Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем! - Тема 5

  • 40 040
  • 760
  •   2
Отговори
# 360
  • Мнения: 8 799
Не съм сигурна дали ще влезем на смяна на парите при сегашния стабилен курс на еврото и не знам дали някой може изобщо да гарантира това нещо.
Написала съм горните обяснения, в случай на друг курс в деня на паричната реформа. За хората, които теглят кредит сега и са задали този  много важен въпрос.

# 361
  • Мнения: 71
Здравейте, искам да попитам какви такси се дължат при искане на предварително одобрение за кредит? Всяка банка ли има и каква е процедурата?

# 362
  • Мнения: 1 889
Здравейте, искам да попитам какви такси се дължат при искане на предварително одобрение за кредит? Всяка банка ли има и каква е процедурата?
- за оценка на кредитоспособността - 100 лв.
- за анализ на обезпечение -200 лв.
- за оценка на имот - 150 лв.
- за откриване на пакетна програма - 3 лв.

# 363
  • Мнения: 2 769
Какви са тези цени?! Никакви такси не са ни искали за предварително одобрение. Единствено ако вече имате имот, заплащате оценка за него.

# 364
  • Мнения: 1 889
Таксите се заплащат след одобрение и подписване на договор, преди изповядване на сделката.

# 365
  • Мнения: 129
Здравейте, стартирахме рефинансиране, със съдействието на кредитен посредник. Трябва да изберем, между Райфайзенбанк, ОББ и Пощенска - при сходни условия. Моля, да споделите мнения за трите банки - обслужване, скрити такси, допълнителни продукти и т.н.!

# 366
  • Мнения: 177
РББ са най-коректни по принцип, но много зависи от конкретния клон също.

# 367
  • София
  • Мнения: 3 029
И аз съм много доволна от Райфайзен, както и клона - на Руски паметник.

# 368
  • Мнения: 467
Тия кредитни консултанти къде ги намирате, към банките ли работят или къде? Как им се плаща, всмисъл процент от нещо или не?

# 369
  • София
  • Мнения: 1 020
Тия кредитни консултанти къде ги намирате, към банките ли работят или къде? Как им се плаща, всмисъл процент от нещо или не?
Това са самостоятелни фирми, не би следвало да работят за конкретна банка. Те работят с всички банки. Напишете кредитни консултанти в БНБ и ще видите, кои са лицензирани. От този списък може да си изберете някой конкретен и да се свържете с него.
Относно заплащането - на тях им плаща банката, която отпусне на вас кредит. Не следва вие нищо да дължите.
Успех

# 370
  • Мнения: 383
Ние също бяхме ползвали консултанти преди две години като взимахме жилище с ипотечен кредит, банката им плаща, ние не сме плащали нищо.
Сега пак мисля да ползвам подобна услуга тъй като решихме, че искаме по голямо жилище (защото станахме повече) в друг квартал, но предвид, че вече имаме ипотека не знам дали биха ни отпуснали още една и то по-голяма... Варианта е да продадем имота в, който сме сега или да го отдаваме под наем, честно казано не знам как изчисляват допустимият кредит спрямо заплатите на кандидатите...
Хубавото на този вид кредитни консултации, е че тези хора изкарват плюспвете и минусите на всяка банка на готово. Без да се налага разкарване на ляво на дясно и освен това то е ясно, че всяка банка ще се изкара най-подходяща. В момента кредита ни е към Експресбанк, като тогава от там беше най-подходящата оферта за нас.

# 371
  • Мнения: 8 799
A вие вярвате, че банката им плаща ли? Физически е така, но тук има уловка, банката си ги взима комисионните  обратно от клиента

# 372
  • Мнения: 3 910
Плаща им банката, работила съм в клон. Но в банката, в която работех, си беше политика на клона и зависеше от бюджета му. Отнасяше се също единствено за ипотечните кредити. Консултантите им водеха клиентите, с такава цел беше. Това е немалко предвид, че избират точно тази банка пред други, след което банката печели от лихви.

# 373
  • София
  • Мнения: 3 159
На банката й е все тая дали ще даде вече предвидения "бонус" на служител или на външен консултант.
Два пъти сме работили с кредитен консултант, удобно е, но човек винаги трябва да има едно наум. И в двата случая изборът ни беше банка, която първоначално изобщо не беше в списъка с оферти, нищо че условията се оказаха най-изгодни.
Все пак не работят за чест и слава, сигурно има разлика в заплащането от страна на различните банки.

# 374
  • Мнения: 3 910
Точно, човек трябва да има едно наум. Най-малкото, че може да представи дадена оферта като най-изгодна, защото му се плаща за това, а вскъщност тя да не е такава.

Общи условия

Активация на акаунт