Пубертетът при момчетата - тема 7

  • 34 607
  • 753
  •   1
Отговори
# 420
  • София
  • Мнения: 9 107
И нашият младеж се оплакваше от крампи. Знам, че магнезият помага при такива проблеми.

# 421
  • Мнения: 1 981
Ох, сколиозата...Аз също съм със сколиоза и като бях по-малка това беше кошмарна дума за мен, която свързвах с ужасния корсет, който носех от 1ви клас нататък...Периодично карам децата да се наведат напред с ръце отпуснати към земята и прокарвам път по гръбначния стълб - това е доста лаическата проверка, но така помня, че проверяваха мен, защото в тази поза много ясно се вижда, ако има отклонения.
По-надолу копирах и други белези от нета, като аз помня, че при мен се забелязваше отчетливо, че едното рамо е по-високо от другото, болки не помня, нито някои от другите признаци. Предполагам, че се дължи на това, че са ме "хванали" по-рано (мисля, че бях на 5, когато ми направиха първия корсет, с който ходех на училище дори...). Към момента само хора, които имат опит в тази насока забелязват, но си е видимо, без да пречи на живота ми - две бременности износи тоз гръб.
Скрит текст:
Други чести белези, вследствие изкривяването на гръбнака са следните:
Едното рамо може да изглежда по-високо или по- ниско от другото. Също така едното рамо може да изглежда с по-заоблен контур.
Гръдният кош може да изглежда хлътнал или несиметричен, както и цялото тяло може да изглежда несиметрично.
Главата изглежда така, сякаш не се намира в средата на раменете.- Талията може да изглежда неравна или наклонена.
Тазът може да изглежда наклонен или завъртян настрани. Единият хълбок изглежда ,че стои по-нависоко от другия.
Единият крак изглежда по-къс от другия (всъщност дължината им е еднаква, но наклоненият таз е причина за привидното скъсяване). Това може да се за бележи при обличане на нови дрехи. Така например единият крачол на панталона може да изглежда по-къс от другия.
Походката може да е нарушена. При повечето хора (когато сколиозата е лека до умерена) сколиозата не предизвиква други оплаквания освен споменатите дотук промени в стойката и козметични проблеми. Ако сколиозата е тежка и не се лекува тя може да предизвика и по-сериозни оплаквания като:
Болки в гърба, особено при дейности , вързани с движения на торса( гръдния кош и корема). - Мравучкане или тръпнене в краката (изкривеният гръбначен стълб притиска разположеният в неговия канал гръбначен мозък).
Постоянни деформации
Лесна умора или проблеми с дишането (тъй като ребрата се захващат за гръдните прешлени, изкривяването на гръбначният стълб в гръдния му отдел води и до промяна във формата и обема на гръдния кош, който обхваща като в клетка жизненоважните сърце и бели дробове)
Оплаквания от страна на сърцето -възможно е те да са следствие от същата причина, довела до развитието на сколиозата (това важи за по-редките случаи когато тази причина е ясна) или да възникнат вследствие на притискане на сърцето и излизащите от него големи кръвоносни съдове от променения гръден кош.
Всички или някои от тези симптоми може да са налице още при раждането или скоро след това, както и да се появят в по-късна възраст (най-често се забелязват между 10-та и 14-та година от живота
Прочети още на: Изкривяване на гръбнака | Puls.bg - https://www.puls.bg/illnes/issue_91/print.html

# 422
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Чела съм разни статии по темата,хубаво е да имаме поглед,особено в този им период.
Моят се оплаква от схващане на краката,като мускулна треска,но за кратко.Звучи ми като мускулни крампи....Давам му мултивитамини с магнезий от три дни,по съвет на личната лекарка.

И моя, но защото кара колело или скейт го приписвам на тях.

А за сколиозата тежките чанти дали биха могли да бъдат виновни?

# 423
  • Мнения: 1 981
.....
А за сколиозата тежките чанти дали биха могли да бъдат виновни?

Да, оказва влияние. Тежестта трябва да е разпределена равномерно на двете рамена, а не както почти всички носят раниците си само на едното рамо - това много често може да е причина за изкривяване, защото трайно се натоварва едната страна и гърба неминуемо се изкривява. Ясно е, че няма спасение от тежките раници, но трябва да настояваме да ги носят правилно, за да няма неприятни последствия.

