Задайте своите въпроси към д-р Александър Симидчиев

  • 15 771
  • 124
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 9 534
1. Видях пост във фейсбук, според който в Израел няма смъртни случаи в резултат от COVID 19, защото населението там пие гореща напитка от лимон  и сода бикарбонат. Когато видях това си помислих, че е поредния СПАМ и наистина - при бързо търсене в гугъл видях, че и в Израел има смъртни случаи, макар и сравнително малко на фона на заразените. Но си задавам въпроса възможно ли е приема на подобна напитка да помогне срещу вируса?
2. Знае ли се как ще се процедира с направленията от НЗОК за изследвания и консултации със специалисти? Имам издадено такова и ми беше назначен час за изследване, но ми съобщиха, че часът се отменя заради извънредното положение. Какво се случва с направлението при положение, че то ще е изтекло след отмяна на извънредното положоение?

Последна редакция: чт, 02 апр 2020, 15:05 от Pandachina

# 31
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
Д-р Симидчиев, вие лекувате ли пациенти със Сарс-ков-2 или ангажиментите Ви само в съвета?

# 32
  • София
  • Мнения: 10 858
Здравейте,

интересува ме дали жена на 43 години, боледувала от туберкулоза преди 10 години, е от рисковите групи.

Благодаря

# 33
  • софия
  • Мнения: 78
Има ли връзка между ваксинине и заболеваемост.

# 34
  • Мнения: 686
Говори се за благоприятното влияние на БЦЖ в хода на заболяването. В същото време  новородените и кърмачетата не се ваксинират заради карантината. Кога ще бъде възможно възобновяването на имунизационния календар?

# 35
  • Мнения: 1 522
И аз бих искала да попотам дали има връзка между ваксините и заболяването? Известно ли е как влияе на ваксинирани и на неваксинирани?
Как влияе на хора с вирусна астма болестта?
Вярно ли е че ако си болен ще трябва да се лелуваш сам и никой лекар няма да ти обърне вниманое освен ако не тръгнеш да ставаш много зле?
Нормално ли е много лекари да спират да работят и да се покриват по време на извънредното положение и даса в отпуска? Все пак има болни и пт други болести, тези хора какво да.правят?
Ще има ли лекарства за всички?
Тези въпроси се сещам на първо време

# 36
  • Мнения: 2 645
Имам инхалатор и вентолин вкъщи. В чужбина съм, болниците се пръскат по шевовете, затова пациентите се пренасочват от лекарите да се лекуват вкъщи при лека и средна форма на грипа, така или иначе лекарство нямало. Би ли ми свършил работа този вентолин и при каква доза (за възрастни)?

# 37
  • Мнения: 3 154
Извън медийните изяви би било  интересно да научим какви  са функциите и отговорностите на членовете на Щаба и  Медицинския съвет, кой и какви решения може да взима, изготвен ли е и следва ли се някакъв план, подобен на Националния план на Република България за готовност за грипна пандемия, който е приет с Постановление № 5 на Министерския съвет от 13.01.2006 г. и ако не е, защо?  Има ли изобщо някаква стратегия?
 

# 38
  • Мнения: 3 028
Здравейте,по протокол при наличие на симптоми се звъни на ОПЛ/ако вдигне/Той изписва без преглед лечение по телефона,при влошаване се звъни пак..Интересува ме как по телефон ще се установят влошените симптоми специално при тези пневмонии след като се хващат само на КТ или снимка?Как се лекува само с Парацетамол и вит.C,ако вече правиш пневмония-как по телефон се преценя момента за започване на антибиотик или др.по съществено лечение?И при повечето случаи  хората постъпват в болница със задух в тежко положение и се налага скоро интубация,а там резултатите са по скоро негативни-не се ли закъснява прекалено с необходимото лечение?И какво се случва с останалите заболявания-вижда се по новините-връщат хора,не ги лекуват своевременно или ги лекуват погрешно-все пак няма ваканция за останалите болести..
Благодаря.

