Папагали 2

  • 21 514
  • 135
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Папагалите са очарователни домашни любимци, които определено могат да изпълнят живота ни с красота, разнообразие, шум и смях.Безкрайно интелигентни животни, верни и любвеобилни приятели, те внасят онзи крайно необходим нюанс в иначе сивото ни ежедневие, който прави всеки ден различен, забавен и доста шантав.
Запознайте се с отглеждането на папагал, за да се радвате по-дълго на своята птица и тя също да ви се радва!
Преди да си вземете папагал за домашен любимец, знайте, че тишината в дома ви ще изчезне. Тези птици обичат вниманието, обичат да разхвърлят, да летят напред-назад, да създават един сладък хаос около себе си. Подгответе се за ранно ставане, пера и една чаровна суматоха, която ще стане част от вашето ежедневие.
Освен специалните семена за пернати приятели, които ще откриете в зоомагазина, папагалите обичат да си хапват зеленчуци, плодове, ядки, бобови и зърнени храни, така че може да му измисляте страхотно меню всеки ден.
Следете здравето на папагала си. Най-важни за него са клюнът, перата и ноктите. Щом ноктите станат прекалено големи, го заведете при ветеринар, за да ги изреже, не го правете сами, защото има вероятност да нараните птицата.
Поддържайте висока хигиена на клетката му. Почиствайте я на всеки 2 дни, изхвърляйки всички останали парченца от храна.
Никога обаче не давайте на любимеца си твърде солени или сладки продукти, шоколад, алкохол, кофеин и авокадо!
Надявам се да си бъдем полезни и да се учим в движение, обичайки нашите хвъркати приятели.







Последна редакция: пн, 09 мар 2020, 17:34 от Глухарче

# 1
  • Мнения: 9 991
Благодаря за новата тема. Макар че вече нямаме папагалче, ще се радвам да чета пилешки истории.
Към първа страница може да се добави какво НЕ може да се дава на папагалите.

Последна редакция: пн, 09 мар 2020, 13:57 от adelinda

# 2
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Мерси adelinda

По групите имаше едни снимки какво може и не може да яде. Ще поровя да ги намеря.

# 3
  • Мнения: 9 991
Авокадо, сол, лук, чесън, какао/шоколад, захар, хляб... имаше и още, но това помня. Мисля бяха 10 строго забранени. Също стайни разстения да не ядат. Някои от тях са много отровни. С мазното не трябва да се прекалява и е добре да се дават клонки да гризат.

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 6 918
Тези забрани за всички папагали ли важат?Имам жако и съм му давала хляб да си гризе коричка много пъти и не се е "гътнал".Знам за авокадото.Не би ми хрумнало да му давам шоколад или захар...

# 5
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Тези забрани за всички папагали ли важат?Имам жако и съм му давала хляб да си гризе коричка много пъти и не се е "гътнал".Знам за авокадото.Не би ми хрумнало да му давам шоколад или захар...

И аз давам по малко. Иначе доктори коментират, че може да получи диабет.

# 6
  • Мнения: X
Само авокадото предизвиква бърз токсичен шок и смърт, останалите просто не са здравословни.
Лук и чесън може, забраната се отнася за кучета и котки, не знам защо са сложили птиците в групата, при условие, че нямат нищо общо.
И един интересен факт за авокадото, в природата папагалите го ядат, но не се знае после къде ходят да чоплят противоотрова.
При лабораторни опити е доказано, че дозата прави отровата. На вълнисти е давано авокадо, процент от теглото им, като на едните е била дадена и вода, а на другите - не. Тези с добавката от вода са оживели, а другите - не.
Чувала съм и съм чела за хора, които редовно дават авокадо на папагалите си (става въпрос за големи видове) и птиците са живи и здрави.


Единият ми папагал, който е голям чревоугодник, веднъж го намерих в купичката ми със сладолед и оттогава като ме види, че ям, идва да проси. Хареса му се явно.

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 6 918
Моя много обича баничка и кашкавал.Два пъти в месеца получава късче домашна баничка и умира от кеф,а като е гладен нон стоп си иска кашкавалче Simple Smile

# 8
  • Варна
  • Мнения: 10 493

И един интересен факт за авокадото, в природата папагалите го ядат, но не се знае после къде ходят да чоплят противоотрова.
При лабораторни опити е доказано, че дозата прави отровата. На вълнисти е давано авокадо, процент от теглото им, като на едните е била дадена и вода, а на другите - не. Тези с добавката от вода са оживели, а другите - не.
Чувала съм и съм чела за хора, които редовно дават авокадо на папагалите си (става въпрос за големи видове) и птиците са живи и здрави.



И аз се чудих за авокадото. Оказа се, че има различни видове авокадо, някои не чак толкова опасни. Чела съм и за една глина, която действала като противоотрова в природата.
Иначе моите бяха наръбали едно шоколадче преди седмица, няколко дни бях на тръни, но явно не е чак толкова опасно Rolling Eyes
А за баница вкъщи настава война.

# 9
  • София
  • Мнения: 8 280
Здравейте, включвам се в групата с една малка "сврака"
Една снимка в съзвучие от края на предишната тема (в нашия случай - сам ще влезе в тавата) :
Скрит текст:



За под 1.5 месеца с нас, вече цялата къща е негова, пълновластен господар на стопаните си. Качил ни се е в буквален и преносен смисъл на главите. Joy
Обича ябълки, проси корички като ядем. Веднъж отмъкна 1/2 чери от купата със салатата - едва му го взехме (мисля, че му хареса). След като веднъж си напъха главата в плика с ядките (добре, че купуваме без сол) сега като види "катериците" в къщи да похапват ядки, ги налазва да яде и той (по-скро ги облизва, не съм забелязала да яде). Привличат го и корите на портокала, та очите ни са на 4.

Това ни е второто пиле, до скоро имахме корела, но я загубихме и много тежко го приживявахме, особено децата.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Благодаря за новата тема!

За сините еклектуси - и аз само на снимка съм ги виждала, гледам, че в чужбина се продават, ама няма никаква гаранция какви са им пилетата, дали ги хранят ръчно, нито пък имам идея как би могло да се транпортира дотук. Затова питах за България, ама явно няма Sad

Последна редакция: пн, 09 мар 2020, 17:15 от chockolina

# 11
  • Мнения: X
Чудесна молина, моят е рупикола, т.н. черноглава пирура. Страшен лигльо е. Не давайте да ви хапе обаче, карайте му се, че с времето ще ви се качи на главата.

# 12
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
кафе е пробвал, нищо му нямаше, но не го харесва. Шоколад и вафли са ни голям проблем и драма. Авокадо заради него в нас не се вниса изобщо. За един специален мед прави скандали ако не му дадем, буквално. Качва се на буркани и почва да крещи и дърпа капачката. Драмата е пълна! Но с друг мед не е така. Манията сега му са семки от чушки, от червени! От зелените толкова не ги яде, да не кажа никак. Но види ли червена чушка се почва с нахалството и докато отделим да му ги дадем е драма голяма. Не ни е ясно какво точно яде от тях. Той ги люспи на две и нещо яде от втъре, май е едно малко зародишче. Вчера си дигаше и удряше чинията защото натроши всичките слънчогледови семки в нея и нямаше какво да троши вече. Не ги яде, само ги трош или бели и ги плюва. Все нови начини да прави драми измисля. Обича сладолед, но само сметанов, другите като ги яде мм, не се опитва да ги яде. Мием и сушим корите от клемантини и му ги даваме да си играе с тях, той ги троши и така се забавлява. Едно време и с портокалови и от грейпфрут и от лимон беше същото, но гледам тази година само с корите от клемантини прави така. Другите не ги взима да ги троши. Няма значение какъв чай пия, той е в чашата. Мисля, че най много му харесва от мента и мащерка. Види ли чая лети и докато не му сипа няма начин аз да пия. А като се напие от неговия, идва на чашата и се почва топене на чофката и търкане по чашата (съответно трябва да я държа много здраво и не мога да пия). По някое време решава, че се къпе в чая - това е всеки път едно и също!

# 13
  • Мнения: X
Моите също умират за семки от чушки.

# 14
  • Мнения: 3
Казвали са ми, че някои папагали (май вълнистите) обичат да са по двойки, за да не са потиснати.

# 15
  • Мнения: X
Неразделките. Уж. Ама дали е друг папагал, или човек, нямат претенции. Много пилета не понасят себеподобните си, малко са като котките в това отношение и като хората всъщност. Ти му водиш другар, ама питаш ли го дали се кефи или не? 5 папагала съм имала, само първата двойка се харесваха един друг. Нататък всеки мразеше следващия в червата.

# 16
  • Мнения: 435
Някой храни ли си пилетата с пелети и как сте успели да преминете на тях? Моите две корели ядат само семена, дори плодове и зеленчуци с триста зора успявам да ги накарам да ядат, но повечето не ги харесвам. Големи инати са били всичките ми корели що се отнася до храната и нито една не съм успяла да я накарам да се храни по-здравословно.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Пробвах и моите с пелети и не ми се получи, но си признавам, че не съм била крайна да скрия семената. Предлагах и двете, пелетите ги изхвърлях недокоснати. И тъй като не са много евтини, а и честно да си призная не съм чааак толкова убедена, че са толкова здравословни, все пак са обработени, и се отказах. Взимам си по едно чувалче на Верселе и плодове и зеленчуци.