# 424
  • Мнения: 15 454
Я споделете какво да гледаме за сколиоза?

Събличаш го гол до кръста и го караш да застане прав, но отпуснат, т.е. да не се изпрая, а да застане в нормална, отпусната поза. И гледаш рамената дали са равни. Дебело подчертавам /това също професора ми го каза/, че ако са дюстабанлии, стойката също се променя. И при правилни стелки нещата се оправят. При съмнения за сколиоза е добре да се отиде на лекар. Там, освен стойката ги карат да се навеждат и бавно да се изправят, да вървят напред и назад, за да им гледат походката. Синковецът преди 2 години след някакъв преглед в училище му бяха дали препоръка да отиде на лекар заради съмнение за сколиоза. Заведохме го в Горна Баня, където му направиха всички изброени от мен по-горе прегледи. От тях се оказа, че няма сколиоза, а е дюстабанлия. Предписаха ни стелки, казаха ни да прави коремни преси и лицеви опори, да ходи на плуване и всичко ще си е наред. Сега е опънат, като струна и с плочки на корема, с които много се гордее

# 425
  • Мнения: 5 277


Вита - искам да ти кажа, че маникюрист/фризьор изкарват доста добри пари в днешно време. Особено, ако са добри. Когато ходя при моята маникюристка си записвам директно час за след 3 седмици, защото графика винаги й е пълен. Онзиден дори се бъзиках с ММ, че вместо да си вземе жена с подобна професия, която да изкарва пари си е взел проста икономистка. И уж шега, ама си е истина.
Шега, шега, ама Simple Smile
Скрит текст:
И ние имаме приятели, на които дъщеря им си има салон и си докарва доход от по 3-4000 лв. Flushed
Учи и висше, но повече за самочувствие... Е, те са в голям град, но все пак. Аз обаче се чудя как успяват да си намират клиенти всички фризьорки и маникюристки, които се навъдиха Flushed Както казва моята фризьорка - ако всичките ми клиенти са като теб, ще фалирам Simple Smile Ако отида веднъж в годината на фризьор, ще е добре. На маникюр пък ходих три-четири пъти, но като почне да израства нокътя, ако ще и надолу да си е здрав лака, ми вади очите и не мога да го търпя и се отказах от тази екстра Simple Smile

# 426
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Джинa и аз съм като теб, но имам приятелки, които на 20 дена са в салона. А и като погледна ръцете на повечето по-млади момичета почти няма без маникюр, чак ме досрамява.

# 427
  • Мнения: 540
Е, Глухарче, поне знае какво иска/харесва. На моичкия, всичко му е "скучно". Ако можеше само да тренира и играе на компа, щеше да му е най-добре. Направо не знам с тези промени, дето МОН ги мислят, на къде да го подвеждам, че нещата са страшни...
Защо пък да е страшно когато детето знае какво иска всичко е много лесно😊.

# 428
  • Русе
  • Мнения: 11 916

Защо пък да е страшно когато детето знае какво иска всичко е много лесно😊.
То големите не знаят какво искат, пък децата колко пъти си изменят желанията . Отделно,че някои желания не почиват на нищо. Хубаво е, да имат желания все пак. Моето дете мина през анатомия, химия,геология,музика, фотография, постижения в спорта, сега е захапал информатиката, където имам големи съмнения, че може да се пръкне нещо.Всичко ,което е подхващал между другото е имал ако не постижения, то много насърчителни оценки от специалисти. Ама сега и той не е уверен ,кой профил да избере.Почти нищо на училищно ниво не го пали , а по-скоро обратното.Отделно никой не може да каже, за какво ще послужат тези профили.

# 429
  • Варна
  • Мнения: 10 493
7-8 клас абсурд да знаят какво искат. Общо взето ръчкаме ние, а накрая какво ще стане е божа работа. Аз не работя никоя от професиите за които съм учила.

# 430
  • София
  • Мнения: 1 888

Защо пък да е страшно когато детето знае какво иска всичко е много лесно😊.

Изключително ще се зарадвам, за дете в 7 клас, което вече се е профилирало и има ясната представа какво ще работи следващите 50 години... ама, до момента такива не познавам.
Моя, например, премина през математика, информатика, авиация, биология, сега е на тема спорт. Другата година, не знам какво ще го "грабне". Има добри оценки по всички предмети (изключение на рисуване, трудово и музика), та и аз самата нямам понятие каква ще му е "силата"...
С промените на МОН, още в 7 клас е добре да се насочат към училище, в което ще има възможност да си профилират предметите. И излизайки от някоя професионална гимназия (например), реално няма да имат шансове да кандидатстват медицина (пак, пример)

Последна редакция: пт, 28 фев 2020, 16:04 от molive

# 431
  • Пловдив
  • Мнения: 40 695
Момичета, трябва да сменя стола на юношата, та...какво ще препоръчате?
Тук има една фирма Биттел. Ходихме днес има доста, ама се колебая...

# 432
  • Мнения: 47 963
Аз купих от юск с пробване.

# 433
  • Пловдив
  • Мнения: 40 695
Аз купих от юск с пробване.
ще ги видим и там, че днес нещо...явно тр.да поогледаме Simple Smile

# 434
  • Русе
  • Мнения: 7 791
На големият взехме от Айко някакво подобие на геймърски. Много читав се оказа. Не е мръднал вече година въпреки непрестанното ползване.
Сега малкото си е харесало някакъв за 360 лв и вече три дена ще се избием из дома, защото аз отказвам да се дават такива пари за стол. ММ, баща ми и малкото са се съюзили, че ще правят партия за парите и да го купували.
Тц, не са познали - не давам ! Simple Smile

Честита Баба Марта Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт