Рак на белия дроб - тема 5

  • 42 257
  • 761
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 253
Здравейте,
Майка ми получи афта на устата вследствие на лечението  (таргетна терапия) и е доста болезнено и неприятно. Взела си е някакви пасти и опитва, но за сега без резултат.
Случвало ли ви се е и какво би помогнало? Simple Smile

Пробвайте с 1чл сода за хляб и 1чл сол разтворени в литър преварена вода. Взема се по малко от разтвора, жабурка се и се плюе.
Това трябва да помогне. Освен това, да избягва люти храни и такива с висока киселинност (домати, портокали), касто и прекалено горещи неща за ядене.
Може да се жабурка по няколко пъти на ден. Например след хранене и вечер преди сън. Много хора казват, че наистина помага.
Освен това, тук изписват и едно лекарство, което се приготвя в аптека, което помага при по-тежки случаи.
Ще потърся рецептата и ще я добавя.

Ето я:
Magic Mouthwash Recipe:
Diphenhydramine 12.5mg/5ml elixir 150 ml
Nystatin 100,000 U/ml susp. 36 ml
Hydrocortisone 100 mg/2ml inj vial 1 ml
Sterile water for irrigation 313 ml
(съхранява се в хладилник, годност 30 дни)

15-30 ml жабурка и изплюва или го гълта (особено ако дискомфортът не е само в устата, но и в гърлото). Може да се ползва всеки 3-4 часа при нужда. Върши добра работа.

Последна редакция: нд, 03 май 2020, 07:40 от 1000 islands

# 166
  • Мнения: 10 618
Как мислите дали е противопоказно да се пие кафе? Вие или вашите близки пият ли?
Лекарите не са казвали, че е противопоказно. Майка пие. Беше спряла по едно време, когато внимавахме да яде главно алкални храни. Кафето се води кисела.

# 167
  • София
  • Мнения: 194
При моя брат, тъкмо се зарадвахме, че прояде и имаше огромен апетит в Неделя и от вчера и днес изпитва силна болка в белия дроб при дишане и движение. От днес вдигна и температура 37.7-38.3. Звънял е на онколога му доктор Христов от Сити клиник и той му казал, че е нормално да го боли белия дроб, тъй като имал метастази там, а химията действала. За температурата му казал да гледа на вливката на 14 Май да няма и да пие Нурофен и Аналгин за свалянето и. Има ли и други с вдигане на температура между вливките? Днес е 10ти ден от изписването. Много е отпаднал и сме много притеснени.
Относно кафето, аз отдавна го спрях. Започнах да треперя от него при няколко глъдки. Помолих и брат ми да го спре преди два месеца. Той пиеше много кафе.

# 168
  • Мнения: 307
Стела , само идея . Да го прегледа личния лекар . Онкоболните не са застраховани от други заболявания . Може да е вирус,настинка , какво ли не още . Успех и пиши как е !

# 169
  • София
  • Мнения: 194
Да споделя опита си с домашното посещение от лабораториите. Нощес направих резервация онлайн през Цибалаб и уж получих потвърждение. До 14 часа никой не се обади и реших аз да звънна. След 15 минутна проверка от тяхна страна ми казаха, че не могат нито днес, нито утре да дойдат и могат чак в понеделник. Никой не ме беше потърсил да ми го каже. Отказах.
Звънях в Кандиларов, не можах да се свържа.
В същото време брат ми от вчера поддържа над 39 градуса температура. Добрата новина обаче е, че от както вдигна над 38.5 започна много по-леко да диша и не се задъхва? Не знам дали да се радвам. Не се чувства отпаднал. От ангалгин не спада температурата, а само от Нурофен.
От притеснение, звъннах и в Рамус и обясних какъв е случая. Обещаха още сутринта да изпратят екип за домашно посещение, но казаха, ако го закараме до най близката лаборатория, ще слезнат до колата да му вземат кръв. И така синът ми го закара, взеха кръв и след час и половина имахме резултатите. Аз реших да му пусна СУЕ и доста се притесних, тъй като е 120. Много над нормата. Хемоглобинът му е паднал от 96 на 92. Предполагам не е много паднал след вливката. Желязото му е много ниско. Той пие бирена мая по 3 таблетки дневно само за сега. Не знам какво друго да му дадем. Витамин В12 му е много над нормата. И за щастите направихме теста за короната и излезна отрицателен. Сега се мъчиме да се свържем с онколога му, но най-вероятно ще е утре сутринта. Ето му изследванията:

# 170
  • Мнения: 65
Стела, резултатът от кръвните изследвания е доста лош, както сама знаеш. Тия левкоцити и температурата говорят за силно възпаление  (от химиотерапията левкоцитите падат). Хемоглобинът, хематокритът и особено желязото евентуално за напреднал раков процес. Дано греша. Но препоръчвам спешна медицинска консултация, за да спасите човека.

