Малко трудна тема...за болестта рак - тема 4

  • 60 265
  • 787
  •   1
Отговори
# 345
  • София
  • Мнения: 1 312
В диспансера младост се проследявам от години, но само контролите,който се правят едногодишно. Ехографията се прави за секунди буквално..или са супер 'специалисти' или при толкова хора няма време за без пари толкоз....иначе ред има и са любезни,

# 346
  • Мнения: 12 848
Здравейте!, Много съм ядосана защото нямам начертан план за действие. ,Съпруга ми е опериран от тумор на бъбрека и сега е с един бъбрек,, проследява се в диспансер сити клиник,но не съм доволна от скенерите там, на първите два няма нищо в бял дроб,  а сега на третия по ред няколко нодула дадени с размери и пише че има увеличение на размера.,нещо ме съмнява или не описват всичко. ,препоръчайте ми моля ви някой да разчете 3 те скенера ,пулмулог онколог ли и аз не знам. И ямр ако се направи няма ли да е по-добър образа?,
ЯМР дава различна картина и тя не се сравнява добре с тези, които имате от компютърна томография.
Питах и ми казаха, че ако се направи ЯМР вместо КТ, тогава тези резултати от ЯМР ще се сравняват с резултатите от следващите ЯМР, а не с предишните от КТ. Предполагам, че чувствителността на двете методики някак си е различна, но не знам доколко и как точно се различава.

# 347
  • Мнения: 10 673
Аз да се включа с един тъп въпрос - има ли вероятност лъчетерапията (стереотактична радиохирургия) да не подейства на лезиите в белия дроб?
Днес трябваше да е първа процедура, но не са успели, тъй като лезиите се местели при дишане. Направили са втори скенер и чакам обаждане...

# 348
  • Мнения: 12 848
Не е тъп въпросът.
Аз преди лъчетерапията бях на разговор с лекаря, да ми обясни за страничните явления и рисковете. И за да подпиша, че съм съгласна, ако съм съгласна.
Та той ми каза, че са възможни 2 варианта на резултат:
Лъчетерапията да не подейства и метастазите да останат без промяна или да си се развиват;
Лъчетерапията да подейства и метастазите да се намалят или да изчезнат.
Та, винаги е възможно да няма ефект, но пък лъчетерапията се понася обикновено много добре.

Но пак лекарите ми казаха, че след нея трябва първо след 3 месеца да проследим за странични явления (за моя случай казаха, че може да има болки в корема и разстройство), след това вече ще са на 6 месеца. И казаха, че обикновено хората нямат никакви такива странични ефекти. Аз на трите месеца нямах странични действия, на 6те ще видим.

Друга тема: Попаднах на публикация на zigizagi в предишна тема за някакво лекарство от чесън и билки, което подпомага лечението на рак.
Намерих името на този препарат: НАТАНАЛ.
Ето линкче: https://apteka.framar.bg/30069558/%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0%D0%BD … -100-%D0%BC%D0%BB
Аз не смятам да го взимам заедно с химиотерапия, понеже не знам да не би все пак да  разваля действието на химията по някакъв начин. Обаче , щом е на кг телесно тегло, по 3 мл на кг - ми то много милилитри отиват! Тази докторка, която го е измислила, е пиела по 100 мл на ден, пишеше в интервюто. Е, ама те 10 или 14 лв на ден са нещо много сериозно като сума - за месец 300-420 лв за месец.
Още ще мисля.

Последна редакция: ср, 22 юли 2020, 14:17 от Uncommon

# 349
  • Мнения: 1 013
Здравейте!
Мъжът ми мина пета вливка химиотерапия. Назначени са 12, всяка седмица с Гемзар.
Живот и здраве след приключване следва пет скенер.
Преди началото на терапията нямаше разсейки и туморни маркери бяха в норма.
Ако всичко е наред след края на курса на лечение, какво следва като профилактика?

