Свекърва и доведено внуче

  • 4 858
  • 110
  •   1
Отговори
  • Мнения: 46
Здравейте! Ще се опитам да бъда максимално кратка.

Аз съм разведена и имам син на седем, а приятеля ми е вдовец от 4 години и има дъщеря на 8.

От близо година живеем заедно и всичко е чудесно. Много се разбираме и нямаме сериозни проблеми.

Децата ни приемат, разбират се и всичко е нормално.

Но има едно НО. По-принцип от самото начало на заживяването ни заедно усещам хладно отношение от страна на майката на приятеля ми. Не е лоша жена иначе, не ме е обидила, подмятала е някои далечни коментари, но не съм ги приемала навътре. В крайна сметка си мислех, че е нормално да е резервирана в началото, докато ме опознае и види, че имам чисти намерения към сина и и внучка и. Но, времето минава, а тя продължава със студеното си отношение.

Например, наскоро се сгодихме и също чакаме бебе. Обявихме им новините и тя дори не трепна. Каза браво, честито и продължи да си говори някакви други неща, което вече ме засегна ако трябва да съм честна. Незнам как може да не се радва човек на подобни новини. Дъщерята на приятеля ми ме приема като собствена майка и дори на моменти ми казва мамо. Децата ни се гледат по равно и от двамата, каквото на едното, това и на другото. Тоест, не виждам защо тя вижда щастлив син и внучка и се държи по този студен начин.

Също така има много дръпнато отношение към сина ми, което не ми е приятно. Никога не съм очаквала да го гледа или каквото и да било, но много пъти ни е било трудно поради работа и други ангажименти и тя нито 1 път не си е направила поне устата да вземе и 2те деца. Обажда се често да чуе внучка си, говорят си по много време и не пита дори сина ми как е. Да знам ще кажете, че не е длъжна и така нататък, но тук говорим за малко отношение и култура. Притеснява ме, че сина ми ще започне да усеща това деление и съм сигурна, че ще страда.

Моите родители са другата крайност и може би затова ми прави лошо впечатление. Баща ми заведе децата на почивка; когато майка ми си идва от чужбина взима и двамата; винаги е купила подаръци и на двамата; пита как са; чува се и с двамата по телефона; много са щастливи, че пак ще имат внуче и т.н.

Искам да вметна, че бабите на сина ми живеят в чужбина и за съжаление когато дъщеря ми (така предпочитам да я наричам) ходи при баба си, той си остава с нас. Няколко пъти ме е питал защо няма и той баби и повярвайте ми, сърцето ми се къса, но насила няма да и го водя в никакъв случай. С баща му сме в цивилни отношения, но го взима рядко.

Повярвайте ми какво ли не опитах. Обаждах и се, ходехме редовно на гости, канехме ги на гости и т.н. Не съм се държала студено с нея, че да очаквам същото. Тя просто отказва да има отношения с мен, за което и да си бия главата нямам обяснение.
Даже първият път когато ги поканихме на гости тя беше на тръни. Попита какво имаме да им казваме. Аз казах ами нищо просто ви каним така на вечеря. Беше ужасена, че може да им съобщим брак или бременност. Така поне се усети. Беше много неприятно. Но, пак си казах, дай и време ще те приеме. Но, ето факт, няколко месеца по-късно, сгодени сме, чакаме бебе, а нашата си е същата.

Даже се чудя как ще се държи с бъдещото си внуче. Ще го приеме ли, ще  го дели ли незнам...

Просто исках да споделя да ми олекне.

Благодаря предварително за отделеното време!

# 1
  • Мнения: 10 993
според мен всички свекърви са еднакви и няма какво да се направи. Приеми го и продължавай да живееш по същия начин.

# 2
  • Мнения: 19 848
Не е проблем самата свекърва. На теб проблем ти е, че искаш да те приема по начин по който ти си представяш и очакваш.
Ами, приеми, че не всички хора са топли, дружелюбни и любвеобилни. Ако жената не прави лошо, интриги, злини, а просто се държи хладно, дистанцирано – това е неин избор. Нито ще навреди на теб, нито на детето ти (бъдещото и настоящото).
Приеми, че хората са различни и не е нужно всички да те харесват.

# 3
  • Мнения: 1 327
До човек си, но не разбирам защо ти е толкова важно. Като предпочита да има бариера между вас, нека така да бъде и толкоз. Не се впрягай, живей си живота и обръщай повече внимание на важните неща и хора в живота си. Важното е, че не ти прави проблеми и не ви се бърка в отношенията. Доста хора биха ти завидяли за това.

# 4
  • Мнения: 228
Подкрепям с две ръце мнението на Базила. Всички сме различни. Няма защо да я чакаш да те приеме и да се държи по-топло с теб. Има си такива студени хора. Приеми я такава,каквато е и си гледай семейството. Най-важни са ти децата и мъжа,а свекървата да се оправя.

# 5
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Ама защо се натискаш и очакваш да имате прекрасни взаимоотношения? Това изобщо не е задтлжително, даже колкото сте по- резервирани, толкова по- добре. Гледай си семейството, гледай всичко там да е наред. А щом е така, изобщо не ти трябва да се занимаваш с тази жена, спазвайте съвсем формални отношения и не възлагай високи очаквания.

# 6
  • Мнения: 46
Не е проблем самата свекърва. На теб проблем ти е, че искаш да те приема по начин по който ти си представяш и очакваш.
Ами, приеми, че не всички хора са топли, дружелюбни и любвеобилни. Ако жената не прави лошо, интриги, злини, а просто се държи хладно, дистанцирано – това е неин избор. Нито ще навреди на теб, нито на детето ти (бъдещото и настоящото).
Приеми, че хората са различни и не е нужно всички да те харесват.

Съгласна съм напълно. Тормози ме факта, че сина ми ще чувства това отношение и деление. Ами нали, в крайна сметка детето, което ще родя ще е братче/сестриче и на двамата. Но, няма какво да направя в крайна сметка.

# 7
  • София
  • Мнения: 35 098
Няма как да я накараш да й трепне. Не искай това от нея.
Каквото иска е дала.

Гледай си семейството и не й съди културата и възпитанието.

# 8
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Не знам защо очакваш свекърва ти да приеме сина ти. В пълното право си е да не го приема като нейна кръв. Няма защо да се сърдиш, вместо това е редно да обясниш на детето си, че тази жена не му е баба и не е нужно да има очаквния към нея. Че се виждате, защото е майка на новия ти съпруг и толкоз. Не вменявай на детето очаквания, защото накрая то ще страда.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 36 603
Те децата каквито са прями рано или късно ще поставят въпроса пред нея. Ако приеме общото ви дете и започне да взима него и дъщерята, те в един момент ще я заковат с въпроса защо и сина ти не идва с тях. Нали споменаваш, че се разбират и са близки. Ако не го приеме, първо мисля, че мъжа ти ще се задейства, второ дъщерята ще зачекне въпроса защо само тя ходи при баба си, а другите две деца не.

# 10
  • София
  • Мнения: 5 950
Изненадана съм как е възможно, изобщо, тази жена и отношението й да са толкова важни за теб? Честно
Даже не живеете заедно. И не сте близо , нали така ?
Колкото повече се пънеш, толкова по-тъпо ще се чувстваш
Отношения на сила , нямат смисъл
Тя се държи като свекърва и изобщо хладно, но прилично, нали така? Звучи идеално... Никакви близки отношения
по-добре, ако е такава бабата ... И ти любезно, но хладно и толкова Grinning
Сина ти не го мисли, достатъчно е голям че да разбира , че тя не му е баба на него и какво толкова да му е важна тя? Нали си има той баба и дядо с добро отношение, достатъчни са му на първо време.

# 11
  • Мнения: 46
Те децата каквито са прями рано или късно ще поставят въпроса пред нея. Ако приеме общото ви дете и започне да взима него и дъщерята, те в един момент ще я заковат с въпроса защо и сина ти не идва с тях. Нали споменаваш, че се разбират и са близки. Ако не го приеме, първо мисля, че мъжа ти ще се задейства, второ дъщерята ще зачекне въпроса защо само тя ходи при баба си, а другите две деца не.

Радвам се, че разбирате.

Точно там е проблема.

Значи един светъл ден, тя ще се обади да си вземе внучетата на гости, а сина ми ще си седи и ще се чуди защо той е нежелан. Няма как да стане.

На мен не ми е тоя зор да ме приема, не съм расла в саксия, но децата не разсъждават като големите и преживяват тези неща по друг начин.

# 12
  • София
  • Мнения: 24 839
Лили, собственият баща на детето ти не го взима често и нямат близки отношения.
Ами, не виждам какво толкова се чудиш, че чуждата жена не може да го почувства като свое.
Хората са различни-няма да се учудя, ако свекърва ти те приема като агресор, който ще вземе от вниманието и наследството на момиченцето, което е сираче, без майка...........и всичко там което се сетиш.

От друга страна, защо искаш да е дотолкова възпитана, че да лицемерничи в отношенията с детето?
Как ще се чувства той, като вижда разликата в държанието  й "на терен"?

# 13
  • Мнения: 541
според мен всички свекърви са еднакви и няма какво да се направи. Приеми го и продължавай да живееш по същия начин.
Може и така да е. Във всичките ми връзки, майката на партньора ми никога не е имала топли чувства към мен. Докато моите родители са приемали партньорите ми като част от семейството.

# 14
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Ама кое няма как да стане? Свекърва ти не е длъжна да взима и гледа и твоето дете. Проумей го. И обясни на сина си как стоят нещата, ако държиш да не се чувства пренебрегнат.
А за вашето общо дете времето ще покаже.

# 15
  • Мнения: 46
Изненадана съм как е възможно, изобщо, тази жена и отношението й да са толкова важни за теб? Честно
Даже не живеете заедно. И не сте близо , нали така ?
Колкото повече се пънеш, толкова по-тъпо ще се чувстваш
Отношения на сила , нямат смисъл
Тя се държи като свекърва и изобщо хладно, но прилично, нали така? Звучи идеално... Никакви близки отношения
по-добре, ако е такава бабата ... И ти любезно, но хладно и толкова Grinning
Сина ти не го мисли, достатъчно е голям че да разбира , че тя не му е баба на него и какво толкова да му е важна тя? Нали си има той баба и дядо с добро отношение, достатъчни са му на първо време.

О, да, то така ще бъде от тук нататък. Проблема после ще е за нея, защото нероденото и внуче няма да има хубава връзка с нея. Децата не обичат да усещат, че майка им е нежелана някъде. Тоест, тя вреди най-вече на себе си.

# 16
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Ще й накривиш шапката 😀
С такова глупаво упорство далеч няма да стигнеш.
Леко започвам да проумявам защо е така дистанцирана свекърва ти.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 36 603
Тези неща мъжа ти забелязва ли ги? Ако да, какво казва по въпроса? Ако не, не е ли време да поговорите на тази тема?

# 18
  • Мнения: 19 848
Какво значи вашето дете да се чувства, че го дели? Ами, дели го, това са реалностите, то е с различен статут в семейството. За него е вредно да го приемат еднакво.
Вие правите лоша услуга на детето си, ако не му давате да разбере и усети реалната ситуация – нарича се свръхпротекция. Обикновено това пречи на децата и те израстват неадаптивни и безсилни да се справят като възрастни с различните ситуации в живота си.

# 19
  • Мнения: 46
Лили, собственият баща на детето ти не го взима често и нямат близки отношения.
Ами, не виждам какво толкова се чудиш, че чуждата жена не може да го почувства като свое.
Хората са различни-няма да се учудя, ако свекърва ти те приема като агресор, който ще вземе от вниманието и наследството на момиченцето, което е сираче, без майка...........и всичко там което се сетиш.

От друга страна, защо искаш да е дотолкова възпитана, че да лицемерничи в отношенията с детето?
Как ще се чувства той, като вижда разликата в държанието  й "на терен"?


Да така е. Харесвам и тази гледна точка. На моменти даже съм усещала, че ревнува внучка си от мен.
Аз няма повече да водя сина си там, защото понякога се случва да отидем за малко. Просто ще сложа и аз бариера и толкова. Много е лошо, когато си получавал добро и топло отношение, то рязко да спре. Но нека така да е, аз нямам какво повече да давам от себе си.

# 20
  • Варна
  • Мнения: 36 603
Ох, така е, Базила, но много боли като виждаш как детето ти страда. Аз съм в подобна ситуация, но със съучениците на дъщеря ми и на моменти ми е идвало да вия от яд.

# 21
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
И какво се очаква да направи мъжът? Да сложи нож на майка си, че не приема детето като свое?
И тя като ще го заобича и като ще го загледа, леле, леле. Я стига.

# 22
  • Мнения: 18 548
Може би и трябва още време.
Не  е нормално и всеки средно интелигентен човек ще намери начин да не дели децата поне въшно, в него си е трудно, но  може с времето да приеме.Не  е само до теб.Познавам една свекърва, дето и до сега, общото дете  е на 12 , все намира да мрънка за доведеното.Не беше такава, но бях свидетел на  предишната приятелка на сина  и-детето бе малко 5-6 годишно, както и сегашното като се събраха, но едва я изтърпях  и майката бе притеснена здраво от мрънкането  и.Не пипай , не се качвай, следеше го  непрекъснато и за краткото време се изнервих и аз.
Не знам как бих реагирала при такава ситуация, но ми се иска да е с повече внимание дори към чуждото дете.
И към тези от примера дето са заедно се старая да нося дребни неща и за двете.
Но каквото-такова.Не  е нормално, но се примири пък дано се случи да се осъзнае жената.Доброто е че не ви се меси , че тогава става манджата с грозде.Ще се молиш да е безразлична.

# 23
  • Варна
  • Мнения: 36 603
Вики, посочи ми къде съм написала, че трябва да направи нещо мъжа й? Хайде стига я нападахме жената, преживява достатъчно, а и звучи доста уравновесена. Попитах дали мъжа й вижда ситуацията и би било интересно да се чуе ако я вижда, какво мисли.

# 24
  • Мнения: 46
Какво значи вашето дете да се чувства, че го дели? Ами, дели го, това са реалностите, то е с различен статут в семейството. За него е вредно да го приемат еднакво.
Вие правите лоша услуга на детето си, ако не му давате да разбере и усети реалната ситуация – нарича се свръхпротекция. Обикновено това пречи на децата и те израстват неадаптивни и безсилни да се справят като възрастни с различните ситуации в живота си.

Хехе, повярвайте ми сина ми не страда от такава свръх протекция както я наричате. Няма да изпадам в подробности за това как е гледан и какъв характер има, защото това не е темата, а и няма да се възхвалявам излишно като майка.

# 25
  • Мнения: 7 263
Свекървата не е длъжна да приема теб и още по- малко синът ти. На нея той не е никакъв. Мен специално ми е дразнещо упорството ти.

# 26
  • Мнения: 46
Тези неща мъжа ти забелязва ли ги? Ако да, какво казва по въпроса? Ако не, не е ли време да поговорите на тази тема?

Мисля, че ги забелязва и усещам, че много се дразни, но какво да им каже? Насила хубост не става.
Мисля да си сменя и аз отношението, да си отпие малко и тя от отровата да види дали е приятно. Ясно е, че никой не обича пренебрежително и студено отношение.

# 27
  • Мнения: 2 887
И какво се очаква да направи мъжът? Да сложи нож на майка си, че не приема детето като свое?
И тя като ще го заобича и като ще го загледа, леле, леле. Я стига.


Разбира се, че няма да слага нож или каквото е там, но може да поговори с майка си. Какви очаквания е имала тя - може би той да остане цял живот сам с дъщеря си, и дали това би било най-доброто за едно дете. И наистина ли бабата смята, че синът й е по-нещастен сега  със семейство и още едно дете на път?
Че очаква от нея да го подкрепи, а не да генерира допълнително проблеми, може би смята, че не са преживели достатъчно лоши неща с дъщеричката му?

# 28
  • Мнения: 29 338
Тези неща мъжа ти забелязва ли ги? Ако да, какво казва по въпроса? Ако не, не е ли време да поговорите на тази тема?

Мисля, че ги забелязва и усещам, че много се дразни, но какво да им каже? Насила хубост не става.
Мисля да си сменя и аз отношението, да си отпие малко и тя от отровата да види дали е приятно. Ясно е, че никой не обича пренебрежително и студено отношение.

Това мислех да ти напиша. Не си причинявай негативни емоции, особено че чакаш бебе.
Като не ти е приятно, просто не посещавайте бабата. Като иска мъжът ти, нека ходи с момиченцето. Ти си прави пас. Може пък да се усети....

Друг вариант е да поговориш с нея като "майка с майка". Ще помогне, ако имаш човек насреща си....

# 29
  • Мнения: 19 848
Има някакво упорство, граничещо с ограниченост, да.
Имате някаква представа за добро държание, възпитание и смятате, че всичко трябва да отговарят на него.
Иначе са злобни, пренебрежителни и студени.
И трябва да "отпие малко и тя от отровата да види дали е приятно". Това си го прочетете пак и помислете защо ви е да мъстите? Може би търсите мъст там, където няма нужда от нея.

