Преди и след (home makeovers) - 2

  • 109 957
  • 775
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 873
Вероятно се отклоняваме от темата, но много се радвам, че се обсъжда идеята за баня без плочки. Наложително е да направим ремонт на една доста голяма баня. За мен е ненужно и неоправдано да се облени цялото това помещение с плочки. Всеки, който е чул предложението ми се мръщи скептично, а аз си знаех, че не е невъзможно Simple Smile Представям си плочки в зоната на душа и параван/душ кабина. Какво трябва да се използва за останалата част - специална мазилка, боя? Има ли декоративни мазилки, подходящи за баня?

# 376
  • Мнения: 7 106
Това, на което държах най-много при ремонта на нашата баня беше, да е с плочки до средата и нагоре с латекс за баня. Само в изграденото душ пространство плочките са до горе, в останалата баня са до 1,30. НЕ харесвам мазилки и затова се спряхме именно на латекс за баня. Вече 8месеца я ползваме активно, без прозорец е, но с хубав вентилатор и за това време нямам проблеми.  Ще видим в дългосрочен план как ще е, но на този етап нямам никаква причина да се оплаквам от решението си.

# 377
  • Мнения: 866
И ние наскоро направихме баня, която не е изцяло с плочки. Пускала съм я тук. Мазилката е някаква подходяща за бани и мокри помещения. За сега няма проблеми.

# 378
  • Мнения: 873
И ние наскоро направихме баня, която не е изцяло с плочки. Пускала съм я тук. Мазилката е някаква подходяща за бани и мокри помещения. За сега няма проблеми.
Ще се върна да я потърся, благодаря. В нашата баня има два сравнително големи прозореца и вероятно ще бъде без вентилатор. След последните постове съм много обнадеждена Grinning

# 379
  • Мнения: 9 767
Аз да кажа, че не се смятам за експерт и в баните, за да не прозвучи назидателно или категорично това, което ще напиша.
Имам опит с много малка баня в стар апартамент, висок таван - към 3 м. Зимата е доста топло, защото е вътрешна и минават щранговете на топлата вода и на парното външно, не са вкопани в стените - в старо строителство е доста голям ремонт да се вкопаят, почти невъзможен. Плочките са до 2 м., над тях е латекс за бани - Краун пейнтс. Вентилацията не е добра обаче.
По тавана обаче се образува мухъл, както и по фугите на плочките, особено в ъглите. Помещението е малко и с такова разпределение - на практика коридорче под формата на Г, че е трудно да се бършат стените и тавана.
Друга баня, от края на 80-те, тухла, с приобщен балкон към нея с голям прозорец. Бившата балконска част е топлоизолирана, но в ъглите и външните части, тези, които не граничат с апартамент, а със стълбище, след къпане се образува конденз, въпреки или може би точно заради проветряването през зимата през прозореца - студеният въздух влиза в помещението с парата от къпането и кондензът е налице. Отново е с Краун пейнтс за баня.
Та в този ред на мисли смятам, че е добре да се обмислят и тези НЕдизайнерски, а чисто технически въпроси, когато се тръгва към ремонт на баня. 
В темата за баните имаше момичета, които си направиха банята с т.нар. микроцимент, мазилка, която хем е красива, хем е качествена. Но хич не е евтина, защото много по-малко фирми я предлагат, много по-малко майстори има за нея.
Ще кажа аз какви предимства виждам за баня изцяло с плочки от гледна точка на моя характер и навици. В баня изцяло с плочки мога спокойно да търкам плочките с белина и след това да облея със слушалката, без да се притеснявам, че може да повредя мазилката или да я намокря непоправимо. Пак подчертавам, това са моите навици и начин на действие. Всеки трябва да прецени за себе си.
От гледна точка на естетиката не споделям мнението, че в малката баня трябват малки плочки или че бялото уголемява оптически. Метро плочките, особено тези с фаска или с по-тъмна фуга, според мен "насичат" визуално и без това малкото пространство. Пак според мен, да подчертая. Малките бани, каквито са повечето в България, ги виждам по-добре с плочки със среден размер, гланц, за да отразяват светлината и така да създават илюзия за по-голям простор. Освен това винаги ме е привличала идеята за преход от тъмно към по-светло от долу нагоре, т.е. подът да е най-тъмен, а нагоре по-светли плочки. Преобладаващо един цвят с дискретни и малко акцентни, декоративни плочки на места.
Аз така си представям малката баня.

П.С. По повод на мазилките и мухъла - в старите бабини къщи, които не са с гипсова шпакловка, а с варосани стени, никога няма мухъл, нищо че са се отоплявали само през част от деня с кюмбе, че са с външни стени без топлоизолация, че са ниско над земята без топлоизолация на пода. Варта е дезинфектант, върху нея трудно ще тръгне мухъл. Естествено, никой няма да си вароса стените в апартамента, това просто е лирическо отклонение.

