Отговори
  • В планината / На морето
  • Мнения: 1 011
Мнения ?

# 1
  • София
  • Мнения: 878
Отрицателно. После да ходя все на едно и също място- това не е за мен. За някой може и да е добре, за мен не е. На втората или третата година ще ми писне и доскучее. Като плаща човек за хотели поне ходи на различни места в различни хотели.

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 4 068
зависи колко време ще го ползвате и с какви финанси разполагате, всеки имот си иска плащане на данъци, поддръжка, обзавеждане, ремонти, за кратки престои не си заслужава

# 3
  • Мнения: X
Пак ще има невъзвратими разходи, но за друго. Първо инвестицията - сигурно за цял живот на почивки няма да дадеш толкова пари, колкото за един имот на морето (средна класа почивки, милионерите не ги броя). Данъци, поддръжка, ремонти... Ако идеята е да се дава под наем, когато не се ползва - трябва да има кой да чисти и да наглежда нещата. Ходенето всяка година на едно и също място също е за специфичен тип хора, които обичат рутината.

# 4
  • Мнения: 445
Собственият имот също ще има разходи, в повечето случаи ще са надвишаващи невъзвратимите разходи по хотели. Вече са казали и по-горе - ще трябва да ходиш винаги на едно и също място.
Ако можеш да си позволиш разходите - купи си. Ако не - недей.

# 5
  • София
  • Мнения: 28 590
И от мен отрицателно. Минусите са ги изброили и няма нужда да ги повтарям.

# 6
  • София
  • Мнения: 7 992
Отрицателно. Ваканционният имот изисква поддръжка, за която нямам излишно време и пари. Когато отивам на почивка, не съм склонна да започвам с поддръжка на имота, искам да релаксирам.
Ако давам пари за недвижим имот, бих го направила с инвестиционна цел, а морските курорти не ми се вписват в това определени.

# 7
  • Мнения: 14 490
Съгласна съм с всичко по-горе при едно условие - говорим за работещи хора, с определен дни отпуск през годината.
За човек, който не е наемник, разполага с времето си дали поради свободна професия или поради възраст и може да прекарва повече от 10 дни във въпросния имот - защо не?

# 8
  • София
  • Мнения: 13 170
За съм, но при определени условия - възраст, свободно време и т.н. Свекърите ми имат 2 малки инвестиционни апартамента в малка кооперация близо до известен и не много пренаселен плаж. Поддръжката не е голяма - плащат си режийните, данъците и определена сума на месец или година (имат право на избор) за поддръжката на общите части и за охрана. За сметка на това, понеже са пенсионери, ходят много често и независимо от сезона. Водят и внуците с тях. Обикновено от април до септември карат там със седмици. Ходят за разширени уикенди или пък, наопаки на тълпите летуващи, отиват за делничните дни и за уикендите се прибират. Различно. Ние също понякога отсядаме при тях. Девер ми и етърва ми също. На този етап не се случва много често, но по-натам ще зачестим, когато децата станат самостоятелни.
Ако ние сега трябваше да купуваме, не бихме предприели стъпка да инвестираме в близките 10 г.

# 9
  • Мнения: 18 526
Собствеността е обвързваща - грижи, финанси, ако е на хотелски принцип - по-интензивна амортизация. Ако сте склонни следващите 10-15 години да почивате само на едно място, е ок, иначе се губи смисъла.

# 10
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Ние купихме къща в едно голямо планинско село.Реставрирахме я,обзаведохме я.Малка подробност- в селото ,а и в околните села няма цигани.Не се краде.Има постоянно живеещи хора,5 магазина,лекар,зъболекар,аптека,заведения ...детски площадки..И големи градове наблизо-20км.
Направихме го,защото дъщеря ми беше с астма и трябваше да прекарва поне 20 -30 дни на планина през лятото.
Стояла съм там с детето 45 дни.През последните 5 дни идва и мъжа ми и после от там пътуваме за Гърция.
естествено престоя в къщата излиза много по-евтино,отколкото 45 дни на хотел.
През останалото време можем да я даваме под наем,но за сега не искам .

Това не означава,че ходим само там.
Пътуваме и на други места.
Въобще не съжалявам.

Сестра ми има апартамент в Банско и също е доволна.
Тя го ползва 1 седмица,после ние 1 седмица и през другото време се дава под наем.
Парите от наема покриват такса поддръжка и остава не много голяма печалба.

Последна редакция: ср, 19 фев 2020, 13:34 от -veni-

# 11
  • София
  • Мнения: 3 160
Ако харесваме курорта, така или иначе почиваме там и има възможност за отдаване без моята лична намеса (на този етап), бих купила ИЗГОДЕН имот. Но не и на БГ черноморие, по-скоро планински курорт и най-скоро Пампорово. БГ морето ми отпада по първите два критерия, но който си го харесва, защо не.

# 12
  • Мнения: 46 520
Въпреки че харесваме българското море и ходим само тук - и от мен против.
Имам преки наблюдения в/у клиенти. Тези, които имат в големите градове като Варна и Бургас, го дават през зимата под наем, като в договора има точка, че през юли и август не се отдава. Повечето живеят далече от морето и е трудно намирането на хора, които да се грижат за имота. Най-често наемателите са студенти и като се счупи нещо, не им се занимава с майстори. Затова трябва да имаш човек на място, който да е на разположение. Но сме живи хора, един се разболее, друг замине за чужбина, трети намери друга работа и т.н. И посред зима се оказваш с течащ кран, а ти си на 500 км, примерно.
Вариантът е да се намери фирма за управление, но като цяло на хората не им се плаща. С една дума, това начинание е да се поглезиш, когато имаш пари, ако целта е да е по-изгодно, не е.

За къщичка е много, ама много по-трудно. Първо, трудно ще я опазите от набези, второ, не знам поддръжала ли си къща, но разходите са много по-сериозни от апартамент, особено когато не се обитава постоянно и трето - възвращаемостта е най-малка, защото в повечето случаи е в малко населено место, в които няма търсене през зимата.

Другите, които купуват в курортите, само лятото го дават или ползват сами. Този вариант е ако си готов да затвориш едни пари в нещо, което не ти носи ползи към момента.
Ако ходиш на почивка по 14 дни лятото, да кажем по 80 лв. на ден за апартамент, това излиза по 1120 лв. на почивка. Ако 2 пъти ще успеете и в най-добрия случай да изкарате 1 месец на морето, ще е към 2500 лв./година. Ако имотът е 60 000 евро, това са нощувките ти за близо 50 г. (при 30 дни там, нещо, което малко хора могат да си позволят като отпуска). Ако ходят по 14 дни - 100 г. Simple Smile

С една дума - предпочитам да си харча парите в настоящето, не знам дали ще има има утре, камо ли след 1-2-5 г.

Нашият вариант е инвестиция в имот в голям град, на много търсено място, малък като размер. Никога не е празен, зает е целогодишно, винаги има търсене и цената му е почти като на следващия по големина. Но по-малки данъци, по-малко за ремонт, по-малко хора амортизират и е по-лесно продаваем, ако се наложи.
Освен това сме близо до него и при авария или друг проблем можем да се отзовем.
Пък с парите от наема можем да си ходим, където ни душа иска, не да се връзваме с 1 място.

Последна редакция: ср, 19 фев 2020, 14:55 от Не се сърди, човече

# 13
  • Мнения: 12 792
Аз съм правила изчисление за такъв имот в курорт на морето, и излезе, че ще се изплати за 100 години. В изчислението заложих цената на апартамент в хотел, който закупиха мои близки приятели, и цената на нощувка в добър хотел.
Те сега вече не го искат, и няма на кого да го продадат, за да си върнат парите.
Ако се използва за живеене, е друго.
Мои пък други познати си купиха малък апартамент до морето в Бургас. Направили са си сметката, че винаги могат да го продадат. За мен това е по-добрият вариант, ако има някакви пари, които и без това само си губят цената в банката.

# 14
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Сезонът в морските курорти е 3-4 месеца.
Но в град ,като Варна или Бургас,жилището може да се дава под наем на туристи през лятото,а след това на студенти.
А и винаги може да се продаде.

# 15
  • София
  • Мнения: 5 960
Зависи, бих казала.
Наскоро познато семейство си купи малък имот на морето, на място където вече бяха ходили многократно и са сигурни, че им харесва. Ходят на разширени уикенди и отпуската ще си карат там. В най-голям възторг от покупката са децата. Имат три, от които две пълнолетни, но все още учащи. За тях това е възможност с минимални разходи да прекарват доста време на морето като се редуват с родителите. Така че може да се каже, че през целият активен сезон ще има кандидати да го ползват. После пък ще дойдат внуците и така имотът ще е още повече използван. За тях е много удачна инвестиция. Всички в семейството са доволни.
Не бих казала, че има еднозначен отговор. Зависи от много фактори.

# 16
  • София
  • Мнения: 5 954
Аз съм "за", даже се оглеждам за покупка. или поне проучвам
Това понеже ние ходим поне 3-4 пъти на море от май до септември... като сметнах миналата година бюджета който сме "инвестирали" по хотели и инклузиви ме заболя главата....
Вярно е , нямам много отпуски,.... мъжа  ми обаче има опция за хоум офис и си мечтае да кара на морето повече дни... ако реша и аз мога да си намеря позиция с хоум офис..
Децата имат 3 месеца ваканция
Бабите и дядовците се чудят и те лятото къде да идат ( може да са с децата там Grinning)
Но да е студио, да не е в комплекс .... да няма такса поддръжка... да е до хубав плаж и близо до вечерен живот и т.н. Изобщо ако ще купим ще е нещо бюджетно на първо време... после ще мислим като се види дали ни е добре така
Пък се надявам и пенсия да доживея ... и там да се ситуирам поне за лятото...  Grinning
Дилемата ни е , дали да е двустайно жилище на по-забутано място... или студио с по - хубава локация.... Wink
Жълто цвете , дали можеш да споделиш локацията на приятелите ти.... кое село или градче... аз това също не мога да избера досега, едно място

# 17
  • Мнения: 46 520
Ваканцията в собствен имот не е точно ваканция. Поне от това, което виждам. Голяма част минава в поддръжка, винаги има какво, особено ако е къща. Дори да викаш майстор, пак ти се пречка, всеки е ползвал, знае какво е.
Когато си под наем, тогава не пипаш нищо и е истинска почивка.

# 18
  • София
  • Мнения: 5 954
Именно, да . Така е. Затова да не е къща. Ние къща , тип вила си имаме, в провинцията и близо до София... за всеки уикенд
Ще е студио, да не инвестираме много пари, да не е в комлекс да плащаме поддръжка на басейн. Да е в къща/ кооперация в селото, или в градче... близо до магазини и заведения. Но на 1 км от хубав плаж. примерно  Wink
Вярно е че ще има поддръжка, но в студиото какво толкова ще има. Няма да го давам под наем.

# 19
  • София
  • Мнения: 3 160
Аз нямам нищо против да има такса поддръжка ако има реална полза - басейн, детски площадки, двор и тн. А пък ако може камериерката да е минала преди да пристигна, ще е съвсем супер... Тази част ми е неприятна малко, пристигаш и 2-3 часа бързане на прах, подове, застилане на чаршафи и тн. Ако има на кого да си платя и да ми отпадне, ще е супер.

# 20
  • София
  • Мнения: 5 954
Ако е само за лично ползване, мисля че едно почистване преди да си тръгна ще е основното. После при следващо пристигане, един моп на пода и изтупване на кувертюри. Е сега, повечко ще е след зимния сезон. Затова студио... С не голяма площ..   Thinkingоще ще мисля де

# 21
  • В планината / На морето
  • Мнения: 1 011
Именно, да . Така е. Затова да не е къща. Ние къща , тип вила си имаме, в провинцията и близо до София... за всеки уикенд
Ще е студио, да не инвестираме много пари, да не е в комлекс да плащаме поддръжка на басейн. Да е в къща/ кооперация в селото, или в градче... близо до магазини и заведения. Но на 1 км от хубав плаж. примерно  Wink
Вярно е че ще има поддръжка, но в студиото какво толкова ще има. Няма да го давам под наем.

Моето предложение :
Албена и Кранево - насреща, Златните на 10 мин. Балчик на 15 мин , Свети Константин и Елена на 20 мин - покрай морето. Варна 20 мин по главния път.


https://www.google.at/search?q=harmony+hills+rogachevo&clien … =1094&bih=543

https://www.harmony-hills.com

Последна редакция: чт, 20 фев 2020, 14:40 от РичиРич

# 22
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Ваканцията в собствен имот не е точно ваканция. Поне от това, което виждам. Голяма част минава в поддръжка, винаги има какво, особено ако е къща. Дори да викаш майстор, пак ти се пречка, всеки е ползвал, знае какво е.
Когато си под наем, тогава не пипаш нищо и е истинска почивка.

Абсолютно съгласна. Да ходя на ваканция и да ми се налага да пускам перални, да готвя или да викам майстор за нещо си...че то егати ваканцията. Все едно съм си вкъщи.
Също, не обичам да ходя на едно и също място даже и да ми е харесало. А ваканционният имот си е обвързващ.
Виж, ако съм пенсионер и имам бол свободно време, тогава може би да.

# 23
  • В планината / На морето
  • Мнения: 1 011
Ваканцията в собствен имот не е точно ваканция. Поне от това, което виждам. Голяма част минава в поддръжка, винаги има какво, особено ако е къща. Дори да викаш майстор, пак ти се пречка, всеки е ползвал, знае какво е.
Когато си под наем, тогава не пипаш нищо и е истинска почивка.

Абсолютно съгласна. Да ходя на ваканция и да ми се налага да пускам перални, да готвя или да викам майстор за нещо си...че то егати ваканцията. Все едно съм си вкъщи.
Също, не обичам да ходя на едно и също място даже и да ми е харесало. А ваканционният имот си е обвързващ.
Виж, ако съм пенсионер и имам бол свободно време, тогава може би да.


Че какво ти пречи да ходиш и на други места ?

# 24
  • Мнения: X
Че какво ти пречи да ходиш и на други места ?

Ти сам/а постави така ситуацията - да не било невъзвратими пари за хотели и почивки. Нищо не пречи, разбира се.

# 25
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Ваканцията в собствен имот не е точно ваканция. Поне от това, което виждам. Голяма част минава в поддръжка, винаги има какво, особено ако е къща. Дори да викаш майстор, пак ти се пречка, всеки е ползвал, знае какво е.
Когато си под наем, тогава не пипаш нищо и е истинска почивка.

Абсолютно съгласна. Да ходя на ваканция и да ми се налага да пускам перални, да готвя или да викам майстор за нещо си...че то егати ваканцията. Все едно съм си вкъщи.
Също, не обичам да ходя на едно и също място даже и да ми е харесало. А ваканционният имот си е обвързващ.
Виж, ако съм пенсионер и имам бол свободно време, тогава може би да.


Че какво ти пречи да ходиш и на други места ?

За хора с 20 - 25 дни годишен отпуск, може да си отговорите на въпроса кога по-напред да отидете на имота, кога другаде. Като се има предвид също, че този отпуск не се ползва целия за почивки.

# 26
  • В планината / На морето
  • Мнения: 1 011
Че какво ти пречи да ходиш и на други места ?

Ти сам/а постави така ситуацията - да не било невъзвратими пари за хотели и почивки. Нищо не пречи, разбира се.
[/quote

Българското крайбрежие , например, може да се посети от една точка до друга точка и без преспиване за 1 ден, като искаш разнообразие .

# 27
  • Мнения: X
Българското крайбрежие , например, може да се посети от една точка до друга точка и без преспиване за 1 ден, като искаш разнообразие .

Е, представите ни за разнообразие са различни. За мен разнообразие са различни градове, различни държави, походи в планината, музеи, забележителности, интересни чужди кухни и т.н. По българското черноморие такива са ограничени, в смисъл, че не са "за цял живот (20-30 години) разглеждане".

Възможно е и да може да се мине цялото крайбрежие, но не виждам какво толкова може да предложи. Признавам, че само веднъж съм пътувала от Бургас до Варна и ме хванаха нервите по тогавашния тесен, силно натоварен път, сега не знам как е обстановката и дали са построили нещо по-добро.

Не знам защо ме убеждаваш, аз инвестиции няма да правя.

# 28
  • Мнения: 2 560
Аз съм " за", в момента ремонтираме една такава инвестиция. За мен, парите, вложени в имот, винаги са добра инвестиция. Просто човек трябва да е наясно със себе си, къде и как обича да си почива. Аз съм влюбена в морето и мога да го гледам непрекъснато и целогодишно.  Предпочитам да си отида на почивка в собствения си имот, вместо да обикалям по хотели и квартири, на принципа " проба- грешка". Морският въздух и морската вода са безценна терапия. Като дете бях все болна и лекарите твърдяха, че трябва минимум 10 дни да изкарвам на морето. Ако пък толкова ни омръзне, винаги може да се даде под наем за сезона, а ние да отидем другаде. Бих инвестирала и в планински имот на същия принцип, ама не играя тото😁.

# 29
  • Мнения: 2 081
И аз се замислям за такъв имот , основно като инвестия , Пампорово също ми е вариант , дори го предпочитам , защото ми е много по-близо ,а и е целогодишно .

# 30
  • Бургас
  • Мнения: 3 584
Е, то и морето може да е целогодишно. Мой познат  инвестира в двустаен в Поморие без такса подръжка- чудесна гледка, близо до плажа.  Сега е само лятото тук, като се пенсионира щял и за постоянно.

# 31
  • Мнения: 2 081
Е, то и морето може да е целогодишно. Мой познат  инвестира в двустаен в Поморие без такса подръжка- чудесна гледка, близо до плажа.  Сега е само лятото тук, като се пенсионира щял и за постоянно.

Целата ми е да се дава под наем , зимата в морски курорт няма кой да отиде на почивка .

# 32
  • Мнения: 2 560
Не съм съгласна. Зимното море също си има своето очарование. Има и хора, които обичат морето, но по една или друга причина, избягват слънцето. Та, за всеки влак...

# 33
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Ако ще е имот близо до морето-по-добре да е в голям град.
Така ще можете да го давате под наем целогодишно.

# 34
  • Бургас
  • Мнения: 3 584
Е, то и морето може да е целогодишно. Мой познат  инвестира в двустаен в Поморие без такса подръжка- чудесна гледка, близо до плажа.  Сега е само лятото тук, като се пенсионира щял и за постоянно.
Целата ми е да се дава под наем , зимата в морски курорт няма кой да отиде на почивка .
Така е, но в Пампорово почти всичко е с такса подръжка.  За мен това, дългосрочно, не  е добро инвестиционно решение. Имам позната, която закупи студио в затворен комплект, трета година не може да го продаде, таксата и подръжка не е никак малка, а не и носи съществени приходи.

# 35
  • София
  • Мнения: 14 697
Колко е сезона по морето и по ски курортите? Максимално три месеца, как се избива инвестицията? Най-добре Варна или Бургас, пълно е със студенти.
Ако е за мен е друга работа,  и аз бих си взела за след пенсия, да си пия фрапето на терасата 😀

# 36
  • София
  • Мнения: 5 954
За морето съм съгласна, че е само лятото, при това в България сезона не е дълъг.
Но за Банско може да се спори
За ски зимата, поне 2 месеца става
Лятото също става за планина.. защо не... прохлада в планината също е Ок
Отделно големия плюс на Банско е , че е на 1 час и половина от София. т,е, може да се ходи през учикенд , и за всеки празник, като се съберат 3-4 дни, има доста възможности.....
Но аз казах, за нас, ние вила имаме близо до София... по - близо от Банско и за нас е тъпо
Но за някой който живее в панела цяла година, би било супер, и цените сега там са супер Grinning

# 37
  • Мнения: 2 560
Зависи каква е идеята на инвестицията. Щото, ако аз инвестирам за собствен кеф, за да мога да отида лятото и да си почина добре, без да се съобразявам с резервации, свободни места и тн, да  мога да отида есента  да се радвам на море и въздух,  или когато ми е кеф, да пратя приятели или близки да си починат, няма да ми е толкова важно колко е продължителността на туристическия сезон. Ама, ако инвестирам с цел печалба и възвращаемост, тогава е друго.

# 38
  • В планината / На морето
  • Мнения: 1 011
Цените на почивките растат .

# 39
  • София
  • Мнения: 5 954
Идеята според мен е, да не плаща човек 2500 лева за 1 седмица на морето, двама с две деца и даже да се радва на тази цена , защото до там сме се докарали
Ако ходи на море 3 пъти в сезона, примерно, колко общо ще плати? Disappointed
Ами не е ли така?
Не е ли по - добре да купи студио и там да "влага" тези пари
Щото то след 4 -5 години , тези горе пари ще са 4500 лева , както е тръгнало Grinning

За тези пари, не камериерка  и почистване.. ами... 2 ма слуги трябва да има там
Да не говорим, че масово не се почиства по хотелите вече, освен в някои още по-скъпи

# 40
  • Norge
  • Мнения: 2 311
Аз не видях авторът да задава въпрос за възвращаемост на (и печалба от) евентуално придобития имот или греша?