# 30
  • Мнения: 1 327
Ще й накривиш шапката 😀
С такова глупаво упорство далеч няма да стигнеш.
Леко започвам да проумявам защо е така дистанцирана свекърва ти.
Тъкмо се зачудих кога ще захапете жената.
Аз пък също смятам, че не би било редно един ден да пуска още нероденото си дете и признатото, а нейното да си стои в къщи, като аутсайдер. Или ги взима всички, или само едното, или ги посещава на място.И аз не бих причинила такова нещо на детето си и смятам, че е права.

# 31
  • Мнения: 2 039
След като има създадена трайна връзка/семейство/ не е добре да се делят децата.Тук трябва да се намеси съпруга и да изисква поне елементарно отношение към"доведеното" дете.

# 32
  • Мнения: X
Сравнява те с вече покойната снаха. И едва ли ще те одобри като снаха. Това е причината. Не се пали, нали мъжът ти и дъщеря му ви приемат. Да не ти пука за далечни роднини.

# 33
  • Мнения: 46
Ще й накривиш шапката 😀
С такова глупаво упорство далеч няма да стигнеш.
Леко започвам да проумявам защо е така дистанцирана свекърва ти.
Тъкмо се зачудих кога ще захапете жената.
Аз пък също смятам, че не би било редно един ден да пуска още нероденото си дете и признатото, а нейното да си стои в къщи, като аутсайдер. Или ги взима всички, или само едното, или ги посещава на място.И аз не бих причинила такова нещо на детето си и смятам, че е права.

Благодаря за коментара. Не виждам, защо всички виждат упорство в мен. Трябва да си прекалено хладнокръвен непукист, че да не те дразнят тези неща.

# 34
  • София
  • Мнения: 5 950
Не тръгвай на война
В никой случай... проблема е в теб. Ти се филмираш
Тя на твоето дете каква се пада? Никаква
Що да го взема? То е малко дете, трябва и да му купува, трябва и да му внимава и да го пази и т.н.

Ми не ще да се занимава и по -добре. Да го вземе, например, и да се държи студено с него в твое отсъствие ли?
По -тъпо ще е
Говори с детето, говори с мъжа си. Като вземе внучка си, ти гледай да имаш друг вариант... със сина ти , бащата и  и с бебето на хотел за уикенда или подобно. Абе има начин да избегнеш ситуации,  в които сина ти да стои сам и все едно наказан...
Като отрасте бебето и вземе да ходи и то при баба си, твоя син ще е див тийн и няма да иска да стои с чужди бабички и без това ….. Grinning

# 35
  • Мнения: 46
Свекървата не е длъжна да приема теб и още по- малко синът ти. На нея той не е никакъв. Мен специално ми е дразнещо упорството ти.

Къде виждате упорство? За какво се боря толкова? Не ви разбирам коментара. Аз не искам тя да ме приема, а споделям отношението и което ме дразни, това е.

# 36
  • Мнения: 3 726
Имаш чудесно семейство, деца, мама, татко. Нищо повече не искай, радвай се. 
На сина ти обясни същото. На 7 е достатъчно голям. Нека се радва на брат/сестра, на мама и тате. Доста  деца нямат толкова много.

# 37
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Чуждото дете е отговорност. Не всеки е готов да я поеме. Тези неща с приемането не стават от днес за утре. Изчакайте да се роди детето, защото е много вероярно нещата да се променят. Ама така да впрягате вола пред каруцата няма да стане. Още по- малко със заплахи, че няма да давате общото дете.
Не виждам какъв е тоя зор.

# 38
  • Мнения: 46
След като има създадена трайна връзка/семейство/ не е добре да се делят децата.Тук трябва да се намеси съпруга и да изисква поне елементарно отношение към"доведеното" дете.

Факт е, че познавам мъже, които са поставяли нещата ясно пред родителите си за доведени внучета. Един познат беше казал на майка си - 'Това е твое внуче и както снаха ти гледа твоето внуче, като свое дете, така и ти ще гледаш нейното дете като свое внуче'. Знам, че е грубо, но му правя и евала за характера.

# 39
  • Мнения: 19 848
А-ха и тя толкоз се е стреснала сигурно, че го е заобичала на мига. Какъв характер, това е груба селяния.

# 40
  • Мнения: 46
Има някакво упорство, граничещо с ограниченост, да.
Имате някаква представа за добро държание, възпитание и смятате, че всичко трябва да отговарят на него.
Иначе са злобни, пренебрежителни и студени.
И трябва да "отпие малко и тя от отровата да види дали е приятно". Това си го прочетете пак и помислете защо ви е да мъстите? Може би търсите мъст там, където няма нужда от нея.

Значи, вие не одобрявате ако аз се държа с нея, както тя с мен и намирате упорство и мъст в това? Не мисля.
По принцип хората връщат отношението, което получават. Това не е нещо ново и силно казано ще и отмъщавам Simple Smile

# 41
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
След като има създадена трайна връзка/семейство/ не е добре да се делят децата.Тук трябва да се намеси съпруга и да изисква поне елементарно отношение към"доведеното" дете.

Факт е, че познавам мъже, които са поставяли нещата ясно пред родителите си за доведени внучета. Един познат беше казал на майка си - 'Това е твое внуче и както снаха ти гледа твоето внуче, като свое дете, така и ти ще гледаш нейното дете като свое внуче'. Знам, че е грубо, но му правя и евала за характера.
И тя какво? Заобича го и го загледа като свое? Аз пък съм много против такива насилтвени отношения. Децата много добре усещат лицемерието и фалша към себе си, това боли много повече от откровено неприемане.
Не можеш да натрапиш чувства, още повече деца на един човек. Той или ги приема, или не. На сила не ста-ва.

# 42
  • Мнения: 2 887
Груба селяния е да се правиш, че не знаеш, че родителите на снаха ти водят на почивка, купуват подаръци, и не делят внучката ти, а ти в същото време без да ти мигне окото демонстрираш студенина към другото дете. Не става въпрос да го гледа, а да прояви малко внимание! Според мен е така. Иначе... ще стане "Каквото повикало, такова се обадило".
Вики, децата усещат инстинктивно и лошотията. Ще се чуди момченцето защо е нежелан и какво лошо е направил...

# 43
  • Мнения: 46
Груба селяния е да се правиш, че не знаеш, че родителите на снаха ти водят на почивка, купуват подаръци, и не делят внучката ти, а ти в същото време без да ти мигне окото демонстрираш студенина към другото дете. Не става въпрос да го гледа, а да прояви малко внимание! Според мен е така. Иначе... каквото повикало, такова се обадило.

И аз това обяснявам , но тука някои полудяха, та упорство, та ограниченост, та незнам си още какво. Все едно искам да ми отглежда детето.

# 44
  • Мнения: 7 263
Родителите на авторката така са решили. Свекървата няма такава потребност. Да пробва авторката като нейния познат да я накара да обича сина й насила.

# 45
  • Мнения: 46
След като има създадена трайна връзка/семейство/ не е добре да се делят децата.Тук трябва да се намеси съпруга и да изисква поне елементарно отношение към"доведеното" дете.

Факт е, че познавам мъже, които са поставяли нещата ясно пред родителите си за доведени внучета. Един познат беше казал на майка си - 'Това е твое внуче и както снаха ти гледа твоето внуче, като свое дете, така и ти ще гледаш нейното дете като свое внуче'. Знам, че е грубо, но му правя и евала за характера.
И тя какво? Заобича го и го загледа като свое? Аз пък съм много против такива насилтвени отношения. Децата много добре усещат лицемерието и фалша към себе си, това боли много повече от откровено неприемане.
Не можеш да натрапиш чувства, още повече деца на един човек. Той или ги приема, или не. На сила не ста-ва.

Да, така е аз съм съгласна. Но всички знаем за другата крайност - мамини синчета. Да пази Господ, по-добре такъв 'див селянин' хаха.

# 46
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Не бих бутала зорлем детето си там, където знам, че не е желано. Не искам да го оставям при жена, която няма да го обгрижи като свое, а ще го чувства като бреме.Има си родни баби и дядовци, от които да се чувства обичан.

# 47
  • София
  • Мнения: 5 950
Груба селяния е да се правиш, че не знаеш, че родителите на снаха ти водят на почивка, купуват подаръци, и не делят внучката ти, а ти в същото време без да ти мигне окото демонстрираш студенина към другото дете. Не става въпрос да го гледа, а да прояви малко внимание! Според мен е така. Иначе... каквото повикало, такова се обадило.
Предлагаш бременната жена да се сбие с нетактичната бабичка.... че да се разберат от сега, веднъж за винаги ли?Grinning
 
Която победи в боя... тя отстъпва ли ?
Или Едната почва да "обича" внуче, което всъщност не й е внуче
Или другата да вземе да си гледа детето, щото то е само на 7 години, и си е само нейна  грижа, няма що да го вре на баба, която не е негова баба изобщо и това не е нейна работа Stuck Out Tongue Winking Eye

# 48
  • Мнения: 1 327
От това да заобича нейното дете, до това да не показва толкова очевидно, че дели децата на нашето и чуждото има голяма разлика. За някои явно проявата на тактичност и съобразителност е селяния...

# 49
  • Мнения: 2 887
Родителите на авторката така са решили. Свекървата няма такава потребност. Да пробва авторката като нейния познат да я накара да обича сина й насила.
Ааа, така решили. Такт и възпитание са проявили, новото семейство и бездруго е преживяло изпитания.
Щом няма такава потребност свекървата, дано не й се наложи някой ден да си спомни постъпката си.

# 50
  • Мнения: 46
Само искам да вметна, че никъде в темата не е написано, че очаквам да заобиква детето ми като нейно внуче или да го отглежда. Аз 7 години сама съм го гледала, не съм опряла до нейната помощ. Говорех, че не е редно да натрапва различното си отношение към децата и много ме извинявайте ама може поне да се зарадваш, че чакаш внуче. И да мисля и аз да се държа като нея и не това не е упорство или мъст или ограниченост и тем подобни. Това е нормална реакция.

# 51
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Свекървата не харесва снаха си, съответно не приема и детето. 
За съжаление, май така стоят нещата. Не виждам какво може да се направи, насила не стават тези неща. Спазва се дистанция.
А иначе, тези, които споделят мнението ти са разбрали темата ти, а тези, които са на друго мнение- не са я. Интересно.

# 52
  • Мнения: X
Тормози ме факта, че сина ми ще чувства това отношение и деление.
Не би трябвало да се тормозиш. Делението е в някаква степен нормално - синът ти не е нейн внук и тя не е длъжна да го приема за такъв. След като не ви прави интриги и скандали, а се държи възпитано, не виждам проблем.

# 53
  • Мнения: 1 999
Искам да попитам авторката: Времето преди да се съберете с годеника ти, свекървата ли се е грижила за момиченцето? На колко години е свекървата?
  Възможно ли е да ревнува, че й отнемаш внучката, за която тя се е грижила като майка? Това би обяснило студенината към теб и сина ти. И може би бързо са се развили нещата при вас - споменаваш месеци от неприемането на сина ти и годежа. Както и евантуалните наследства - момиченцето вече ще трябва да дели с бъдещето ви дете.

# 54
  • Мнения: X
Ама кое няма как да стане? Свекърва ти не е длъжна да взима и гледа и твоето дете. Проумей го. И обясни на сина си как стоят нещата, ако държиш да не се чувства пренебрегнат.
А за вашето общо дете времето ще покаже.

Ами да точно ще му обясня как седят нещата. А за нероденото, просто няма да ходи на гости у тях. По същата логика, не съм длъжна да и го давам нали така?
И с какво ти помага това настройване да наказваш бабата като не ѝ даваш да вижда внучето си? С нещо ще си по-добре? По-обичана? Или идеята е Вуте да е зле? Що за малоумие да наказваш жена, която се държи възпитано с теб, не ти прави скандали или интриги заради очакванията си да приеме твоето дете като собствено внуче. Ми не, не е нейно внуче и не, не е длъжна да го приема като такова.

# 55
  • Мнения: 866
Например, наскоро се сгодихме и също чакаме бебе. Обявихме им новините и тя дори не трепна. Каза браво, честито и продължи да си говори някакви други неща, което вече ме засегна ако трябва да съм честна. Незнам как може да не се радва човек на подобни новини. Дъщерята на приятеля ми ме приема като собствена майка и дори на моменти ми казва мамо.
Разбирам те, защо ти е станало много зле и това те провокирало са споделиш тази история и да ти олекне.
Да носиш внучето на тази жена в себе си и тази нейна реакция, няма как да не се почувстваш зле.

Трябва обаче да приемеш факта, че има такива лоши и студени хора и тея хора не се променят. За това е важно ти да може да се настроиш в мислите си и да успееш да игнорираш поведението и студенината на тази жена. На мен това са ми може би и най-противните хора, защото това е обратното на добротата.

Това което съм удебелил в цитата, ей за тея неща трябва да мислиш, а не за отношението на тази студена жена.
Това трябва да те прави много щастлива, че детето му и сега вече и вашето дете много те харесва и явно, че имаш добро сърце. Положителното е (дори във лошите неща винаги има и нещо положително), в случая трябва да се радваш, че тя не от тези, които да правят интриги, които да ви тровят живота и да ви скапват връзката и дано така си остане.

Просто една студена жена, която съм сигурен, че и тя самата не може да обясни от какво е недоволна.
Има такива хора, в които има нещо сбъркано и просто са си такива лоши, без да има някаква причина.
Желая ти лека бременност и раждане и да нямаш проблеми за в бъдеще. Дано това внуче да и повлияе в положителна посока. Flowers Four Leaf Clover

# 56
  • Мнения: X
А-ха и тя толкоз се е стреснала сигурно, че го е заобичала на мига. Какъв характер, това е груба селяния.

Ами, не гледа го като свое до ден днешен.
Оф! Я стига с това "като свое". Не, не е нейно и не, не е длъжна да го гледа като свое. Длъжна е да се държи възпитано, да не създава интриги. Както разбирам от първия ти пост, тя прави това. Нищо повече не ти дължи. Нито на теб, нито на детето ти. Ти какво искаш? Да плесне с ръце и да прегърне детето ти с любов? Ми, сори, любов не ви дължи.

# 57
  • Мнения: 12 770
Без друго, е дразнещо, че свекървата не те харесва, не се съмнявам.
Обаче има делене на децата от баба и дядо, когато са им собствени внуци. Виждала съм го нееднократно. Примерно, харесват и приемат само едното детенце. Или бабата иска да вземе едното детенце на гости, другото не е поканено. Не е изобщо изключение.
Това са все родни баби и дядовци.

Какво да говорим тогава за баба, която си има внуче и иска да си общува с него. Това е нейното момиченце. Не харесва майката, вече разбрахме, и защо да не може да си общува със своето момиченце, което е нейна кръв?

Една майка наскоро ми каза, че ако бабата вземе само едното дете, а другото остави, съвсем не се знае кое дете печели от това разделяне. Simple Smile Може оставеното да е в по-добра позиция при мама, отколкото при скучната баба. Тук пак става дума за родна баба.

Виж, Лили, виждам колко ти се иска да те приема свекървата, и да приема детето ти. Явно няма как да стане. Обичайте се с мъжа ти и не обръщай внимание на свеки. Гледай много да не ходиш при нея, че да не се дразниш излишно, и това е. Синът ти само печели да е с любяща майка, отколкото с баба, която не го иска и пак ще го дели, ако е при нея, защото няма да му обръща внимание.
Само да кажа за детето: Не го мисли, говоря ти като лично потърпевша от такова отношение. То ще разбере и ще приеме фактите. Реално то си има и дядовци, и баби, които го обичат, макар да са далеч, така че ще разбере, ако бабата на момиченцето си е баба само на момиченцето.

Последна редакция: ср, 11 мар 2020, 17:26 от Uncommon

# 58
  • Мнения: X
и много ме извинявайте ама може поне да се зарадваш, че чакаш внуче.
Ах, да, борбата на новата пчела майка за признание. Ти всъщност се дразниш, че не си получила почетната церемония по титулуването ти като "новата царица на кошера". Затова преекспонираш сдържаното поведение на жената. След като не е плеснала с ръце да ви прегърне и не е надула тържествените фанфари, сега ще раздуваш митове и легенди как пренебрегва детето ти.

# 59
  • Мнения: 63
Лили, аз нямам дете,но съм била в подобна ситуация на мястото на детето, в която съм оставала 2-3 пъти с човек като свекърва ти и другите внучета. Ами честно,по-добре да си ме бяха оставили сама вкъщи.След тези 2-3 пъти сама пожелах да не ходя. Бях на 8-9г. Едва ли щях да запомня, че съм била сама у дома ,но усещах лошото отношение и нежеланието на онази жена да съм там и го помня съвсем ясно и до ден днешен,макар да е било много отдавна. Жената вече е покойница,но винаги я свързвам с онези моменти,които си изживях тежко като дете.
Ако детето е нежелано,не го води, обърни му внимание,изведи го на любимо за него място, направи му любимото хапване, остави го да гледа любимото филмче. На сила хубост не става. Мъжа ти и дечицата щом са добре,остави свекървата на страна, тя е външен човек за вашите отношения. Желая ти лека бременност и не се нервирай излишно заради свекървата.

# 60
  • София
  • Мнения: 24 839
Лили, едно ще ти кажа, пък ако искаш-вземи го предвид.
Опиташ ли се да правиш фасони и да не пускаш нероден Петко при баба му, като нищо ще се разведеш отново.
Това дете не си го водиш зестра от първия брак, а е дете И на сина на свекърва ти.

