проблем при дете, да сподели при тях кой вариант са избрали и как е протекло лечението.

Малко допълнение, имаше подобен проблем и на долна челюст и носеше шини към 8та си година, направи се място за долен зъб и като цяло в момента долната челюст е ок, за съжаление дори не бяхме разбрали че и на горната има подобен проблем и не сме взели мерки навреме.

# 201
  • софия
  • Мнения: 25 482
Aila, това, което описваш звучи много сериозно и вероятно травмиращо за самото дете. Предложеното лечение потвърдено ли е от още един специалист? Не поставям под съмнение професионализма на този, който предлага това, но е възможно да има и друг начин.

# 202
  • Мнения: 206
Подкрепям напълно мнението на zvanche.
Проблемите, които описвате налагат консултация с много опитни и доказали се ортодонти. Успех!

# 203
  • Мнения: 1
Здравейте, имам кратко запитване. От 1 година нося брекети. На горната челюст нещата се развиват добре но на долната не е така. Казуса ми е следен. При поставени брекети на долната челюст се случва доста често  да падат по един или повече брекета или канюла. Каква може да е причината. Като нито ям твърда храна, нито нещо правя така, че да вреда. Повечето случай нощно време се разкачат или през деня от самосебе си се разлепват. Уж се работи със скъпи материали. Моя случай е че съм с дълбока захапка но за тази цел са ми я повдигнали и нямам никакъв допир на двете челюсти!? Това е голям тормоз за мен и много вече неприятно през няколко дни да ходя да лепят и да не говорим за парите не са малко! Моля ако на някой нещо подобно му се е случвало ако може да сподели какво се е установило! Хубав ден!

# 204
  • Мнения: 120
На мен доста ми се разлепяха в началото, не съм яла твърда храна, но зъбите ми имаха много плътни контакти и напрежението беше голямо.
А може и да е по вина на ортодонта..

# 205
  • Мнения: 282
Здравейте,
Имам питане към тези от вас, които са били или в момента са с керамични или сапфирени брекети - колко често са ви се чупили и ви се е налагало да ви ги сменят?

# 206
  • Мнения: 5 370
С керамични съм от 3 януари, нямам счупени досега.

# 207
  • Мнения: 1 668
От 15 месеца съм със сапфирени, никога не съм чупила брекет.

# 208
  • Мнения: 206
Година и половина вече ги нося, брекет не ми се е чупил, при все че, никога не съм се ограничавала откъм храни.

# 209
  • Мнения: 282
Много ме успокоихте! Аз май се спрях на моя ортодонт,но ми остава да си направя изследване за алергии към някои от металите, от които се изработват дъгите. На някой да му се е налагало и къде сте си правили (в София) ? Притеснявам се, защото ми се разраняват ушите от обеци, които не са сребърни или златни, но не знам от какъв материал са точно, може би никел.

Общи условия

Активация на акаунт