Малко трудна тема...за болестта рак - тема 4

  • 59 769
  • 787
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 10 604
Стела, скенер се прави за преценка на ефекта от лечение, а не само поради изтичане на седмици или месеци от началото на лечението . Ако не са направени определен брой вливки, няма смисъл.
Цените на скенерите и ямр доста паднаха, така че ако искате, може да си платите.
Но на Ваше място аз бих потърсила второ мнение.

# 331
  • София
  • Мнения: 254
zigzagi, а тези лезии, които се виждат сега, с какво размери са?

# 332
  • София
  • Мнения: 194
zigizagi, много е странно това развитие. Провери и на друго място. Дори на няколко места. Няма да се учудя, ако кажат, че изобщо не са новите образувания метастази. На брат ми на всеки скенер, все различни неща му казваха. На един има метастази в костите, другия напълно ги отрича... На единия един размер на лезиите в бял дроб, на другия други. На единия киста на бъбрека, на другия хидронефроза и доста други разминавания...

# 333
  • Мнения: 10 604
3 см и 2 см. И едната нова, която в Александровска смятаха за лимфен възел, а в Сити казаха, ще я е имало и през март, но е била по-малка и не е описана. Просто в хода на разчитане на някой скенер,всички са спали и не са забелязали, че тия две върхови са изчезнали. В един момент престават да ги описват като местоположение, а само като размери. Докторката в Сити много се ядоса и вика - ама какво е това описание, изобщо не се разбира къде са, само размери и активност описват. Направило й в впечатление, тъй като очевидно единствено за лъчетерапевтите има значение къде са...

# 334
  • Мнения: 1 731
Да ти кажа след последния скенер - на две места в София - потвърдиха нещо, което в Австрия го нямаше. Мога да ти пратя координати ако искаш консултация там да направиш. Всичко става онлайн. И при нас не беше описано добре последния път. Някак като станат поредни скенери, спират да пишат размери например. В крайна сметка имай предвид следното - образната диагностика не е напълно точна. Винаги би имало разминаване при реален хирургичен оглед и пет скенер дори. При нас се потвърди и това на практика. Затова хирурзите не се предоверяват на образната диагностика. Тя е по-скоро да
се види дали има прогресия. Съжалявам, че се е получила изненада. Аз бих взела още едно мнение предвид. В коремната област нещата стабилни ли са?

# 335
  • Мнения: 68
Здравейте , някой може ли са сподели ефикасно мазило или компрес за  болезнени и надути вени по време на химиотерапия ?
Благодаря !

# 336
  • София
  • Мнения: 96
Здравейте , някой може ли са сподели ефикасно мазило или компрес за  болезнени и надути вени по време на химиотерапия ?
Благодаря !
Съпруга ми се мажеше с хепароид ,имаше много добър ефект.Редактирам поста си,забравих да кажа,че преди да намажете с хепароид се прави компрес с риванол.

Последна редакция: пн, 06 юли 2020, 18:28 от gugi-guge

# 337
  • Мнения: 68
Благодаря много!!

# 338
  • Мнения: 12 766
Хора, не знам какво да кажа, онемяла съм.
През януари 2016 г., когато откриха лезиите в бял дроб, две от тях бяха описани в ляво, върхово, включително най-голямата от 2 см. Това беше причината никой да не иска да направи биопсия и през 2019 г. при рецидива  - високо са, под ключица, близо до артерия.
Във връзка с подготовката за лъчетерапия, попитах лекарката къде са в момента трите активни лезии. Показа ми ги на екран – 2 в задната част на дроба и една до аортната дъга. Прибрах се, чета документи – няма такова нещо от 2019. Описанията на 5 скенерите от Александровска са доста лаконични, като в последните две тотално липсват локации с изключение на тази до аортата. Реших, че лекарката е сгрешила. Днес обаче бяхме на нов скенер, който изследва дроба по време на дишане, за да се отбележат местата за лъче. Отлично е преминало изследването и качеството на изображение и локализация са перфектни според медицинските лица. И….лезиите са отзад, а не под ключица.
Мнението на лекуващата лекарка е, че за лечението няма значение дали тия три са нови или стари. Обаче аз съм в тотален потрес. Всеки скенер е носен за второ мнение. Всеки път съм носила в Александровка предходни дискове. Навсякъде си пише – персиситират познатите лезии. А тия трите според мен хич не са познати.Да сме излекували всички стари, а тия да са нови. Лечението да не действа за тях, защото това може да е нов рак. И кой ги знае кога са се появили?!?! Сега явно трябва да взема всички дискове и да ходя някой да ги разгледа последователно и да каже кое е рецидив и кое е ново, и от кога. Пък какво ще ибяснявам на майка - не знам. Тя веднага пита защо й чертаят гърба, а не ключица. Замотах я нещо, но довечера сто процента ще пита пак,,,