# 39
  • Пеликания
  • Мнения: 2 490
Здравейте,
аз също се интересувам за хората с ИР и хиперинсулинемия, и при тях ли е възможно при евентуално заболяване да протече тежко?
Също, какви симптоми могат да имат така наречени по-леки случаи? Аз съм с субфебрилна температура, която започна с 3 дена непоносимо главоболие, а в момента имам и стягане в гърдите, но с нормално дишане, без кашлица и личния лекар (по телефона) ми изписа Изорекс и течности, това достатъчно ли е? А ако съм с пневмония, трябва да чакам да се влоша ли?
И защо хората трябва да стигат до затруднено дишаше и тогава евентуално да им се обърне внимание, защото доста случаи има, на хора на които им е отказана помощ? Хората по малко важни ли са от известните личности и депутатите, че те са с предимство? И защо тестват всички, след като многократно ни е казвано, че без симптоми теста ще излезе отрицателен? Защо се похабяват тестовете? Защо на хората със симтоми не им се полага тест, а трябва да си плащат за такъв? Един безработен или пенсионер дали има възможност да плати 120лв.?

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 9 707
До кога у нас ще се пестят тестове? Толкова ли са скъпи?
Защо тестват безсиптомни депутати, а хора със симптоми си стоят у дома, оставени на съдбата?
Защо лекари специалисти не работят по кабинетите си? В ДКЦ към МБАЛ Св. Иван Рилски в Пловдив всички кардиолози за в отпуска.

# 41
  • София
  • Мнения: 1 228
1. Защо при капацитет 2000 теста на ден се тестват 400-450, като в същото време на много хора със симптоми се отказва тест? Къде е проблемът - в "капацитета" или умишлено се пестят тестове? Целта е да се тестват хората в частните лаборатории ли?
2. Какви са препоръките по протокол за т.нар. "домашно лечение", освен Парацетамол и витамин Ц? Сведен ли е до личните лекари този протокол? Как се разбира в домашни условия и по телефона, без тест, дали е коронавирус или "обикновена" инфекция, която тръгва към пневмония? Кога се полага рентген и къде?
3. Как стоят нещата с прегледи на децата? От опит - от страх да не е коронавирус (не е), се наложи да обиколим всички столични педиатрии и никъде никой не пожела да приеме детето. Бяхме насочени от ЛЛ по телефона.
4. Спряло ли е всякакво друго здравеопазване в момента, освен за коронавирус, защото с такова впечатление оставаме, не само нашето семейство, но и близки и познати - с или без подозрения за коронавирус.

# 42
  • София
  • Мнения: 27 167
Страхотна инициатива. Simple Smile
Ще бъда максимално кратък, за ваше улеснение.

Имам много въпроси, но няма как, ще се спра на 2 от тях:
Втория въпрос ще е малко по-дълъг, защото обхваща няколко момента/етапа.

1) От всички положителни проби в България (домашно лечение + хоспитализирани, включително и починалите), колко са развили пневмония (едностранна/двустранна)?
2) От една страна ни се казва да звъним на личния лекар. Но масово се пише, че личния лекар не си вдига телефона? Тогава какво правим? Каква е следващата стъпка? И виждаме до какво води едно лечение по телефон (вече имаме директен смъртен случай на пациент лекуван по телефона, който дори не е бил болен от ковид-19). И последния щрих: Най-важния! Казва ни се, включително и от генерал Мутафчийски, че колкото по-рано се вземат мерки толкова по-добре. И обратната страна на медала потвърждава това. Голям процент от починалите в България са на такива хора, които твърде късно са приети в болница, с много тежка симптоматика и почти веднага са били интубирани.
Точно това нещо не трябва да се допуска и какви са превенциите за да не се стига до това положение? 80% го карат леко като настинка. Обаче останалите 20% се разболяват сериозно (и грубо 5% умират). Кога е моментът да се постъпи в болница? Не е ли твърде късно да чакаме да не ни достига въздух или едвам да си го поемаме? Защото това може да значи много неща (включително и паник атака), но реално значи, че е твърде вероятно да имаме тежка пневмония, а от там да влезем в черната статистика, пътят е открит.

Благодаря! Simple Smile

# 43
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
A отговори кога?

# 44
  • Мнения: 70
Здравейте,
Първият ми въпрос е за дете на 12 години с алергична астма и атопия, което приема инхалаторен кортикостероид,  антихистамини и понякога вентолин в съответствие с поленовия календар. Понякога се налага прием на посочените лекарства при вирусна инфекция или по-изразено замърсяване на въздуха. Попадат ли тези пациенти в рисковата група и как се действа със стероидните инхалаторни медикаменти?
Вторият ми въпрос е дали пациентите с хроничен вирусен хепатит попадат в рисковата група и има ли някакви специални препоръки за тях.
Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт