Задайте своите въпроси към д-р Александър Симидчиев

  • 15 770
  • 124
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 6 182
- На какъв етап от заболяването са възможни усложнения?
- Възможно ли е стартиране с лека симптоматика и поради неглижиране, клиничната картина да се усложни? В този контекст какво е подходящото лечение и режим при леки симтоми?
- Кой е периода, след който се счита, че  за болния вече няма опасност за живота?
- Възможно ли е да останат трайни, незабелязани последици за организма, след преболедуване в лека форма (при домашно лечение).
- Каква е максималната (до сега известна) продължителност на боледуването?

# 46
  • www.bg-mamma.com
  • Мнения: 541

Миролюба Бенатова ще събере, обобщи и зададе въпросите от ваше име в специално интервю за потребителите на BG-Mamma.
Интервюто ще бъде излъчено тук, в BG-Mamma, в началото на следващата седмица.

# 47
  • Мнения: 2 083
Защо обществото не получава информация от съвета в който участвате, а само от Националния оперативен щаб ?

# 48
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Чудесно е, че имаме възможност да зададем въпросите си и да получим отговори на тях тук!

Моите питания са следните:
1. Като лекар, считате ли, че затварянето на хората и особено на децата у дома (най-вече в апартаментите в градовете), както и липсата на движение и слънце, за толкова продължителен период (два месеца и половина) няма  допълнително да допринесе за сваляне на имунитета? В тази връзка, възможно ли е разхлабване на мерките с разрешаване на разходки в природата, като продължава да се спазва дистанция от 2 м. между хората, които не са в едно домакинство?
2. Какви превантивни средства препоръчвате? Има теория, че не е добре да се стимулира допълнително имунитетът, за да не се предизвика прекомерна цитокинна реакция на организма, това вярно ли е?
3. Как трябва да се измиват/дезинфекцират покупките от магазина,  включително плодовете и зеленчуците?
4. И аз се присъединявам към всеобщия въпрос - защо не се тества на пълния капацитет от 2000 теста дневно? И защо се отказва тестване дори на лица, които са били контактни с положителни/болни/дори починали от ковид-19?
5. Допълвам още един въпрос: напоследък попадам на информация, че обявените за най-надеждни PCR тестове всъщност не тестват само за SARS-CoV-2, показват положителен резултат при наличието на какъвто и да е коронавирус, а както знаем такива традиционно се подвизават сред хората, без да причиняват сериозни заболявания. Вярно ли е това твърдение и възможно ли е именно тази да е причината за различията в тежесттта на симптомите и заболяването?  

Благодаря предварително и бъдете здрави!

Последна редакция: пт, 03 апр 2020, 15:59 от chockolina

# 49
  • Sofia
  • Мнения: 3 770
Здравейте,
Много благодаря за предоставената възможност! Имам следните въпроси:
1. Не изгубихме ли ценно време в първите дни на март, през които ни се обясняваше, че няма нищо страшно и "ковид 19" не е по-различен от обикновения грип, който го има всяка година?
2. Защо след въвеждането на извънредното положение на 13.03.20 г., когато се затвориха магазини, ресторанти, кафенета и прочие, и след като повечето от нас вече бяхме затворени по къщите си не се затвориха границите? Какъв беше смисълът да седим по домовете си и ежедневно да приемаме външни лица, в това число и туристи?
3. Смятате ли, че е удачно личните лекари да лекуват пациентите си по телефона, ако го вдигнат разбира се, и какво трябва да се направи в случай, че личният лекар е абдикирал от задълженията си, а от 112 преценят, че случаят не е достатъчно спешен за тях?

# 50
  • Мнения: 824
Д-р Симидчиев, при създаването на Медицинския съвет към МС бе обявено "Целта на Медицинския съвет е изготвяне на алгоритми, препоръки за диагноза и лечение на Covid-19 и неговите органни инфекции."
Въпросът ми е - Какви препоръки за диагностика и лечение изготвихте и към кого са насочени те? Към НОЩ за да ги преведат в действие или към ЛЛ и Болниците?

Като лекар и като гражданин, смятате ли, че в момента има действащо Здравеопазване и за COVID 19 и за всички останали заболявания?


Благодаря за отделеното време!

# 51
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 1 775
https://thebulgariantimes.com/%d0%98%d0%b7%d0%bc%d0%b0%d0%bc%d0% … 1%87%d0%b5%d0%bd/

Какво мислите за казаното в началото на видеото?

# 52
  • Мнения: 39 306
Лесно предаван вирус, но защо според вас е толкова агресивен към някои хора?  И дали е е агресивен само към хора с придружаващи заболявания? Би ли се стигнало до интубация при здрави възрастни?

