COVID-19 (COrona VIrus Disease-2019) Тема - 2

  • 817 980
  • 22 670
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: X
Днес имах повечко свободно време и си направих труда да изчета старата тема от днес. Изумен съм. Не знам какво да коментирам най напред. Първо чета жалванията на една потребителка която е юрист че затворили фризьорският салон и тя сега е притеснена че щяла да ходи като клошар. Grinning Запазвам, чувството си за хумор въпреки извънредната ситуация. Защото то това е смешно вече.

Но не е смешно че идва от юрист. Аз имам много високо мнение за юристите. Това са хора с висок интелект, образовани, начетени, и когато наши юристи разсъждават така, разбирам защо народа от дума не разбира и наистина ще трябва сега тоягата да влиза в действие. Затова и беше днескашното обръщение на ген. Мутафчийски. Не знам за вас, но мен ме докосна по душата това което каза този човек. И напълно разбирам защо днес каза всичко това което каза. Как може да има хора които да му се обаждат и да го занимават с техните фризьорски салони.

Абе хора, вие не разбирате ли сериозността на ситуацията. Вие не разбирате ли че вашите родители, са изложени на риск. Че може да се наложи да погребете майки си, баща си, баба си, дядо си, понеже не можете да се лишите от разкрасителната процедура, бара, ресторанта, екскурзията и не знам какви дребнотения, каквито са всичко това в тази ситуация. Заради тия дребнотения, защото явно все още има хора които не разбират сериозността на сируацията и (при това образовани и начетени юристи, а не кварталната клюкарка) че ако не се лишат от тези дребнотения за известен период, може да им се наложи да погребат майка си, баща си, баба си, дядо си. Ако някой ме репликира че баба и дядо може от още един куп неща да починат, ще побеснея вече. Надявам се повече хора да ги е докоснало по сърцето и душата това което днес каза ген. Мутафчийски и които не са го гледали нека да го видят на видео, а да не четат сбити преразкази по новини. Трябва всички да чуят, всичко което той каза. Защото както и още след първите случаи, казах ние започваме да водим борба да не станем като Италия, Иран, Китай... А българинът с действията си уверено ни води натам. И да той явно не разбира от дума и ще трябва да се намеси тоягата, защото от дума явно не може да се разбере.

Хора, има държави по света на които вече им се сринаха здравните с-ми. Да поствам ли снимки от болниците в Италия за които говори Мутафчийски, трябва ли да поствам снимки с масовите гробове в Иран, трябва ли да поствам снимки показващи срива на здравната с-ма на една от най големите и мощни сили в човешката цивилизация, Китай, които стигнаха до колапс и им се наложи да лекуват хора в дворовете по болниците и да им закачат системите по дърветата. Трябва ли да стигнем до там и нашата здравна с-ма да колапсира, както се случи в доста по развити от нас държави и да се наложи да избираме кой да живее и кой да умре, защото няма да можем да излекуваме всички. До там ли трябва да стигнем за да осъзнаят някои хора сериозността на ситуацията. Защото ако масово народа не го осъзнае много бързо ще стигнем до там. Уверявам ви че няма да усетите колко скоро ще стане. Защото следя ситуацията в държавите по света от началото на темата и ви уверявам че нещата от леки могат да станат невероятно тежки, каквито не сте си ги и представяли само за броени седмици, а ние уверено вървим натам. Затова наистина са нужни строги мерки. Не ме интересува кой ще се паникьоса от поста ми, и кой ще се разтревожи. Това е истината, и трябва всички час по скоро да осъзнаят срещу какво сме изправени и че това е едва началото, и ние в никакъв случай не трябва да ставаме като Италия, Иран, Китай, защото сме България и нашите възможности са още по малки, и стигне ли заразата до техните измерения на глава от населението, нашата с-ма ще издъхне и тогава ще дойде ада.

Мен никак не ме стресна ген. Мутафчийски. Напротив, успокои ме, защото виждам че хората от които зависи как ще премине България през това изпитание без аналог в света през 21 век, са напълно наясно със сериозността на ситуацията и потенциалът и да стигне измерения с които държавата да не може да се справи, ако не се вземат адекватни и бързи мерки.

И в заключение искам да кажа, нека бъдем малко по смирени. Да се уважаме повече един друг. Не нападайте например хората които пазаруват много. Всеки си има мотивите да го направи. И според мен е излишно да се запасяват хората, аз самият не съм се запазил с нищо и няма да се запася, защото нищо няма да свърши. Адът пред който може да се изправи България в най-лошият възможен сценарий, не е да умрем от глад, няма нужда от презапасяване, а да се срине здравната ни с-ма. Това е истинската опасност, която може да се случи през следващите седмици, а не храната или тоалетната хартия да свърши. Но уважавам решението на хората да се презапасяват и не им търся кусури и не ги обвинявам, че тук нямало тоалетна хартия а там нямало месо. Защото много хора не пазаруват за себе си, пазаруват за близките си, пазаруват за възрастните си съседи, затова не ги обвинявайте защото не знаете за кого пазаруват.

Simple Smile Лили, права си че щабът и ген. Мутафчийски, трудно ще наложат дисциплина след като докато бяха нещата в Китай повтаряха мантрата, това е просто грип, а Кантарджиев даже обясняваше че грипа е много по опасен. Но в такъв тежък момент трябва да им простим грешките и да гледаме напред, и да не напомняме миналите им грешки, защото в този момент няма смисъл. Минало свършено. Нека да гледаме напред, и да се вслушаме в думите на Мутафчийски, никой не е съвършен, но важното е че сега действат адекватно от щаба. Дано и правителството се вслуша и наложи по строги мерки, защото те са нужни. Трябва ли пак да вадя математическият модел при 1-ият смъртен случай това какво означава за разпространението на вируса и реално в момента той до колко хора е стигнал. Радвам се че Мутафчийски вече бие алармата. Защото и той е наясно в мометна истинската картина в България че се влошава, и ние ще го разберем през следващите седмици. И затова са нужни строги мерки без нито ден повече забавяне. Дано и правителството реагира бързо, защото вече няма повече време за губене за да избегнем най лошият възможен сценарий. Извънредното положение им развърза ръцете да действат бързо, така че никакви оправдания не трябва да има за забавени мерки.

За съжаление и последните новини от научният свят които прочетох по назад в старата тема според мен също допринасят за биенето на аларма днес според мен. Това че вирусът оцелява във въздуха часове. Т.е. можеш да се заразяваш в помещение в което си сам, но преди няколко часа в него е имало болен. Затова и са нужни и строги мерки за дефинфекция, затова и китайците толкова усърдно дезинфекцират. Въпреки че учените подчертават че това изследване доказва само че вирусът остава жизнеспособен във въздуха няколко часа, а не доказва категорично че може да се заразиш по въздушен път без да има близък контакт с вирусоносител, но тази теоретична възможност я има, посочват те въз основа на резултатите от изследването.

Аз предлагам обаче да се направи някаква организация и новата тема да се използва само за новини, изследвания, анализи, стат. и т.н. за вируса, а старата да остане за лични впечатление и мнения. От типа "кой с какво се запасява, откъде да си купим маски, каква опашка имало днес в магазина, кой се изкашлял в лицето на еди кой си и т.н. че иначе и тази ще стане нечетима като миналата.

Последна редакция: нд, 15 мар 2020, 00:15 от Анонимен

# 31
  • Мнения: 6 622
ММ днес го пратих да напазарува седмичните продукти за майка ми и някой неща за нас. Уж сме в провинцията и по магазините няма такъв наплив като в София, а много от основните хранителни стоки в Лидл са били изчерпани, а навалица не е имало. Добре, че вкъщи имам повече брашно и мая, че и хляб не е имало никъде. Много кофти се получи като повечето хора изчакаха до последният момент и щурмуваха магазините.
Вкъщи имаме достатъчно хранителни основни хранителни продукти, които си поддържам по принцип и добре, че ги имаме, че не мисля да се бия с бабите за пакет боб . Брашно, суха мая, ориз, боб, леща, свинско, пилешко, яйца, прясно и кисело мляко, сирене и най-важното тоалетна хартия 😁 .
ММ работи във фирма, където в едно помещение са затворени повече от 100 човека. Шефа им е предприел прилични предпазни мерки, но все пак се притеснявам.
Факта, че повечето му колеги гледат с насмешка на проблема и не се пазят е още по притеснителен. Ще ми се да ги пусне малко отпуск.

# 32
  • София
  • Мнения: 2 970
Да ви кажа - Хепи извършва доставката с много добри мерки. Храната е в залепени пликове, доставчиците са с маски и ръкавици.

Но готвачите били ли са с маски, очила и ръкавици не можем да знаем...

# 33
  • Мнения: 6 711
Записвам се и аз в темата. Живея в Англия, тук броя на болните и смъртните случаи също расте, за съжаление.
Правителството май не реагира много адекватно до момента, все още много компании работят, градския транспорт се пълни.
За щастие аз имам опция да работя от вкъщи, работата и компанията го позволяват, мисля че е въпрос на време да ни пуснат, но още не са взели такова решение.
Най-много се притеснявам от пътуването в градския транспорт, гледам да съм с ръкавици и нося шал, който слагам на устата.

Четох, че в Англия са оставили нещата май на свободно разпространяване - така щяло да се добие естествен имунитет . Направо ми звучи налудничаво, на какво основание те приемат такова "решение" за справяне със ситуацията?? Не мисля че са измислици - от сайта на World economic forum го четох.