По същия начин всеки (и аз отчасти съм го правила), който съпоставя цената на собствен имот с тази на летувания по хотели до края на живота, пропуска факта, че след всичко, имотът все още е твой, наличен.

Вън от това, закупуването на собствено жилище зависи от много неща.

Лично на мен ми е по-приятно да стъпя в собствен дом, където не ме притесняват различни особености и миризми на хотелската стая.
Живяла съм достатъчно по хотели и намирам собствения имот за по-добро решение.

Но всеки има своите специфични изисквания и да се даде категоричен отговор не вярвам, че е възможно.

# 41
  • Мнения: 1 684
И аз съм за ваканционен имот. Обзавеждаш си го по свой вкус, ходиш с детето, изпращаш бабите на почивка, ако семейството е голямо си струва.  Ако ти омръзне след 10 години продаваш

# 42
  • Мнения: 1 998
Колко е сезона по морето и по ски курортите? Максимално три месеца, как се избива инвестицията?
Истината е че ако го отдавате краткосрочно, доходите са същите и даже една идея в +

Ето и една статия относно инвестирането в разл типове имоти https://www.capital.bg/biznes/imoti/2019/12/25/3991749_tri_vuzmo … vesticii_v_imoti/

Последна редакция: пт, 21 фев 2020, 13:29 от Casual

# 43
  • Мнения: 3 137
Въпреки че харесваме българското море и ходим само тук - и от мен против.
Ако ходиш на почивка по 14 дни лятото, да кажем по 80 лв. на ден за апартамент, това излиза по 1120 лв. на почивка. Ако 2 пъти ще успеете и в най-добрия случай да изкарате 1 месец на морето, ще е към 2500 лв./година. Ако имотът е 60 000 евро, това са нощувките ти за близо 50 г. (при 30 дни там, нещо, което малко хора могат да си позволят като отпуска). Ако ходят по 14 дни - 100 г. Simple Smile

С една дума - предпочитам да си харча парите в настоящето, не знам дали ще има има утре, камо ли след 1-2-5 г.

60 000€ са си бюджет за нещо по-голямо, луксозно, първа линия и т.н. - имам предвид  ваканционните имоти по Черноморието.
Ако целта е обаче да се спести от почивки - за 20-25 000 € може да се купи съвсем приемливо студио,  а за 30-40 000 направо чудесно. Дори да не го даваш под наем, а само да го ползваш с фамилията когато и колкото искаш и да го продадеш след 5 години - вече си спестил едни 10 000 лв. Семействата с 2-3 деца на по 12-14 години и нагоре знаят много добре за какво става дума. Като почнат да ги таксуват по хотелите като възрастни и разходите за почивка изведнъж станат двойни, неминуемо почваш да си правиш сметката "в имоти".
Ако човек ги има парите и не се налага да взема кредит - няма какво да се мисли, определено е добър ход. Ако обаче трябва да се разчита на кредит, вече не бих казала, че си струва.
Иначе хубави идеи давате да се купи в голям град и да се дава целогодишно под наем, обаче в Бургас за 20-25 000 евро няма шанс да се намери каквото и да е, още повече за даване под наем.
И да ви успокоя, че ние, които живеем на морето, изобщо не ходим на едно и също място на плаж. Обикаляме плажове, аквапаркове, околните градчета и курорти и нещо не може да ни омръзне, да му се неначудиш.

# 44
  • София
  • Мнения: 5 954
GG_BG  абсолютно и аз мисля така
Вече в голям град , да , добра идея е, но няма как за 20-25 хил евро , затова отпада
Да заключваш пари за имот който ще ползваш само 2 месеца лятото. повече от 20 тина хиляди евро не си струва. Нужна ти е една спалня с няколко легла и кухнненски бокс.... като отскочиш до морето за седмица да спите и правите кафе сутрин. Инак човек на морето цял ден е навън, ами не е ли така? Прибира се за спане и душ. Stuck Out Tongue Winking Eye

# 45
  • Мнения: 6 299
Да, споделя и аз от личен опит. Много си е хубаво да имаш ваканционен имот. Имаме семейно студио в Слънчев бряг от 13 г. и до скоро се ползваше с удоволствие от цялата ни фамилия. Майка ми и вторият й съпруг, аз и ММ, моите двама големи синове с прителките си и брат ми.
Сега по ред много лоши обстоятелства (лични, които не искам да споделям)  вече се ползва само от част от нас. Много е важно да се избере подходащото място, според усещанията на човек. В нашият  случай е избран прекрасен курорт с всичко необходимо в него, близо до голям град, далече от вечерната навалица по крайбрежната алея и същевременно на 15 минути пеша до централниат плаж. Ниска такса за поддръжка на двор, басейн, за портиер, който присъства при идвинето на инкасатори за вода и ток и ред други. Почистванито е лесно и бързо, а който желае си плаща дребна сума на съпругата на портиера или на друга чистачка и тя му чисти и подрежда апартамента преди  и/или след посещение. За пране на чаршафи и кърпи, ползваме обществена пералня или всеки, който ходи си носи бельо и кърпи. Преди цените за такива имоти по морето бяха доста високи, сега студиа може да се купят и за 15 000 евро, а в момента обзаведени двустайни апартаменти се прадават за 25 000 евро. Студиото е купено със собствини средства на майка ми, но сига спокойно такъв имот можи да си купи и със заем. Не казвам, че е добре да се купи със кредит, но дори да е с  такъв, то такава цена се изплаща дори с краткосрочен потребитилски, който ще се изпрати макс за 10 г. Ние сме от хората, които обожават морето и ходим по наколко пъти на сезон, включително за дълги уикенди от четвъртък вечер до понеделник сутрин. Пътя ни от Сафия е 4 часа на посока, което ни устройва напълно. Независимо, че имаме този имот ходим и на много други места по морето на почивка, така че изобщо не ни е омръзнало, напротив, много си и хубаво да си отидеш на свое място и да си правиш каквото си искаш. На нас лично не ни излиза много по-евтино да почиваме там в сравнение с хотел, но ние се храним навън или пък си взимаме храна за вкъщи. Ако човек си пазарува и си приготвя по нещо в къщи, то излиза супер на смитка да почиваш така, особено ако си с повече деца. Определено си заслужава.

Последна редакция: сб, 22 фев 2020, 08:28 от fatalina

# 46
  • София
  • Мнения: 1 742
Добре е да имаш имот на морето.Аз имам къща на морето.Когато ми е кеф мога да си отида на почивка.Имам и куче ,което спокойно мога да взема с мен.А не иначе да се чудя къде да отида на почивка и дали ще ни вземат с кучето. Миналото лято щерката изкара 1 месец с внучето.

