Вегетарианска тема 13- какво ще готвим по време на карантина

  • 25 385
  • 770
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 913
Ягодите не са горски, не знам къде в София да открия такива. Но улучих хубава партида все пак.
Опитвам се да наблягам повече на готвени неща и да включвам по-малко тесто. Затова и често приготвям крем-супи, но не съм се сещала досега за вариант от аспержи. Благодаря за идеята.

# 706
  • Мнения: 2 641
Аз някъде ядох миналата година върху зелена салата няколко парченца тиква на пара и много ми хареса как се съчетават вкусовете - сладко и солено. Мисля есенна салата я водят. И от тогава все си слагаме на салата. Още не сме започнали да печем тази есен, но като започнем винаги у дома имаме на пара.

# 707
  • Мнения: 9 152
Днес за закуска имахме брецели с тиквено семе и кашкавалени питки от пекарната.
Грозде, сливи; фреш от портокали, чайове, капучино.
За обях пекох зеленчуци на фурна с чубрица ( картофи моркови, парз лук, кромид лук, тиквички и патладжан). Гарнирахме с парченца тофу, сметана и кисело мляко.
За вечеря още не съм решила.

Имам тиква хокаидо, мисля да опека за утре тиквеник за закуска. Вкъщи всички обичаме тиквеник и през есенно-зимния сезон ни е любим деликатес.Blush

# 708
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Хокайдо ми идва суха за тиквеник. Аз я харесвам на супа. За тиквеник взимам butternut, също не е нужно да се бели.

Зелен фасул на пара, другата половина пържен
Гуакамоле
Изпеках чушки и патладжани за кьопоолу.
Накиснах трънки за сок, утре ще бера друго за ликьор. Имам и 4 вида оцет готов: ябълки, къпини, сини сливи и скоро от грозде (моето).

Имам пак доста банани, утре ще направя сладки или Banana bread.
Също и обикновен кекс смятам да направя.

# 709
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 733
Ася, изморих се само докато четях поста ти...Аз най-много две ястия правя...А понякога само паста за обяд и второ за вечеря...
Аз пак ще се опитам бананов кекс да правя...т.е. каня му се,де...ама после между чистене, сезонна смяна на гардероба и градина, ето че правенето на кекса пак се отложило.... Обаче палачинки за закуска ще правя...

# 710
  • Мнения: 913
Част от вечерята днес:

Салата от домати, краставици, сирене и пикантни маслини

Червена леща с чеснова запръжка

# 711
  • Мнения: 913

Печени ябълки и круши с мед и ванилия

# 712
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Данилу, ужас е вкъщи с това готвене🙄
Синът яде 5 неща на кръст, аз трябва да ям готвено и съм вечно гладна. Мъжът ми яде всичко, бебето: каквото види, че ядем....😳
Проблемът не е готвенето, а перипетиите в кухнята: бебето отваря чекмеджета и шкафове и “подрежда” 🤪, редовно някое чекмедже ми декорира коляното или пищялката със синина 😲

Откак правя Banana Bread с кокосово брашно и не става клисав. Кокосовото поема много от течността.
Евентуално в рецепта с пш.брашно, може да се сложи 1сл полента за подобен ефект. Не съм пробвала де.

За закуска мъжете ще ядат хляб, аз ще ям елда с плодове.

# 713
# 714
  • Мнения: 9 152
asyalein , благодаря за идеята, ще имам предвид да пробвам и с butternut, че да сравня. Ние от Хокаидо сме много доволни. Вкусно ни е, получава се сочен, ароматен, наситен вкус. Но аз добавям и ванилия и канела.
Всъщност, само Хокаидо готвя, не съм проучвала други сортове, а не е да нямам избор.
Както в сладък, така и в солен вариант- на супи или ризото; тиквено къри с леща ( от тук ми е рецептата 😊) и т.н.

# 715
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 733
Снощи пак ме досрамя,че Ася с две дечица готви толкова много. И като видяла жабата че подковават вола....и ей ма на, днес бананови пан кейк. Без яйца. С елдено  брашно, малко оризово, ленено смляно семе и малко прясно мляко. Станаха ок. И бързо, което за мен е много важно. Колкото по малко стоя пред котлоните, толкова по добре.
Ася, идея си нямам как готвиш с малката домакиня! Моите комплименти!
Днес имам един карфиол. Ще мисля какво да правя. Може и на салата.

# 716
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Разрязах днес една тиква, уж за печене и част за баница. Но, тиквата няма грам сладък вкус! Лош късмет този път. Захар не искам да и слагам. За толкова несладка тиква нямам достатъчно стафиди и утре ще купя, та вечерта може да я направя (аз слагам настъргана тиква, много стафиди за сладост, орехи и малко канела, олио, понякога мешам ябълки с изброеното). Частта която трябваше да опека отиде във фризера, ще бъде на крем супа. но дояждаме гъбената, та може би утре вечер и крем супа от тиква да направя.

Ася, а твоя юнак яде ли трейл микс, ядки, сушени плодове (тези са много лесни, и можеш да правиш всякаква комбинация с тях и са най "чисти" за детските ръчички)? Ако яде такива неща, слагай му за закуска/снак. Не знам дали би ял например между хляб да сложш сушени мариновани домати и хумус например, или сирене/кашкавал? Паста ако яде, просто нарежи от горе малко сушени мариновани домати, поръси с пармаджано, или малко песто, или пък маслини (пастата сварена предварително и замръзена, слагаш да се размрази в микровълновата и ръсваш от горе каквото яде)? Не ти давам примери със сладки неща защото ако не се лъжа беше писала, че той от захар реагира много енергиино (дано не бъркам, но може на някой друг юнака да е бил). Картофи печени в микровълнова, разполовяваш и слагаш кварк, или малко топено сирене, може и на тях да сложиш сушени мариновани домати или маслини. Солени кракери подобни на кето хляб. Виж в магазините има едни био кракери с всякакви ядки. Те са също много удобни. Кисело мляко със сушени плодове? Филия слагаш яйца със сирене или кашкавал забъркани от горе и запичаш - много бързо - 1 яйце, малко бяло сирене или настърган кашкавал, това е за към 2 филии. Ако яде домати и моцарела, можеш да наредиш на клечки за зъби и да му ги сложиш в кутия, може и маслини или кисали краставички от малките да наредиш така - бяло, зелено и червено Simple Smile на клечка за зъби. Бонбони солени или сладки от ядки и сушени плодове, или само от ядки с крема сирене. Пробвали ли сте вегетарианските кюфтета на ИКЕА? те също биха били подходящи - боцкаш на клечки за зъби по 2. Печени сладки картофи - върха са и повечето деца ги обичат, не знам твоя дали ги харесва.

Днес направих варени картофи с разварени сухи червени чушки и лук на салата. Варени яйца залети с кисело мляко с чесън.

# 717
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Baby, яде: пържени картофи, паста ( с пармезан, понякога дом.сос, понякога Боло), пица, шни**л, понякога крем супа: Бяла/жълта (тиква плюе 😒)
От ядките яде само кашу.

Боб, моркови, ябълки крия в сладкиши.
Крекери яде, но не винаги.
Ябълка много рядко, банан на шейк. Друго не яде.

Днес пържих рутабага като картофи. Имам още една, ще се опитам кекс да направя.

# 718
  • Мнения: 10 993
Правих крекерите със смляно ленено семе, божествени са.

# 719
  • Мнения: 2 641
У нас през уикенда крекери  от остатъчен квас, хумус, салати -зеле и зелена, зелен боб с чесън и зехтин. Правих мъфини с шоколад и баница.

Общи условия

Активация на акаунт