# 34
  • Мнения: 3 827
Четох, че в Англия са оставили нещата май на свободно разпространяване - така щяло да се добие естествен имунитет . Направо ми звучи налудничаво, на какво основание те приемат такова "решение" за справяне със ситуацията?? Не мисля че са измислици - от сайта на World economic forum го четох.
Няма такова нещо. Никой не е казвал, че оставят нещата на свободно разпространение.
Но за сега не затварят училищата, масовите събирания и мероприятия са отменени, много от компаниите разрешават на персонала си да работи от вкъщи. Но има и такива, които нямат тази опция, за съжаление.
Според мен чакат да стигне пика и тогава да сложат всички под карантина, защото ако го направят сега, на хората след 2-3 седмици седене вкъщи ще им писне и всеки ще почне да си прави каквото си иска.
Но, дай Боже да не се стига до там

Последна редакция: нд, 15 мар 2020, 00:11 от Не се сърди, човече

# 35
  • Мнения: 7 690
Никола, мисля че с още една тема ще стане огромно мазало. Накрая всеки ще си пише каквото ще и в двете, къде от недоглеждане, къде щото му е по-удобно, къде щото не е разбрал.

Аз предлагам новините, които ще се цитират да бъдат както в предишната тема с този шрифт. Дори и дамите, като PURE, OnDine, Ли Лу, които ни информират за съответните страни, в които живеят да използват този шрифт. Така ще се отсеят информативните постове от чата.

Последна редакция: нд, 15 мар 2020, 00:12 от Не се сърди, човече

# 36
  • Мнения: 3 406
На моя позната родителите онзи ден се прибрали от Испания.
Снощи цялото семейство на вечеря. Никакви предпазни мерки, никаква отговорност. Гледат с насмешка.
Но в понеделник са всички на работа и работят в достатъчно големи колективи.

# 37
  • Мнения: 4 490
Вече сме получили първи материал в Школо.
Имам 7-класник и не ми е хич весело, но каквото трябва да се направи, за да се ограничи заразата - да се направи.
Стараем се да мислим позитивно у дома и да се организираме с полезни дейности и учене.

# 38
  • София
  • Мнения: 27 021
Президентът на МОК, Томас Бах не смята да отлага олимпиадата в Токио през Юли?!
https://www.facebook.com/EurosportBG/videos/499871507346523/

Този човек или има някакво скрито инфо за лек или е супер нагъл. Дори не било на дневен ред... :о
И как я мисли тази работа? Аз дето умирам за олимпиадите и съм болен спортен фен съм против. Няма да я има атмосферата, хората все още ще мислят основно за вируса, а не за спорта. А и да не мисли да играе без публика? Защото спорт без публика не е спорт. А и това струпване в олимпийското село на хиляди спортисти от цял свят. Абе недоумявам просто. А пък японците и тях не ги разбирам. Знам, че им е заложена самурайската чест и че са вложили милиарди (загубите на МОК също ще са катастрофални при отлагане), обаче как я мислят да вкарат в страната си десетки хиляди спортисти от цял свят.
Или са разиграли сценарий, че до Юли целия свят ще се изчисти?
Хммм, ами аз съм огромен оптимист ама чак и аз не мога да повярвам в това.

Сега знаем, че МОК е държава в държавата и всеки се съобразява с тях, но дори и той и те не са над обикновените хора.

Роналд, Тесла, сега пък ново шест. Можело да има ЕВРО 2020 през декември, а не да го отлагат за 2021 г. Да сме свиквали заради Катар' 2022. Wink

# 39
  • Мнения: 9 555
Мисля, че след като вече имаме обявени заразени, след като има обявени и някакви мерки за справяне със ситуацията, е време "извънредните включвания и новини" да приключат. Какво имам предвид?
Няма никакъв смисъл през няколко часа да се съобщават 5 болни, още 2ма, още 7. Няма смисъл властта да се оправдава и обяснява за всеки фризьорски салон и маникюристка.
Достатъчно е един път на ден (примерно сутрин) да се обобщават изминалите 24 часа и да се съобщават нови мерки и действия. "Заразени Х броя, взети мерки това и това, ново правило това.".
Непрекъснатите включвания на телевизиите и вървящата лента "Извънредно" ще побърка народа излишно.
Хубаво е да се остави Щабът и Министерствата да обсъждат и работят на спокойствие.

Телевизиите от друга страна също могат да са полезни. Да направят разяснителни клипчета за вируса, за начините на заразяване и предпазване и т.н. Ще бъдат в голяма ползва на милиони пенсионери, които нямат компютър и интернет.

Смятам, че така паниката ще е по-малко, а адекватните действия повече.