# 61
  • Мнения: 866
и много ме извинявайте ама може поне да се зарадваш, че чакаш внуче.
Ах, да, борбата на новата пчела майка за признание. Ти всъщност се дразниш, че не си получила почетната церемония по титулуването ти като "новата царица на кошера". Затова преекспонираш сдържаното поведение на жената. След като не е плеснала с ръце да ви прегърне и не е надула тържествените фанфари, сега ще раздуваш митове и легенди как пренебрегва детето ти.
Това са пълни глупости (лично мнение) имам чувството, че си 1:1 с въпросната свекърва.
Коя баба не би се зарадвала, че ще има внуче, авторката да не е някакъв урод или какво ? Нещо лошо направила ли е на тази свекърва, съмнявам се, защото ако беше, тогава тя щеше да почне да руши тази връзка и да прави интриги.

Много ясно, че авторката ще се почувства зле от конкретният случай, да съобщиш такава нова, че носиш в себе си дете и да получиш такава реакция, може би трябва да ти се случи и тогава ще видим дали пак така жлъчно ще се изказваш. За мен тази свекърва е много студен и лош човек. Знаете ли кое е най-показателното:

Цитат
Дъщерята на приятеля ми ме приема като собствена майка и дори на моменти ми казва мамо.

Децата не може да ги излъжеш, те са буквално като скенер и виждат човека отвътре, неговото сърце и душа.
Щом това дете я е приело толкова добре, това говори достатъчно за това, какъв човек е авторката.

# 62
  • Мнения: 1 327
И аз мисля, че поста на Уиш е доста грозен и груб. Излишна провокация, че и откровена злоба. 😲

# 63
  • Мнения: X
Stalion, зарежи чувствата и пробвай с мисловен процес, ако ти е възможно. Прочувствените ти речи са трогателни, но пропускат нещо много важно - въпросната свекърва дължи възпитано поведение, а не пляскане с ръце от радост и демонстрации на любов.

# 64
  • Мнения: 6 469
А сина вижда и разбира ли ситуацията? Интересно ми е просто, той как реагира, ако изобщо реагира.
Иначе и аз на мнение, че си има студени хора. Моята бивша свекърва също не припадаше по мен, но пък за пред лЬобимия си син, поне лицемернеше. Не си го слагах много, но иначе си е неприятно, да.

# 65
  • село в ямболско
  • Мнения: 6 404
Ти се радвай, че ти е кадала честито за бебето, моята и толкова не каза. Гледай си семейството, свеки не я мисли. Рядко свекървата харесва снахата...

Последна редакция: ср, 11 мар 2020, 18:19 от nasito8988

# 66
  • Мнения: X
И на мен ми стана странно какво е трябвало да направи толкова свекървата , че да изрази радостта си - поздравила е , нормална реакция. Има хора, които са обрани в изразяване на емоциите си . Не, че им липсват. Моята майка някога се изненада , когато и казах и за двете деца. Не знам защо не е очаквала. И буквално си глътна граматиката . Не помня и честито каза ли ми. Много ми се видя странна реакцията ѝ. После ми каза, че била изненадана. А не, че не се радвала. Така, че не трябва да лепим нашите очаквания. Хората, реакциите им са различни. Щом няма умишлена злонамереност и интриги , не трябва да се правят панаири за какво ни се е искало и сме си представяли. Много идеалистични представи има авторката. Не, че са лоши, но живота почти не  ни поднася идеала.

# 67
  • Мнения: 11 566
Дано приеме свеки бебето, че не ми се мисли тогава.Simple Smile Мислиш ли на кого ще го кръщавате?Simple Smile
Много си се вманиачила. Гледай си мъжа, децата, и си гледай живота.
Ще рева, че свека ми дели детето от собствената си внучка. Как пък не.

# 68
  • Варна
  • Мнения: 36 603
Абе я пускай дъщерята да ходи при баба си, а ти грабвай сина си и излезте с таткото или само двамата с детето и си изкарайте един страхотен ден! Един път така, втори път така и да видим дали момиченцето няма да поиска следващия път да дойде с вас вместо да стои с баба си. Да не мислиш, че сина ти ще й спести колко добре сте си изкарали и къде сте ходили? Ще уведоми доведената си сестра в момента, в който се видят, бъди сигурна. Щом децата се разбират добре те ще поискат да са си заедно.

# 69
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Мисля, че нещата около теб, Lily, са много хубави- деца, които се разбират, съпруг, с когото живеете добре, очаквате дете , свекърва, която не живее при вас.Не бива да имаш някакви очаквания от нея. Тя не ти е стара приятелка, която сега не разочарова. Тя просто върви със съпруга, защото му е майка. Каквато е- такава. Наистина има лоши хора. Просто са си такива. Други са невъзпитани, но къде свършва лошотията и започва простотията- не се знае. Сигурна съм, че на съпруга ти му е много гадно заради нея. Сигурно се чувства неудобно пред теб, но той не е виновен за нейното поведение. Затова просто не се трови излишно. Нещата ще си дойдат на мястото и всеки ще си получи попарата, която си е надробил. И не се мъчи да отгатваш защо се държи така- може би и самата тя не знае. Аз не бих се занимавала с разговори и обяснения, защото за мен не е важно какви обяснения ще ми дадат, а какво се случва реално. Аз самата не харесвам всички хора и приемам, че и мен е нормално да не ме харесват всички. Така говоря и на децата.

# 70
  • Мнения: 2 220
Лили, разбирам те, но си афектирана и те тресат хормоните. И аз съм против да се делят деца-или всички, или никое. Но не можеш да промениш тази жена. Гледай си спокойствието, здравето и децата. Синът ти не е малък, скоро ще го тресне пубертета и хич няма да му пука кой не го иска и прочее. И искам да ти кажа, че е много по-добре така, отколкото да живеете заедно, да ти се вре и диша във врата. Не настоявай за нищо, не очаквай нищо и забрави за отмъщения.

# 71
  • Мнения: 861
Аз бих попитала от какво е починала жената на мъжа ти? Също така мисля, че е възможно свекървата да я е обичала много и да е преживяла тежко смъртта й и сега да не иска да приеме друга жена до сина си. Може и лично теб да не те харесва и да те сравнява с покойната си снаха. Тук е ключа от бараката според мен.

# 72
  • Мнения: 1 107
Прочетох само първия пост и два-три след него, та ако вече е повдигнат и този въпрос се извинявам. После ще прочета и останалите.
Нямам такъв опит, но се поставям в обувките на Лили и мисля, че напълно я разбирам за какво говори.
Прочетох, че след време сестрата и нероденото дете ще повдигнат въпроса, но сина й тогава ще е поне на 13-14 и изобщо няма да му е до ходене при баби.
Идеята е СЕГА да го приемат.
Имам един въпрос, тя като идва вафла, шоколад и подобни само на нейното внуче ли носи?
Ако не, тогава имаш шанс.
Виждам два варианта:
1: Срещаш се колкото може по-често с нея, ходите всички при тях, каните ги. Малко като близки приятели да сте си. Споделяй й постепенно неща, искай съвети, дори да знаеш как ще постъпиш в дадена ситуация сподели кажи си мисленето и така.
Това беше трудния вариант.
2: Мъжа ти да говори с родителите си. Така и те ще знаят какво се очаква от тях, може пък да смятат, че на теб не би ти било приятно и тнт. Може да мислят, че бащата го взима всеки уйкенд....
Така и от мъжа си после ще разбереш и те какво мислят.
Все пак на 6 очи да си поговорят, може и те да те усещат хладна и за това да не си позволяват своеволия, казваш иначе е чудесна жена.
Ни сближаването ви е и тук в плюс и за двете ви, особенно като те чета, смятам че бихте си дали шанс.

# 73
  • Мнения: 2 489
Авторката да се радва на прекрасното си семейство и да спре сама да си създава проблеми. Най-добре да спре да очаква, че свекървата трябва да приеме синът ѝ. Има хора, които никога не могат да приемат чуждо дете. Не коментирам дали е правилно или не. Просто е факт. А детето изобщо няма да страда. Той зне, че тя не му е баба, няма изградена емоционална връзка с нея и вероятно няма и да има. Не може да страдаш за някой към когото не си привързан.
Относно нероден Петко, ще си вкараш огромен автогол, ако не го даваш на бабата. Тя ще почне да се оплаква на мъжа ти, че не вижда внучето. Той ще се чувства между чука и наковалнята. Ще започне да се изнервя, а това неминуемо ще породи скандали между вас двамата.
Ако тя не ви създава интриги и не ви се бърка, ти се дръж уважително към нея. Дистанцирано, но уважително. И то единствено и само заради мъжа ти. Не е нужно да преливате от любов и приятелство една към друга. Достатъчно е елементарно уважение.