# 47
  • София
  • Мнения: 4 192
Това дали ще си купиш студио за 15-20к и ще го ползваш, или предпочиташ да ходиш на различни места, е строго индивидуално и двете решения са правилни. Обаче от много сериозен опит ви казвам: Не си мислете, че може да ползвате един имот през един етап, а през друг етап да го отдавате краткосрочно и да излезнете напред. Особено с новите правила става доста неприятно положението. Има много голяма вероятност от това хотелиерстване накрая да сте на минус.
А за цените съм казвала - като погледнете офертните в имот.бг, сваляте поне още 20% и ще стигнете до реалните за сключване на сделка.

# 48
  • Мнения: 3 505
А за цените съм казвала - като погледнете офертните в имот.бг, сваляте поне още 20% и ще стигнете до реалните за сключване на сделка.
Може ли подробности, че ми стана интересно? Има опция за пазарене ли или е нещо друго?

# 49
  • София
  • Мнения: 4 192
Ами там е пзара на купувача. Нашият беше с офертна цена 32к евро, закупихме го за 26к евро. Дори данъчната му оценка беше 60к лева. А навремето като е построен, англичаните са го плащали 60к евро. Просто предлагането е огромно, а търсенето никакво.

# 50
  • Мнения: 3 505
Благодаря!

# 51
  • София
  • Мнения: 5 954
Благодаря ти Чиана че споделяш, кажи ако може коя локация избрахте и колко сте далече от плажа?
Аз все се колебая, понеже по-далече от плажа може  да се купи по- евтино, но пък ся.... да си в някой пущинак? Едва ли си струва
Иначе за цените и аз тъй си мислех, щото гледам някои обяви от миналата пролет си стоят... и все си стоят , вече 1 година... само ги актуализират Grinning та сигурно и над 20 % биха свалили... ако има сериозен купувач
И още нещо, аз в нашия случай смятам да е студио и да не го отдавам под наем изобщо, освен примерно след 10 години ако ни писне там или не го ползваме, но тогава сигурно ще възможно някоя фирма да го "управялва" имота

# 52
  • София
  • Мнения: 4 192
Прекалено лично ще стане - писах ти на ЛС

# 53
  • Бургас
  • Мнения: 3 584
https://www.alo.bg/6494661#highlight=%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0 … D0%B5%D1%82%D0%BE
Виждам възвращаемост от нещо такова, но ако е без такса подръжка. Всякакви други студия и апартаменти в комплекси, където не знаеш утре как ще променят таксуването и почти не можеш да вземеш еднолично решение, касаещо имота  ти  - не, мерси! Знам за такива, в които не може да смениш доставчика на интернет и кабелна, както и всякакви други простотии...Освен това пресмятайки с годините натрупаните такси за подръжка си го плащаш още веднъж половината поне.

Последна редакция: ср, 26 фев 2020, 14:37 от rosi81

# 54
  • Мнения: 6 299
https://www.alo.bg/6494661#highlight=%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0 … D0%B5%D1%82%D0%BE
Виждам възвращаемост от нещо такова, но ако е без такса подръжка. Всякакви други студия и апартаменти в комплекси, където не знаеш утре как ще променят таксуването и почти не можеш да вземеш еднолично решение, касаещо имота  ти  - не, мерси! Знам за такива, в които не може да смениш доставчика на интернет и кабелна, както и всякакви други простотии...Освен това пресмятайки с годините натрупаните такси за подръжка си го плащаш още веднъж половината поне.
Трябва да се прави разлика между закупувенето на имот в апартхотел и в апарткомплекс или в кооперация. Високите такси и ограничения при ползването на имота, обичайно са в апратхотелите.
Относно таксите в апарткомплекс или кооперация, то такива плаща всеки от нас, който живее в апартамент.  Размерът им зависи от това какво се включва в тях.

# 55
  • София
  • Мнения: 4 192
Ами ние се махаме от такова без такса поддръжка и отиваме с такса поддръжка.
В първия случай нормален домсъвет, парите все не стигат. Събират се по 300лв от апартамент (твърда сума, не според разпоредбите на ЗУЕС) само за ток, асансьор и почистване веднъж седмично. И все няма пари.
Сега ще плащаме по 1000лв на сезон, но има няколко басейна, игрища, релакс зона, барбекюта, градинки, пейки, шезлонги, външни душове, спасител. Общите части се чистят постоянно. Ами като го разбия на 100дни активен сезон са си 10лв на ден, което е смешно малко за спокойствието децата да се забавляват

# 56
  • Мнения: 6 299
Ами ние се махаме от такова без такса поддръжка и отиваме с такса поддръжка.
В първия случай нормален домсъвет, парите все не стигат. Събират се по 300лв от апартамент (твърда сума, не според разпоредбите на ЗУЕС) само за ток, асансьор и почистване веднъж седмично. И все няма пари.
Сега ще плащаме по 1000лв на сезон, но има няколко басейна, игрища, релакс зона, барбекюта, градинки, пейки, шезлонги, външни душове, спасител. Общите части се чистят постоянно. Ами като го разбия на 100дни активен сезон са си 10лв на ден, което е смешно малко за спокойствието децата да се забавляват
Точно това казвам и аз. Като искаш повече екстри и всичко да ти е  наред си плащаш повече. Друг е въпросът, че в апарткомплексите нямаш ограничение във времето за ползване на имота, нито по отношение на обзавеждане и ред други. Не така обаче стоят нещата в апартхотелите. Лично съм проверявала условията в един СПА апартхотел и определено не ме устрои. Освен това се оказа, че годишните капиталови разходи и разходите за поддръжка, охрана, камериерки, персонал и т.н. почти се изравняват с дохода от отдаването на имота за ползване от хотела.

# 57
  • София
  • Мнения: 5 954
По- добре да си платиш, но да имаш хубави общи части и екстри.
Тези 1000 лева на сезон, са нищо и ти спестяват куп проблеми, пък особено щом жилището е отдалечено и ще живееш в София
Кажете как стои въпроса с паркингите? Има хора със закупени, нали? А другите как и къде паркират?
Също, ако решите да отдавате апартамента, през половината сезон, например, има ли начин? Т.е, някой да ги настанява и почиства след тях срещу комисион или няма такава организация? И колко струва?

# 58
  • София
  • Мнения: 3 160
Ами ние се махаме от такова без такса поддръжка и отиваме с такса поддръжка.
В първия случай нормален домсъвет, парите все не стигат. Събират се по 300лв от апартамент (твърда сума, не според разпоредбите на ЗУЕС) само за ток, асансьор и почистване веднъж седмично. И все няма пари.
Сега ще плащаме по 1000лв на сезон, но има няколко басейна, игрища, релакс зона, барбекюта, градинки, пейки, шезлонги, външни душове, спасител. Общите части се чистят постоянно. Ами като го разбия на 100дни активен сезон са си 10лв на ден, което е смешно малко за спокойствието децата да се забавляват
Точно това казвам и аз. Като искаш повече екстри и всичко да ти е  наред си плащаш повече. Друг е въпросът, че в апарткомплексите нямаш ограничение във времето за ползване на имота, нито по отношение на обзавеждане и ред други. Не така обаче стоят нещата в апартхотелите. Лично съм проверявала условията в един СПА апартхотел и определено не ме устрои. Освен това се оказа, че годишните капиталови разходи и разходите за поддръжка, охрана, камериерки, персонал и т.н. почти се изравняват с дохода от отдаването на имота за ползване от хотела.
Може ли да разкажете какви са ограниченията в апартхотела? Не държа на имена, само принципът ме интересува. Във времето на ползване ли са, колко по-рано трябва да се заяви, разходите и тн.
Благодаря.

