Папагали 2

  • 21 295
  • 135
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 394
Да трябва да има пердета за да не се блъска в прозорците, но е още много рано за излизане.Трябва първо да свикне с вас.
Иначе за друга храна освен от магазина за да почне да яде трябва вие да се правите буквално на маймуна Wink.
Почвате да мляскате пред него и  да мънкате колко е вкусно.... а бе  все едно е малко дете Simple Smile.
 Нашия така като не щеше да яде друго освен зърното, така сега само да ме  види че нося зеленчуци особени краставица и откача Simple Smile.
Нека първо ви има доверие и започне да взима храна от вас и тогава чак направете опит да го пускате навън.

# 61
  • Мнения: 2 596
Благодаря за съвета 😊 От утре започвам да му преживям пред клетката. Иначе за ядене от ръката изобщо не мога и да си помисля. Само да види някой да върви към клетката (дори и да не е с цел да го занимаваме) веднага бяга в другия край и започва да гризе решетката.

# 62
  • Мнения: 2 394
Аз защипвам с щипка за пране тънка "пръчица" краставица обелена. Може  така да пробваш и да похапваш отделно.
Между другото моят е вече на 12-13 години и още не дава да го пипам Simple Smile. Каца по мен галя го с нос, но да не види ръце. Само когато е много лаком яде от ръка и то като се осъзнае  почва да се кара Simple Smile. Лети свободно в стаята и каца по нас но не дава да го пипаме.
Корелите имат много суха кожа и обичат да се къпят ( това вече като свикне с вас) . Нашият го къпем с пулверизатор на мивката голямо чекнене пада Simple Smile

# 63
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
повечето птици им трябва време, не няколко дни, а няколко седмици или месеци, зависи колко е бил социализиран преди да го вземете. Не знам на колко е и колко е бил в магазина - но това как е отгледан оказва голямо влияние на социализирането на птицата към семейството. Ясно е, че вашия не е отгледан от хора, а от родителите си. Ще му трябва доста време. От опит бих казала да не се опитвате да го накарате да свиква извън клетката. Свикне ли, после и да искате да седи в нея ще е мъка.
Скрит текст:
Нашия е толкова нахален и досаден с яденето... в началото ядеше само семките, но мисля до месец вече беше разбрал, че другата храна която му даваме е по сочна и вкусна - плодове и зеленчуци му давахме, и за награда му давахме слънчогледови семки. И от там на сетне стана мазало защото в един момент изцяло спря да си яде семките! (сега яде само лимец и по няколко орехи, а ядеше лещници и слънчогледови семки преди, семките за папагали не ги поглежда).
Не се опитвайте да го привиквате бързо за друга храна освен семките. Може да му сложите малко сок от прясно изцедени плодове да видите как ще реагира. Малки парченца плод захванати за щипка, или по друг начин. Нашия си е истински папагал и яде с крак, така, че никога не сме му захващали парченцата за нещо. Но корелите не са папагали и не си държат храната с крак. За това е добре да е захваната.

Къпането - изчакайте, но може да пробвате когато има слънце да сложите паничка с вода на пода на клетката за малко.
Скрит текст:
По принцип има ли слънце, нашия веднага скача да се къпе сам. Ако ще това да е и в паницата му със сок, за него всичко течно е за къпане ако е слънчево, особенно ако не е имало слънце седмица или повече. Но ние през 2-3 дни го къпем така или иначе (обливаме го под чешмата и го сушим със сушоара малко за да не е много мокър). Предишния се къпеше с нас най редовно и в мивката - сам си скачаше да се къпе и един път така скочи в тоалетната, та след това винаги тоалетната беше със затворен капак. Той можеше да се къпе по 3-4 пъти на ден, само като пуснехме водата на чешмата и той скачаше вътре да се мие. Беше изключително социализиран и не го беше страх от течаща вода. Този сега, под чешмата не иска, само в паница с вода - даже се опитва да се гмурка като скача с главата в нея, или на една страна се опитва да се облива с водата в паницата.