# 350
  • Мнения: 1 410
Левскарката,
Ако Пет скенерът е чист, т.е. няма находки, влизате в диспансерно наблюдение. Първата година през 3 месеца, после през 6 месеца.
Uncommon, Натанал не е препоръчително да се приема по време на химиотерапия. Може преди или след приключване на химиото, но наистина излиза около 450 лв месечно, то е според килограмите. Спорен ефект, както казва моят онколог, ако нещо лекуваше, всички щяхте да го пиете и да затворим отделенията.
Полимакс + препоръчват в Токуда, друго не.
Успех на всички!:heart:

# 351
  • София
  • Мнения: 1 183
Здравейте. Включвам се в тази трудна тема да споделя нашия опит в борбата. Мой много близък човек е с РМЖ. Всяка година си правеше мамография със заключения, че всичко е ок. Просто мастопатия. Правеше си и ехографски изследвания на цялото тяло в частна столична клиника. Там и обърнаха внимание, че има нещо в гърдата. Преглед при специалист - нищо ти няма, живей си живота. Докато не и се поду цялата ръка. Съдов хирург, който я зашлеви, че не е за него, а има рак. Хайде обикаляне по онкологиите. Отношение и съдействие по български. Единствено мога да похваля доктор Полихронов и като специалист,  и като човек. Тъй като имаше засегнати ЛВ искахме да направим ЯМР за по точна диагностика и анализ, защото бяхме чели в интернет. Оказа се, че никой до сега не е искал такова изследване в 5-та градска и нямат софтуер. Както и да е. Закупиха софтуер, защото им стана интересно. Тази образна диагностика я препоръчвам и не знам защо не се прави в БГ.
 Лечението започна. 1 хистология в онкоболницата в София, 2 хистология в Сити Клиник различна, 3 хистология в Панагюрище да се види къде е истината. Всички това е време и допълнителни нерви. Започна химиотерапия, лъчетерапия и хормонотерапия - година и половина в Сити клиник. В България я лекуваха  от РМЖ с разсейки по лимфни възли до ключицата и съмнения за разсейки по костите на ребрата. През цялото време е и на Зомета. Нашите лекари се гордееха колко добре се повлиява от лечението, колко добре е всичко, кръвна картина и туморен маркер в норма. Докато не отслабна рязко, спря да се храни и загуби сила. Лекарите в България бяха категорични, че и няма нищо и е ремисия. Едва ли не я изкараха, че си измисля. Пет скенер - отличен, скенер с контраст също. Лекуващия и лекар в Сити Клиник предложи системи с глюкоза, физиологичен разтвор и желязо. Но здравната каса не го поема. Даде им рецепта за банките. Търсим сестра, която да ги прави вкъщи. Поискаха се и едни 8000 лв в плик да я оправят. Къде отидоха тези пари не мога да кажа, но в отчаянието си ги даваш ... От седмица са в Турция. Тамошните изследвания са съвсем различни. Оказва се, че образната диагностика в България след първоначалната обхваща само засегната зона, не цялото тяло. Български пет скенер - капсулован тумор в ремисия. Турски - разсейки в черен дроб, мозък и кости. В българските изследвания, липсват данни за сравнение преди и сега. Пет Скенера в България е края на април, контрастния е преди 3 седмици. Нова биопсия в Турция от черния дроб , защото българската хистология в началото не отговаря на агресивността на тумора сега. Никой не е предложил да се изследва наново. Кибер нож за мозъчната разсейки в Турция, нищо тук ( всъщност лъчетерапия). Преценка за точната химия там на база изследвания, тук по протокол...Положението не ни е розово. Много ми е мъчно...За мен най-болезнено е, че правихме всичко, което специалистите препоръчваха, даже повече, но никой от тях не каза истинското положение навреме. Винаги сме се консултирали с поне още един специалист.  И макар при платени петскенери никой не предложи да се доплати, но да се изследва като хората. Тук хората ги отписват, там засега те карат да вярваш, че имаш шанс и ти предлагат варианти ......

Последна редакция: чт, 23 юли 2020, 08:37 от TEREZA83

# 352
  • Мнения: 1 410
Tereza83,
Много съжалявам за близката ти, но защо платени пет скенери? Всички, които познавам минават по здравна каса, жената не е ли здравно осигурена?
Няколко неща ме смущават: в Панагюрище да търсите къде е истината? Имат техника там, но не и специалисти.
8000 в плик? За да я оправят? Това все пак не е счупен електрически уред, че да се даде гаранция за оправяне. В Токуда нищо подобно не съм виждала или чувала да се прави. Всичко, което е платено е с фактура.
Успех на жената, дано в Турция успеят да й помогнат! Heart