# 59
  • Мнения: 6 299
Нелка, ами ние с ММ имахме късмет, да попаднем на коректен управител на апартхотела, който да ни обясни всички тесни места в договора. В нашият случай, ние като собственици имаме право да ползваме апартамента само 30 дни от годината, като тези 30 дни не следва да съвпадат с ваканции на учениците, с почивни и празнични дни и с активен сезон, т.е. на практика никога, когато на теб ти е кеф не можеш да отидеш да почиваш в собствения си имот, независимо дали си предупредил предварително. Освен това, не ти разрешават да правиш ремонт и обзавеждане по твой вкус, а само съборазен с останалият интериор на хотела. Това било, за да няма разлика в категорията на един и същи тип помещения. Ние например искахме да си поставим климатик за летните месеци, но казаха, че не може да се нарушава екстериора на хотела. Аз исках да си ремонтирам банята и кухненският бокс, но това също не е разрешено. Само собствениците на хотела правят поетапни ремонти и обзавеждането е еднотипно навсякъде. С две думи нямаш никаква свобода и все едно не си собственик, а наемател. Тези ограничения  ни отказа от покупката на имота, независимо, че цената му беше много изгодна.

Wooden Cuckoo Clocks, в нашият случай ползваме някакви общи паркоместа пред кооперацията, но не винаги има свободни. Не сме купували паркомясто или гараж. Някой собственици, ползват платен паркинг на абонамент.

Относно почистването и настаняването, в нашата кооперация това го правят портиера и съпругата му, която играе ролята на камериерка и чистачка в целият имот. Естествено е срещу заплащане. Ние не сме се възползвали от тези услуги, защото нашето студио изобщо не се отдава под наем, но много други от собствениците, особено чужденците го правят. Чувала съм и друг вариант, че на места се ползват фирми, на принципа на платените домоуправители, но нямам информация и контакти на такива, нито какви са им цените на услугите.


# 60
  • София
  • Мнения: 13 170
Интересно ми е как така има ограничение от 30 дни за ползване на собствен имот. Това означава ли, че в останалото време хотелът отдава за ползване и тези помещения? Друга логика не виждам. Още повече, че и ползването е извън сезона.

# 61
  • Мнения: 6 299
Интересно ми е как така има ограничение от 30 дни за ползване на собствен имот. Това означава ли, че в останалото време хотелът отдава за ползване и тези помещения? Друга логика не виждам. Още повече, че и ползването е извън сезона.
Има се предвид инвестиционнен имот и да, това означава. Хотелът предоставя твоят имот на турсти, но това става само ако ти си пожелал и след сключване на договор. В резулатат на това, хотелът ти изплаща годишен дивидент, който обаче в нащият случай се оказа, че ще бъде почти равен на това, което ние трябва да внасяме като такси за поддръжка, капиталови разходи и т.н. Това, че нещата щяха да са почти 0:0, не ни пречеше. Нас ни отказаха въпросните ограничения. Може да си купиш такъв апартамент в хотел, като не е задължително да сключавш договор за отдаване му от хотела, но пак си плащаш високите такси за поддръжка, охрана и т.н., които няма как да си възстановиш. Ако пък решиш ти да си го отдаваш, например чрез Букинг, то няма как ти да си осигуриш почистване, смяна на бельо и т.н.

# 62
  • София
  • Мнения: 13 170
Ясно. Не бях разбрала, че е за инвестиционен. Аз лично не бих се спряла на такъв, защото реално ставаш един вечен наемател на хотела и им осигуряваш пълни помещения и приходи извън сезона. Като цяло, отдаването под наем не ме влече.

# 63
  • Бургас
  • Мнения: 3 584
Интересно ми е как така има ограничение от 30 дни за ползване на собствен имот. Това означава ли, че в останалото време хотелът отдава за ползване и тези помещения? Друга логика не виждам. Още повече, че и ползването е извън сезона.
Има се предвид инвестиционнен имот и да, това означава.
И аз това имах предвид. Какво му е инвестиционното на имот, с който почти не може да се разпореждаш и утре може да измислят даже и друго таксуване ? Както се случи и с един познат с апартамент в Банско. Получава едни 1000 лв. /засега/ на година, но не знам си колко по-рано трябва да заяви кога ще иска да го ползва, за строго определен срок, който съвсем  "учудващо" за зимния период беше по-кратък  Laughing...

# 64
  • Мнения: 7
И ние се решихме на тази стъпка преди две години. За сега смятам, че беше добро решение. Децата ни вече пораснаха и настаняването по хотели ни излиза неоправдано скъпо. А ако трябва да пестя като наемам апартамент някъде,    предпочитам да отсядам в мой имот. Отделно през сезона си оставяме доста неща там и пътуваме с доста по-малко багаж. Пък и не се съобразяваме в колко часа трябва да се настаниш или да напуснеш. Миналото лято децата ми стояха там с баба им почти през целия сезон, а ние ходихме през уикенда. Тъй като нямаме къде да ги изпратим през лятото извън града, по-добре на "гадното" ни черноморие отколкото цяло лято пред блока. А живот и здраве когато се пенсионираме, смятаме да прекарваме доста време там.

# 65
  • София
  • Мнения: 38 522
Идвам и аз. Само да се изфукам, че имотите като нашия в нашия район вече скочиха с 20 х евро. Можем да отидем когато си искаме. Това лято планираме полека да го даваме. 
Майка ми и баща ми не бяха ходили на море 10 г.
Имаме куче, което се размазва от кеф на двора.

# 66
  • Мнения: X
Интересна темичка.
Аз съм против така зададена.
1. Разходът за свое много надхвърля разхода за хотели, а не предлага нещо особено. Ок, имате някакви квадрати там. А ремонт? Обзавеждане? Мани поддръжката и камериерката, за да стигнете до нея, първо трябва да й оставите легло да му смени чаршафите.
2. Ако смятате да го давате и под наем, това значи да губите едни сигурни пари в сезона в дните, когато самите вие го ползвате. Предвид как е поставена темата... Ще ви загорчи инвестицията.
3. Харесвам рутината, но ваканционен имот ми звучи стандартно като селска вила. Място, където си почивам от работата на заплата и върша работа за без пари. Дали ще копам на вилата, или ще чистя и готвя във ваканционния, щото съм 'спестила' от хотел - все таз.
4. Идеята за невъзвръщаемост, която да туширам с покупка, ми звучи като да убия мравка с огнехвъргачка. Не съм цъфнала финансово, нито съм фен на принципа 'кеф цена няма', но чак пък толкова сметки ми идват в повече. Животът не е само печалби, загуби и кое как щяло да се изплати.
5. Говорите в темата за студио, че било евтинко... Настрана от това как забавно се прокарва липсата на финанси и желанието да се мине тънкаш... Колко човека ще почивате в това студио? Щото аз съм почивала в студио и става за двама, евентуално плюс кърмаче. С пълзящо дете или такова в прогимназията как я мислите да се сместите в евтиното студио, без да се прескачате и да си вдигате нервите?