Относно харесването и моите не се харесват. От 3 години са заедно, но в една клетка не мога да ги вкарам, женската ще го изяде с перушината.
Папагалите добре живеят и сами, ако са ръчно хранени дори смятат, че сме от един вид и едно ято. Въпроса е, че тогава трябва повечре да им се обръща внимание обаче.

# 18
  • Мнения: 9 991
Да, птиците са много капризни. Предимно моногамни и избират партньор за цял живот. Нали и някои лебеди се самоубиват като им умре партньора. Не мразят себеподобните, просто трябва да го харесат. Все едно вас да ви отглежда друг животински вид, да ви доведе някой и айде обичайте го. Само че животните са като деца цял живот. Имаше някакви съвети как да им се намира партньор, но не ги помня в подробности. В тях не се пропуска момента, че те трябва да си го харесат, но имаше съвети как.

# 19
  • Мнения: X
Пелетите са с много фураж като добавка и затова не давам.

Папагалите са наистина моногамни (повечето) докато им е жив партньорът. Повечето могат да приемат нов след период на траур, който продължава около месец или евентуално на следващия размножителен сезон.

# 20
  • София
  • Мнения: 8 280
Здравейте,
имаме проблем с ходенето до тоалетна на нашето пиле. Отказва да ходи до тоалетна в клетката, стиска докато излезе.
От една страна е ок защото не цапа клетката, но от друга трябва да го дебнем като излезе. Какво ще стане обаче ако ни няма 1 ден и не може да излезе, за се изчака?
Не го оставяме сам навън, а и вече имахме един инцидент с оплетено краче около металния водача на щора. Бе си и заклещил нокътя в дупчицата през, която преминава водача. Едва го извадихме, трябваше да го отсучем като го хванем и заръртим около телта Sad
Притеснявам се, ако се наложи да го оставим дори за ден само.
Иначе обича да застава между два ламела (получава се като око).
Предишното пиле сме го оставяли само, на грижите на приятел - навестяваше го, даваше му храна, но без да го пуска да излиза.

Храненето: Опитахме са го държим настрана от масата, но не успяхме. Опитва се да краде от чиниите, харесва нашата храна, много сме внимателни, но и той е хитър.
Обожава портокали. Мъж ми и дъщеря ми редовно си делят портокал, вече имат конкуренция, приготвил се е да яде още преди да е обелен Joy
Обича ябълки (редовно похапва), домати (избягваме да даваме, но след като си открадна веднъж му даваме по малко) , маруля - проявява интерес само, ако е овкусена - дебне да дръпне нещо, лимони, хляб - корички. Точи лиги по моцарелата, засега обаче не е успял да я докопа.
На Великден откри козунака - хареса му много, и определено го различава от хляб. Яйце пробва и отказва.
И крайче пица е опитвал...

# 21
  • Мнения: 9 991
Плодове и зеленчуци на корем може да давате, но да не са овкусени. Не виждам проблем с домат. Авокадо не се дава. Има проблем със захарта и солта, кафето, шоколада. Не е трябвало козунак, нито хляб освен ако не е пълнозърнвест да дават. Птиците не ми е известно да могат да стискат. Ходят по нужда, където ги свари. По вероятно е да го държите в малка клетка, в която няма достатъчно движение. Като излезне се раздвижва, от там перисталтиката в червата и успява да се изака. Никой не си е научил пилето да стиска, че да ходи по нужда на определено място. Ако беше така, нямаше да биват отглеждани в клетки. За тях тази физическа функция не е възможна. Може да се консултирате и с гугъл. Също и много бозайници, не могат да задържат тази функция, като агнета, крави..

# 22
  • Мнения: 2 420
Напротив, тренират се да се стискат( чела съм за големите птици става реч когато ги пускат извън клетките), но е  нож с две остриета, защото както е казал Desem сега не смеят да го оставят сам. Не разбрах техният от кой вид е.

# 23
  • Мнения: 9 991
"Изцяло липсва пикочен мехур, в който да се задържа урината, а при женските птици е развит само левия яйчник."
Къде си го чела това, ще ми е интересно да споделиш?
https://bg.m.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%82%D0%B8%D1%86%D0%B8

# 24
  • Мнения: 2 420
adelinda, мисля, че беше в раздел обучение ще потърся малко по-късно.
http://www.papagalibg.com/forum/index.php

http://www.papagalibg.com/forum/index.php?topic=141.0   намерих го. Не са много коментарите мисля, че има и клипчета  надолу
Преди редовно посещавах форума ( моето пиле е на 12 години корела)

Последна редакция: ср, 22 апр 2020, 15:25 от Кris_80

# 25
  • Мнения: 9 991
За мен не е научно обосновано, щом учените са казали че физически не е възможно. Все пак какво знаем за природата, според същите и майския бръмбар не би трябвало да лети. Но въпреки това, силно се съмнявам аз лично, че е възможно. Форум на гледачи, не ми се вижда достоверна информация щ. Ще потърся още инфо да ене съм голословна, но по спомен още в училище сме го учили.
П. П. Излез а доста информация на английски всъщност как някои птици могат да се научат да ходят по нужда про команда. За мен е нова информация. Не знам тогава.

Последна редакция: ср, 22 апр 2020, 15:35 от adelinda

# 26
  • София
  • Мнения: 8 280
Крис 80, пирура е. Ето новата и старата клетка - първия ден в къщи след като избяга от недобре затворена ханилка Joy
Скрит текст:


# 27
  • Мнения: 2 420
Писах, писах  и не можах да публикувам Simple Smile

Та.. не разбрах какво влагате в думата "гледачи" , но там не съм забелязала да пишат хора от развъдници
В "клуб Алекс" има изключително ерудирани хора и много са  ми помагали в предвид, че в БГ няма добри ветеринари разбиращи от птици

Desem, позволявам си да цитирам администратора - "Милко" ( ще копирам целият пост за да не избяга смисълът) http://www.papagalibg.com/forum/index.php?topic=141.0
"...Това, което леко ме смущава в схемата ти е, че приучаваш папагала да ака вътре в клетката сутрин. Това по принцип е нежелано от папагалите (в частност от жакото). Те акат вътре в клетката си само в краен случай - най-често, когато не се пускат навън. Приема се, че това поведение, характерно за жакото, е породено от начина им на живот в природата - те спят на големи ята в дадено дърво - може би стотици... а дори повече птици по клоните. Представи си какво би се получило, ако всяка птица си вършеше работата на клона, където спи :Simple Smile Предполагам, че тези птици, които са на долните клони на дървото биха "натежали" до степен да не могат да отлетят само 10-ина минути след като се разбудят ;D ;D ;D

Това обучение би протекло по-естествено и по-лесно, ако сутрин изнасяш папагала от клетката и го отвеждаш на мястото определено за изакване и там изпълните целия този театър ;D Моя Джаки ака само на определеното място сутрин и това е научено през годините до сега с редовно похвалване и награждаване при изакване на правилното място. Това обаче се отнася за сутрешното голямо ако ;D Нормално, птицата ака поне по веднъж на час през деня. Има шанс жакото да генерализира наученото за правилното място от сутрешното акане, но не е задължително. Както спомена и Ели, аз не съм стриктен в това обучение и Джаки не ака по команда. Това обаче, което се старая да правя е да го награждавам винаги, когато се изака на "правилното място". Не само сутринта а и през деня. А също така и никога да не правя драма от това, че се е изакал другаде - такава драма би постигнала обратния ефект като засили акането на всевъзможни места ;D... "


Та хайванчето ви най-вероятно се е научило да ви манипулира за да го пускате навън. Simple Smile
Щом ака навън , а в клетката не ще.

Последна редакция: ср, 22 апр 2020, 16:13 от Кris_80

# 28
  • Мнения: 9 991
Крос в послепис се поправих, че явно моята информация е била малко. За мен е ново 20.  Щом природата казва, че не може но хора с опит, че може няма да споря. Има един вет в бг. който разбира от пилета. Не мога да дам съвет.

