Принудителен отпуск

  • 3 547
  • 45
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 9 050
Би било странно, но не е невъзможно. Ако имаш отпуск от миналата година и не си го ползваш до средата на тази, след това работодателят сам може да ти го предостави, когато той си реши, дори и в срок на предизвестие.

# 31
  • Мнения: 2 058
Между другото на мен първо ми "изхарчиха" останалия от миналата година отпуск и после почнаха с тазгодишния ако му е от полза на някой това инфо.
Нищо лично, той само единия ми приятел е държавен служител, другия работи в частна фирма, но и на двамата са казали максимум 50% от платения отпуск. А за държавните служители не би ли следвало да е същото като за всички в рамките на ИП?

# 32
  • Мнения: 4 261
Много благодаря! А това не важи ли в  този случай?
Чл. 224 При прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят има право на парично обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск, правото за който не е погасено по давност.“

Последна редакция: нд, 05 апр 2020, 16:45 от malinkap

# 33
  • Мнения: 9 050
Много благодаря! А това не важи ли в  този случай?
Чл. 224 При прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят има право на парично обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск, правото за който не е погасено по давност.“
Важи, защо да не важи? Отпускът, който не е ползван, се компенсира парично. Май не разбирам въпроса.

lovely, аз повече не знам какво да ти отговоря. Казвам ти какво пише в КТ. Ако очакваш да коментирам какво чужд работодател е казал на някого, когото не познавам - няма как да си го позволя. Нито знам кой е работодателя, нито знам какво всъщност е казал. Според КТ може и повече от 50%. Според работодателя на приятели ти като не може, ми да не разрешава. Така или иначе, работодателят има право да предостави отпуск, но няма задължение. И щом самият работодател не желае да разреши повече от 50% - значи няма да разреши и толкова. Има едни категории в чл.173а, на които не може да бъде отказан отпуск в ИП. Останалите са или на работа или в каквото се договорят с работодателя.

Не знам как е за държавните служители. Както казах, аз говоря за промяната в КТ. Дали има подобна промяна и в Закона за държавния служител не знам. Ако ти е важно - провери си.

# 34
  • Мнения: 2 058
Нищо лично, благодаря за инфото все пак.

# 35
  • Мнения: 4 261
Нищо лично  и аз така го разбрах, че има ли заповед за  напускане с предизвестие колкото е по договор, след напсукането трябва да се изплати отпуска.Благодаря!

# 36
  • Мнения: 9 050
...
Ако работодателят разреши, служителят може да ползва всичките си 20 дни за 2020 още през януари.
....
Моля за уточнение - работодател има право да ни принуди да ползваме целия платен отпуск за годината или само половината? - чл. 173а (1)
Имат ли подобни права относно размера и ползването на платения отпуск и служителите?  - само ако попадат в някоя от категориите на чл. 173а (2).
Ако искам да ползвам останалите дни отпуск могат ли да ме ограничават в бъдеще през тази календарна година? - не разбирам въпроса.
Благодаря.

# 37
  • Мнения: X
Благодаря, извинявам се, че не бях прочела всичко предварително.
Приятен ден и благодаря за отговорите!

# 38
  • Мнения: X
Имам още един въпрос.
Т.нар. мярка 60/40 се отнасяла само за фирма, спряла работа.
Нали в този случай дните, в които не сме на работа и работодателят получава 60/40, не се смятат за наш платен отпуск, а за стандартни работни дни? Възможни ли са злоупотреби с нашите дни платен отпуск?
Благодаря предварително.

# 39
  • Мнения: 3 670
На въпросите ти отговор нямам, но чух, че тази мярка е и за фирми, които имат минимум 20% загуба на оборот заради корона вируса. И това трябва да го докажат, т.е. според мен ще има проверки, което чисто по български ще се проточи и кой знае кога фирмите ще получат нещо от тази мярка.

# 40
  • Мнения: 796
Здравейте, в тази компания съм почти от половин година. Платеният ми отпуск към настоящия момент е 6 дни. Днес ръководителят уведоми останалите колеги и мен чрез мейл персонално, че ни моли да си пуснем молба за отпуск с определени дни и ги изброява, за да се съчетаят с коледните празници.
При мен се получава, че точно с тези 6 дни се запълва пространството между официалните почивни и не ми остава повече платен отпуск.
Ако става дума за закон, към мейла беше прикрепен и следният текст:



Работодателят има право да предостави платения годишен отпуск на работниците  и без тяхното съгласие в случаите на чл.173, ал.4 от КТ:

по време на престой повече от 5 работни дни;

при ползване на отпуска едновременно от всички работници и служители;

когато работникът/служителят след покана от работодателя не е поискал отпуска си до края на календарната година, за която се полага. Поканата трябва да бъде в писмен вид.

Но досега в други фирми не е процедирано така и ми е доста странно. А и ако ми се наложи да ползвам отпуск през януари, аз няма да имам нито един ден.
Предвид това, че всички получават мейл, явно отпускът е колективен.

Какво е вашето мнение за това, може и да е законно, но нормално ли е, не ми се беше случвало?

# 41
  • Мнения: 3 670
Ако януари ти се наложи, ще ползваш отпуската от 2021 год. Мисля, че работодателя има право да ви изчисти останалата отпуска за 2020 до края й. Много фирми имат фиксирана отпуска. Примерно 3 седмици лятото фирмата не работи и 1 седмица по Коледа.

# 42
  • Мнения: 796
Че има, има, но защо се прави това изчистване?

# 43
  • София
  • Мнения: 16 075
Защото КТ му позволява и за  да не ти го плаща като се разделяте.
Явно не върви дейността, няма приходи и се очаква.
В подобен случай след платената ни дадоха и по 30 дни неплатена.
Накои се нацупиха и напуснаха. Които останахме вземахме заплати още 1 год.

# 44
  • Мнения: 9 886
Да, нормално е. И ние гледаме да изчистим отпуските за годината. Не винаги се получава, ама където може, е добре. Тъкмо ще си починеш малко и ти, ще планираш нещо лично. Не е лошо според мен

Общи условия

Активация на акаунт