# 67
  • Мнения: 6 299
Интересна темичка.
Аз съм против така зададена.
1. Разходът за свое много надхвърля разхода за хотели, а не предлага нещо особено. Ок, имате някакви квадрати там. А ремонт? Обзавеждане? Мани поддръжката и камериерката, за да стигнете до нея, първо трябва да й оставите легло да му смени чаршафите.
2. Ако смятате да го давате и под наем, това значи да губите едни сигурни пари в сезона в дните, когато самите вие го ползвате. Предвид как е поставена темата... Ще ви загорчи инвестицията.
3. Харесвам рутината, но ваканционен имот ми звучи стандартно като селска вила. Място, където си почивам от работата на заплата и върша работа за без пари. Дали ще копам на вилата, или ще чистя и готвя във ваканционния, щото съм 'спестила' от хотел - все таз.
4. Идеята за невъзвръщаемост, която да туширам с покупка, ми звучи като да убия мравка с огнехвъргачка. Не съм цъфнала финансово, нито съм фен на принципа 'кеф цена няма', но чак пък толкова сметки ми идват в повече. Животът не е само печалби, загуби и кое как щяло да се изплати.
5. Говорите в темата за студио, че било евтинко... Настрана от това как забавно се прокарва липсата на финанси и желанието да се мине тънкаш... Колко човека ще почивате в това студио? Щото аз съм почивала в студио и става за двама, евентуално плюс кърмаче. С пълзящо дете или такова в прогимназията как я мислите да се сместите в евтиното студио, без да се прескачате и да си вдигате нервите?
Мрън, мрън. Абсолютно пезпочвени разсъждения на човек, който няма личен опит. Пак ще кажа, който има възможност да си позволи такъв имот, да не се колебае. Само преди това да си изясни какви ще са разходите за поддръжка и ако са му по джоба да действа. Печалбата, Галинор е самият имот.

# 68
  • Мнения: X
Безпочвени, защото противоречат на твоя опит? Айде малко по-зряло. Не си само ти в темата.
П. П. И предпочитам точно за студио съвети от хора, които заедно със семейството си изкарват в студиото почивката. Винаги поне трима човека наведнъж.

# 69
  • Мнения: 6 299
Безпочвени, защото противоречат на твоя опит? Айде малко по-зряло. Не си само ти в темата.
П. П. И предпочитам точно за студио съвети от хора, които заедно със семейството си изкарват в студиото почивката. Винаги поне трима човека наведнъж.
Мхм. Гроздето е кисело! 2 -ма, 4-ма, колкото си искаме толкоз. Колелото си е наше и ще с го караме както ни е кеф.

# 70
  • София
  • Мнения: 5 954
То пък точно в тази ситуация темата е още по актуална. Всички сме дали солено капаро по резервации и не се знае дали ще ни се върне и изобщо ще има ли море. Stuck Out Tongue Winking Eye пък и едно е да ида в хотел където са спали сумати хора преди нас, или пък ще съм в собствено  жилище без страх от зарази Stuck Out Tongue Winking Eye нито ще ми казват кога да ходя на море и дали има свободни дати. Ако и цените на НИ паднат и на морето занапред, ето още един повод човек да се замисли за такава покупка.

# 71
  • София
  • Мнения: 38 522
В момента никакви хотели не работят и не се знае кога ще работят пак.

# 72
  • Мнения: 2 081
Галинор ще коментитам само първата ти точка , че в останалите не намирам много смисъл . Имотите се предлагат ремонтирани и обзаведени . Камериерка вкъщи нямам и не ми трябва , то пък и по хотелите едно чистене правят , само да замажат мръсното .
Следя имотите в Слънчев бряг и за сумата ,която съм си определила има доста хубави . Сега покрай кризата очаквам да паднат още .

# 73
  • Мнения: X
Цитат
Вместо невъзвратими разходи по хотели, собствено студио, апартаментче, къщичка на морето ?
Това е питането. Не е споменато изключително за ремонтирани комплекси, които са само част от вариантите за ваканционен имот. 
Наистина няма много смисъл от обсъждане с чукча.

# 74
  • София
  • Мнения: 4 192
Ако не сте двама, насочете се към едностаен. Семейство с деца трудно живее в студио. Разликата в цените е нищожна

# 75
  • София
  • Мнения: 38 522
Ние взехме нашата къща ремонтирана, с мебели. Дворът е 90/ цимент, така че работата е да се изметат листата за час.

# 76
  • Мнения: 8
Здравейте, да попитам към собствениците на имоти в комплекси, дали се плаща промишлен ток към апартамента? До колкото съм запозната хотелите се водят на промишлен ток.

Благодаря на отговорилите!

# 77
  • Мнения: 253
Аз също се интересувам. Чудя се и дали въобще съществуват апарт-хотели с апартаменти с индивидуали водомери и електромери.

# 78
  • Мнения: 9 193
Никога не бих купила имот в затворен комплекс, не бих искала нищо с такса подръжка ...днес има утре нямам пари, какво правя с тая такса изнемогвам..миии не мерси.

На въпроса на автора
С две ръце за .. стига да имаш парите съм за собствен имот на морето. това е питането , а не за планина!
РАЗСЪЖДАВАМ си:
Примерно, решаваме че искаме да изчезнем от София - на колата и после 300км. по късно от нас в нас 😁
Нищо няма да  чистя повече от колкото е нормално прахосмукачка / парцал ...какво да му се изцапа 🙄докато е било заключено.?!
Кефа всички сме си оставили дрехи там ..така че реално пътуваме само с дрехите на гърба си.
Ако ми скимне мога и директно да "прескоча" от където и да се намирам.
Никога не може да ми омръзне гледката на морето, която задължително имам.
Децата са свободни да живеят като диваци/ синьо лято/ .

Най-големия + е че 200лева на ден, ако са за хотел за 2 стаи (в нашия случай) за 60 дни колкото е ваканцията на децата и все си трябва някой 2 ма възрастни още  с тях,  и ето 12 000лева само за нанкане /реално не ги даваш /защото вече си ги дал  🤣.
И да като се пенсионираме, можем да отидем да живеем там или да продадем имота .... така че ще излезнем на + от парите които реално бихме давали за наем на хотели, лятото за почивка .
Ако, имам парите какво ме спира да отскачам и на други морета.?!

# 79
  • Sofia
  • Мнения: 4 023
Никога не бих купила имот в затворен комплекс, не бих искала нищо с такса подръжка ...днес има утре нямам пари, какво правя с тая такса изнемогвам..миии не мерси.

