Инсулинова резистентност, вегетарианство и веганизъм

  • 7 226
  • 75
  •   1
Отговори
# 30
  • Варна
  • Мнения: 36 586
Написала го е в последния абзац.

На мен също ми допада подобен начин на хранене, защото млечните много ги обичам, зеленчуци също, от време на време си позволявам и плодове. Сурови ядки понякога. Купила съм си суров сусам, чия и ленено семе и сутрин си слагам няколко лъжици заквасена сметана с по малко от тези трите, за да закусвам нещо. Засега го карам на интуиция, с времето ще напасна нещата.

А да, пия и Сиофор.

# 31
  • Мнения: 31 572
Моят хемоглобин сега е 130, беше 72 преди 3 г. Grinning
Франсоаз, така е, но трябва и някой да разбере какво казваш. Не знам дали това ще се случи точно тук. Blush
Ох....Какво трябва да разберем? Не, наистина, какво точно искате?
Да ни наставлявате как да се храним, за да сме здрави. Да изтрием темата и всичко да е цветя и рози.  Благодаря, за загрижеността. Нещо друго?

Кое точно не разбра?

Цитат
свалените кг не са гаранция за здраве, особено при ИР.

Жената го е написала ясно. Не е написала дисертация, а обикновено изречение, което означава, че слаб човек, не гарантира здраве. Не виждам в изречението думи като "яж месо".
Та защо е тази докачливост, не разбирам?
Колкото до заглавието.
Който води темата, при повторно пускане, се сменя без проблем.
Просто си обсъдете новото име.
Хубаво е успелите да свалят кила вегетарианци да пускат и резултати.
Пък ако има и суровоядци, още по-добре.
Но ме съмнява това вече.
Пък ако има е хубаво да има подробно обяснение за веганите как да се съчетават храните за да се консумират всички аминокиселини.
Ама вие си знаете.

# 32
  • Мнения: 2 559
Запис и от мен, да ви чета. Месоядка съм, но няма да ви додявам Grinning Хареса ми поста на Дорис.

# 33
  • Мнения: 27 442
Елора, аз оставам с впечатление, че доста от хората в тази тема си ядат и месо/риба, и заквасена сметана/мазнини- пък макар и по-рядко. Та за протокола- и аз не ям месо всеки божи ден, нито пък когато го ям са някакви космически количества.
VV, за какви царевични пръчки говориш? Такива няма в моето меню, на детето позволявам рядко и все пак им подбирам състава, доколкото е възможно. Разделям и пакета на порции и всъщност така  веднъж поема по-малка порция зрънчо от препоръчителната. Grinning
Относно хемоглобинът- има ли човек който при 72 НЯМА да пие желязо като добавка?! Може и да има, но аз поне такъв нито познавам, нито съм чувала за такъв ентусиаст. То и с въпросният хемоглобин се сдобих след години на  предишният ми полу веге режим. А и както е видно и от феритин (сега, добре, че си го изследвах по собствена инициатива, че е нямало преди кой да ми назначи изследването му), и стойностите на вит Б 12 тогава  (2017)- явно и други дефицити си "мъкна" оттогава. Close На ВМ НВХ минах повече от ГОДИНА след като ми откриха ниския хемоглобин 72. Т. е. яденето на всевъзможни бобови, млечни, полезни пълнозърнести, рядко месо и яйца, доста плод и зеленчук, семена и ядки и минимални мазнини НЕ ми е покачвало ниския хемоглобин. Stuck Out Tongue Winking Eye Всъщност, 4-5 месеца след като минах на ВМ НВХ видях хемоглобин 120- като вече бях намалила приеманото желязо. В някои дни даже го пропускам- когато считам, че съм го набавила с храната. Та да, И благодарение на храната съм вдигнала хемоглобина, но при предишния ми режим вярно, че основно таблетките са ми го покачвали- и пак, беше голяма мъка и по-бавно ставаше. Може би объркването ти идва от факта, че си мислиш, че съм на ВМ НВХ от кой знае колко години- а аз съм на този режим от края на август 2018 г. Т. е. от година и половина някъде.  
Изследвания си правя през различно време. Миналата година по това време и през месец-два съм правила. Бих казала, за миналата година са 5-6 пъти. 5 месеца и половина след началото на режима съм била с инсулин 15-16 на гладно  (ще да е бил още по-зле преди режима Close ). Сега инсулинът ми на гладно е 7,49. Вярно, от юни приемам Глюкофаж, но тъй като имам глюкомер и меря КЗ- след ядене на въглехидрати, въпреки това захарта ми скача "завидно"- въпреки хапчето. Така, че хапчето помага, ама не върши нито цялата, нито основната работа. Бях си правила август-септември опит с половин малък кочан варена царевица- ами, КЗ скочи до около 12...Ако не се лъжа, около 80 минути след царевицата беше това ниво. След мини зелена ябълка- КЗ почти 8,5 час по-късно.  След обилно ВМ НВХ хранене- КЗ стига обикновено не повече от 5,7-6,5 60 мин. по-късно. Ядене което да ме засити, не ябълчица.  И последно уточнение- КЗ съм я поддържала с години около 5,6-5,7. Преди да мина на сегашния ми режим. Изводите за мен са много прости- въглехидратите от определен вид и над определено количество не са ми приятел. Blush Това всичкото се отнася за мен. Да не потърси пак някой под вола теле. Като на друг му понасят повече въглехидрати- да си ги яде.
VV, така че...като говориш, че "подвеждам"- върни се да почетеш постовете ми доста по-назад преди да използваш подобни изрази и да си правиш прибързани заключения. Ти дори последните ми постове май не си разбрала? Вегетарианка НЕ съм била никога, по-скоро полу веге- защото не ядях често месо- въпреки, че го обичам. Следвах съветите за месо 1-2 пъти седмично...Та къде съм казала и, че полу веге режим ми е държал висок хемоглобина? Та именно при такъв режим ми откриха анемията....Няма нужда да ми отговаряш. Дано поне малко по-добре да ти се е изяснило как са били нещата при мен. Аз съм първата която ще си смени режима- ако дори само заподозра, че вече не ми се отразява добре. Единствен критерий ми е моето тяло, как се чувствам, изследванията, килограмите също. Flowers Hibiscus