# 64
  • София
  • Мнения: 8 272
Няколко години имахме Корела.
Ето малко от нашият опит. Пригответе се за трудности прибиране обратно в клетката. Корелите обикновенно не са ръчно хранени у се страхуват, от хора, особено от ръце. Синът ми го научи да каца върху ръка като си слагаше плетена ръкавица (откри че каза върху ръкава, но се плаши от пръстите). След известно време прие и пръстите като се хранеше от ръка или поемаше подадена семчица. Обичаше просото от комбинираната храна.
Корелите са с дълги крила и не са много маневрени (сравнявам го с сегашното ни пиле - пирура). Добър съвет са ти дали с пердетата.
Не го хранете извън клетката, така ще има повод за прибиране.
Нашите пилета не живеят (живееше) в клетката, има ли човек в къщи те са извън клетката.

Храната: корелата ни не успяхме да я накараме да яде никакви плодове или зеленчуци, единствено тревичка за птици приемаше или малко маруля.
И двете се научиха да идват на масата, но докато корелата си хапваше само нейните семки или някакви трохички, сегашното се храни с всичко, което склоним да му дадем или докопа, едва опазване чиниите. Взехме го ръчно хранено и обичаше ябълки, сега те не са му особено интересни. Обича манджа Joy , домати - като в момента отказва купен домат и налита на домашен доматен сок, палачинки със сладко, но има предпочитание към ягодово, опитвал е месо - пилешко и свинско, с голямо желание обикаля за сирене, но още не е успял да си отмъкне. Особено сме предпазливи за отровните неща.

Къпането. Корелата имаше външна вана за къпане (закача се отвън на клетката, на отвор).  Сегашният я хареса за спане и се кисне в метална купичка за храна (голяма), ако намери и по-широка чаша с вода и там се напъхва. Нашият и сега често се къпе, но в къщи е топло. Гледаме постоянно да има вода в купичката му.

# 65
  • Пловдив
  • Мнения: 13 381
Имаме корела от известно време, одеве нещо й стана...започна да кряка странно и да се мята в клетката, приятелят ми се опита да я хване и го изпохапа, нищо необичайно не се е случвало /детето се разрева, но той и през нощта се случва да се разреве за храна, а корелата си спи спокойно/, премина сякаш пристъпа, завихме клетката, но стои на дъното, идея какво може да й е.

# 66
  • Мнения: 2 394
Имаме корела от известно време, одеве нещо й стана...започна да кряка странно и да се мята в клетката, приятелят ми се опита да я хване и го изпохапа, нищо необичайно не се е случвало /детето се разрева, но той и през нощта се случва да се разреве за храна, а корелата си спи спокойно/, премина сякаш пристъпа, завихме клетката, но стои на дъното, идея какво може да й е.

Здравейте, как е пилето?
P.S  Не се опитвайте да го хващате когато е в такова състояние, само му говорете. Освен, ако не се е заклещил и има нужда от помощ.

Най-вероятно се е стреснал. Това им е особеност на корелите ( нощен уплах).
Нашият в годината един-два пъти ни вдига във въздуха Wink ( Единият път даже се беше наранил, понеже "летеше" в клетката и си бе счупил перо, защото се бе заклещил между решетките Sad

Иначе, го имаме от 12-13 години Simple Smile

# 67
  • Пловдив
  • Мнения: 13 381
Днес беше на лекар, лоша била травмата. Сестра ми ще го храни през два часа, ако се посъвземе след два дена ще го кара за да му сложат противовъзпалително.
Явно се е стреснал и при мяткането е станала травмата с клюна, от там писъците, които за нас бяха стряскащи. Не знаех, че не трябва да се пипа в това състояние. Нямаме опит с птици, взехме това пернато, защото там, където беше живееше сам-само, без да има кой да се грижи за него /ходил е човек на някакво време да му сипва храна-вода/.
В група във фейса ме нападнаха, че не го пускаме и извън клетката, но имаме куче, дворните котки и те понякога се шмугват. Самата птичка отскоро се отпусна при нас и започна да пее, както и да е, надявам се да се оправи, защото свикнахме с нея, отделно че при нас е черна серия нещо и снощи това беше капката.