# 380
  • Мнения: 866
Ще се върна да я потърся, благодаря. В нашата баня има два сравнително големи прозореца и вероятно ще бъде без вентилатор. След последните постове съм много обнадеждена Grinning

Sea breeze, не знам дали добре се вижда на тази снимка точно. Душ кабината е на срещуположната страна. Сега като прочетох по-нагоре - да, микроцимент май беше и нашето. Нямаме прозорец за съжаление.
Скрит текст:

# 381
  • Мнения: 40 832
Аз бих подходила от физична гледна точка. Конденз не се получава от студен въздух, ако стените са топли. Даже обратно - като влезе студен въздух той се стопля и става сух ( с ниска относителна влажност) и веднага издърпва влагата. Ако влезе топъл въздух ще издърпа по-малко. Кондензът става по студени стени. Затова ако стените са топли няма да има конденз, но ако са бетонни панелни стени може би ще има. В такъв случай, ако плочките не са до тавана е добре да има някаква изолация или поне гипскартон. За тавана модерното решение с двоен таван с гипскартон и лунички на практика изключва конденза. А ако вместо модерен латекс се сложи варова мазилка проблеми няма да има.

Иначе аз мухлясала плочка не съм виждала, само мухлясали мазилки. За по-малка баня (с по-малка кубатура) за мен плочки до тавана + окачен таван си е най-добре. За по-голямо помещение плочки до тавана не са нужни, а и става като морга. Но там кубатурата е голяма и влагата се разсейва.

# 382
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
Мнението ми,до голяма степен се припокрива с Черна станция.
За тавана решението е гипскартон.Ако стената е тухла ,може с вароциментова мазилка,която диша и после латекс.
Ако е бетон ,може да се лепне от най-тънкия фибран или отново гипскартон.

Вече споменах,че английската ни баня бе изцяло с плочки,около 3,5м2 ,с голям прозорец.Въпреки денонощното проветрение таванът непрекъснато мухлясваше,а бе гипскартон,над него гредоред.Просто влагата там е огромна.
Мъжът ми три пъти кърти шпакловката на тавана и измазва,боядисвахме с боя за мокри помещения ,всеки път едно и също.Накрая го боядиса със силиконова боя за външни стени и "о чудо",влагата започна да кондензира като капчици,но не проникна повече и за 8 г.  не се наложи да подновяваваме.

# 383
  • София
  • Мнения: 5 935
И ние имахме баня с прозорец, който стоеше отворен от време на време. Хем беше северно изложение. Изобщо никога тавана не е мухлясвал. Много ми е чудно това нещо.   Инак имаме сега отделно две помещения, едното е само WC, там никой не се къпе. Стените му са без плочки. Само подът и един цокъл 30 см нагоре са с плочки имитация на дървен под, тип ламинат или подобно и ми харесва. Добре стои. Лесно се чисти. Не стои мръсно за малко нещо ако капне, като по плочки за баня. Стените са с латекс.

# 384
  • Мнения: 9 767
Аз уточних, че в едната баня, която е усвоен балкон, едни 80 см., които граничат със стълбището, въпреки че и там има изолация, там се образува конденз. Дори докато работи сушилнята, която е на тази стена. Просто тя е по-студена.
А в другата баня, тази високата, която не е с добра вентилация, въпреки, че е много топла по принцип, дори през тавана минават щрангове за топлата вода и парното, т.к. няма как да се забърсва, заради височината, там се е образувал мухъл върху латекса за баня. Няма как да се покатеря и да стигна до всяко ъгълче, за да забърша. Ако можех да стигам, латексът е супер и търпи на бърсане, дори с разреден разтвор на белина. Нали по физичните закони топлото се издига нагоре. На места и върху плочките има петънца от мухъл.

Окачени тавани не харесвам, просто не са моето нещо.

В  предишен апартамент, тристаен с баня-тоалетна и дълга и тясна тоалетна и аз не бих сложила плочки навсякъде. Въпреки че бяха сложени навсякъде, по социалистическия БДС. Laughing

# 385
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
Извинете за въпроса,но какво не харесвате в окачените тавани?
Не е нужно да са с лунички,не могат да се различат от обикновен таван визуално.

# 386
  • Мнения: 10 597
Оспамихте темата! Grinning Home makeovers! Не ремонти!

# 387
  • Мнения: 101
Това е къщата на дядо ми - строена е през 1905г. За съжаление от години не се живее там. Родителите ми ходят само лятото и времето си каза думата. Вижда се как е била преди и какво направихме "след". Ремонтирахме я от вън и на покрива. за съжаление има нужда и ремонт от вътре, но това в бъдеще /надявам се/
Скрит текст:
Скрит текст:
След - тук още не беше довършен ремонта
Скрит текст:
Сега
Скрит текст:
Скрит текст:

# 388
  • нещотърсачка НАРЦИ Love is everything
  • Мнения: 11 976
Добре сте се справили. Запазили сте максимално оригинала. Успех и с вътрешното преустройство. thumbsup

# 389
  • Мнения: 71
Много хубаво е станало! Браво на вас!

Общи условия

Активация на акаунт