Последна редакция: пн, 24 фев 2020, 20:37 от dolce miele

# 34
  • Мнения: 2 229
Ясно, пишете си и тук и там. Явно няма да стане и да ни оставете на мира.

# 35
  • Мнения: 27 442
Пишете си на воля, за мен няма проблем. И в другата тема си пишехте на воля все пак, вместо да си направите нова, нали така? Blush Аз лично на никого не съм казала да се маха оттам. Обаче няма да оставя нито теб, нито друг да говори по мой адрес неверни неща и да твърди, че подвеждам, ям царевични пръчки и т. н...  Blush

# 36
  • Мнения: 2 229
И понички. И не е нужно да казваш, ме са за детето. Ясно е с какво си се докара до ИР в полувег.си период.
И се похвали как си вдигнала хемоглобина от 72 на 130. Ама умишлено скри с какво, с цел да заблудиш. Похвали се в темата за добавки.
Ама пиши си тук, като няма другаде къде.

# 37
  • Мнения: 31 572
Ясно, пишете си и тук и там. Явно няма да стане и да ни оставете на мира.
Кой те закача пък сега?
Не съм видяла някой да се заяжда с вегетерианци в тази тема. Всъщност само да видиш потребител, че пише в тази тема и знаеш, че яде месо, скачаш едва ли не на нож. Не усещаш ли как изглеждаш отстрани?
Всъщност ти искаш да се джафкаш. Имам чувството, че ако месояден ти каже здрасти, ще го сметнеш за заяждане и налагане да ядеш месо.
Форумът е публичен.
Никой няма право да казва на никой къде да пише. И в момента няма спор за и против двата режима. Освен ако не държиш да го възродиш.
И щом си веган, давай, пиши си по темата.  Помогни малко на другите да се ориентират.
Дай си изследвания.
КЗ, инсулин, пикочна, гликиран, магнезий, вит. Д, В 12 особено ме интересува.
Да видят хората как ти се отразява режима.
И ако са добри, може да споделиш подробно режима си за който се интересува.
Води темата ако желаеш. Направи я с подробни линкове, менюта.
Че хората питат, ама идва при нас, виждат само хищници и бягат.

Долче, има хора, въпреки че хапват месо, се интересуват и от вегетариански режим. Натам ги влече. Ето, на някой даже им се повръща от месо. Ами търсят варианти хората.

# 38
  • Варна
  • Мнения: 36 586
Ох, Б12 и Д са ми болна тема. При мен са в жесток дефицит и двата, нищо че доскоро ядях умерено месо. Лятото минах курс инжекции Б12, а сега приемам вит Д на капки. Началото на лятото пак ще пускам изследвания. И това е едно от притесненията ми заради липсата на месо в менюто ми...