# 68
  • Мнения: 2 394
Стискам ви палци бързо да се оправи.
Не им обръщайте внимание на критиките. Добре сте направили, че не сте го пускали преди да се адаптира с вас.
Дано дълго му се радвате и скоро да пишете за неговите пакости 😉

# 69
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
ако му е счуен от пред по дълбоко клюна, няма страшно, ще израсте. Желаем и на него и на вас бърза адаптация.

Скрит текст:
Нашият си счупи горната част от падне - прелетят ли близо до прозореца птици (гарвани основно) и той се засилва без изобщо да гледа къде отива, удря се в някоя стена и пада. Преди време живеехме в апартамент с теракотни плочки в кухнята, той така се засили, удари се във врата, падна на земята и си счупи клюна (предполагам от падането на теракота)! Беше малък тогава. Но не го счупи малко, бяха си едно 2-3мм от горната част. Голяма мъка беше да яде, той изкривен, кърви, не дава да го пипнем, ние се опитахме поне да го закрепим със силна лепенка, не стана, беше си мизерия поне 2 седмици докато падна това парче и поспря да го боли. През това време храненото беше много болезнено и ни беше страх да не се разболее защото не ядеше достатъчно, за това нон стоп му пробутвахме пресен сок да пие от някакъв плод, а той милия беше толкова гладен, опитваше да яде, но му беше трудно. Първите 3 дни бяха най кошмарните. От тогава не го е чупил, нищо, че продължава така да изхвърче без да внимава изобщо на къде лети!

# 70
  • София
  • Мнения: 8 272
Дано се оправи пилето, стискам палци.

Нашата корела също не я пускахме в началото, трябва им адаптация. Пригответе се за трудно прибиране в клетката първите пъти.
 И тя, а сега другото ни сегашно пиле живееха "свободно" искало ми се и навън да ги пусна, но ме е (било) страх.

# 71
  • Пловдив
  • Мнения: 13 381
Храним го на два часа, стои на дъното на клетката и се унася. Докато се храни търси спринцовката и живва.

# 72
  • Sofia
  • Мнения: 167
Здравейте, много полезна информация и страхотни истории споделяте. От известно време обмислям идеята да си вземем папагал. Четох доста и се спрях на монах. Имам 2 момчета и йоркширски териер, уж този вид ги описват като дружелюбни и спогаждащи се с други любимци. Бях решила да си взема от развъдник, но днес видях един в зоомагаин и просто се влюбих в него. А и той ме хареса. Социализиран е, веднага кацна на мен, почна да ми пощи косата и ме целуна по бузата. Издава много различни звуци. Жените казаха, ме произнася цели изречения. На 1 г. Какво мислите, дали е добре да взема него или да изчакам за бебе?

# 73
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Вижте му краката и ноздрите.
На младите папагали са някак по-фини,по-бледи,по-гладки...
На старите са по-люспести,по-загрубели...
И му гледайте дупето дали е чисто...
Оченцата също...
Може пък да не е възрастна птица и да се спогодите добре...
Но в повечето случаи малко послъгват за възрастта в зоомагазините...
Аз съм израснала с папагали и бях приятелка с хора,които развъждаха папагали...
Колко струва един такъв папагал?
Синът кашлеше от последните папагали и сега си взех коте,за щастие няма проблеми...
Папагалите отделят много фини люспички...

# 74
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Скрит текст:
Здравейте, много полезна информация и страхотни истории споделяте. От известно време обмислям идеята да си вземем папагал. Четох доста и се спрях на монах. Имам 2 момчета и йоркширски териер, уж този вид ги описват като дружелюбни и спогаждащи се с други любимци. Бях решила да си взема от развъдник, но
днес видях един в зоомагаин и просто се влюбих в него. А и той ме хареса. Социализиран е, веднага кацна на мен, почна да ми пощи косата и ме целуна по бузата. Издава много различни звуци. Жените казаха, ме произнася цели изречения. На 1 г. Какво мислите, дали е добре да взема него или да изчакам за бебе?
моля да не се ангажирате с моето мнение, но аз лично ако съм си паснала с него, нищо, че е на година, ще си го взема. Спестявате си много мъки да го социализирате и да си пастене (което никога не е гаранция).

Общи условия

Активация на акаунт