# 74
  • Мнения: 12 770
Да, това е най-важното: пази си семейството, не вкарвай мъжа си във филми, за да не си развалиш хармоничния живот.
Мани я свеки.

# 75
  • София
  • Мнения: 24 839
Мисля си- бабата е до внучката си от 4 години. Детето е било на 3, когато е изгубило майка си.
Сега се появява жена със син на 8, която хем иска да бъде припознат като внук от бабата, хем смята бременността си за някакво невероятно велико събитие, което трябва да бъде посрещнато с неописуема радост, прегръдки, целувки и фанфари.
Ами, няма как да стане, пък и защо е нужно?
Какво има да му обича бабата на нероден Петко?
От какво толкова да изпадне в телешки възторг- има си вече внуче, сега ще има още едно, но от жена която недолюбва, явно.
Но, жената се държи възпитано, честитила е, казала че е много хубава вест.......

# 76
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Ами тя може да си се е зарадвала по неин начин. Не е нужно да се бие тъпан.

# 77
  • Мнения: 7 263
Трябва ли непременно да се радва, че ще има внуче от жена, която не харесва? И въпреки това е реагирала учтиво.

# 78
  • Мнения: 83
Едва ли има хора, разказали историите си, без да се опитат да се нарисуват, бели и добри .
 Понякога, не се долавят нюансите още във въведителната част , но после се открояват доста ясно , в последващите постове

Свекърва ти ,не те харесва още преди да се сгодите , причината ти си я знаеш , тя е далеч от ,,лош човек,, / не знам ,имаш ли си идея, какво може да ти причини лош човек / , даже бих казала , че е деликатен човек,не се конфронтира , а се оттегля ... от нещо !?
Но  това, което си намислела ,да отделяш внуците от баба им, само защото имаш ,,власт,, да отмъстиш за гордостта си, не бих могла да нарека ,,добро,,

Респект към поста ви!

# 79
  • Мнения: 1 023
Получавам уртикария от хора, които вечно си мислят, че другите са им длъжни за нещо и/или си измислят проблеми.
Надявам се, хормоните са виновни, иначе излизат доста нелицеприятни черти от характера на авторката (да ме прощава за откровението, но нали иска странично мнение) и то при условие, че е представена нейната субективна гледна точка. Не ми се мисли каква би била картинката, ако се чуят мненията на другите участници в драмата.
Съжаявам, но с тропане на краче, реваншизъм и евтина демагогия дългограйни отношения не се градят.
Става ясно, че авторката още отсега е решила да ползва бъдещото бебе като разменна монета срещу равноправния статут на първото й дете в сърцето на свекървата и да даде на последната полагащата й се доза отрова.
Едно от най-отвратителните неща на този свят е насилственото разделяне на кръвни роднини, но авторката още отсега си е намерила причина - тя е наясно как бъдещото дете няма да иска да се среща с баба си, защото щяло да усеща негативното отношение към майка си. Съжалявам, но това по степен на демагогия ми граничи с тия жени, които си хващат любовник с аргумента "за да е щастливо детенце, трябва да е щастлива мама"
Ами ако пък съпругът подразнен откаже контактите на бебето и с другите му баба и дядо? Разбира се, те нямат никаква вина, но нали сме тръгнали по линия на реваншизма...
Авторката е снаха на свекърва си, но първото й дете не е внуче на свекърва й. Оттам-нататък всички претенции са пресилени.
Смея да предполагам, че драмата не е при самото дете, а по-скоро, както някой беше отбелязал, че не е коронована подобаващо като новата царица на кошера.
Детето така или иначе има двама кръвни баба и дядо, сега му стоварват още една баба, с която насила трябва да се заобичат, а след време ако този брак не потръгне, какво? Баба номер 4, баба номер 5... Нагледал съм се на случаи, при които деца главно под давление главно на майката примеат баби и дядовци, после трябва да ги разбабят и раздядоват, след още малко време отново нови...

# 80
  • София
  • Мнения: 16 025
За мене в заглавието на темата има грешка.
Доведеното момче не е внуче на свекървата. Не е длъжна да го обича и глези като родната си внучка. То си има други баби и дядовци - да му обръщат внимание.
За Нероден Петко - честитила е, достатъчно. Едва ли авторката очаква свека да направи кълбо назад от радост. Като се роди  детето ще и стане миличко и ще му се радва и дондури. А пък може и да не му се радва - нейно е решението.
Не разбирам защо авторката толкова се вглежда в поведението и действията на свека. На нейно място бих си гледала семейството, бих се държала културно с бабата и до там.

# 81
  • София
  • Мнения: 24 839
Получавам уртикария от хора, които вечно си мислят, че другите са им длъжни за нещо и/или си измислят проблеми.
Надявам се, хормоните са виновни, иначе излизат доста нелицеприятни черти от характера на авторката (да ме прощава за откровението, но нали иска странично мнение) и то при условие, че е представена нейната субективна гледна точка. Не ми се мисли каква би била картинката, ако се чуят мненията на другите участници в драмата.
Съжаявам, но с тропане на краче, реваншизъм и евтина демагогия дългограйни отношения не се градят.
Става ясно, че авторката още отсега е решила да ползва бъдещото бебе като разменна монета срещу равноправния статут на първото й дете в сърцето на свекървата и да даде на последната полагащата й се доза отрова.
Едно от най-отвратителните неща на този свят е насилственото разделяне на кръвни роднини, но авторката още отсега си е намерила причина - тя е наясно как бъдещото дете няма да иска да се среща с баба си, защото щяло да усеща негативното отношение към майка си. Съжалявам, но това по степен на демагогия ми граничи с тия жени, които си хващат любовник с аргумента "за да е щастливо детенце, трябва да е щастлива мама"
Ами ако пък съпругът подразнен откаже контактите на бебето и с другите му баба и дядо? Разбира се, те нямат никаква вина, но нали сме тръгнали по линия на реваншизма...
Авторката е снаха на свекърва си, но първото й дете не е внуче на свекърва й. Оттам-нататък всички претенции са пресилени.
Смея да предполагам, че драмата не е при самото дете, а по-скоро, както някой беше отбелязал, че не е коронована подобаващо като новата царица на кошера.
Детето така или иначе има двама кръвни баба и дядо, сега му стоварват още една баба, с която насила трябва да се заобичат, а след време ако този брак не потръгне, какво? Баба номер 4, баба номер 5... Нагледал съм се на случаи, при които деца главно под давление главно на майката примеат баби и дядовци, после трябва да ги разбабят и раздядоват, след още малко време отново нови...
Не съм фенка на Бащатко, но този пост трябва да прочете авторката бавно и с вникване в съдържанието.

# 82
  • Мнения: 17 407
според мен всички свекърви са еднакви и няма какво да се направи. Приеми го и продължавай да живееш по същия начин.

Е, няма как мъжете да са еднакви, а майките им да не са Simple Smile
Абе, важното е, че има доволни снахи, ти другото го остави Simple Smile

# 83
  • Мнения: 2 712
Само искам да вметна, че никъде в темата не е написано, че очаквам да заобиква детето ми като нейно внуче или да го отглежда. Аз 7 години сама съм го гледала, не съм опряла до нейната помощ. Говорех, че не е редно да натрапва различното си отношение към децата и много ме извинявайте ама може поне да се зарадваш, че чакаш внуче. И да мисля и аз да се държа като нея и не това не е упорство или мъст или ограниченост и тем подобни. Това е нормална реакция.
Нищо нормално няма в реакцията ти да лишаваш новороденото от баба, това си е точно отмъщение с непозволени средства. Можеш да си студена, да не я посещаваш, това е нормално, но да ползваш детето за отмъщение е тъпо и ще съсипе отношенията с мъжа ти. Нормално е и бабата да взема само своето внуче, иска да се порадва на спокойствие, не разбирам защо очакваш еднакво отношение към твоето. А, да, вашите така правели. Само дето са в чужбина и ги виждат рядко, така че предполагам, нямат кой знае каква близост с внука. Докато другото сигурно бабата активно е отглеждала и й липсват тези моменти насаме.
Не съм оптимист за брака ти с тази мнителност, очаквания и реваншизъм, които проявяваш, вземи се усмири малко. Дано да е от хормоните, но се съмнявам.

# 84
  • Мнения: 5 346
Първоначално бях на страната на авторката. Децата не трябва да се делят. След като сподели  намерението й да не дава бебето на бабата,  вече си промених мнението. Поредната, която използва детето си, за да води  безмислени  войни.

# 85
  • София
  • Мнения: 5 950
Моята майка отгледа, с мен и брат ми едното си внуче, дете на брат ми, което израстна без майка си. От 2 годишна остана без майка си. И как да ти обясня. Тя се оказва най - болното място за всички ни, най - слабото, умилително дете, абе отрастна голяма вече, чудесна девойка. Но ще си остане любимката на баба си, моята майка. И аз я разбирам и подкрепям в това. Въпреки, че майка ми се сдоби после с още 3ма внуци и всички ги е гледала и помагала. Тя туй дете, първото внуче, й остана на сърцето като най нуждаеща се от любов..Все едно й е майка. Така беше. И за мен даже, е като моя дъщеря и аз много съм я гледала в моя дом. И на моите деца мога да се скарам, но на нея не. Тя не дава и повод. Много добро дете порасна. Вече е голяма. Моите са по- лигави някак, и не че нещо,  но си позволявам да им се карам на тях, на нея никога. Ето това ако е различно отношение, при нас така се получи.

# 86
  • Мнения: 17 407
Първоначално бях на страната на авторката. Децата не трябва да се делят. След като сподели  намерението й да не дава бебето на бабата,  вече си промених мнението. Поредната, която използва детето си, за да води  безмислени  войни.

Сама си разбрала, че заемането на страна и позиция е хлъзгава плоскост.

# 87
  • Мнения: 11 621
Четох до към 3-та страница..
Лили, хич не ѝ се връзвай на свекървата. А и да знаеш, че след някоя и друга годинка( 5-6 най-много) големите деца ще влязат в пубертета и хич няма и да се сещат за баба си, камо ли да дават зор да стоят при нея. Та не си я слагай на сърце. Гледай там с мъжът ти да се разбирате и толкоз.

# 88
  • Мнения: X
Не съм чела всички страници и дано да не се повтарям. Пиша, защото моят мъж също е вдовец. Няма и да описвам мизевирлъците, които е правила майка му през годините, нямат значение. Важното е ЗАЩО ги прави. Когато жената на ММ е починала, децата му са били малки. Тя е започнала да ги гледа като собствени деца и братя на баща им. От него само е искала пари и по малко помощ отвреме навреме. И става така, че тя се изявява като майка на тези деца, ревност голяма към тях, да не говорим пък за други деца. Във всичко тя се ръководеше от това, че интересите на внуците и могат да бъдат засегнати, най-вече материалните, ако се появят нови деца в картинката. Така че, този момент го виждам и при твоята свекърва, според мен от такива съображения идва отношението й, както и това, че не се радва на новото бебе. Най-вероятно чувства някаква отговорност към дъщерята на мъжа ти, като "горкото дете без майка", оттам са и тези реакции. Може да ги преодолее, може и да не ги. Според мен не и обръщай внимание, гледай си мъжа и децата.

# 89
  • София
  • Мнения: 6 171
Бащата на сина ти го взима рядко и явно не проявява голям интерес към собственото си дете и това не е проблем за теб, но е голям такъв, че чужда за него жена не го възприема като собствената си внучка.
Бих те посъветвала вместо да се чудиш как да отмъщаваш на жената, да впрегнеш енергията си, за да накараш бащата на детето ти да му обръща повече внимание. Спокойно може когато едното дете е с баба си другото, да бъде с баща си и никое от тях няма да се чувства пренебрегнато.

# 90
  • Варна
  • Мнения: 14 541
Предполагам, че авторката е лишила родната баба на сина и от присъствието му. Затова е тази яростна офанзива да му сервира нова. Авторке, всяко дете си има по две баби и дядовци. Останалите не са важни фактори. Предполагам, че отношенията м/у свекърва Ви и сина и също са по- сдържани. Има и такива, с по- обрани емоции. Не всяка баба милее да е детегледачка. Вашите вълнения едва ли вълнуват детето Ви. Не го въвличайте в интриги. Ако бяхте многодетна майка всичките деца ли трябва да са обгрижват от чужда жена? Възможно е да се разведете и той да доведе нова и т.н. На всеки се е случвало да се сблъсква с хладно отношение. Хората сме различни. Имам една хипотеза, че мъжа Ви има вина за отношенията Ви. Предполагам, че свекървата не Ви познава добре. Може да се оплаква или да Ви описва в негативен план. Всеки споделя с майка си. Препоръчвам Ви да се поучите от поведението на децата- безкористно. Как се приема мащеха за майка ? Аз никога не бих одобрила никоя. Имаше реална опасност да остана без майка на 10г. Няма скандали и интриги при вас. Благодарете се, че това момиче Ви е приело. Ако търсите хармония в новото си семейство насърчавайте срещите на момичето и с роднините на майката. Елементарната човещина е поощрявана.
Бившата ми снаха( вдовица) внушаваше на дъщеря си, че има нова баба и баща и те са приоритет. Наказания и бой. А родните и баба и дядо да се игнорират до скрити телефонни разговори. Подаръците ни се обявяваха за подкупи, а обичта за вредно лигавене. Това е ужасно изнудване за детска психика. Започнаха кошмари, автоагресия и комплекси. Ако не желаете да вредите на децата си , не залагайте личните си проекции върху чужди съдби.

Последна редакция: чт, 12 мар 2020, 02:09 от Viviana91

# 91
  • Мнения: 17 407
Вивиана, ако се опиташ да замениш мащеха с друга дума, може и да разбереш, че мнението ти също е лична проекция и да не го отнасяш към всяко дете. Разбрах гледната ти точка иначе.
За моя радост, съществуват хора/деца, незагубили способност сами да определят колко и какви да са важните фактори в живота им, извън биологичните родители и двете двойки баба и дядо по задължение и правило Simple Smile

# 92
  • Варна
  • Мнения: 36 603
Авторката е ядосана сега и ми се струва, че заради това  ги говори тия неща как нямало да си вижда бабата следващото внуче. Звучи достатъчно разумна в първия си пост за да й светне в един момент, че това ще развали отношенията й с мъжа й, така че сега само вдига пара. Вие пък все едно не сте виждали и други ядосани да пишат тука, да проклинат и да търсят отмъщение, а после да се кротнат.

# 93
  • Мнения: 2 887
Предполагам, че авторката е лишила родната баба на сина и от присъствието му. Затова е тази яростна офанзива да му сервира нова.
Скрит текст:
Авторке, всяко дете си има по две баби и дядовци. Останалите не са важни фактори. Предполагам, че отношенията м/у свекърва Ви и сина и също са по- сдържани. Има и такива, с по- обрани емоции. Не всяка баба милее да е детегледачка. Вашите вълнения едва ли вълнуват детето Ви. Не го въвличайте в интриги. Ако бяхте многодетна майка всичките деца ли трябва да са обгрижват от чужда жена? Възможно е да се разведете и той да доведе нова и т.н. На всеки се е случвало да се сблъсква с хладно отношение. Хората сме различни. Имам една хипотеза, че мъжа Ви има вина за отношенията Ви. Предполагам, че свекървата не Ви познава добре. Може да се оплаква или да Ви описва в негативен план. Всеки споделя с майка си. Препоръчвам Ви да се поучите от поведението на децата- безкористно. Как се приема мащеха за майка ? Аз никога не бих одобрила никоя. Имаше реална опасност да остана без майка на 10г. Няма скандали и интриги при вас. Благодарете се, че това момиче Ви е приело. Ако търсите хармония в новото си семейство насърчавайте срещите на момичето и с роднините на майката. Елементарната човещина е поощрявана.
Бившата ми снаха( вдовица) внушаваше на дъщеря си, че има нова баба и баща и те са приоритет. Наказания и бой. А родните и баба и дядо да се игнорират до скрити телефонни разговори. Подаръците ни се обявяваха за подкупи, а обичта за вредно лигавене. Това е ужасно изнудване за детска психика. Започнаха кошмари, автоагресия и комплекси. Ако не желаете да вредите на децата си , не залагайте личните си проекции върху чужди съдби.
Viviana91, и аз ще кажа, че мнението ти е лична проекция на твои преживявания. И откъде реши, че авторката е лишила родната баба на сина си от контакти с него? Ако бащата взема сина си, никой не може да му забрани да го води при баба му, нали? Има си режим на свиждане в най-лошия случай. Пак майката ли е виновна, ако той не се интересува от сина си?

# 94
  • Варна
  • Мнения: 14 541
Постът ми е провокативен. Мисля, че проблема на авторката идва от неглижирането на родния и син от  бащата. Но тя не може да изисква или налага позитивно отношение от други хора. От година е в нова фамилия. Нужно е  време за опознаване и по- сериозни отношения. Дренка е права, че за перфектни отношения не са нужни роднински връзки. Ако децата бяха в конфликт, проблема щеше да е сериозен. Децата общуват лесно и непринудено. Има какво да научим ат тях.

