Препоръчайте ми абсорбатор

  • 40 401
  • 531
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 11 668
Щом отворът е 125, значи ще трябва и преходник/редуктор.
Бюджет не казвате..
https://www.leksgroup.com/l_bg/?s=5&i=9&c=222&pid=1999
https://www.leksgroup.com/l_bg/?s=5&i=9&c=22&pid=3138
https://www.leksgroup.com/l_bg/?s=5&i=9&c=22&pid=3135
https://www.teka.com/bg-bg/produkt/gfl-57651_113100005/

Връзва се с твърда ПВЦ тръба, а не с "гофре", за да не шуми и да не губи мощност !

Последна редакция: ср, 01 фев 2023, 09:10 от petiaivanov

# 241
  • София
  • Мнения: 1 543
Здравейте, ще се радвам да ми препоръчате аспиратор за пълно вграждане. Помещението е много малко - към 20 куб. м. Отворът е 125 см, ако е от значение.

За този обем на помещението ви трябва аспиратор с капацитет не повече от 200 куб.м/час. Такива вече трудно се намират, но можете да изберете от моделите с най-малък капацитет. Те обикновено са с отвор ф120/125 мм, който съответства на вашия.

Ето няколко предложения от водещите производители:

Faber Inca Smart C LG A52 - 335 куб.м/ч., цена: 199 лв

Elica Era GR 52 - 224 куб.м/ч., цена: 199 лв

Teka GFG2 - 341 куб.м/ч., цена: 299 лв

# 242
  • София
  • Мнения: 35
Здравейте! Ще ми трябва абсорбатор за кухенски бокс с обем 7 куб. метра. Поради ограниченото пространство искам да не запълвам шкафа над уреда с отвеждаща тръба, а да го включа директно към отдушника през задния му отвор. Естествено става дума за свободно стоящ абсорбатор, другите нямат отвор отзад (поне аз не знам да има такива). Та въпросът ми е, добра идея ли е това задно включване или си трябва тръба нагоре и назад? Благодаря!

# 243
  • Мнения: 11 668
Не те разбирам какво е това задно включване. Отворът се намира отгоре над мотора и трябва тръба.

# 244
  • София
  • Мнения: 35
Е как, има отвор и на задния панел.

# 245
  • Мнения: 11 668
Е как, има отвор и на задния панел.
Покажи този модел, на който си се спряла, моля.

# 246
  • София
  • Мнения: 35
Ето примерен модел с горен и заден изход за въздуховод - https://www.masterhaus.bg/bg/product/5949-aspirator-svobodnostoj … 3-ch-inox-pyramis

# 247
  • Мнения: 11 668
Благодаря за линка.
Това е някакво "чудо" на техниката, според мен. Хем бръмчи здраво, хем ме съмнява да върши работа. Ако кухненското помещение е свързано с друго помещение, това няма да върши работа.
Нормалните аспиратори са отвор 150 мм.
Има висок риск от прокапване на мaзнини- клас F.
Капацитетът на засмукване, даден на сайта на магазина не е верен.
Верният е от 165 до 290 куб. м/ч... демек с него и без него ще е все тая с тези слаби мотори.

Последна редакция: чт, 02 фев 2023, 23:44 от petiaivanov

# 248
  • София
  • Мнения: 1 543
Та въпросът ми е, добра идея ли е това задно включване или си трябва тръба нагоре и назад? Благодаря!

Идеята не е добра по простата причина, че много малко модели имат такъв заден изход. Утре като решите да го сменяте, ще имат много ограничен избор. Ако го направите с тръба нагоре и назад, после ще можете да сложите всякакъв друг аспиратор.

Ако боксът е отворен към друго помещение, сметнете целия обем и умножете по 10, за да получите капацитетът, който ви трябва.

# 249
  • София
  • Мнения: 35
Благодаря за отговорите! Абсорбаторът от линка беше примерен, защото в описанието му пишеше че има заден отвор, иначе не е моя избор. Помещението е с хармоника врата, предполага се че ще се затваря когато се готви (в апартаментчето ще живее синът ми). По принцип търся тесен модел, 50 см широк, за да влезе в нишата на шкафа над него. С този обем от 7 куб м. капацитетът на всеки абсорбатор ще е достатъчен, основния критерий ми е шумът. Хубав ден на всички!