# 29
  • Мнения: 2 420
Видях след като бях публикувала Simple Smile  (затова харесах поста ви в последствие )

# 30
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
нашето пиле първото сутрин го прави над тоалетната - държим го и под команда ходи. Под команда ходи и през деня. Може да го стиска дълго време когато е върху мен (но не и когато е върху мм). Случвало се е да дреме цял час в дрехите ми или на рамото ми, или на крака ми и няма да отиде до тоалетната. Като му се доходи много, а е върху мен и не иска да литне сам, писка леко и тогава ставам и го слагам да отиде до тоалетната. Много рядко се е случвало да се изходи докато е на мен, но винаги предупреждава - леки пискания, и съответно ако се отплесна и си правя нещо  (в повечето случаи готвя и той ми е на рамото), омазва дрехите. При мм ходи за 3 неща - че иска да яде, отива и почва да го целува на страни с човка по устата; че му се ходи до тоалетната, и, че иска да го премятат и да си играят. Това са ходенето при мм е наша "вина" - като беше бебе, на всеки 15-20 мин, мм го взимаше от мен (ако е при мен) и го канеше да ходи до тоалетната и след това му се даваше слънчогледова семка, както и гласово му показвахме, че е направил нещо много добро. По едно време той почна да прави номера. След като се е изходил, даваме му семка, изяжда я, и веднага се надува и изхожда едно колко зърно ориз и чака да му се даде пак семка. Не се усетихме и го възнаградихме няколко пъти така. Но след 1 ден такива номера, разбрахме, че той ни тренира нас, а не ние него. Сменихме тактиката и готово. Та, по принцип не могат да стискат, но ако искат, могат. Случвало се е вечер когато седя и гледам нещо или чета, той да взеле в дрехите ми и да се поще вътре по час и повече, да подремва, мотка се и се върти вътре и няма ходене до тоалетната. Но сложа ли го да отиде и му дам командата, веднага почти ходи. Рядко трябва да повтаряме по няколко пъти, макс 3 пъти като кажем командата и го е снесъл. Даже и на вън когато е с нагръдник, пак по команда може да ходи до тоалетната. Не го тормозим излишно, но гледаме на 20-ина минути да го подканяме ако сме навън или се е заплеснал и седи на мм на рамото. Едно време сам си ходеше на една стойка и знаеше само там да ходи. Но се преместихме и стойката я няма вече и това обърка малко ходенето - къде и кога. Предния също беше научен да ходи основно на 2 месета - на мивката и в клетката и той си летеш повече на мивката и там ходеше. Е, случваше се да маркира вратите или някой и друг стол, но рядко, като се има в предвид колко пъти на ден ходят и, че и двамата в клетката само ходят нощем да спят или през деня когато не сме в къщи. Макар, че този и когато не сме в нас вече не седи в клетката и маркирва само на 2 места - мивката или около един буркан на прозореца - седи на тези 2 места само докато ни няма и само там каркирва.

# 31
  • Мнения: X
Моите двамата стискат без проблем. Единия даже през нощта не ходи на тоалетна в клетката, само навън, съответно сутрин пуска една огромна мина и то не веднага, първо идва да ми легне на възглавницата и да поспи още час-два, и тогава. С този навик си дойде от развъдника.
През деня ако получат позив, отиват си на местата, определени за това. Не съм ги учила, сами се научиха, но е факт, че им се карах, ако тръгнеха да акат безразборно. Сега, ако видя, че някой тръгне да се изаква и кажа - не, спират и стискат, докато не ги отнеса на съответното мястото или сами не отидат. Примерно над кошчето за боклук.
Също така могат да спят с часове на мен и през това време не ходят на тоалетна.
Та стискат си, къде ще ходят.

# 32
  • Мнения: 435
Моите корели съм успявала само да ги науча да не акат върху мен, но не и кога. А иначе клетката от миналата страница ми се вижда по-скоро с размер за пътуване и пренасяне за толкова голяма птичка. Аз лично бих купила поне два пъти по-голяма.

# 33
  • Мнения: 1 679
Хора, не става и не става,днес пак отворих на вълнистите да си полетят,пак излезе само едното (женското), понеже бях вън,за да ги оставя на спокойствие ,като се прибрах ми стана лошо,от блъскане в стени и прозорци от зоната около носът му течеше кръв,имаше следи съответно ,където се е блъскало ,направо се беше потрошило Sob

# 34
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
по голяма клетка и не ги пускайте щом така се нараняват

# 35
  • Sofia
  • Мнения: 6 918
Имам проблем с рязането на ноктите на моето Жако.Направо е мъка,хапе,крещи все едно крак ще му режа, не нокът.Давайте идеи как да го прилъжа да се дава доброволно.Жакото е на 2,4год. и все по-голяма мъка става с ноктите. Респективно аз по-рядко гледам да го тормозя и после като стане нетърпимо бодящ мъката почва наново Joy

# 36
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Имам проблем с рязането на ноктите на моето Жако.Направо е мъка,хапе,крещи все едно крак ще му режа, не нокът.Давайте идеи как да го прилъжа да се дава доброволно.Жакото е на 2,4год. и все по-голяма мъка става с ноктите. Респективно аз по-рядко гледам да го тормозя и после като стане нетърпимо бодящ мъката почва наново Joy
пилене с пила?

# 37
  • Sofia
  • Мнения: 6 918
Забрави!За 2 години сме успявали 1-2 пъти.Купили сме поне 2-3 различни уж удобни пили за целта.Като я види и почва да хапе, да се дърпа

# 38
  • Мнения: 83
Здравейте и аз да се запиша вече.Имам малък Александър повече от 6 години,който беше дивак от зоомагазин и само да се доближа до него и откачаше.

# 39
  • София
  • Мнения: 8 280
Моите корели съм успявала само да ги науча да не акат върху мен, но не и кога. А иначе клетката от миналата страница ми се вижда по-скоро с размер за пътуване и пренасяне за толкова голяма птичка. Аз лично бих купила поне два пъти по-голяма.
От 59 x 33 x 69 cm ъпгрейдна на 81 x 41 x 64 cm (д*ш*в)... 2 пъти по голяма, трудно Joy направо да му освободя спалнята? Joy, то не, че в момента клетката не я ползва само за сън и част от храненето. Даже и в нея не спи, а във ваничката за къпане, монтирана външно на нея Simple Smile... не, спалнята, апартамента е превзел.
Ако го транспортираме с това, ще трябва ремарке към колата Joy
Транспорта му чанта,
https://www.zooplus.com/shop/birds/bird_cages_and_accessories/tr … and_safety/278216 може 2 бр. като него да поеме, но и тя се ползва за малко колкото да стигне до колата е, пътува извън нея. (много полезена веш)

За разлика от корелата, не му понася пътя - повръща. Независимо дали е в клетката или не.
Категорично обаче не може да го оставим и за ден само, та ще пътува.
 
И вече извън кръга на шегата, пилето е малко по-късичко от корелата и е доста маневрено, по-къси крила и опашка.
С акането има малък напредък, сутрешната бомба е на определено място.
Новият проблем е, че иска да опита всичко, което ядем и не търпи отказ, дебне, за да си вземе каквото е харесал.
Казва си името, но някак се стряска от звука и се кара след това на звука Joy... белите са една през друга Joy

# 40
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
По случайност или не, наш пернатко за пръв път беше ял тази неделя когато го остаихме сам през деня (не в клетка, свободен в хола+кухня/дневна). До сега никога не ядеше докато е сам през деня. Това е рекорд направо!

И друг рекорд постави - гледах един филм който беше 2 часа и половина. Той се чоплеше на мен нон стоп, натискаше се да го масажирам и т.н., но до тоалетната не отиде, нито искаше да го водя - цял рекорд 2.5 часа да не цвъка или мрънка, че му се ходи! Чак като свърши филма го сложих да отиде до тоалетната и веднага, деже без команда го снесе. Значи му се е ходило, но го е стискал. Та явно могат да стискат и то доста когато не спят.

# 41
  • Мнения: 1 679
Здравейте,имаме вълнисти папагали от 2 години...Отварям им да излизат,само женският се възползва от това...Докато свикне хвъркаше мн хаотично,нараняване се като се блъскаше постоянно,сега вече е по-добре положението...Но съм в голяма чужденка,първия път ,в който се случи това,за което ще пиша ми изкара акъла направо...Без да им отварям  клетката,се прибирам и без да очаквам,нашата принцеса излязла сама от клетката и като започна хаотично да хвърчи Dizzy Face ...Моля кажете как успява сама да си отвори(вратата, ако аз някакси не я задържа ,няма шанс сама да стои отворена),отдолу има мрежичка,за да не се разпиляват пера и семки,абе мисля,че е мисия невъзможна просто... Много изобретателни животинки Joy

Последна редакция: чт, 02 юли 2020, 17:55 от believe_

# 42
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Папагалите са умни.Слагайте кламер на вратата.
Аз имах близо седем години два вълнисти папагала,съвсем сами си излизаха.Мъжкият държеше вратичката,женската излизаше,задържаше вратичката,докато излезе и мъжкият.И здравей,свобода!
По същия начин се прибираха.
Вратичката се повдигаше нагоре.
Слагах им просо в една капачка,ако свършеше,най-демонстративно дрънчаха с нея по поръчките на клетката или я изправяха,за да видя,че е празна.

# 43
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
ох, всичките папагали са много умни, вярно, на нас ни се падна мързелив глупчо този път! Незнайно защо, но все още не се е научил как да отваря клетката! Предишния знаеше и слагахме едни метални халки и малки катинарчета (имаше няколко варти клетката му). Този има 3 врати и от горе се отваря, и още не е разбрал как се отваря, което е добре де, но пък показва що за глупчо е! Но той и не седи в клетката много - само нощем когато спи. Миналата седмица го оставихме както винаги на вън, и закъсняхме с прибирането, вече се беше стъмнило като се прибрахме и като отворихме - оооооо чудо на чудесата! Той си влязал в клетката и си легнал на триъгълника играчка. Като беше малък спеше на този триъгълник играчка. После престана и си спи на пръчките. Чак не можахме да повярваме, че сам си е влязъл в клетката и си е легнал да спи в нея като е станало тъмно! И други път ни се е случвало да се приберем по късно по тъмно, но никога не сме го намирали да си е легнал в клетката. Направо чудо ви казвам!

Отплеснах се... исках да пиша, внимавайте какво слагате на вратичките да не се опитат да си заврят главата и да щракне вратичката да ги удари и да не могат да отидати нито на вън, нито на вътре.