# 40
  • Sofia
  • Мнения: 3 972
На хората, които просто не знаят какво да правят 2 седмицi (засега) вкъщи давам идея - можете да шиете маски, колкото и каквито можете, за да подпомогнем всички, които имат нужда от тях - най-вече медиците, но и всички останали. Шийте за хората в блока - един ден тази помощ ще ви се върне многократно и неочаквано.
Който има възможност - нека подкрепим финансово болниците сега:

https://platformata.bg/bg/kauzi/669:covid-19/details/campaign.ht … q5XBwDlGZgQf3AYOE

# 41
  • София
  • Мнения: 11 457
Благодаря за темата! Ние, като адвокатско съсловие, не се очертаваме да работим от вкъщи, ще се ходи пеша, в очертаващия се студ.

Подкрепям Диаволо, да е последната и по-кратка тема, за това нещо.

# 42
  • Мнения: 7 690
Питахте за Испания.

  Испания обяви извънредно положение. Медиите съобщават, че ще останат отворени само магазините за храни и аптеките.

Над 70 смъртни случая от новия коронавирус са били регистрирани в Испания за последните 24 часа, предаде Ройтерс, като се позова на обществената телевизия. Броят на починалите в страната вече е 193. В Испания вече има 6250 регистрирани случая на заразата. Вчера броят им бе 4209, а по-рано днес - 5753.


Румъния ще въведе извънредно положение заради новия коронавирус от понеделник. Решението бе обявено днес от президента Клаус Йоханис.

Извънредното положение ще даде на правителството повече правомощия да затваря граници и да налага ограничения за пътуване. Броят на потвърдените случаи на заразата в Румъния се увеличи тази вечер до 109 - със седем повече от сутринта.

Регламентираните плажове и ски курорти в Гърция ще бъдат затворени от утре, след като бяха включени в списъка на мерките на гръцкото правителство за предотвратяване на разпространението на коронавируса.

„Току-що наредих всички плажове и ски курорти от утре да бъдат затворени. Ситуацията е сериозна и изисква отговорност от всички. Да избягваме обществени места с твърде много хора. Нека всички се придържаме към новостите, които обстоятелствата изискват. #останете у дома“, написа гръцкият премиер Кириакос Мицотакис в официалния си акаунт в Туитър тази вечер.

Според медиите в Гърция днес някои граждани са решили да използват слънчевото и топло време и вместо у дома, са решили да посетят някои от плажовете близо до Атина.

Гръцките власти съобщиха днес за нови 38 случая на заразени с новия коронавирус, с което общият им брой в страната достигна 228. Както съобщава в. „Катимерини”, 22 от новите случаи са „домашни“, т.е. пациентите не са пътували наскоро в чужбина, заяви говорителят на здравното министерство Сотирис Циодрас.

В момента в болниците в страната са настанени 57 пациенти с COVID-19, три са жертвите на заразата. Правителството заяви днес, че спира всички полети до и от Италия, след третия смъртен случай, причинен от усложнения от коронавирус.

Франция ще затвори от полунощ всички ресторанти, кафенета и развлекателни обекти като кина и дискотеки, както и повечето магазини, обяви тази вечер премиерът Едуар Филип, цитиран от световните агенции. Целта е да се спре разпространението на новия коронавирус. Ще бъдат затворени всички обекти, които приемат хора и не са от първостепенно значение за живота в страната. Ще останат отворени само хранителните магазини, аптеките и бензиностанциите, каза френският премиер на пресконференция.

Здравните власти междувременно съобщиха за 12 нови смъртни случая от коронавируса във Франция. С това общият брой на починалите в страната достигна 91.
Заразените са се увеличили до 4499 от 3661 вчера. 


https://www.vesti.bg/temi-v-razvitie/tema-koronavirus/izvynredno … ortite-si-6106905

# 43
  • Мнения: 4 385
Да ви кажа - Хепи извършва доставката с много добри мерки. Храната е в залепени пликове, доставчиците са с маски и ръкавици.

Но готвачите били ли са с маски, очила и ръкавици не можем да знаем...
Преди ден-два попаднах на техни рекламни клипове, не помня къде, че всички техни служители спазват оптимална хигиена,, всичко минава дезинфекция,  а също така се измерва температурата на целия персонал.  Не вярвам да си позволят своеволия. Голяма верига са.
За много ресторанти доставката ще е единствен начин да оцелеят.

Притеснява ме една статия, в която се казва, че днес 60 души са чакали да им вземат проба за коронавирус в УМБАЛ "Св. Героги" в Пловдив.
https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/9-dushi-sus-simptomi-na- … -v-Plovdiv-944316
Трябва да се измисли вариант това да се избягва на всяка цена. В някои страни това става от специално обособени входове, като drive-in на веригите за бързо хранене, без пациентите да слизат от колата си. Мисля и тук е приложимо.

Последна редакция: нд, 15 мар 2020, 00:29 от Stella Gemella

# 44

Общи условия

Активация на акаунт