Зигизаги, аз имах 8 лезии на черен дроб, на каквито ти хрумне места, в т.ч. близо до аорта и затова ми отказаха хирургична операция в Бг, и затова съм в Германия.
Той черният дроб има към 8 дяла, съответно номерирани. Аз абсолютно не можах да разбера в какви номера са ми лезиите, понеже всеки път на CT излизаха сякаш на произволни места, различни от предишните.
Както и да е, реших, че не им е толкова важно къде са, макар че за лъчето нали ясно, че трябва да е съвсем прецизно. И до сега съм на това мнение: те ги гледат две, или осем, еди колко си големи, пък на кой дял, малко го смотават.
Направиха ми операцията, изрязаха бубите и само след два месеца имах две нови. Обаче синът ми се разтърси в тия дялове, и двете нови всъщност бяха на гранични места, където не е било възможно хубаво да се изчисти от хирургията. И сега двете новите, всеки път са на различни места, на различни дялове почти всеки път! Обаче лъчето явно няма начин да не са точни.
Та си мисля за майка ти: предполагам, че и на нея така "артистично" са ги писали преди, и са си същите, а от към гърба правят, но те са си били откъм гърба, понеже явно целият бял дроб на тях им е прозрачен, та им е все тая за химиотерапия отзад ли са или отстрани, или отпред. Аз вярвам само на скенера, правен за лъчетерапия, защото те нямат право да сгрешат. И на този за хирургична операция.

# 339
  • София
  • Мнения: 1 312
Здравейте!, Много съм ядосана защото нямам начертан план за действие. ,Съпруга ми е опериран от тумор на бъбрека и сега е с един бъбрек,, проследява се в диспансер сити клиник,но не съм доволна от скенерите там, на първите два няма нищо в бял дроб,  а сега на третия по ред няколко нодула дадени с размери и пише че има увеличение на размера.,нещо ме съмнява или не описват всичко. ,препоръчайте ми моля ви някой да разчете 3 те скенера ,пулмулог онколог ли и аз не знам. И ямр ако се направи няма ли да е по-добър образа?,

# 340
  • София
  • Мнения: 96
За разчитане на скенер ние сме много доволни от доцент,а може вече и да е професор Кирова в Токуда.Видя неща,които другите бяха пропуснали.Токуда и Сити обаче са едно,та не знам във вашия случай дали е добра идея .

# 341
  • Бургас
  • Мнения: 172
Здравейте, може ли да ми помогнете като препоръчате нещо срещу запек. Първо майка ми пиеше таргин,при който  запека е странично действие, сега обезболяващите лепенки същата работа.Милата не иска да яде от страх,защото мъките са големи.Четох ,че се изписват към обезболяващите и средства срещу запек, но явно това не се случва в Бургас.

# 342
  • Мнения: 5 002
Лактулоза,нито корем боли,нито черва къркорят,не е гадно и на вкус.По две капачки в чаша вода или нещо друго само да не е газирано.

# 343
  • Мнения: 91
Здравейте,
Случайно някой да знае как са условията в онкодиспансерa в София, жк. Младост?

# 344
  • Мнения: 10 604
Влизала съм миналата година а само в Стационара, където правят процедурите, които траят няколко часа. Спартанска е обстановката - като на държавна болница. Персоналът беше много любезен, а завеждащият на отделението д-р Мангалджиев е много добър лекар и човек.

Общи условия

Активация на акаунт