# 250
  • не там където искам
  • Мнения: 29
Здравейте,предстои ни ремонт на кухнята и ни трябва аспиратор.Помещението е общо с хола около 40кв. и височина 2.10м.,приземен етаж на къща.Външната стена на която може да се направи отвор е на 3.00м. от самия аспиратор-това проблем ли е?Над котлоните няма да има шкаф,фурната ще е под тях.Отопляваме се с камина,която е в хола,ако това има значение  ,надявам се няма да пуши от нея когато е включен аспиратора.Ами това е,ще помоля за модели и препоръки.Досега сме били без аспиратор,просто отварях прозореца,но и той не е на близко и не е много ефективно.И още нещо стената която ще се пробива е здрава каменна стена,ако не може да се пробие имам ли друг вариант за аспиратор?

# 251
  • Мнения: 11 668
Благодаря за отговорите! Абсорбаторът от линка беше примерен, защото в описанието му пишеше че има заден отвор, иначе не е моя избор. Помещението е с хармоника врата, предполага се че ще се затваря когато се готви (в апартаментчето ще живее синът ми). По принцип търся тесен модел, 50 см широк, за да влезе в нишата на шкафа над него. С този обем от 7 куб м. капацитетът на всеки абсорбатор ще е достатъчен, основния критерий ми е шумът. Хубав ден на всички!
Ако в това помещение, затворено с "хармоника", няма прозорец или друго място, от където уредът да засмуква въздух, то уредът няма да прави нищо-все едно го няма. И аз благодаря за отговорите и успех.


Здравейте,предстои ни ремонт на кухнята и ни трябва аспиратор.Помещението е общо с хола около 40кв. и височина 2.10м.,приземен етаж на къща.Външната стена на която може да се направи отвор е на 3.00м. от самия аспиратор-това проблем ли е?Над котлоните няма да има шкаф,фурната ще е под тях.Отопляваме се с камина,която е в хола,ако това има значение  ,надявам се няма да пуши от нея когато е включен аспиратора.Ами това е,ще помоля за модели и препоръки.Досега сме били без аспиратор,просто отварях прозореца,но и той не е на близко и не е много ефективно.И още нещо стената която ще се пробива е здрава каменна стена,ако не може да се пробие имам ли друг вариант за аспиратор?
Мисля, че камина и аспиратор в едно помещение са просто несъвместими. За такова голямо помещение трябва мощен уред, което, че рече, че непрекъснато ще засмуква от комина на камината. Все пак зависи и от това какъв тип е камината...
Иначе дължината на въздуховода не е проблем, стига да няма много чупки и да е от твърда тръба.

Последна редакция: пт, 03 фев 2023, 10:55 от petiaivanov

# 252
  • София
  • Мнения: 1 543
Външната стена на която може да се направи отвор е на 3.00м. от самия аспиратор-това проблем ли е?

При мен аспираторът е на 4 м от комина. Включили сме го с въздуховод ф150 и работи перфектно.

надявам се няма да пуши от нея когато е включен аспиратора.

Точно това ще прави. На много хора им пуши дори когато камината е в друго помещение, а какво остава за същото.

И още нещо стената която ще се пробива е здрава каменна стена,ако не може да се пробие имам ли друг вариант за аспиратор?

Аз не бих жертвала такава хубава стена заради един аспиратор, бих потърсила друг вариант.

Може би най-лесният вариант е да сложите уреда в режим „абсорбация“ - така нито ще дупчите стени, нито ви трябват тръби, нито ще имате проблем с камината. Дори не е нужно да се отваря прозорец.

На изхода на абсорбатора се слага един филтър с активен въглен и - готово. Абсорбаторът върти само въздуха, който е в помещението и не изисква допълнителен приток на въздух. Металните филтри обират мазнините, а активният въглен - миризмите.

Единственият недостатък на този вариант е допълнителният разход - филтърът трябва да се сменя около на 3-4 месеца, при активно ползване. Но пък отпадат проблемите с камината и с пробиването на стената.

# 253
  • не там където искам
  • Мнения: 29
Благодаря,явно трябва да мисля варианта с активния въглен или съвсем без,както до сега и да си отварям прозореца.

# 254
  • Мнения: 385
Здравейте, и аз съм в процес на търсене на аспиратор. Предпочитам да е от по специализирана марка. Кухнята е малка, около 25 куб/м., но все пак отвреме на време държим всички врати отворени. Оправдано ли е да купувам по мощен абсорбатор, или просто да затваряме като готвим. По принцип стоим в кухнята и ме притеснява ако е по мощен да не е прекалено шумен. Общо взето голяма дилема, а досега не сме имали абсорбатор и нямам никакво понятие.

Общи условия

Активация на акаунт