Магистър-фармацевт отговаря на вашите въпроси

  • 50 309
  • 291
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 892
Здравейте, Росен! Прекрасна тема и точното място за мен да си задам въпросът: Авирон рапид би ли помогнал при първи симптоми на Корона според вас или по-добре да не рискуваме заради евентуална цитокинова буря?
Много благодаря! Simple Smile

# 16
  • Мнения: 3 976
Ще допълня предходния въпрос. Подава се към масовия читател противоречива информация:
1. Съвети за стимулиране на общия имунитет
2. Съвети за пълен отказ от всякакви форми на стимулация на имунната система, различни от естествени /излагане на слънчева светлина, поемане на свежи плодове и зеленчуци, качествена храна и сън запари опасността от реакция при зараза с цтоксинова буря

В кой от съветите има резон. Факт е, че Меркел се е ваксинирала с пневмококова ваксина - очевидно, за да намали риска от бактериална инфекция при развитие на болестта. В тази връзка:
- удачно ли е поставянето на ваксина Пневмо 23 или приема на перорални медикаменти като Бронховаксом/Респисавкс?

- удачна ли е превенция с противовирусни/антибактериални или стимулиращи имунитета популярните средства - прополисова тинктура, котешки нокът, ехинацея, витаминни комбинации с вит./микроелементи: С, селен, цинк...

- включването на изопринозин към настоящия момент - 10 дневен курс съобразно дозиране на кг. телесно тегло би дало позитивен или негативен резултат?

# 17
  • варна
  • Мнения: 1 830
Много ви благодаря !!! Ще пусна контрола и ако има нещо пак ще питам

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 1 854
Здравейте!
Имам нужда от помощ.
В момента баща ми се намира в САЩ при сестра ми. Заради ситуацията с коронавируса не може да се прибере, а лекарствата му свършиха. Срещам големи трудности с изпращането им по куриер.
Лекарствата са Rytmonorm и Omnic Tocas. Какъв е еквивалентнът им в Америка и въобще дали могат да се закупят?

# 19
  • Мнения: 128
Здравейте, интересувам се защо беше спрян Нофилинът от производство? Теотарт, който се води заместител, има ли странични ефекти и по-добър ли е от Нофилинът?
Относно Новфилинът - от както по-голямата част от Актавис беше закупена от компанията Тева(2016 година) нещата се промениха за продуктите на Актавис. Не малко продукти от портфолиото на компанията бяха преориентирани и прекратиха производство за българският пазар. Друга вероятна причина, е че поред клинични проучвания теофилинът(съставката на наличният заместващ продукт в България) е по-добър като ефект при пациенти с обострена и остра бронхиална астма. И двете лекарства имат почти едни и същи странични ефекти с малки разлики, действат на едно и също място в организма. Може да се обобщи, че особена разлика между двата продукта няма.

# 20
  • Мнения: 128
Относно въпроса на Pamela Ivanova 657073 искам да попитам има ли нещо по-различно, което сте започнали да приемате още преди да дойде периода, в който трябва да бъде цикъла? Било то витамин Ц, някакви имуностимулатори, добавки , стриктни диети, рязка промяна в хранене, лекарство в близките седмици преди това? За съжаление, този въпрос е силно специфичен и вероятно няма да бъда достатъчно полезен.
Понякога има подобни аномалии. При наша пациентка имаше съмнения за бременност поради сериозно закъснение на цикъла, повече и от това във вашият случай. В последствие се установи някаква форма на киста в яйчника. Но не се знае там условностите какви са били. Разбира се, всеки човек е различен и причината при всеки един може да бъде различна. Не желая да ви обърквам или да ви насочвам в грешна посока. Гинеколог и хормонални изследвания, това е според мен. Разбирам напълно, че в днешната ситуация ще бъде трудно, но друг вариант не виждам. До колкото знам, една не малка част от лекарите работят, за това щом ви се налага , уговорете час с някой и действайте, обяснете, че е притеснително и наложително или поне се посъветвайте по телефона.

# 21
  • Мнения: 260
Относно въпроса на Pamela Ivanova 657073 искам да попитам има ли нещо по-различно, което сте започнали да приемате още преди да дойде периода, в който трябва да бъде цикъла? Било то витамин Ц, някакви имуностимулатори, добавки , стриктни диети, рязка промяна в хранене, лекарство в близките седмици преди това? За съжаление, този въпрос е силно специфичен и вероятно няма да бъда достатъчно полезен.
Понякога има подобни аномалии. При наша пациентка имаше съмнения за бременност поради сериозно закъснение на цикъла, повече и от това във вашият случай. В последствие се установи някаква форма на киста в яйчника. Но не се знае там условностите какви са били. Разбира се, всеки човек е различен и причината при всеки един може да бъде различна. Не желая да ви обърквам или да ви насочвам в грешна посока. Гинеколог и хормонални изследвания, това е според мен. Разбирам напълно, че в днешната ситуация ще бъде трудно, но друг вариант не виждам. До колкото знам, една не малка част от лекарите работят, за това щом ви се налага , уговорете час с някой и действайте, обяснете, че е притеснително и наложително или поне се посъветвайте по телефона.


