Вегетарианска тема 13- какво ще готвим по време на карантина

  • 25 454
  • 770
  •   1
Отговори
# 675
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Родопска закуска можеш да забъркаш, а няколко страници по-напред имаше идея за сирники.

Картофи със сметанови-кашкавалени сос

Нямам идеи за вечеря, освен салата Капрезе.
Детето иска мъфини или сладки.
Основното липсва.🤪

# 676
  • София
  • Мнения: 5 247
От 4-5 дни ядем по - скромно и лечебно-препечени филийки- леки зеленчукови  супички, кисело мляко и ябълки. Детето беше с ентеровирус и се захранва и покрай него всички се храним по -различно.
Все пак готвих броколи, пекох фъстъци и доизяждахме варена царевица. Днес имаме супа червено цвекло. Пъпеш.

# 677
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Скрит текст:
Песто с ориз и лютеница,леко люта.
За вечеря салата с току що пресован зехтин, лично производство. Обожавам го. И зелени маслини.
с какво го пресоваш? Никога не съм опитвала току що пресован! Звучи като екзотика направо!

Бейби, нямаш милост! Изглежда невероятно! Ако се добави и лешников тахан дали няма да обогати вкуса?

Скрит текст:
Аз кокосово масло ползвам за пуканки, които правя в тенджера на котлон. Слагам по много , децата така ги обичат.

Също пържа картофи с него във еърфрайър. И на всякакви видове сладки замествам мазнината която е дадена с кокосово масло.

У нас вчера - фокача от лимец с квас и козе кашкавал, салата печени чушки и домати. Днес фусили със спанак и сметана в ИП, хумус за намазване и тиква на пара.

Взех извара за едни соленки но май няма да ги правя. Какво друго мога да забъркам с нея? 400 грама е.
слагала съм и фъстъчено и лешниково, но не ми харесва като ги добавя. Може би с фъстъченото малко по е приятно от лешниковото, но и с двете вкуса се променя и резултата на мен не ми харесва.

Днес направих на бързо виган майонезата и нахута отиде на хумус със сушени и мариновани домати.

Да ви кажа какво стана с виган луканката - суших я към 15-ина часа в печката. После в хладилника седи вече 3ти ден върху хартия за печене (същата хартия на която я суших). На вкус е ок, на текстура е ок. Но ако я правя пак няма изобщо да слагам куркума! Ще оставя семките малко едри и по малко сол ще сложа. За мезе с червено вино или бира е много хубава. Но и за филия с майонеза също е хубава.

# 678
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 782
Baby*, ние имаме градина с около 23 маслинови дръвчета. Обикновено ги бера аз. Но този път по изключение наехме двама души. Обраха ги за ден. И после в Мелница за зехтин. Студено пресоване, т.е. върджин.
Днес тиква на тиган и леко бланширани тиквички.

# 679
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Много занимавка ми е тази веган луканка, затова към червено вино режа зряло сирене.
Аз не си спомням куркума да съм слагала в луканката. Имаше една мароканска подправка, но куркума не помня.

Днес: червено зеле на тиган
Зеленчуково къри
Домати, краставици, червен лук, магданоз и моцарела на салата
Купени ньоки

Утре, ако успея, че и двете деца са вкъщи, смятам да правя войнишки курабии и протеинови сладки.

# 680
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
danilu още по екзотично звучи мадам това със собствената маслинова градина! Супер!

Ася, нали бях пуснала няколко поста назад рецептата. Не ми отне повече от 30 мин с миенето на цвеклото (сурово е). И там пише освен арабската подправка (рас ел ханут) и куркума. Но аз мисля, че може би в тази подправка (която дефакто е микс от много подправки) има куркума. Та за следващия път ще си я спестя нея.

Сега реших, че за утре ще е гъбена супа. Ако ми остане енергия, мога да се пробвам да направя и някакви сладки с кокосовото масло.
Скрит текст:
Дано не се съсипе до след Декември... много мразя да изхвърлям храна. Никой от познатите ми не го иска - не ползват! Може и да сложа единия буркан във фризера, няма начин да се съсипе. Ще го разделя на порции точно колкото ми трябват за шоколада.

Последната седмица, освен много грозде, минахме и на ябълки, аз основно закусвам ябълки с фъстъчено масло (пернатото и той го обожава - най вече олиото което се утаява от горе и голям кеф сутрин като види, че вадя буркана).

Последна редакция: чт, 08 окт 2020, 17:45 от Baby*

# 681
  • Мнения: 9 152
Маслиновата градина много ме плени💗
Имах колежка, италианка, чието семейство са потомствени маслинопроизводители; тя продаваше ( беше нещо като техен диструбутор)  студено пресован зехтин. Фантастичен. Скъп, но парите си струваха.
Моята УНГ докторка ми препоръчва да си мажа ушите със зехтин, та редовно купувам.
За утре ще пека кисело зеле на фурна с ориз, моркови и червен пипер.
Банана брот- мъфини
Салата ( домати, моркови, лук и чушки)

# 682
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Бейби, аз ако имам 30мин, то ги инвестирам в нещо по-обемно и засищащо 😁
Т.е нямам време.
Днес правих войнишки курабии, да ти обяснявам ли с бебето как се бърка тесто 🙄
Накрая бебето в столчето, големият оформя курабиите до нея, аз правя за мен други....
сега нямам вечеря! И сили нямам.

# 683
  • Мнения: 940

Крем-супа от тиква за дъждовния следобед

# 684
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 782
SwissT, снимката я няма!?
Днес тиквички на грил;дълга тиквичка с картофи и домати,морковена салата....Малко ми е тиквено менюто тия дни...Утре, кюфтета от тиквички. Последните от полето. Не са наше производство, защото вода за градина няма.

# 685
  • Мнения: 940

Извинявам се. Вече е тук.
Ето и вечерята днес:

Домашна млечна салата

Домашна руска салата без месо

Бананов кекс

# 686
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 782
SwissT, искам рецептата за този бананов кекс. На мен все едно лепкаво ми става тестото с банан. Твоето ми се вижда хрупкаво.

# 687
  • Мнения: 940
SwissT, искам рецептата за този бананов кекс. На мен все едно лепкаво ми става тестото с банан. Твоето ми се вижда хрупкаво.
Разбира се, заповядай.
Смесваш около 100 гр. брашно с половин пакетче бакпулвер, 1 голямо яйце, половин до една кафяна чашка олио, две кафяни чашки прясно мляко, един зрял / презрял банан, половин ампула течна ванилия или едно - две прахчета. Разбиваш хубаво с пасатор или блендер. Изсипваш в обикновена плоска тавичка, предварително намазнена, и печеш на около 200 градуса, докато получиш коричка отгоре. Около 30 минути. Предполагам, че понеже не използвам форма за кекс, се получава по-тънко и по-хрупкаво.

# 688
  • Мнения: 9 152
Аз правя банана- брот- мъфини, винаги стават с хрупкава коричка, а вътре са плътни, меки, но не лепкави.

# 689
  • София
  • Мнения: 5 247
Маслиновата горичка  и мен ме заплени. Още повече , че маслините са ни постоянна основна храна. Студено пресован зехтин използваме с литри.
Вечерта и ние имахме млечна салата. Пекох кюфтенца от 3 моркова, лук и картоф, добавих брашното от тиквени семки се получиха разкош. Черен пипер, сол и магданоз за аромат.
Тиква на тиган не си представям какво представлява. Тиквата я пека или правя на крем супа. Тиквеник не ядем.

Общи условия

Активация на акаунт