# 353
  • София
  • Мнения: 1 183
Здравно осигурена е, но в Сити Клиник ти казват, че по каса трябва да чакаш еди си колко, ако искаш по бързо - плащаш. От всичките и пет скенери само един беше по каса. Не мога да знам дали е практика, с нас така се случваха нещата. Първата и хистология е в онкологията. Биопсията и взе Полихронов. Според нея туморът и беше нехормоно зависим. Но самият Полихронов и препоръча да се лекува в Сити, а преди онкологията я бяхме завели в Токуда и нещо не и хареса прегледа при един троснат лекар, забравих му името вече. В Сити си направиха тяхна хистология от същия материал и излезе хормонозависим тумор. Там я пое Ганчева, а след това я прехвърлиха на Христов. Така или иначе лечението в началото е еднакво, започна там, а третата хистология направихме в Панагюрище, защото там работи познат. В Панагюрище потвърдиха на Сити Клиник. Една двугодишна трънлива одисея.
Аз се ядосвам, защо на никой не му светна лампичката, че нещо не е наред. От март се влошава. В Сити Клиник е ходила почти всяка седмица. Изпратиха я на кардиолог, вливаха и желязо за анемия, сменяха и хормоналните лекарства, защото си мислеха, че е страничен ефект,  правиха си какви ли не експерименти, но никой от тях не ни обърна внимание за черния дроб. Остави мозъка... Загубихме половин година ....

# 354
  • Мнения: 1 410
Tereza83, Hug
Ужас, направо са я проспали жената. Милата, изтеглила е късата клечка, дано в Турция обърнете нещата!
Хистология често се разминава, за това е и второто мнение. Но пет скенери и то няколко, да не видят нищо...направо умът ми не го побира!
Стискам палци кибер ножът и специалистите да направят чудеса! Heart
Успех и много здраве!
Flowers Four Leaf Clover

# 355
  • Мнения: 12 848
Здравейте. ...  Тъй като имаше засегнати ЛВ искахме да направим ЯМР за по точна диагностика и анализ, защото бяхме чели в интернет. Оказа се, че никой до сега не е искал такова изследване в 5-та градска и нямат софтуер. Както и да е. Закупиха софтуер, защото им стана интересно. Тази образна диагностика я препоръчвам и не знам защо не се прави в БГ.
 ... България я лекуваха  от РМЖ с разсейки по лимфни възли до ключицата и съмнения за разсейки по костите на ребрата.
...Нашите лекари се гордееха колко добре се повлиява от лечението, колко добре е всичко, кръвна картина и туморен маркер в норма. Докато не отслабна рязко, спря да се храни и загуби сила. Лекарите в България бяха категорични, че и няма нищо и е ремисия. Едва ли не я изкараха, че си измисля. Пет скенер - отличен, скенер с контраст също. Лекуващия и лекар в Сити Клиник предложи системи с глюкоза, физиологичен разтвор и желязо. Но здравната каса не го поема. Даде им рецепта за банките. Търсим сестра, която да ги прави вкъщи. Поискаха се и едни 8000 лв в плик да я оправят. Къде отидоха тези пари не мога да кажа, но в отчаянието си ги даваш ... От седмица са в Турция. Тамошните изследвания са съвсем различни. Оказва се, че образната диагностика в България след първоначалната обхваща само засегната зона, не цялото тяло. Български пет скенер - капсулован тумор в ремисия. Турски - разсейки в черен дроб, мозък и кости. В българските изследвания, липсват данни за сравнение преди и сега. Пет Скенера в България е края на април, контрастния е преди 3 седмици. Нова биопсия в Турция от черния дроб , защото българската хистология в началото не отговаря на агресивността на тумора сега. Никой не е предложил да се изследва наново. Кибер нож за мозъчната разсейки в Турция, нищо тук ( всъщност лъчетерапия). Преценка за точната химия там на база изследвания, тук по протокол...Положението не ни е розово. Много ми е мъчно...За мен най-болезнено е, че правихме всичко, което специалистите препоръчваха, даже повече, но никой от тях не каза истинското положение навреме. Винаги сме се консултирали с поне още един специалист.  И макар при платени петскенери никой не предложи да се доплати, но да се изследва като хората. Тук хората ги отписват, там засега те карат да вярваш, че имаш шанс и ти предлагат варианти ......

