Отговори
# 30
  • Бургас
  • Мнения: 3 596
Е, то и морето може да е целогодишно. Мой познат  инвестира в двустаен в Поморие без такса подръжка- чудесна гледка, близо до плажа.  Сега е само лятото тук, като се пенсионира щял и за постоянно.

# 31
  • Мнения: 2 081
Е, то и морето може да е целогодишно. Мой познат  инвестира в двустаен в Поморие без такса подръжка- чудесна гледка, близо до плажа.  Сега е само лятото тук, като се пенсионира щял и за постоянно.

Целата ми е да се дава под наем , зимата в морски курорт няма кой да отиде на почивка .

# 32
  • Мнения: 2 560
Не съм съгласна. Зимното море също си има своето очарование. Има и хора, които обичат морето, но по една или друга причина, избягват слънцето. Та, за всеки влак...

# 33
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 308
Ако ще е имот близо до морето-по-добре да е в голям град.
Така ще можете да го давате под наем целогодишно.

# 34
  • Бургас
  • Мнения: 3 596
Е, то и морето може да е целогодишно. Мой познат  инвестира в двустаен в Поморие без такса подръжка- чудесна гледка, близо до плажа.  Сега е само лятото тук, като се пенсионира щял и за постоянно.
Целата ми е да се дава под наем , зимата в морски курорт няма кой да отиде на почивка .
Така е, но в Пампорово почти всичко е с такса подръжка.  За мен това, дългосрочно, не  е добро инвестиционно решение. Имам позната, която закупи студио в затворен комплект, трета година не може да го продаде, таксата и подръжка не е никак малка, а не и носи съществени приходи.

# 35
  • София
  • Мнения: 14 756
Колко е сезона по морето и по ски курортите? Максимално три месеца, как се избива инвестицията? Най-добре Варна или Бургас, пълно е със студенти.
Ако е за мен е друга работа,  и аз бих си взела за след пенсия, да си пия фрапето на терасата 😀

# 36
  • София
  • Мнения: 6 003
За морето съм съгласна, че е само лятото, при това в България сезона не е дълъг.
Но за Банско може да се спори
За ски зимата, поне 2 месеца става
Лятото също става за планина.. защо не... прохлада в планината също е Ок
Отделно големия плюс на Банско е , че е на 1 час и половина от София. т,е, може да се ходи през учикенд , и за всеки празник, като се съберат 3-4 дни, има доста възможности.....
Но аз казах, за нас, ние вила имаме близо до София... по - близо от Банско и за нас е тъпо
Но за някой който живее в панела цяла година, би било супер, и цените сега там са супер Grinning

# 37
  • Мнения: 2 560
Зависи каква е идеята на инвестицията. Щото, ако аз инвестирам за собствен кеф, за да мога да отида лятото и да си почина добре, без да се съобразявам с резервации, свободни места и тн, да  мога да отида есента  да се радвам на море и въздух,  или когато ми е кеф, да пратя приятели или близки да си починат, няма да ми е толкова важно колко е продължителността на туристическия сезон. Ама, ако инвестирам с цел печалба и възвращаемост, тогава е друго.

# 38
  • В планината / На морето
  • Мнения: 1 011
Цените на почивките растат .

# 39
  • София
  • Мнения: 6 003
Идеята според мен е, да не плаща човек 2500 лева за 1 седмица на морето, двама с две деца и даже да се радва на тази цена , защото до там сме се докарали
Ако ходи на море 3 пъти в сезона, примерно, колко общо ще плати? Disappointed
Ами не е ли така?
Не е ли по - добре да купи студио и там да "влага" тези пари
Щото то след 4 -5 години , тези горе пари ще са 4500 лева , както е тръгнало Grinning

За тези пари, не камериерка  и почистване.. ами... 2 ма слуги трябва да има там
Да не говорим, че масово не се почиства по хотелите вече, освен в някои още по-скъпи

# 40
  • Norge
  • Мнения: 2 311
Аз не видях авторът да задава въпрос за възвращаемост на (и печалба от) евентуално придобития имот или греша?

По същия начин всеки (и аз отчасти съм го правила), който съпоставя цената на собствен имот с тази на летувания по хотели до края на живота, пропуска факта, че след всичко, имотът все още е твой, наличен.

Вън от това, закупуването на собствено жилище зависи от много неща.

Лично на мен ми е по-приятно да стъпя в собствен дом, където не ме притесняват различни особености и миризми на хотелската стая.
Живяла съм достатъчно по хотели и намирам собствения имот за по-добро решение.

Но всеки има своите специфични изисквания и да се даде категоричен отговор не вярвам, че е възможно.

# 41
  • Мнения: 1 692
И аз съм за ваканционен имот. Обзавеждаш си го по свой вкус, ходиш с детето, изпращаш бабите на почивка, ако семейството е голямо си струва.  Ако ти омръзне след 10 години продаваш

# 42
  • Мнения: 2 005
Колко е сезона по морето и по ски курортите? Максимално три месеца, как се избива инвестицията?
Истината е че ако го отдавате краткосрочно, доходите са същите и даже една идея в +

Ето и една статия относно инвестирането в разл типове имоти https://www.capital.bg/biznes/imoti/2019/12/25/3991749_tri_vuzmo … vesticii_v_imoti/

Последна редакция: пт, 21 фев 2020, 13:29 от Casual

# 43
  • Мнения: 3 152
Въпреки че харесваме българското море и ходим само тук - и от мен против.
Ако ходиш на почивка по 14 дни лятото, да кажем по 80 лв. на ден за апартамент, това излиза по 1120 лв. на почивка. Ако 2 пъти ще успеете и в най-добрия случай да изкарате 1 месец на морето, ще е към 2500 лв./година. Ако имотът е 60 000 евро, това са нощувките ти за близо 50 г. (при 30 дни там, нещо, което малко хора могат да си позволят като отпуска). Ако ходят по 14 дни - 100 г. Simple Smile

С една дума - предпочитам да си харча парите в настоящето, не знам дали ще има има утре, камо ли след 1-2-5 г.

60 000€ са си бюджет за нещо по-голямо, луксозно, първа линия и т.н. - имам предвид  ваканционните имоти по Черноморието.
Ако целта е обаче да се спести от почивки - за 20-25 000 € може да се купи съвсем приемливо студио,  а за 30-40 000 направо чудесно. Дори да не го даваш под наем, а само да го ползваш с фамилията когато и колкото искаш и да го продадеш след 5 години - вече си спестил едни 10 000 лв. Семействата с 2-3 деца на по 12-14 години и нагоре знаят много добре за какво става дума. Като почнат да ги таксуват по хотелите като възрастни и разходите за почивка изведнъж станат двойни, неминуемо почваш да си правиш сметката "в имоти".
Ако човек ги има парите и не се налага да взема кредит - няма какво да се мисли, определено е добър ход. Ако обаче трябва да се разчита на кредит, вече не бих казала, че си струва.
Иначе хубави идеи давате да се купи в голям град и да се дава целогодишно под наем, обаче в Бургас за 20-25 000 евро няма шанс да се намери каквото и да е, още повече за даване под наем.
И да ви успокоя, че ние, които живеем на морето, изобщо не ходим на едно и също място на плаж. Обикаляме плажове, аквапаркове, околните градчета и курорти и нещо не може да ни омръзне, да му се неначудиш.

# 44
  • София
  • Мнения: 6 003
GG_BG  абсолютно и аз мисля така
Вече в голям град , да , добра идея е, но няма как за 20-25 хил евро , затова отпада
Да заключваш пари за имот който ще ползваш само 2 месеца лятото. повече от 20 тина хиляди евро не си струва. Нужна ти е една спалня с няколко легла и кухнненски бокс.... като отскочиш до морето за седмица да спите и правите кафе сутрин. Инак човек на морето цял ден е навън, ами не е ли така? Прибира се за спане и душ. Stuck Out Tongue Winking Eye

Общи условия

Активация на акаунт