# 44
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Ами аз точно затова слагах кламер.Не могат да повдигнат вратичката дотолкова,че да си проврат главата и не могат да махнат кламера.
Първо връзвах вратичката с конец-прегризваха го.Трябва да е нещо малко,но здраво.
Особено женската гризеше с голяма ярост кламера.
А мъжкият...бяхме такава любов,постоянно беше до мен или върху мен.После съм купувала и други папагали,но никой не се привърза толкова.
Веднъж прибрах едно куцо папагалче,попитах в магазина колко струва и ми го подариха.Тогава имах два или три папагала вкъщи.Много добре приеха куцото.То първо можеше да се катери по клетката,но после му изсъхна крачето.Носих го по ветеринари,вдигаха рамене.
Един от другите папагали се привърза много към него и стоеше все долу в клетката и подпираше куцото папагалче да не падне.Така спяха,гушнати.
Откакто се помня гледам папагали,синът като малък кашлеше и ми казаха да махна папагалите.Не мисля,че беше от тях,може пак да направя опит да взема.Обаче сега искам голям папагал.

# 45
  • Мнения: 435
Папагалите имат доста здрави човки и не им е проблем да си отварят повечето клетки. Нашата корела редовно излизаше през дупките за хранилките и цял ден си стоеше гладен, защото не можеше да влезе обратно. Зависи от птиците разбира се, сегашните ми в момента са толкова смотани и постоянно си стоят на терасата без здраво залостена клетка и никакви опити не правят да излязат. Но съветвам за всеки случай добре да се затваря клетката, дори с катинар.

# 46
  • Мнения: 1
здравейте
имам молина и как да я социализирам 7 ми ден е при мен

# 47
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
здравейте
имам молина и как да я социализирам 7 ми ден е при мен
С много любов и търпение и много време заедно,а и с много подкупи с нещо вкусно,но полезно.Вредни храни не бива да се дават за подкуп.И изобщо,но някои папагали ядат от чинията на собственика и са нахални,настояват Simple Smile
Ръчно хранено пиле ли е?
Реша ли пак да взема,ще е ръчно хранено.

# 48
  • София
  • Мнения: 8 280
здравейте
имам молина и как да я социализирам 7 ми ден е при мен
Скоро ще задавате въпрос: Как да се спася от лепката? Joy

Много са социални, търсят компания, нашето постоянно е залепено за нас...
 (ръчно хранено е) След месец при нас беше вече сякаш го имаме години. Предпазливо беше в началото, може би след 2рата седмица се престраши.

За малко да го изгубим преди 1,5 месеца. Излетя от стаята на вън, докато мъж ми излизаше, но толкова се шашна, че кацна на него и двамата заедно влязоха вътре.

# 49
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
И аз искам нахално пиле или котка или и двете.
Не знам сина би ли кашлил пак от папагали.От 7 до 26-27 имах папагали,но само вълнисти.Искам пак,но ако синът кашли,не знам.Ще трябва пак да махам пилето.

# 50
  • Мнения: 2 420
И аз искам нахално пиле или котка или и двете.
Не знам сина би ли кашлил пак от папагали.От 7 до 26-27 имах папагали,но само вълнисти.Искам пак,но ако синът кашли,не знам.Ще трябва пак да махам пилето.
Съветвам ви да не си взимате животно щом имате проблеми със синът си.
 ЖИВОТНИТЕ НЕ СА ВЕЩ да се отървавате от тях когато станат неудобни!

# 51
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Какво имате предвид под думата"оттърваване"?
Обичам животните,израснала съм с тях и ми е тежко без животни.
Всъщност бяхме взели морски свинчета и си ги гледахме и обичахме много.Много дълго бяха с нас.
Споделям притесненията си синът да не направи алергия.Когато беше бебе,живя с папагал и морско свинче(но не в една стая),нямаше нищо.След едно заболяване кашли дълго и ми казаха да махна папагала.Може би беше на 5,свинчето не беше живо вече.Не съм го убила или изхвърлила,имам приятел от детските години,с когото заедно отглеждахме животни,папагалът си живя дълго у тях.Бих взела папагал от него за тест период.А и по-късно да му го дам,няма да има проблем.Точно папагалите са му хоби и гледа доста щастливи пилета.
Но не виждам защо трябва да се нападаме,не виждам и какво лошо съм направила Simple Smile
Нима казвате,че алергичните хора нямат право да направят опит да имат мил приятел?Някак не е честно.

# 52
  • Мнения: 2 420
Щом сте гледали папагали трябва да знаете, че са социални животинки и ще страдат за своя си човек, ако се даде на други хора...

# 53
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Да,знам.
Също така страдах много за този папагал,който дадох.Но той заживя с други папагали,пощеха го,общуваха си...
Това е папагалът,който живя много по- дълго от другите ми папагали.Над 15 години,даже май и повече.
Беше успял у нас две женски да умори.Едната беше снесла яйца даже,но не знаех,че трябва да ги разделя,тя снасяше до пълно изтощение.Не измъти пиленца,ветеринар един само бях успяла да намеря,но каза,че на вълнистите папагали само дават витамини и антибиотици.С друго не могат да помогнат.

# 54
  • Мнения: 435
Папагалите се делят на два вида, "прашни", които като се пощят буквално пускат малки прашинки навсякъде, например корели, какадута и такива, които не пускат толкова много прах като ари и еклектуси. Ако имате алергичен човек горещо ви препоръчвам да не си взимате от плашливите птици, защото е силно вероятно да имате проблеми с тях.

# 55
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Папагалите се делят на два вида, "прашни", които като се пощят буквално пускат малки прашинки навсякъде, например корели, какадута и такива, които не пускат толкова много прах като ари и еклектуси. Ако имате алергичен човек горещо ви препоръчвам да не си взимате от плашливите птици, защото е силно вероятно да имате проблеми с тях.
О,благодаря!
Това е много полезна информация,дори е добре да се сложи на първа страница.
Знаете ли нещо за котки и кучета,кои предизвикват алергии и кои не?
Жалко,че какдутата са прашливи,невероятно сладки са.
Но всяко пиле е уникално и прекрасно,бих се радвала на каквато и да е порода.Ако е с дружелюбен и благ характер,просто би било прекрасно,ще се радвам много да успеем да го задържим.
Може ли и по-подробна информация за породите папагали или линк към статия?С немски и английски ще се справя,вероятно с преводача и с всякакъв език.

# 56
  • Мнения: 435
https://www.petassure.com/new-newsletters/controlling-bird-dust-and-dander/

Ето една статия как да се ограничи прахът. Ако птицата се къпе по-честичко и се почиства редовно ще има по-малко. Но въпреки това корели, какадута и жако са много прашливи и няма как изцяло да се избегне, не се препоръчват за астматици. Аз имам корели от много години и наистина постоянно като тръснат с крила пада фин прах навсякъде, пък моите все ми се падат и водомразци и не искат да се къпят. В момента сегашните ми живеят на терасата и ми се струва, че е доста по-добре за тях. Иначе трябва да се чисти всеки ден вкъщи.

# 57
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Благодаря!
Аз съм имала само вълнисти много години,те също пускат едни фини бели люспички.Безброй люспички.
Може да се къпят лятото,имала съм такива,които всеки ден с кеф се къпеха в жегите,имаше един лигльо,на когото ако не сложех вода,се къпеше в поилката,много беше смешен.Най-много обичаше да се къпе под течаща вода,пусках душа по-настрани и той направо се търкаляше по пода и все гледаше да се навре в струята на душа.Но през зимата не искаше да се къпе.А лятото подгизваше,страх ме беше да не му стане нещо.Макар че те като се изтръскат няколко пъти,доста от водата се маха от перата им.Създадени са и в дъжд да оцеляват Simple Smile
А корелите през зимата не са ли вкъщи?На нашата тераса през лятото пече много силно,а през зимата е много студено.А и искам папагал вкъщи,да се закача,да идва при мен...Много съм се радвала на разни нахалници,които дори от чинията ми идваха да си вземат каквото им харесва.Някои свикваха много бързо с мен,макар че винаги съм вземала по два-три,до 5 папагала,за да не са самотни,все пак никой не е в състояние да се занимава нон стоп с папагал.
Само последния ми остана сам,понеже две женски му умряха и направо ме беше страх да му купя ново другарче.Е,накрая живя с цяло ято и беше щастлив.

# 58
  • Мнения: 435
Мама в момента гледа две вълнисти след като старата ни корела почина, те са по-големи чистници май. Иначе аз живея в Южна Франция и при нас не става студено зимата, първата година ги бях прибрала за малко когато беше около нулата, но сега си имат топлеща лампа пък и то наистина само 2-3 дена на година пада до -1/-2 през деня. На тях им е доста по приятно отвън и реших така да ги оставя. Лятото на терасата даже им е по-хладно, направо им завиждам. Имах едно намерено на улицата канарче, то беше страшен чистник, успяваше да се изкъпе от поилката по 10 пъти на ден. Коремите обаче в басейнчето само акат. 🙃 Много са сладки, ама повечето са доста глупави, въпреки че са социални.

# 59
  • Мнения: 2 596
Здравейте, от неделя сме собственици на корела момченце. Взехме го от магазин. Първия ден стоеше като препариран, само вечерта се размърда по клетката малко да я опознае. От понеделник вече ни врещеше на главите от сутринта до към 16ч и после кротваше. Днес е особено мълчалив и малко съм се притеснила. Не знам дали да си мисля, че посвикна с нас и за това не вряска, или му има нещо и е унил?
Също така му даваме ябълка, нар, морков, листо от маруля, сурови ядки, но освен храната купена от магазина друго не яде. Както сме му ги сложили така си ги и изхвърляме непокътнати. Искам малко да му отворя да излезе да се пораздвижи, но вкъщи не са много съгласни.
Някакви съвети имате ли? Рано ли е да го пробваме да го пуснем? Знам че трябва да пусна пердета/щори, за да не се блъска в прозорците и да го наблюдавам, за да не се нарани, но до там съм с познанията.