# 53
  • Мнения: 1 078
До тук почти всички зададени въпроси касаят сериозни проблеми, свързани с организацията на отговорните интитуции. В частност най- много медицинският персонал, абдикирал от задълженията си. Моите два въпроса:
1/ Всички въпроси на потребителите тук, ще стигнат ли и до щаба и министерският съвет, и ще  се предприемат ли, до колкото е възможно мерки по отстраняване на поставените проблеми ?
2/ Ще се преосмисли ли политиката спрямо медицинският персонал - да бъде оборудван с предпазно облекло, включително и ОПЛ, за да приемат и лекуват всички граждани, които не са със симптоми или болни от Ковид 19 ?  Масово кардиолози, гинеколози, образни специалисти са в отпуска, за личните лекари да не се повтарям.
Благодаря.

# 54
  • София
  • Мнения: 82
Нямам какво да допълня по отношение на медицинската страна на проблема, въпросите са много и разнообразни и ще следя с интерес за отговорите. Но мен ме вълнува по-скоро един морален аспект от съществуването на Медицинския съвет. Моля ви да отговорите честно - получавате ли възнаграждение за участието си в него? Това е единственият ми въпрос и разчитам на откровен отговор. След първоначалната заявка, и особено в последните дни, се създаде впечатлението, че беше запушена устата на най-големите критици на Щаба и действията на правителството по овладяване на пандемията. Не визирам Вас, но със сигурност прави впечатление колко бързо "омекнаха" някои Ваши колеги - на прима виста бих споменала проф.Костов, д-р Цветеслава Гълъбова, д-р Мангъров, който е зациклил на една и съща тема за тестовете. Не давате и обещаните пресконференции два пъти седмично, говореше се за някакъв FB-портал - аз лично не откривам такъв. Всъщност, имам и друг въпрос - изготвихте ли обещаните препоръки за лечение на Ковид-19 и има ли чуваемост на вашите експертни съвети сред членовете на  Националния оперативен щаб? Опасявате ли се, че може да се окажете употребени? Този въпрос бих задала на абсолютно всички ваши колеги, но тъй като нямам тази възможност, се надявам да чуя от Вас дали очакванията и амбициите Ви (не се съмнявам в добрите ви намерения!) като член на МС са се оправдали?

# 55
  • Мнения: 1 033
Здравейте,

Ето и моите въпроси:
1. Затворихме уж градовете, но не и границите. Прибраха се стотици хора от чужбина, като на някои от тях бе даден срок от часове да се придвижат до мястото си на карантиниране. Придвижването става с влак, автобус и т.н. , където пътуват и други хора. Какъв точно е смисъла на карантината им, след като по пътя си ще срещнат доста хора.
2. Каква част от новозаразените са завърнали се от чужбина
3. Градовете са уж затворени, защото се показват репортажи от КППтата, но никой не проверява влаковете
4. Ако вируса е толкова заразен как в семейство от 4 човека има един болен, останалите са здрави?
5. Няма ли разлика от 30 човек на куп в магазина/ аптеката и двама на тротоара навън? Как точно второто е по опасно ?

Благодаря

Последна редакция: пт, 03 апр 2020, 10:14 от Дали Или

# 56
  • Мнения: 2 041
Здравейте, има ли достатъчно лекарства в болниците за лечение на заболелите?

# 57
  • Мнения: X
Благодаря за възможността да задам въпросите си.
Силно се надявам, че ще чуя и отговорите им.

1.Национална епидемия се обявява, когато са установени 250-280 болни на 10 000 души население.
У нас към днешна дата, 03.04.2020г., са 477 заразени, на около 7 000 000.
И въпроса ми:Коя е медицинската причина, наложила затворничеството на цял народ?
И моля ви, не се позовавайте на данни и цифри от други страни.Ние сме в БЪЛГАРИЯ, не сме в Китай, Франция, Испания и т.н.

2.След три седмици чакане, пик все още няма.И не се очертава.С темпото, което виждаме, около 20-30 максимум заразени на ден, кога да очакваме този мистериозен пик?След месец, два, наесен, през март 2021 г.?
И това значи ли, че хората следва да стоят без работа, без пари, още година?

Напълно наясно съм, че и медицината е в колапс и идея няма какво става и какво да прави.
Но, каква вина имат за това обикновените хора?Че ги задължават да отнасят всичките негативи за нечие безхаберие/безразсъдство/непукизъм?

# 58
  • Мнения: 4 347
Здравейте,
Благодаря за възможността, да си зададем въпросите към компетентно лице! Моят въпрос е:
Относно БЦЖ  (вече се говори по новините)- как мислите хората които са дали положително Манту, дали имат вече изграден имунитет, или са високорискова група?  Лично става дума за двама мои познати, преболедували в мед.условия преди 10-15г. първична туб.инфекция.

Последна редакция: пт, 03 апр 2020, 09:34 от Vicky_P

# 59
  • Мнения: 1 456
Аз имам следния въпрос- има ли информация вече излекуваните пациенти до колко са рискови за повторно заразяване- траен ли е имунитетът?

Общи условия

Активация на акаунт