# 39
  • Мнения: 27 442
VV, не ми се иска да слизам на твоето ниво. И няма. Joy
Не съм "крила умишлено" как съм вдигнала хемоглобина. Защо така си го разбрала е друг въпрос. Stuck Out Tongue Winking Eye
А поничката- е, стига надничай в постовете ми в темата където пускам снимки от кутиите на детето Grinning Обясни там КЪДЕ съм казала, че поничката е моя и аз съм я изяла?!  Joy Аз си се храня вкъщи и няма нужда да си приготвям храна в кутии.
Елора, ами кой каквото иска да си яде. Аз не виждам къде съм налагала на някой как да се храни. Напротив- веднага ми се лепва тук, че съм ядяла царевични пръчки и понички. "Заблуждавала съм", "подвеждала съм"...."прикривала съм нарочно"....Ами, досадно е, доста. Пък как съм се докарала до ИР също VV само си гадае.... Grinning VV не вярвала, че поничка и зрънчо  били за детето...Ами, аз пък може да не вярвам, че и е добре хемоглобин, че не яде месо и т. н. (давам пример просто, да не реагира някой като ощипан) Може да яде, може да не яде- неин избор. Ама не съм седнала тук да пиша, че лъже и да твърдя какво прави и какво не.
High speed, усвояването на Б 12 си е доста сложно и дори яденето на месо не може да гарантира, че добре усвояваш Б 12. При някои хора усвояването се обърква на някакъв етап, дори и да приемат добри количества с храната.

# 40
  • Мнения: 31 572
Това с Б12 е сложна тема.
Четох в един изтоник, че всъщност в малко храни се открива, а се синтезирал в организма.
А за липсата на някой витамини се чудя дали нямат вина самите черва. Ако нещо не е в ред. Примерно пропускливост някаква и не се усвояват нещата и се получава липса.

# 41
  • Мнения: 2 229
Логично е. Щом храниш детето си така и то не инцидентно, а в обедно меню.
Не слизаш на моето ниво, ама държиш всеки път да ми отговориш.
И къде в темата написа, че си взимала добавки.
Сериозно ли ни мислиш за толкова глупави?

Моят в12 беше по средата на реф.стой ности. Казват, че трябва да е към горната. Изпих едно шише и скоро не съм. Ред е да го изследвам.

Тази вечер правих хумус. За който хапва нахут, споделям рецепта.
Една консерва сварен нахут, заедно с водата от нея, половин лимон изцеден, зехтин или сусамов тахан, чесън, сол. В блендер, става много вкусен.
Сос за спагети от тиквички, или салати
Авокадо, джинджифил на прах, къри, лют или обикновен червен пипер, домат/чери домати 4 бр. малко мляко, аз ползвах бадемово.

# 42
  • Мнения: 27 442
VV, много пъти имаше възможност просто да премълчиш. Но джаф-джаф все трябва да има май. Close Все в нещо ти се иска да ме обвиниш като че ли, твърде смешно става вече. Детето ми е по ЦЯЯЯЛ ден на училище. До 17;30 ч, докато се приберем/напазаруваме и то станало 18-18:30 ч. Ходи и на танци 2-3 пъти седмично и откарва там до 20 ч почти. Поничката не е точно в обедното и меню. Stuck Out Tongue Winking Eye А как си храня детето- ами по-добре, от болшинството деца в класа им които си купуват ежедневно закуски, кроасани, шоколад, по пакет бисквити и т. н. Детето ми е слабо, катери тепета, навърта голям километраж пеша. Не съм и забранила всичко, преценявам какво може и какво не, колко често и в какво количество. Вместо  да се занимаваш какво правя и какво не и къде какво пиша, карай си по темата. Толкова ли е трудно?

# 43
  • Мнения: 973
Здравейте, какви са тези спорове днес, всичко е точно моля ви се!

Аз вчера четох интервю на бг докторка, но не го намирам сега. Тя каза,че имало изследване, при което хранили животни с 20 % дневно казеин ( протеина в млякото)и всички животни се разболели от рак. Ако се хранели с казаин под 5% дневно не било имало рак. И това само от млечния протеин. Тоест месо , яйца и риба не дават такива резултати.
И на други места съм срещала, че млечните били най-вредни.

Та не знам сега. Може да.включа повече риба и яйца. То прясно и кисело по принцип не ям. Ще оставя малко сирене, да вляза под 5те процента.

Закуската все още е трудна. Правя омлети сутрин със салата, но като омръзнат минавам на шейк с чаена лъжица овес и банан. Висок индекс знам, но ме засища и е вкусно.
Вие какво закусвате ?

# 44
  • Мнения: 31 572

Вие какво закусвате ?

За момента 2 яйца и малко масло.
Донякъде може и да си права за млечните. Ама от сиренцето ми е много трудно да се откажа.

Общи условия

Активация на акаунт