Истанбул [тема 52]

  • 60 779
  • 755
  •   2
Отговори
# 660
  • София
  • Мнения: 1 179
Метрото М1 или М2 - в линка на розова маслинка пише М2 - зелената линия???

# 661
  • Мнения: 188
М2 .Изтеглете си приложението istanbul line  maps и ще ви стане ясно.

# 662
  • Мнения: 1 652
Метрото М1 или М2 - в линка на розова маслинка пише М2 - зелената линия???
То и хотелът може да се задава като начална точка.

# 663
  • Мнения: 487
Не е задължителен за чужденци.
Пак от страницата на Turkish airlines:
HES code is mandatory on all domestic flights for citizens of the Republic of Turkey and people whose Foreigner’s ID No issued by the Turkish Republic start with 97, 98, and 99. The HES code is not mandatory for foreign passengers.
Онзи ден се чекирах за пегасъс без код. И билет на Метро си купих без код.
Пуснете в гугъл на английски или руски 'HES code' - навсякъде по форумите пишат, че не е нужен за чужденци.


Говоря от позицията на  човек, върнал се вчера сутринта от Турция, пътувал в един ден със самолет и с автобус - лично на мен ми го изискаха. Както написах, до вчера не беше задължителен за чужденци, при пътуването ми от Бг за Турция не са ми го изисквали.

# 664
  • Мнения: 1 652
Може ли някакъв линк за факта, че HES кодът от вчера е задължителен за чужденци? Защото не намирам никакво официално инфо по въпроса.

# 665
  • София
  • Мнения: 3 094
Може ли някакъв линк за факта, че HES кодът от вчера е задължителен за чужденци? Защото не намирам никакво официално инфо по въпроса.
Чужденците по презумция не са били изключвани. Просто няма/ше как да получат код.
Сега няма нищо ново като документ май - просто са затегнали старите изисквания за код с разпращането на нещо като напомнително писмо(циркуляр) към всички 81 провинции за припомняне на задължителния HES код и прилагането му.
Ето Ви кодовите думи на писмото: Şehirlerarası Otobüslerde HES Kodu Zorunluluğu. По тях можете да откриете много информация от последните дни.
Чрез кода ще откриват хората, имали контакт с новооткрит заразен.

# 666
  • Мнения: 10
оудениз, как ви се видя ?
На 19 октомври  имам 3 нощувки там , заслужава ли си на снимки поне изглежда прекрасно но чета спорни мнения и за време и за самото място, че не е като по снимките

# 667
  • Мнения: 487
Може ли някакъв линк за факта, че HES кодът от вчера е задължителен за чужденци? Защото не намирам никакво официално инфо по въпроса.

Разбирам напълно Вашето недоверие - все пак си говорим от анонимната позиция на Du и Розова маслинка. За съжаление нямам свободно време да търся официален линк, на мен не ми трябва. Както казах, на мен това ми се случи на 13 септември на летището в Даламан за полет до Истанбул и същата вечер на Байрампаша автогара ме попитаха имам ли HES Code. На границата не са ми го искали, но пък предния ден четох в друг форум, как са държали автобус на границата с Турция и накрая са написали документ, с който потвърждават, че хората в автобуса могат да пътуват из Турция.
Разбира се, щом не вярвате, тръгнете спокойно без код - аз споделям това, което на мен ми се случи на връщане и беше по - различно от отиване. Нямам намерение да споря.

# 668
  • Мнения: 2 449
Извинете ме за некомпетентността, но този HES Code вид контролиране на хората ли е?
Нещо както едно време по комунизма свободното придвижване в Бг?

# 669
  • Мнения: 487
Доколкото разбирам, целта му е да открият бързо хората, които са пътували в един полет / автобус / влак със заразен пътник и да могат да ги поставят под карантина. Тоест ако утре някой от моя полет го диагностицират с ковид, ще ме потърсят чрез този код.

# 670
  • Мнения: 2 449
Доколкото разбирам, целта му е да открият бързо хората, които са пътували в един полет / автобус / влак със заразен пътник и да могат да ги поставят под карантина. Тоест ако утре някой от моя полет го диагностицират с ковид, ще ме потърсят чрез този код.


Но до колкото съм запозната този код го има преди ерата на Ковида...

# 671
  • София
  • Мнения: 2 623
Метрото М1 или М2 - в линка на розова маслинка пише М2 - зелената линия???

Ето снимка, която направих преди няколко дни в самото метро.
Ако се качите на Aksaray, трябва да се прекачите на Yenikapi /след една спирка/, затова най-добре директно на линия М2 на Yenikapi и слизате на 4. Levent, където има директен излаз в Сапфир.

Скрит текст:

# 672
  • Мнения: 487
Доколкото разбирам, целта му е да открият бързо хората, които са пътували в един полет / автобус / влак със заразен пътник и да могат да ги поставят под карантина. Тоест ако утре някой от моя полет го диагностицират с ковид, ще ме потърсят чрез този код.


Но до колкото съм запозната този код го има преди ерата на Ковида...

Може, на мен за първи път ми го искат, а съм пътувала много пъти в Турция.

# 673
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 453
Метрото М1 или М2 - в линка на розова маслинка пише М2 - зелената линия???
M2 зелената...грешката е моя, съжалявам...обърках се от трамвая (той е Т1), наистина дълбоко съжалявам и се извинявам...

# 674
  • Мнения: 1 652
Разбирам напълно Вашето недоверие - все пак си говорим от анонимната позиция на Du и Розова маслинка. За съжаление нямам свободно време да търся официален линк, на мен не ми трябва. Както казах, на мен това ми се случи на 13 септември на летището в Даламан за полет до Истанбул и същата вечер на Байрампаша автогара ме попитаха имам ли HES Code. На границата не са ми го искали, но пък предния ден четох в друг форум, как са държали автобус на границата с Турция и накрая са написали документ, с който потвърждават, че хората в автобуса могат да пътуват из Турция.
Разбира се, щом не вярвате, тръгнете спокойно без код - аз споделям това, което на мен ми се случи на връщане и беше по - различно от отиване. Нямам намерение да споря.
За мен спорът е загуба на време. В случая търся официална информация, защото обикновено съм организатор на пътуванията ни с мм или приятели и поемам отговорност за тези хора.
Ще видим какво ще стане, пътуваме в събота за Истанбул с автобус на Метро, в неделя за Даламан, Калкан и Олюдениз. Ще пиша, ако имам време и нет.
За човека, който попита за Олюдениз - миналия септември изкарахме седмица там и повтаряме. Но всичко е въпрос на вкус. Уникално море и планини. Аз това търся. Плажувахме на Кумбурну, което е вътре в резервата баш на носа, отделящ морето от лагуната. Плажът е ситни камъчета. Ако имате време и сте фенове, отидете на екскурзия „Шест острова“ с корабче, тръгващо от плажа на Олюдениз. Ние бяхме с pioneer travel миналата година – 15 долара с обяд без напитки на човек.
Между другото, бях писала обстоен ферман на ЛС на DU за запитване за въпросния Олюдениз, но са ѝ забранени входящите съобщения – много мразя да пиша 15 минути и после да отиде всичко на вятъра. Така че мили колеги, когато задавате въпроси на лс, проверявайте дали можете да получавате отговор!

Стар мой пост с реални снимки от Олюдениз

Общи условия

Активация на акаунт