Последна редакция: чт, 12 мар 2020, 10:06 от Viviana91

# 95
  • Мнения: 46
Искам да попитам авторката: Времето преди да се съберете с годеника ти, свекървата ли се е грижила за момиченцето? На колко години е свекървата?
  Възможно ли е да ревнува, че й отнемаш внучката, за която тя се е грижила като майка? Това би обяснило студенината към теб и сина ти. И може би бързо са се развили нещата при вас - споменаваш месеци от неприемането на сина ти и годежа. Както и евантуалните наследства - момиченцето вече ще трябва да дели с бъдещето ви дете.

Да, бързо станаха нещата. И да, аз усещам ревност от нейна страна и съм си мислила, че от там идва проблема. Няма значение, да си решава проблемите, аз не мога да се натоварвам с глупости повече.

# 96
  • Мнения: X
Лили показва , че човек като няма проблеми, сам си създава и също, че има хора , които  като Мечо Пух винаги искат повече .Тя явно няма проблем с мъжа си относно приемането на сина ѝ, което често се случва в такива конфигурации. Дано е все така. Свекървата, доколкото разбрах е в друга държава и се виждат сигурно 1-2 пъти в годината. Какви травми ще нанесе толкова на момчето като то си има  2 биологични баби като всички останали деца. Родни баби нямат еднакво отношение към внуците си , какви претенции можеш да имаш към чуждите. Моята свекърва също никога не е вземала едното ми дете. Кръстено е на баща ми . Като се роди , обяви, че прилича на мен и си е на нашия род . Оттогава по никакъв повод не е стоял при нея, намира си някакви поводи да не го взема. Да не говорим какви други глупости е правила. Говорим за родна баба. И как се обяснява на дете, че не го искат, защото прилича на майка си.Smile При Лили обяснението поне е по-приемливо Smile

# 97
  • Мнения: 2 039
За кой ли път,някой иска мнението на пишещите в темата и ако то се различава от неговото собствено,се връцва недоволен.

# 98
  • Мнения: 46
Дано приеме свеки бебето, че не ми се мисли тогава.Simple Smile Мислиш ли на кого ще го кръщавате?Simple Smile
Много си се вманиачила. Гледай си мъжа, децата, и си гледай живота.
Ще рева, че свека ми дели детето от собствената си внучка. Как пък не.

Рева неутешно, моля ви четете темата :Д

# 99
  • Мнения: 7 263
Лили, ти не си прочела правилата на сайта, че не е разрешено да се пише пост след пост, трябва да се редактира. Агресивна си към мнения, които не ти харесват. Кой знае в живота как се държиш. Определено мисля, че ти не си права в описаната ситуация. Не мисля, че ако продължаваш така бракът ти ще бъде безпроблемен.

# 100
  • Варна
  • Мнения: 36 603
Свекървата, доколкото разбрах е в друга държава и се виждат сигурно 1-2 пъти в годината. Какви травми ще нанесе толкова на момчето като то си има  2 биологични баби като всички останали деца.

Не си разбрал/а. На нейния син двете баби са в чужбина. Свекърва й е тук. Тя е баба на момиченцето. И не са 1-2 в годината вижданията с нея.

# 101
  • Мнения: 46
Искам да спомена, че родителите на починалата майка са ни приели и имат прекрасно отношение към мен. Много се зарадваха от новините, редовно ни канят на гости и т.н. Някак си усещам, че са щастливи от това че внучка им е щастлива около мен. Даже бабата ми е предлагала да водя и сина ми ако се налага. Аз разбира се няма да го направя, но някак си се радвам на отношението. Не останаха такива хора вече.  Сигурна съм, че им е много трудно, но са съумяли да ме приемат, което още повече набива на очи отношението на свекървата. И да ви кажа и мъжа ми вижда разликите и затова и го усещам, че не му е приятно.

# 102
  • Варна
  • Мнения: 36 603
Опитай да не се товариш. Игнорирай поведението й, обясни на детето колкото можеш. Всяко твое действие срещу нея е неморално и нечестно, а по-лошото е, че ще натовари още повече мъжа ти и ще го накара да се почувства още по-зле. В крайна сметка отношенията помежду ви вървят, той не дели децата, другите баби и дядовци са ок с всички налични деца, една свекърва все ще преглътнеш. Пък и тя не ви се меси. Това хич не е за подценяване.

# 103
  • Мнения: 46
Лили, ти не си прочела правилата на сайта, че не е разрешено да се пише пост след пост, трябва да се редактира. Агресивна си към мнения, които не ти харесват. Кой знае в живота как се държиш. Определено мисля, че ти не си права в описаната ситуация. Не мисля, че ако продължаваш така бракът ти ще бъде безпроблемен.


В живота съм трагедия и буреносен облак. Няма оправия с мене общо взето.

# 104
  • Мнения: 2 887
Искам да спомена, че родителите на починалата майка са ни приели и имат прекрасно отношение към мен. Много се зарадваха от новините, редовно ни канят на гости и т.н. Някак си усещам, че са щастливи от това че внучка им е щастлива около мен. Даже бабата ми е предлагала да водя и сина ми ако се налага. Аз разбира се няма да го направя, но някак си се радвам на отношението. Не останаха такива хора вече.  Сигурна съм, че им е много трудно, но са съумяли да ме приемат, което още повече набива на очи отношението на свекървата. И да ви кажа и мъжа ми вижда разликите и затова и го усещам, че не му е приятно.


Респект пред тези хора, понесли най-тежката загуба! Оценили са явно, че внучката им е добре, оценили са и Лили. Това за мен е достатъчно.
Свекървата.... ами оставете я да си киселее.  Манталитет, възпитание, липса на елементарна човещина към едно дете.

# 105
  • Варна
  • Мнения: 36 603
Няма оправия ама спазвай това правило, защото за нула време ще ти изтрият постовете и е тъпо да заминат, след като си положила време и усилия да ги пишеш.

# 106
  • Варна
  • Мнения: 14 541
Lily, опиши мъжа до себе си. Наясно си, че той може да промени отношенията ви с майка му. Надявам се той да не е само страничен наблюдател. В нова фамилия си, от година. Там си има изградени отношения. Не всеки е толерантен към нови хора. Моята свекърва ме прие охотно от първа среща, но имаше резерви към др. снаха. Всеки опит на сина и да иска обяснение бяха парирани. Няма интриги, скандали или остри фрази. Имаше дистанция. След развода им, тя му обясни причините. Майчината и интуиция се оказа безпогрешна. Не визирам твоя случаи. Има различни ситуации и причини.Ако я лишаваш от нероденото и внуче, мъжа ти ще те обожава ли? Лицемерна проява на грижа към детето би била по- вредна.

Последна редакция: чт, 12 мар 2020, 10:24 от Viviana91

# 107
  • Мнения: 46
Lily, опиши мъжа до себе си. Наясно си, че той може да промени отношенията ви с майка му. Надявам се той да не е само страничен наблюдател. В нова фамилия си, от година. Там си има изградени отношения. Не всеки е толерантен към нови хора. Моята свекърва ме прие охотно от първа среща, но имаше резерви към др. снаха. Всеки опит на сина и да иска обяснение бяха парирани. Няма интриги, скандали или остри фрази. Имаше дистанция. След развода им, тя му обясни причините. Майчината и интуиция се оказа безпогрешна. Не визирам твоя случаи. Има различни ситуации и причини.Ако я лишаваш от нероденото и внуче, мъжа ти ще те обожава ли? Лицемерна проява на грижа към детето би била по- вредна.

Мъжа до мен е страхотен. Аз нямам повече какво да кажа за него.

Имам странното усещане (незнам дали е правилно), че няма да приеме и нероденото си внуче.

Но нека да е така, аз си взимам поуките и няма какво излишно да и се бутам и да се опитвам.

По-добре да го приема.

# 108
  • Варна
  • Мнения: 14 541
Изградили сте страхотна връзка с децата. Негативните личности ги игнорирай. Аз те разбирам, донякъде. Моите родители са емоционални и отдадени. Но има и по- резервирани, в хладни отношения и с родните си деца. Повечето жени се оплакват от прекалена намеса и интриги, от страна на свекървите. Ако твоята си има особен характер, не очаквай промяна. Може би дистанцирането и ще ти е по-полезно.
Тя как се държи със сена си?

# 109
  • Мнения: 46
Изградили сте страхотна връзка с децата. Негативните личности ги игнорирай. Аз те разбирам, донякъде. Моите родители са емоционални и отдадени. Но има и по- резервирани, в хладни отношения и с родните си деца. Повечето жени се оплакват от прекалена намеса и интриги, от страна на свекървите. Ако твоята си има особен характер, не очаквай промяна. Може би дистанцирането и ще ти е по-полезно.
Тя как се държи със сена си?

Ами добре, но той има по-силна връзка с баща си, не мога да кажа, че с майка му са много близки. Някакви цивилизовани отношения са.

# 110
  • Мнения: 35 961
Ключ по молба на автора.

Общи условия

Активация на акаунт