Здравей, Тереза,
Само за твоя информация, има тема, където пишат близки и потърпевши от РМЗ, ако искаш, я посети.
https://m.bg-mamma.com/?topic=1216649.735

За вашето ходене по мъките, наистина е странно и подтискащо: и подкуп 8000 лв, неизвестно на кого и за какво, и платен ПЕТ скенер, и всичките други странни практики.
 Ядрено-магнитен резонанс се прави и в България. Въпросът е, че когато пациентът не е по здравна каса, или не иска да чака ред по здравна каса, се плаща. Не знам вашият случай какъв е бил. Не знам как така венозно подхранване не се поема от касата. Някак си излиза, че през цялото време не сте били добре обгрижени, нищо не ви е обяснено като хората, а и сте ограбени с нерегламентирано плащане. Съжалявам, че така се е получило и сякаш не сте попаднали тук на истински специалисти.

Кибер нож е марка на апарат за лъчелечение (стереотактична радиохирургия). В България го има в "Свети Георги" в Пловдив, и другаде, има и други марки апарати тук-там. Но в турската болница сигурно да имат повече пациенти и от там - повече опит.

Дано твоята близка да си има късмет този път и да я оправят! Пиши да кажеш какво е станало.

Последна редакция: пт, 24 юли 2020, 13:31 от Uncommon

# 356
  • София
  • Мнения: 194
Здравейте, брат ми днес е на четвърта вливка химотерапия в Сити клиник. Възникнаха ни няколко въпроса. Бяха му казали, че след четвъртата вливка ще го гледат на скенер как върви лечението, но днес са му казали, че чак след шестата вливка. При вас как е вървяло проследяването. От 20 Март до сега само кръв гледат... Взе да отпада отново, вследствие силна болка в бъбреците. Трудно уринира. Той има рак на пикочния мехур. И са му казали да чака. Вече редовно пие течен аналгин да го обезболи. Чудиме се дали да чакаме още близо два месеца или да отидеме някъде платено, да направят скенер или ямр на цяло тяло. Колко ще излезне и къде ни препоръчвате добър диагностик?

# 357
  • Мнения: 12 848
Стела, съжалявам!
С кръвните изследвания туморни маркери правили ли са? От тях също може да се ориентира човек.
На мен горе-долу на 3 месеца ми правят скенер (в Германия). Тоест, ако съм на химия, това са 6 химии. Туморни маркери ми правят по-рядко, но не съм обърнала внимание на колко време.
Аз за добър диагностик само знам д-р Марин Пенков от Св. Иван Рилски: https://rilski.com/dt_doctors/%D0%B4-%D1%80-%D0%BC%D0%B0%D1%80%D … 0%BA%D0%BE%D0%B2/

Двама души ми го бяха препоръчали: хирургът ми от ВМА и една професорка. Нямаше места за скенер по здравна каса и аз си платих: беше преди две години, дадох 300 и нещо лв (хирургът каза да е с контраст). В това число беше и разчитането.

Последна редакция: пт, 24 юли 2020, 16:32 от Uncommon

# 358
  • София
  • Мнения: 1 183
Не мога да си спомня точно, но на свекървата и правиха първия пет скенер 1 или 2 вливки преди да и свършат предписаните  от онкокомисията. След него и ги удължиха. Но (в това съм убедена), пет скенера по каса и го казваха доста по рано като дата.
Щом има промяна в състояниети би трябвало да настоите за образно изследване и то най-добре такова,  каквото е правено преди химиотерапията, за да могат да се сравнят. И то пак трябва да ги сравни лекуващият лекар. Ние много се дразнихме, че отиваш за консултация при друг лекар и той гънка, мънка и ти вика имаш си лекуващ...

# 359
  • Мнения: 1 733
Стела, съжалявам!
С кръвните изследвания туморни маркери правили ли са? От тях също може да се ориентира човек.
На мен горе-долу на 3 месеца ми правят скенер (в Германия). Тоест, ако съм на химия, това са 6 химии. Туморни маркери ми правят по-рядко, но не съм обърнала внимание на колко време.
Аз за добър диагностик само знам д-р Марин Пенков от Св. Иван Рилски: https://rilski.com/dt_doctors/%D0%B4-%D1%80-%D0%BC%D0%B0%D1%80%D … 0%BA%D0%BE%D0%B2/

Двама души ми го бяха препоръчали: хирургът ми от ВМА и една професорка. Нямаше места за скенер по здравна каса и аз си платих: беше преди две години, дадох 300 и нещо лв (хирургът каза да е с контраст). В това число беше и разчитането.

Потвърждавам за Марин Пенков. И много човечен, последно ходихме при него за второ мнение.

Общи условия

Активация на акаунт