# 171
  • София
  • Мнения: 194
vanka77, днес брат ми успя да се свърже с доктор Христов от Сити клиник. От всички изследвания е поискал само 4 показателя- левкоцити, хемоглобин и още два, които брат ми не можа да ми каже. За сега му е казал да взема само течен аналгин и нурофен. Нищо друго. Обяснил му е, че химията действа и е имал доста разсейки в бял дроб, които в момента се повлияват и затова е започнал да диша и няма отпадналост. Личната лекарка нищо не е посмяла да му каже. Препратила го е към онколога. За сега седим и се молим. СУЕ онколога е казал, че няма значение. Погледанх и епикризите от Окръжна и там не са го мерили.
Терапията му в момента е само една 3-дневна вливка:
ЕНДОКСАН 500мг, 1,2 ден
Метотрексат 50мг, 2ден
Лонкуекс 6мг(растежния фактор и май от това са повишените левкоцити)
За сега добрите новини са:
-брат ми има апетит и се храни добре
-започна да се става и да ходи до хола и до тоалетната
-не се задъхва толкова
-спря болката в белия дроб
Лошата новина е, че от вчера започна прием на желязо и фолиева киселина и започна болка в единия му здрав бъбрек. Спира за сега желязото и фолиевата киселина. Ще яде салата от червено цвекло, месо и дробчета.
Брат ми е само с един действащ бъбрек. Другия, заради тумора в пикочния мехур е запушен и е с 4 степен хидронефроза. На всичкото отгоре на този бъбрек има и киста се видя на последния компютърен скенер. На брат ми не можаха да му махнат тумора в пикочния мехур, тъй като е много голям и е открит прекалено късно( вече е 4 стадий). Моля се въпреки всичко да успее да си подобри състоянието и дори с рак да си поживее още години!
Хемоглобинът и хематокритът са били в норма, до откриването на рака при брат ми Януари, т.г.(той е бил вече 4ти стадий). Тъй като вследствие рака се образуват тромби и се подува единия му крак,  от тогава той е на клексан и фраксепарин 0.6 за разреждане на кръвта. От това разреждане основно му се смъкна много хемоглобинът и хематокритът.

Последна редакция: пт, 08 май 2020, 23:07 от Stela_B

# 172
  • Мнения: 65
Борете се, стискам палци и пиши!

# 173
  • Мнения: 307
Ние сме шах и мат с пешката , заради пътуването . Намерих самолетни билети от Солун до Франкфурт за контролния преглед. Уредихме там да ни посрещнат и днес отмениха полета . Никак не ми се иска да изпускаме прегледа , здрав е ,защото беше послушничък . Сега правим акробатики да минем транзит до летище София , надявам се да се случи . Но каквото и да стане , доволна съм , че близо два месеца изкарахме на кристално чист въздух , с велоразходките и риболова .  Ще направим всичко възможно да се върнем в Гърция . Не мога да ви опиша колко добре му се отрази .

# 174
  • Мнения: 518
Здравейте ! Току-що научих ,че член на моето семейство е със съмнения за рак на белия дроб. За сега има рентгенова снимка и томография . След като пулмологът ги е видял , е казал ,че трябва да се направи биопсия . Приемат го в сряда , биопсията е за четвъртък . Всички сме в шок . Първото изпитание ще е чакането на резултата . Въпросът ми е - за колко време излизат резултатите от такава биопсия ? Искрено се надявам , да не рак , но имам нужда от психическа мобилизация и поне някакъв ориентир какви са стъпките и колко време ще отнеме .

# 175
  • Мнения: 3 597
Здравей ! И аз от съвсем скоро съм в темата и не мога да дам много информация . При нас биопсията беше в ден четвъртък , резултати имахме следващата седмица във вторник . Като на баща ми бяха направени бронхоскопия и биопсия едновременно . Единия резултат беше отрицателен , другия положителен . Наложи се да изчакаме още няколко дни , за да разберем вида на образованието . Пожелавам ви късмет !

# 176
  • Мнения: 10 618
Oska,между  5 и 14 дни в зависимост от натовареността на болницата, в която се прави.

Таня, какво става с вашето пътуване.

# 177
  • Мнения: 518
zigizagi , *Мери* , благодаря ! За съжаление прегледът е продължил едва 3-4 минути - накакви подробности , никакви обяснения , нищо ..... Не знам какъв вид биопсия ще се прави , но се надявам наистина , да излезе резултата до средата на другата седмица !

# 178
  • Мнения: 307
Oska , пожелавам да имаш основания да изчезнеш от темата , но ако не се случи , на линия сме да те подкрепяме .
Зиги , утре потегляме за България , говорихме с членове на какви ли не щабове , ще ни пуснат транзит . Оттам на самолетчето рано в четвъртък и господ да ми е на помощ , ако ме върнат немците . Единият документ , който е необходим лично за мен , се губи някъде по европейските пътища . Забавяли полета на връщане , за да натоварят обратно шкартираните . Моят човек категорично отказва да пътува сам . Важното е него да го закарам дотам , после ще му мисля . Ще си прекарам рождения ден близо пет часа във въздуха и за десерт карантина в бг . Набираме опит за следващата извънредна обстановка .

# 179
  • Мнения: 44
Привет на всички!.
Мама е с рак на маточната шийка, 4 стадий. Почти две години се лекува в Токуда- лъче, химио и брахи терапии. Имаше огромен тумор, който изчезна напълно. Уви, сега има проблеми с лимфните възли... След последния Пет скенер решиха, че ХТ не действа и няма смисъл да продължават. Предложиха ни ДНК тест в Трансхеликс  за 5 хил. лева за да  се видят дали е подходяща за имунно и таргетна терапия. Чакаме резултатите до седмица.

  Аз живея извън България и затова говоря с докторката по телефона. Правилно ли съм разбрала, че  като излезе резултата може да се окаже, че НЕ е подходяща за тези терапии? Нищо конкретно не ми казаха и за сумите на  лекарствата. Разбирам, че е рано да говорим за пари, но ми спомена инжекции по 12 000 лв. Не се ли поема това лечение поне частично от НЗОК?  Какъв е  Вашият опит? Майка ми ходи сама на терапиите и често от притеснение не разбира или забравя какво са и казали.  И аз се притеснявам, че губим ценно време, търсейки ново лечение.

Простете за дългия пост,  който звучи по-скоро като изповед.
Пожелавам  късмет и много сили на  Вас и близките Ви.

Общи условия

Активация на акаунт