На въпроса на автора
С две ръце за .. стига да имаш парите съм за собствен имот на морето. това е питането , а не за планина!
РАЗСЪЖДАВАМ си:
Примерно, решаваме че искаме да изчезнем от София - на колата и после 300км. по късно от нас в нас 😁
Нищо няма да  чистя повече от колкото е нормално прахосмукачка / парцал ...какво да му се изцапа 🙄докато е било заключено.?!
Кефа всички сме си оставили дрехи там ..така че реално пътуваме само с дрехите на гърба си.
Ако ми скимне мога и директно да "прескоча" от където и да се намирам.
Никога не може да ми омръзне гледката на морето, която задължително имам.
Децата са свободни да живеят като диваци/ синьо лято/ .

Най-големия + е че 200лева на ден, ако са за хотел за 2 стаи (в нашия случай) за 60 дни колкото е ваканцията на децата и все си трябва някой 2 ма възрастни още  с тях,  и ето 12 000лева само за нанкане /реално не ги даваш /защото вече си ги дал  🤣.
И да като се пенсионираме, можем да отидем да живеем там или да продадем имота .... така че ще излезнем на + от парите които реално бихме давали за наем на хотели, лятото за почивка .
Ако, имам парите какво ме спира да отскачам и на други морета.?!
Подкрепям -след време може да продадете ако не се използва

# 80
  • Мнения: 1 026
Нашият имот на Банско е в Затворен комплекс, не ни притиснява таксата поддръжка, напротив удобство е. Включва почистване, асансьори, басейни, спа, фитнес, телевизия и интернет и студена вода. Предимство е, че не се притесняваш от посегателства върху имота ти. Тока не е промишлен и имаме отделен водомер, но не е пломбиран от ВиК и плащаме към таксата поддръжка. Ползваме го най-вече за почивки и то целогодишно. Не сме го правили за отдаване под наем, а за лично ползване. Отиваш и си си вкъщи имаш си всичко необходимо, спокойствие. Не сме теглили кредити, за да го купим, просто трябваше да вложим едни пари и мисля, че добре го направихме.
Свеки има апартамент на морето, който ползваме за почивки лятото. Повече от шест месеца през зимата никой не стъпва. Тя ходи май месец да го проветри и изчисти основно ( мирише си на влага като не се ползва и отоплява), да пусне телевизията( няма договор а пуска кабеларка за няколко месеца). Тя го и затваря септември - зазимява го. Вв жилищен блок без такса поддръжка, но пак има някакви такси.
Но ако решът да го разбият, няма и да разберем.л- няма охрана.
Разликата е огромна.
На Банско можем да отидем за два дни, защото е по близо от София,, но на морето ходим за повече от два( не че не сме ходили),но по рядко.

Последна редакция: сб, 16 апр 2022, 18:58 от JustMila

# 81
  • София
  • Мнения: 13 170
Сега виждам, че не съм си актуализирала мнението по темата. Както не смятахме да инвестираме в подобен имот, буквално няколко месеца след първото ми включване в темата, ни попадна много изгодна оферта близо до апартаментите на свекървите ми. Моментално го купихме. Нова сграда, обзаведена до ключ. Около четвърт от обитателите живеят целогодишно - пенсионери или работещи дистанционно хора. Друга една четвърт са почти всеки уикенд там, независимо от сезона. Останалите се делим на такива, които сме там от май до октомври и такива, които изкарват летните си отпуски.
За общите части плащаме стандартни входни такси. Охраната ни е СОТ. Родителите ми купиха имот в същата сграда и короната я изкараха цялата там. Много са доволни. Покрай тях и свекърите ми заминаха.
Миналата година аз изкарах 3 месеца плътно там с малките деца. Сега умувам как да планирам съчетаване на лятната им ваканция и раждането на бебето ни.
Определено все повече си преместваме ежедневието натам, но имаме там близки и приятели, а и бизнес контакти в Бургас.

# 82
  • Пловдив
  • Мнения: 209
Как е възвращаемостта от наем в комплексите по морето, например в Созопол.Визирам грийн лайф, емералд хилс и т.н.Предлага ли се мениджмънт или наемане за преотдаване от самата фирма управляваща комплексите и има ли смисъл.Ако някой има инфо да сподели.

# 83
  • Мнения: 176
Моето мнение е на човек, който обича разнообразие лукс поне за морето, иначе ако не е просторно, зелено и да има превъзходна храна, не може да ме грабне нашето Черноморие. В другата тема бях писала, че закупихме апартамент в района на Разлог на много изгодна цена и е различно, заради цената и 2 часа кола от вкъщи, и различен тип почивка. Със семейството ми ходим на луксозни почивки 3 или 4 пъти за едно лято, като не броя планини, градове извън море. За разлика от други хора, аз си обичам работата, както й мъжа е работихолик и двамата повече от 5 дни някъде много трудно бихме изкарали, без да издивеем, не сме от типа плажни мързели...За наистина луксозни ултра allincl с водни паркове, градини, плаж 1ва линия плащаме с храната грубо между 4000 и 5000 лв годишно- като дни не са много, макс 12-15 дни. По мои сметки само такса поддръжка за собствен имот на хубаво място би била мин 1500лв година. Не бихме давали под наем. Тогава как да ни излезе сметката, като за 30 г да кажем по 5000 лв това са около 150 000лв,да сложим и инфлацията 180 000 лв.,превъзходна храна, разнообразие не сме вързани за голяма сума някъде...
Wave resort Pomorie е едно от любимите места, скоро предстои пак. Та за без пари имот няма как да получа това

Последна редакция: пт, 20 май 2022, 10:30 от ElleBg

# 84
  • Мнения: 8 809
И тук ще следя, че кой знае какво ще решим, а времето има само още 2 години, за да купим някъде нещо, където да прекарваме цялото лято като пенсионери с мъжа ми.

# 85
  • София
  • Мнения: 38 522
В момента пътуваме. Отвори ни се абсолютно случайна дупка без работа на всички 4 членове на семейството плюс едни приятели. Това щеше да е невъзможно на хотел в момента.

# 86
  • Мнения: 1 613
В момента пътуваме. Отвори ни се абсолютно случайна дупка без работа на всички 4 членове на семейството плюс едни приятели. Това щеше да е невъзможно на хотел в момента.
Особено през юни не ми се вярва да няма свободни места по хотелите. В момента, в която решите да пътувате веднага може да си резервирате хотел и да тръгнете.

# 87
  • Мнения: 46 520
Повечето ни познати с такива имоти ги дават под наем преди и след тяхната почивка (иначе никак не им излиза сметката). Затова при инцидентно свободно време не винаги са свободни, за да си ги ползват.

П.П. Време да има човек, ще се намери къде да отседне Stuck Out Tongue Winking Eye

# 88
  • Мнения: 14 635
Наши приятели от 3-4год. имат апартамент на морето,Не е в затворен комплекс.През това време вече на двама различни наематели са го отдавали.Така се случи,че все има  желаещ да го наеме извън сезона и после остава,или си тръгва след сезона.Така,те собствениците ходят да почиват на друго място.Не се оплакват,все пак целогодишно взимат пари и все някога и те ще почиват там.

Общи условия

Активация на акаунт