Благодаря за отговора единственото ,което приемам е витамин ц-1000мг и цинк , но спрях с витамин ц-то преди датата за цикъла .

# 22
  • Burgas, Bulgaria
  • Мнения: 3 534




ялите и ръце са като от коприва или на такива петна,  никога не е имала алергии .
Колко време трябва на таблетка Ксезал да подейства при дете ?

Последна редакция: ср, 08 апр 2020, 13:59 от AnMary

# 23
  • SF
  • Мнения: 21 167
Здравейте,
според вас как действа интерферонът и има ли отношение към състоянието на заразените с този вирус?

# 24
  • Мнения: 2 352
Здравейте, страхотна тема и доста подробни обяснения, поздравявам Ви за което.

Имам следният въпрос. Като цяло бях здрав човек. Имам бронхиална астма с алрегичен произход, която се активира само при досег с алергени, които аз избягвам. Алергията е от животински косми. От както родих първото ни дете о то започна да посещава градина и училище (вече), започнах зимата да боледувам. Средно 1-2 пъти на сезон. Особеното е, че лятото преди няколко години изкарах синузит, а имам 3 години по рано и пневмония след силен бронхиален спазъм със задух, при който 4 дена чаках да ми изпишат инхалатор.
След прекараните две заболявания при настинка или вирус (донесен от градината от дъщеря ни), всяко заболяване при мен протича с възпалвно гърло, силни болки при преглъщане, след няколко дена запушване на носа и преминаване към възпаление на синусите и задържане на секрета вътре, ако ли пък не се случи да стигна до синузит се започва кашлица и слизане на инфекцията към дробовете. Два пъти тази зима още при първите симптоми на болки в гърлото отивах н лекар и ми изписваха антибиотик. При което заболяването преминаваше за около 5 дена, съответно 1-2 дена отслабваща болка в гърлото, 1-2 дена лека хрема и още ден два леко закашляне. След свършване на антибиотика имам още няколко дена дразнение в гърлото, но обикновено с хапване на повечко мед нещата се нормализират. Не смея да чакам да получа синузит или бронхит, защото възстановяването след това стига до три седмици, и лично аз предпочитам да взема антибиотика пп рано. През останалата част от годината не боледувам.
Интересно ми е да чуя Вашето мнение по въпроса и дали това, което правя при разболяване е правилно.
За съжаление никога не ми се правят изследвания дали инфекцията е бактериална или вирусна, но фактът е че с приема на антибиотик нещата протичат доста по леко и бързо. А в условията на Ковид 19 не знам какъв би бил най удачният вариант на действие.

# 25
  • Мнения: 1 129
От 5 дни имам много сухо гърло - постоянно го усещам сухо и дразнещо, имам и кашлица, особено вечер и през нощта. Чудя се какво мога да си купя без рецепта от аптеката. Досега пръсках "Тамтум верде", пия вит.Ц и "Грипекс Макс", но нямам подобрение. Бихте ли ми препоръчали нещо?

# 26
  • Мнения: 3 976
Сироп синекод от аптеката, отвара ленено семе - за гърлото. Направете си тест за коронавирус или самоограничете контактите си.

# 27
  • Мнения: 2 069




ялите и ръце са като от коприва или на такива петна,  никога не е имала алергии .
Колко време трябва на таблетка Ксезал да подейства при дете ?
Днес видях и при моето дете такива зачервявания на крачетата.

Обръщам се към всички, свържете се с личния лекар или 112 за всякакви симптоми и каквото и да е. Интернет не лекува и е добре да не се черпят съвети оттук, дори и добронамерени. От това зависят животи.

# 28
  • Burgas, Bulgaria
  • Мнения: 3 534
Бяхме днес на лекар , на педиатър също - смениха Ксизал с Ериус , личната каза хранителна алергия , педиатъра, че е от препарати. Тъй като измери кръвното на детето и се оказа ,че е високо , поръча да я следя в къщи и ако има стойности над нормата , ще ни прати при специалист.
Прибрахме се , една хапка и пламна отново , дадох Ериус -  бързо изчезна целият обрив почти ,  след  20минути - отново изби .
Не било сега момент за тестове .
В истерия щях да изпадна като пламна след Ериуса , направо не знам какво се случва , къде да ходя и изобщо ....   Sad

# 29
  • Мнения: 39 315
Спокойно. Дали е ксизал или ериус- все тая. И двете да противоалергични. Проблемът е, че когато детето прояви някаква алергия и се започне "лечение", трябва да се приложи и диета. Какво имам в предвид- ако е възможно да се ограничи глутена, да се разкарат алергените в менюто+ тези, които до този момент не са провокирали алергична реакция. Значи- без шоколади, кайсии, праскови, яйца, домати, ягоди, глутен, Е-та, и т.н. , и т.н. При алергията от храна най- често обривите са като кабърчета в голямо червеникаво петно, които се появяват след храна и после избледняват. Смея да кажа, че може да се получи и алергия, която може да е провокирана от прекаленото количество нитрати в зеленчуците. Ето защо трябва по- сериозно миене или дори избягване на зарзавата. Веднъж провокирана алергията може пак да се появи и трябва да сте внимателни.

Общи условия

Активация на акаунт