# 60
  • Мнения: 2 420
Да трябва да има пердета за да не се блъска в прозорците, но е още много рано за излизане.Трябва първо да свикне с вас.
Иначе за друга храна освен от магазина за да почне да яде трябва вие да се правите буквално на маймуна Wink.
Почвате да мляскате пред него и  да мънкате колко е вкусно.... а бе  все едно е малко дете Simple Smile.
 Нашия така като не щеше да яде друго освен зърното, така сега само да ме  види че нося зеленчуци особени краставица и откача Simple Smile.
Нека първо ви има доверие и започне да взима храна от вас и тогава чак направете опит да го пускате навън.

# 61
  • Мнения: 2 596
Благодаря за съвета 😊 От утре започвам да му преживям пред клетката. Иначе за ядене от ръката изобщо не мога и да си помисля. Само да види някой да върви към клетката (дори и да не е с цел да го занимаваме) веднага бяга в другия край и започва да гризе решетката.

# 62
  • Мнения: 2 420
Аз защипвам с щипка за пране тънка "пръчица" краставица обелена. Може  така да пробваш и да похапваш отделно.
Между другото моят е вече на 12-13 години и още не дава да го пипам Simple Smile. Каца по мен галя го с нос, но да не види ръце. Само когато е много лаком яде от ръка и то като се осъзнае  почва да се кара Simple Smile. Лети свободно в стаята и каца по нас но не дава да го пипаме.
Корелите имат много суха кожа и обичат да се къпят ( това вече като свикне с вас) . Нашият го къпем с пулверизатор на мивката голямо чекнене пада Simple Smile

# 63
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
повечето птици им трябва време, не няколко дни, а няколко седмици или месеци, зависи колко е бил социализиран преди да го вземете. Не знам на колко е и колко е бил в магазина - но това как е отгледан оказва голямо влияние на социализирането на птицата към семейството. Ясно е, че вашия не е отгледан от хора, а от родителите си. Ще му трябва доста време. От опит бих казала да не се опитвате да го накарате да свиква извън клетката. Свикне ли, после и да искате да седи в нея ще е мъка.
Скрит текст:
Нашия е толкова нахален и досаден с яденето... в началото ядеше само семките, но мисля до месец вече беше разбрал, че другата храна която му даваме е по сочна и вкусна - плодове и зеленчуци му давахме, и за награда му давахме слънчогледови семки. И от там на сетне стана мазало защото в един момент изцяло спря да си яде семките! (сега яде само лимец и по няколко орехи, а ядеше лещници и слънчогледови семки преди, семките за папагали не ги поглежда).
Не се опитвайте да го привиквате бързо за друга храна освен семките. Може да му сложите малко сок от прясно изцедени плодове да видите как ще реагира. Малки парченца плод захванати за щипка, или по друг начин. Нашия си е истински папагал и яде с крак, така, че никога не сме му захващали парченцата за нещо. Но корелите не са папагали и не си държат храната с крак. За това е добре да е захваната.

Къпането - изчакайте, но може да пробвате когато има слънце да сложите паничка с вода на пода на клетката за малко.
Скрит текст:
По принцип има ли слънце, нашия веднага скача да се къпе сам. Ако ще това да е и в паницата му със сок, за него всичко течно е за къпане ако е слънчево, особенно ако не е имало слънце седмица или повече. Но ние през 2-3 дни го къпем така или иначе (обливаме го под чешмата и го сушим със сушоара малко за да не е много мокър). Предишния се къпеше с нас най редовно и в мивката - сам си скачаше да се къпе и един път така скочи в тоалетната, та след това винаги тоалетната беше със затворен капак. Той можеше да се къпе по 3-4 пъти на ден, само като пуснехме водата на чешмата и той скачаше вътре да се мие. Беше изключително социализиран и не го беше страх от течаща вода. Този сега, под чешмата не иска, само в паница с вода - даже се опитва да се гмурка като скача с главата в нея, или на една страна се опитва да се облива с водата в паницата.

# 64
  • София
  • Мнения: 8 280
Няколко години имахме Корела.
Ето малко от нашият опит. Пригответе се за трудности прибиране обратно в клетката. Корелите обикновенно не са ръчно хранени у се страхуват, от хора, особено от ръце. Синът ми го научи да каца върху ръка като си слагаше плетена ръкавица (откри че каза върху ръкава, но се плаши от пръстите). След известно време прие и пръстите като се хранеше от ръка или поемаше подадена семчица. Обичаше просото от комбинираната храна.
Корелите са с дълги крила и не са много маневрени (сравнявам го с сегашното ни пиле - пирура). Добър съвет са ти дали с пердетата.
Не го хранете извън клетката, така ще има повод за прибиране.
Нашите пилета не живеят (живееше) в клетката, има ли човек в къщи те са извън клетката.

Храната: корелата ни не успяхме да я накараме да яде никакви плодове или зеленчуци, единствено тревичка за птици приемаше или малко маруля.
И двете се научиха да идват на масата, но докато корелата си хапваше само нейните семки или някакви трохички, сегашното се храни с всичко, което склоним да му дадем или докопа, едва опазване чиниите. Взехме го ръчно хранено и обичаше ябълки, сега те не са му особено интересни. Обича манджа Joy , домати - като в момента отказва купен домат и налита на домашен доматен сок, палачинки със сладко, но има предпочитание към ягодово, опитвал е месо - пилешко и свинско, с голямо желание обикаля за сирене, но още не е успял да си отмъкне. Особено сме предпазливи за отровните неща.

Къпането. Корелата имаше външна вана за къпане (закача се отвън на клетката, на отвор).  Сегашният я хареса за спане и се кисне в метална купичка за храна (голяма), ако намери и по-широка чаша с вода и там се напъхва. Нашият и сега често се къпе, но в къщи е топло. Гледаме постоянно да има вода в купичката му.

# 65
  • Пловдив
  • Мнения: 13 472
Имаме корела от известно време, одеве нещо й стана...започна да кряка странно и да се мята в клетката, приятелят ми се опита да я хване и го изпохапа, нищо необичайно не се е случвало /детето се разрева, но той и през нощта се случва да се разреве за храна, а корелата си спи спокойно/, премина сякаш пристъпа, завихме клетката, но стои на дъното, идея какво може да й е.

# 66
  • Мнения: 2 420
Имаме корела от известно време, одеве нещо й стана...започна да кряка странно и да се мята в клетката, приятелят ми се опита да я хване и го изпохапа, нищо необичайно не се е случвало /детето се разрева, но той и през нощта се случва да се разреве за храна, а корелата си спи спокойно/, премина сякаш пристъпа, завихме клетката, но стои на дъното, идея какво може да й е.

Здравейте, как е пилето?
P.S  Не се опитвайте да го хващате когато е в такова състояние, само му говорете. Освен, ако не се е заклещил и има нужда от помощ.

Най-вероятно се е стреснал. Това им е особеност на корелите ( нощен уплах).
Нашият в годината един-два пъти ни вдига във въздуха Wink ( Единият път даже се беше наранил, понеже "летеше" в клетката и си бе счупил перо, защото се бе заклещил между решетките Sad

Иначе, го имаме от 12-13 години Simple Smile

# 67
  • Пловдив
  • Мнения: 13 472
Днес беше на лекар, лоша била травмата. Сестра ми ще го храни през два часа, ако се посъвземе след два дена ще го кара за да му сложат противовъзпалително.
Явно се е стреснал и при мяткането е станала травмата с клюна, от там писъците, които за нас бяха стряскащи. Не знаех, че не трябва да се пипа в това състояние. Нямаме опит с птици, взехме това пернато, защото там, където беше живееше сам-само, без да има кой да се грижи за него /ходил е човек на някакво време да му сипва храна-вода/.
В група във фейса ме нападнаха, че не го пускаме и извън клетката, но имаме куче, дворните котки и те понякога се шмугват. Самата птичка отскоро се отпусна при нас и започна да пее, както и да е, надявам се да се оправи, защото свикнахме с нея, отделно че при нас е черна серия нещо и снощи това беше капката.

# 68
  • Мнения: 2 420
Стискам ви палци бързо да се оправи.
Не им обръщайте внимание на критиките. Добре сте направили, че не сте го пускали преди да се адаптира с вас.
Дано дълго му се радвате и скоро да пишете за неговите пакости 😉

# 69
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
ако му е счуен от пред по дълбоко клюна, няма страшно, ще израсте. Желаем и на него и на вас бърза адаптация.

Скрит текст:
Нашият си счупи горната част от падне - прелетят ли близо до прозореца птици (гарвани основно) и той се засилва без изобщо да гледа къде отива, удря се в някоя стена и пада. Преди време живеехме в апартамент с теракотни плочки в кухнята, той така се засили, удари се във врата, падна на земята и си счупи клюна (предполагам от падането на теракота)! Беше малък тогава. Но не го счупи малко, бяха си едно 2-3мм от горната част. Голяма мъка беше да яде, той изкривен, кърви, не дава да го пипнем, ние се опитахме поне да го закрепим със силна лепенка, не стана, беше си мизерия поне 2 седмици докато падна това парче и поспря да го боли. През това време храненото беше много болезнено и ни беше страх да не се разболее защото не ядеше достатъчно, за това нон стоп му пробутвахме пресен сок да пие от някакъв плод, а той милия беше толкова гладен, опитваше да яде, но му беше трудно. Първите 3 дни бяха най кошмарните. От тогава не го е чупил, нищо, че продължава така да изхвърче без да внимава изобщо на къде лети!

# 70
  • София
  • Мнения: 8 280
Дано се оправи пилето, стискам палци.

Нашата корела също не я пускахме в началото, трябва им адаптация. Пригответе се за трудно прибиране в клетката първите пъти.
 И тя, а сега другото ни сегашно пиле живееха "свободно" искало ми се и навън да ги пусна, но ме е (било) страх.

# 71
  • Пловдив
  • Мнения: 13 472
Храним го на два часа, стои на дъното на клетката и се унася. Докато се храни търси спринцовката и живва.

# 72
  • Sofia
  • Мнения: 169
Здравейте, много полезна информация и страхотни истории споделяте. От известно време обмислям идеята да си вземем папагал. Четох доста и се спрях на монах. Имам 2 момчета и йоркширски териер, уж този вид ги описват като дружелюбни и спогаждащи се с други любимци. Бях решила да си взема от развъдник, но днес видях един в зоомагаин и просто се влюбих в него. А и той ме хареса. Социализиран е, веднага кацна на мен, почна да ми пощи косата и ме целуна по бузата. Издава много различни звуци. Жените казаха, ме произнася цели изречения. На 1 г. Какво мислите, дали е добре да взема него или да изчакам за бебе?

# 73
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Вижте му краката и ноздрите.
На младите папагали са някак по-фини,по-бледи,по-гладки...
На старите са по-люспести,по-загрубели...
И му гледайте дупето дали е чисто...
Оченцата също...
Може пък да не е възрастна птица и да се спогодите добре...
Но в повечето случаи малко послъгват за възрастта в зоомагазините...
Аз съм израснала с папагали и бях приятелка с хора,които развъждаха папагали...
Колко струва един такъв папагал?
Синът кашлеше от последните папагали и сега си взех коте,за щастие няма проблеми...
Папагалите отделят много фини люспички...

# 74
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Скрит текст:
Здравейте, много полезна информация и страхотни истории споделяте. От известно време обмислям идеята да си вземем папагал. Четох доста и се спрях на монах. Имам 2 момчета и йоркширски териер, уж този вид ги описват като дружелюбни и спогаждащи се с други любимци. Бях решила да си взема от развъдник, но
днес видях един в зоомагаин и просто се влюбих в него. А и той ме хареса. Социализиран е, веднага кацна на мен, почна да ми пощи косата и ме целуна по бузата. Издава много различни звуци. Жените казаха, ме произнася цели изречения. На 1 г. Какво мислите, дали е добре да взема него или да изчакам за бебе?
моля да не се ангажирате с моето мнение, но аз лично ако съм си паснала с него, нищо, че е на година, ще си го взема. Спестявате си много мъки да го социализирате и да си пастене (което никога не е гаранция).

# 75
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Baby*,така е,стига да е млада птичката.
Аз не си взех папагал,синът кашли от папагали.А цял живот съм живяла с папагали.
Взех котараче.Аз се влюбих в него на снимка,явно и то в мен,още когато дойде у нас.
Първия час у нас прекара в една библиотечка,но когато излезе,предяви претенции да се качи на моето легло...Макар и целият да беше в бълхи,го пуснах.Оттогава сме любов необяснима,дори в жегата ме гушва за малко и пак си спим заедно,един до друг.
Не ме буди,не ме тормози,невероятен е за котка.Слуша,мърка и ме меси...
Такава би трябвало да е връзката между стопанин и любимец.

Каквото и да правите,не удряйте животни.
Предизвиквате страх и понякога и отмъстителност.
Когато се увлече в игра и пусне до кръв някой нокът,започвам"Ооох,оох,боли..."
"Виж какво направи!" и котакът гледа гузно встрани.
И папагалите разбират.
Те разбират нашия език или езика на тялото ни,интонацията,настроението...

# 76
  • Sofia
  • Мнения: 169
Благодаря за отговорите 🙂. Взех птичката и засега всичко е страхотно. По цял ден лети из къщи или каца на рамото ми докато работя. Вечер си спи в клетката. Иска си много грижи, но е много забавно и си заслужава. Единствено е малко досадно, когато постоянно пощи нещо по ръцете или косите ни. Дори боли на моменти. Вашите правят ли така?

# 77
  • Мнения: 2 420
Честит нов член на семейството Simple Smile, дълго да се радвате на съвместното си съжителство!
Има, има питайте ММ Satisfied
Малко да му израсте брада и гледай какво дърпане пада Simple Smile
Даже се е случвало и мен да пощи. Не  знам как но успява да захване и власинки от бузата ми ... и си боли да Simple Smile.
Карам му се, а той ми се кара още по-силно, че му прекъсвам любовта към нас Simple Smile

# 78
  • Мнения: 2 749
От година гледам монах, ръчно хранене. Пощи си ни и той, на моменти е голяма досада. Опитва се да пощи и кучките, ама те бягат. Доста време пазехме папагал, докато се оказа, че трябвало да пазим тях от него. 😂

# 79
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Пощят,да
Това е висша форма на любов!
Дано дълги години да се радвате с папагала един на друг
Аз в момента съм много щастлива с котката,дано и ние дълго да се радваме един на друг.
Вас ви пощят,мен ме тъпчат и мачкат с любов и ми мъркат много.
Това са прекрасни неща!

# 80
  • Мнения: 2 749
Всяко животно вкъщи си е радост. От дете започнах да мъкна кучета и котки за ужас на нашите. 😂 Малката ми го връща доста успешно, но не се сърдя.

# 81
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Всяко животно вкъщи си е радост. От дете започнах да мъкна кучета и котки за ужас на нашите. 😂 Малката ми го връща доста успешно, но не се сърдя.
Най-добрите терапевти са на четири лапи или имат клюн и пера...
Прекрасно е да имаш животинка,те дават най-чистата любов.

# 82
  • Sofia
  • Мнения: 169
Благодаря ви, да наистина е са терапевти животните. И аз имам и йорки и засега гледа много подозрително, особено като лети. Дано не го докопа в някакъв момент...

# 83
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Благодаря ви, да наистина е са терапевти животните. И аз имам и йорки и засега гледа много подозрително, особено като лети. Дано не го докопа в някакъв момент...
Ооо,внимавайте.
И задължително осведомете кучето да не яде папагала.Ще ви разбере.
Ловци са йоркитата.
Онзи ден влезе една буболечка и моето коте,което е лигльо и глезеве,а и мъничко,още няма 5 месеца...я хвана за част от секундата...За щастие я пусна след врясъците ми"Нее,не я яж..."и успях да я хвърля навън(жива).
Дано не влизат оси,че си е страшно,то е глупаво...

# 84
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Scarlett83 добре дошъл на новия член в семейството! Да ви радва и обича, и вие него!
Пощи и него си и нас! Много е досаден, да, но той в клетката не седи, така решихме от самото начало. Там ходи само да спи или когато го изнасяме с клетката на терасата. За пръв път като видя, че имам лак на ноктите, първо се уплаши (всичко ново го плаши), но като ги "опита" реши, че ще го бели, е обърна нокъта ми - ужасна болка! Много обича дълги коси, качва се на главата и почва да се заравя, да скубе, да дърпа с човка и да се търка, а ако е мокра косата, голям кеф е за него.

# 85
  • Мнения: 2 749
Благодаря ви, да наистина е са терапевти животните. И аз имам и йорки и засега гледа много подозрително, особено като лети. Дано не го докопа в някакъв момент...

Ооо, не ги оставяйте сами, ако пилето е пуснато. Моите пинчерки /те са майка и дъщеря/ от бебета са с папагали и дори и сега, като хвърка из стаята, голямата подскача и лае, въпреки "не". Но той пък нарочно лети ниско, да ги дразни. А като лежат до някой от нас, се примъква и той, почва да ги пощи и те бягат. В началото се карах на тях, да не му подскача, сега се карам на него.

# 86
  • Мнения: 1 779
Спи ли нощем жакото? В смисъл ако сме в една стая с него дали ще можем да спим?

# 87
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Спи ли нощем жакото? В смисъл ако сме в една стая с него дали ще можем да спим?
Зависи от пилето.
По принцип малко си мърморят и пеят,когато им се пее...

# 88
  • Мнения: 2 749
Моят на тъмно си мълчи. Но иначе е шумен.

# 89
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
да, зависи! може да си спи, а може да реши, че като ви чува, че дишате да подсвирква, да чопли нещо... не се знае предварително. Те са индивиди.

# 90
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Към 4-5 лятото се активизират.
Към 5-6 зимата,преди да се съмне също...
Тези птици имат по-кратка нощ от нашата и даже се препоръчва да са по-дълго на изкуствена светлина.

# 91
  • Мнения: 106
Спи ли нощем жакото? В смисъл ако сме в една стая с него дали ще можем да спим?
Нашето спи. Когато ние спим или си почиваме и то си почива, не само през нощта. Раздвижим ли се, започва да свири, пее и говори. Много е съобразителен и тактичен! Grinning

# 92
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Спи ли нощем жакото? В смисъл ако сме в една стая с него дали ще можем да спим?
Нашето спи. Когато ние спим или си почиваме и то си почива, не само през нощта. Раздвижим ли се, започва да свири, пее и говори. Много е съобразителен и тактичен! Grinning
Мдааа...
Имах и такива папагали.
Много тактични и мили.
Ама повечето са си тананикали,някои имаха и наглостта да крещят...

# 93
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Спи ли нощем жакото? В смисъл ако сме в една стая с него дали ще можем да спим?
Нашето спи. Когато ние спим или си почиваме и то си почива, не само през нощта. Раздвижим ли се, започва да свири, пее и говори. Много е съобразителен и тактичен! Grinning
Блазе ви! Това се случва в нас само когато мм подремва. Ако съм аз която питвам да подремна на дивана, няма начин да е тих, напротив, мрънкоти, скубе ми косата, крещи, изобщо не го интересува.

# 94
  • Мнения: 2 596
Здравейте момичета, пак идвам при вас за помощ. Моята корелка се разболя, сега трябва да я мажем с лекарства. До тук добре, обаче с нея стигнахме само до раздаване на целувки, за галене с ръце и дума да не става. Та се чудя сега как ще я мажа. Ще я хвана няма проблем, но се притеснявам да не стресирам птицата и накрая да стане най-лошото. Някой от вас сблъсквал ли се е с такъв проблем и как се справихте? 🤔

# 95
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
не, не съм при нас е обратния проблем, няма отърване, изключително досаден, нахален, нагъл даже някой да го разнася, да го масажира, да го гали...

# 96
  • София
  • Мнения: 8 280
Корелата ни се страхуваше от ръце, синът ни я научи като си криеше дланите с ръкавичка, постепенно свикна и след това свикна и с ръце ... За съжаление го изгубихме това пиле, дано твоето се оправи.
А това е сегашният ни досадник Wink :
Скрит текст:

# 97
  • Испания
  • Мнения: 86
Здравейте, ние пък си имаме ново попълнение малки корелки, които са много лакоми и родителите им не могат да сварят да ги хранят. Взех да се чудя дали да не започна да ги храня аз, но не знам дали майката и бащата няма да ги оставят след това! Малките са 3 , като първото е на 12 дни, второто на 11 и третото на10. Някой може ли да ми даде съвет?

# 98
  • гр. София
  • Мнения: 563
Здравейте!
Моля за помощ спешно! Джаки /пирура молина/ повръща от снощи/ сега ходих да го видя пилето никак не е добре. Имаме го от над 9 години и никога не е правил така! Моля за читав лекар на птици в София!

# 99
  • When you are not fed love on a silver spoon, you learn to lick it off knives...
  • Мнения: 3 670
Здравейте!
Моля за помощ спешно! Джаки /пирура молина/ повръща от снощи/ сега ходих да го видя пилето никак не е добре. Имаме го от над 9 години и никога не е правил така! Моля за читав лекар на птици в София!

Клиниката в Нови Искър, мисля че е само една, има много добър птичи лекар.
Уви нито име зная нито адрес...
Дано се оправи птичето!

# 100
  • Мнения: 2 749
Д-р Младенов, един от кабинетите му е в Надежда. Но групата във фейсбук ми е изчезнала. Чукнете в Гугъл и ще го намерете.

Редактирам се https://www.facebook.com/groups/268518228753569/?ref=share
Явно има нова група.

Последна редакция: вт, 09 авг 2022, 09:34 от Olia Nik

# 101
  • Мнения: 124
Подкрепям мнението за клиниката в Нови Искър. Ветеринарят се казва Илиян Христов. В гоогле може да проверите адреса, намира се на главния път в кв. Курило. Аз лично съм ходила при него много пъти, още докато работеше в Суходол. Правил е операция на мое папагалче. Той е специалист по пернатите. Дано се оправи папагалчето Heart

# 102
  • гр. София
  • Мнения: 563
Джаки си отиде тази суртин към 4....

За да съм в помощ на други потвърждавам както за доктора от Нови искър - за съжаление можеше чак следобеда да отидем, така и за др Младенов от Младенови вет / където бяхме / Въпреки, че не успя да спаси Джаки, час и половина продължи прегледа, като  му взе и направи всевъзможни намазки, микробиологии, ренген....

И финално да кажа - въпреки, че повече от 9 години го имаме и до сега не е имало проблем, не давайте корички и каквото и да е тесто на папагалите си! Дори и в минимални дози, колкото и да си го искат и крадат понякога! Също - никога не ги целувайте!

# 103
  • Мнения: 2 749
Съжалявам! Знам какво е да си отиде домашен любимец. Като мине време, може би ще се радвате на друг пернатко.

# 104
  • Sofia
  • Мнения: 6 918
Това за тестото и целувките не го знаех.Може ли малко по-подробно инфо.
Съжалявам за папагалчето Sad Поне установи ли се диагноза

# 105
  • гр. София
  • Мнения: 563
Основна диагноза - кандида / гъби/

Най-вероятно съвпадение от множество фактори, настинал е, което е съвпаднало с бавното разграждане на коричките, които от време на време му давахме, защото обожаваше, което заради топлото време е довело до ферментация на тестото в гушката му. Та всякакво тесто се разгражда изключително бавно и е предпоставка за появата на много гъби и газове, понякога като в нашия случай с фатален край. Т.е. ако не беше хапвал корички, а само беше настинал, с паднал имунитет, или ако не беше настинал, но пък си хапваше хляб нещата нямаше да се развият така
Отделно при прегледа доктора откри и други бактерии и директно ме пита дали го целуваме - те също са спомогнали за по-ниския му имунитет. Слюнката на човека била токсична за папагалите

# 106
  • Мнения: 2 420
Най-вероятно е прав ветеринаря.
Не се целуват папагалите когато сме болни особено. Дихателната им система е много по- уязвима от нашата и бързо се развиват инфекциите.
 
...не се препоръчва да се целуват и малките бебета точно заради бактериите в устата на възрастният.

За хляба/тестото е 100% така... болно ми е като гледам през зимата как хранят лебедите във Варна с хляб.
Имаме Корела винаги когато се храним е в клетката си точно защото я хванах на няколко пъти да обира трохите Sad.

# 107
  • Sofia
  • Мнения: 6 918
Имам Жако,което умира за баница.Като ни види да ядем и почва да вика "баничка,баничка" и му даваме с удоволствие от най-хрупкавото,а то не било ок.Всяка вечер като си ляга ни вика "лека нощ" и подава главичка за целувка Sad

# 108
  • Мнения: 2 749
Противопоказно е да се дава каквато и да е човешка храна на папагалите. Те са лакомници и обичат, но е вредно за тях. И не е само тестото. Солта, която я има във всяка храна, им идва много. За бактериите в устната кухина на хората също е така. Може да се дава варено яйце /нашият много обича, но само белтъка/ или бяло пилешко варено, без сол естествено. Иначе семената, плодове и зеленчуци - с това трябва да се задоволяват. Не трябва да се прекалява със слънчогледа, че им идва много мазнината. Може и по малко сурови ядки. И е хубаво да се чете какво е полезно и какво - вредно, преди да се вземе домашен любимец. Това по принцип,да не се приема лично.

# 109
  • Мнения: 2 420
http://www.papagalibg.com/forum/index.php/topic,10.0.html
Този форум е много полезен.Има много информация.

# 110
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Съжалявам за папагалчето.
Аз имам котарак в момента,няма как и да си мечтая за папагал,но за съжаление любимия си Коко навремето и аз целувах,даваше милият с голямо удоволствие главичка.Не съм знаела,че не бива.
Почина си от старост,не е ял хляб/тесто никога.Навремето за вълнисти папагали имаше само просо,това ядяха+жълтък,моркови и понякога давах плодове.

# 111
  • Мнения: 1
Здравейте!Моето папагалче не иска да спи на клона а само на пода-притеснявам се

# 112
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Здравейте!Моето папагалче не иска да спи на клона а само на пода-притеснявам се
няма проблем! Имахме един който след няколко падания от пръчката, реши, че ще спи на пода. Имаше си даже ритуал, правеше едно преобръщане и се подпираше в ъгъла на клетката, и така спеше. Няма нищо притеснително ако това е което то предпочита.

# 113
  • Мнения: 5
Здравейте! Майка ми си има две корели - мъжка и женска. Споделя, че женската непрестанно снася яйца и много се притеснява, а и не иска да ги развъжда, защото просто предишните собственици ги оставиха и тя ги прибра. Беше им оставила кашонче в клетката, за да ги снася там и те естествено не се излюпваха... до един ден през лятото, в който чула писукане. Е, нашето лудо пиленце се излюпи в малкото кашонче, отгледаха си го, майка ми много го обича, но женската корела продължавала да снася яйца. Моля ви, кажете ми каква може да е причината и какво може да направим по въпроса?

# 114
  • Мнения: 752
Здравейте! Имаме си женски вълнист, сам. Не искаше да свди а други като я взехме.
И както си е сама реши да снася яйце. Обаче май има някакви затруднения и не може да се справи сама. Нямаме никаква представа какво да правим. Яйцето сякаш е заседнало и нещо му пречи да излезе напълно. Не смеем да я пипаме и нямам представа как се процедира.

# 115
  • Мнения: 124
Едно от моите папагалчета беше така. Снасяше доста яйца (моя грешка беше, че й ги взимах). Накрая се оказа, че има липса на калций и самото яйце беше деформирано, не можеше да го снесе, беше отпаднала. Заведох я на ветеринар, той се справи (извади го). На следващия ден не можеше да се движи. Но след това се оправи. Давах й допълнително калций. Според мен трябва да заведете птичето на ветеринар. Надявам се бързо да се оправи Flowers Hibiscus

# 116
  • Мнения: 1 915
Здравейте . Имам 4 папагала Корела Нимфа . 1 женски не знам на колко е и 3 мъжки , един на 5 години и 2 на 7 .
Повече от година женската не иска да снася. По принцип ги държа отделно , но се замислям дали да не ги събера всички в една клетка . Какво мислите ? Бихте ли ме посъветвали дали и какво мога да им давам за да снесе ? Старата ми женска умря , тая е закупена от зоомагазин . Сигурна съм , че е женска защото не пее и е чисто жълта .

# 117
  • Пловдив
  • Мнения: 14 405
Не мога да помогна, само ми е любопитно - за какво ти е да снася без контакт с мъжки?

# 118
  • Мнения: 1 915
Не мога да помогна, само ми е любопитно - за какво ти е да снася без контакт с мъжки?

Има мъжки двамата са в отделна клетка, другите в друга.

Последна редакция: ср, 15 фев 2023, 13:58 от alisa212

# 119
  • Пловдив
  • Мнения: 14 405
Цитат
Като не можеш да помогнеш не пиши глъпости , а чети . Писала съм , че имам женска с 3- ма мъжки . Кое не разбрахте от писаното горе .

Цитат
По принцип ги държа отделно , но се замислям дали да не ги събера всички в една клетка .

# 120
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Ами за да снасят, трябва да станат двойка папагалчетата.
И да имат достатъчно пространство...
Имате три мъжки папагалчета, купете още две женски и пуснете всички в голяма волиера, в която да се почувстват като ято и да се харесат...
По принцип няма как Вие да им изберете партньор, те сами си избират.
За целта се пускат достатъчно женски и мъжки птички в голямо пространство...
А пък може и женската да е мъжко птиченце, ако не се занимавате с отглеждането и развъждането на папагалите, може да се заблудите.

# 121
  • Мнения: 1 915
Така е но съм сложила при нея този мъжки , който преди имаше малки (пъстрия ) . Сивия пак имаше яйца, но не си ги гледаше . По принцип качулката на женската и е гола . Значи я скача. А си мисля дали папагалите от другата клетка, които са два мъжки не ги притесняват. Много пеят . Сега ми препоръчаха едни комплексни витамини Омни Вит . Дават се на седмица веднъж. Иначе относно хигиена и храна всичко си е точно . Много скоро ще взема още две женски.

# 122
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Ами те са моногамни птички...
Ако я "скача" може да не е любовен акт, а доминиращо поведение.
Мъжкият, който не си е гледал семейството, най-много да остави партньорката си да умре от изтощение...
И хигиената да е изрядна,  и витамини да има, ако женската не смята мъжкия за партньор, няма да има яйца.

# 123
  • Мнения: 1 915
Ами те са моногамни птички...
Ако я "скача" може да не е любовен акт, а доминиращо поведение.
Мъжкият, който не си е гледал семейството, най-много да остави партньорката си да умре от изтощение...
И хигиената да е изрядна,  и витамини да има, ако женската не смята мъжкия за партньор, няма да има яйца.

Може би решението е друга женска. Много искам да си имам малки.
Това е едно от мъжките, когато беше малко.

# 124
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Много е сладко.
Много обичам папагали.
Две женски още вземете, може да се хареса с някое от момченцата и да се задомят.
Младите женски харесват възрастни папагалчовци, имате шанс.
А аз колкото и да искам, няма да си взема папагали, имам котка...

# 125
  • Мнения: 1 915
Много е сладко.
Много обичам папагали.
Две женски още вземете, може да се хареса с някое от момченцата и да се задомят.
Младите женски харесват възрастни папагалчовци, имате шанс.
А аз колкото и да искам, няма да си взема папагали, имам котка...

И аз имам 4 бройки една постоянна другите 3 се приспособяват на вън . Още са бебета и за това .
Никога съм нямала проблеми с тях , относно папагалите . Хич не им обръщат внимание .
Дано да успея с развъждането .

# 126
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Имах котка и папагали, постоянно пазех стаята с папагали от котката, котката се дразнене, че не може да похапне папагали...
Сегашният ми котак не е свикнал с птички у дома, може да ги убие.

Понякога котките свикват с папагалите, да.
Дано си развъдите.
Ръчно хранените папагалчета са много милички и чак досаднички на моменти.

# 127
  • Мнения: 1 915
Имах котка и папагали, постоянно пазех стаята с папагали от котката, котката се дразнене, че не може да похапне папагали...
Сегашният ми котак не е свикнал с птички у дома, може да ги убие.

Понякога котките свикват с папагалите, да.
Дано си развъдите.
Ръчно хранените папагалчета са много милички и чак досаднички на моменти.

Това малкото, което ми се излюпи преди вече 5 години. Остана си по малко от другите незнам защо. По дребно е. Храни се добре, всеки ден им давам. Ама какви песни пее леле. Голям певец е.

# 128
  • Мнения: 238
Здравейте! Вече пуснах и тема , но ще попитам и тук. От дълго време мечтая за папагали , а сега се реших ,че вече съм готова и искам да си гледам. Въпроса е ,че съм от малък град и тук няма зоомагазини ,които да продават. Интересувам се от актуална информация за зоомагазини в София , а по-точно и близост до ж.к. Младост 4 , които освен клетки , аксесоари и т.н. продават и папагали. . Благодаря предварително !

# 129
  • Мнения: 2 420
Ако искате да е социален си купете от развъдник.
Ще са ръчно хранени.
Линк към форум за папагали. Разпитайте ще ви насочат предполагам.
https://www.papagalibg.com/forum/index.php?topic=10.0

# 130
  • Мнения: 238
И ето гии моите първи папагалчета... Мъжа ми ме изненада и е успял да открие... А тъкмо се бях отчаяла. Джерико и Алис 😍 Малката госпожица вкъщи ни помогна с имената 😀😁🥰
Редактирам се ,да добавя въпрос дали е нормално да не хапват нищо от вчера? Храната е същата като от магазина ,от който ги взехме ,само гледат и не се доближават до нея 😬


Последна редакция: чт, 20 апр 2023, 10:54 от durvena.filosofka18

# 131
  • Мнения: 97
Прекрасни папагалчета😍 и аз в момента си търся едничко ,но искам да е малко за да свикне с нас . Намерих едно за 50 лв в София,но по другите градове виждам много по ниски цени и съм объркана .

# 132
  • София
  • Мнения: 1 247
Цената не е висока, макар че моето е било доста по-евтино (подарък ми е). Гледайте да е ръчно хранено, така не само ще свикне бързо с вас, ами буквално ще ви се качи на главата.
Моето е вълнисто, самичко, мъжко. По арогантност на единица тегло може да спечели медал. Освен това и говори. И всичко това, защото човек му е бил "майка".

# 133
  • Мнения: 97
И аз искам същото бъбриво😍дано си намеря мъниче хранено от ръка.
Цената не е висока, макар че моето е било доста по-евтино (подарък ми е). Гледайте да е ръчно хранено, така не само ще свикне бързо с вас, ами буквално ще ви се качи на главата.
Моето е вълнисто, самичко, мъжко. По арогантност на единица тегло може да спечели медал. Освен това и говори. И всичко това, защото човек му е бил "майка".

# 134
  • Мнения: 1 915
Ами според мен дали ще го вземете за 50 или ще дадете по малко пари да го вземете от друго място и отделно да дадете да го транспортират е все тая .

# 135
  • Мнения: 269
Здравейте,от година и половина отглеждам мъжко вълнисто папагалче,купих го от ЗОО магазин ,обаче за съжаление беше отделено от другите папагали,понеже са го биели.Взех го,възстанови се трудно,със счупено крило ми казаха ,че е от магазина,обаче може да лети,макар много лесно да се изморява.Понеже го взех много мъничко то много свикна с мен и семейството ми и оттогава му отварям клетката и той излиза и се прибира сам,и е много общителен,дори профилактично го водя на ветеринар,и се учудват,защото той изговаря думи някои от тях доста ясно,дори ме нарича "мама" ,за ветеринаря това е странно,но му се радват много. Обожавам си животинката..
Обаче ада за мен се случи онази вечер ,когато при летене по незнайни причини се блъсна в касата на вратата ,има лек оток на окото,сякаш и посиняло,струва ми се ,че не вижда с оченцето,спря да издава звуци,да се радва,да излиза от клетката .Затвори се в себе си,на следващия ден го заведох още на сутринта на ветеринар,който ме увери,че вижда,и че няма проблем с окото,обаче го държи 80% затворено,и когато си доближа ръката до конкретното око не помръдва,а когато направя същото действие на другото око мърда. Дадоха ми антибиотик ,с който да го лекувам 5 дни.По принцип сам се качва на ръката ми,обаче много се промени и в клетката се клати,направи ми впечатление,че тази вечер изпражненията му са леко воднисто-зелени с бяло...
Как да разбера вижда ли с окото,как да помогна на приятелчето си... Благодаря

Общи условия

Активация на акаунт