Малко трудна тема...за болестта рак - тема 4

  • 60 029
  • 787
  •   2
Отговори
# 60
  • Мнения: 5 047
Не знам кой му е бил лекар във ВМА, знам само че е бил някакъв професор, хванахме и връзка за да може по бързо да го приемат, но са му обяснили, че няма смисъл не се знае и дали ще издържи някаква операция и той се е отказал, тръгна си без епикриза без нищо, знаете чака се за да ти я издадат. Днес говорих с неговата лична тя каза само за нурофен пластири и течен аналгин, а да го за караме някъде няма как сега с тази пандемия не сме от София той не може да става вече, вода му даваме само на памук в устата от тази нощт само пъшка... Не зная как да му помогнем, да не се мъчи толкова
Щом не сте от София в най-близката онкология го диспансеризирайте и там може да ползва палиативни грижи и да ви изпишат силни обезболяващи.Провинциалните лекари не са по-некомпетентни от прехвалените софийски светила,които претупват болните на конвеер.

# 61
  • Мнения: 12 809
РоЗи, какво казваш за херния?
П.П. Разбрах, искала си да напишеш, че е опасна. Явно има опасност от заклещване, не мислех, че това може да има връзка с химиотерапия.
Иначе определено с най-обикновена херния се прави химия, че и лъче.

# 62
  • София
  • Мнения: 2 498
Връщам си думите. Сега видях, че професорката е видяла единия от старите дискове... Когато наистина имаше херния, но още миналата година я махнаха. Каза, че не е добре при химиотерапия, тя си беше и доста голяма и можеше да направи проблеми.
Така че утре ще ходя отново с надежда за курс лечение. Аз се ошашках днес, на три места ходих с една папка с документи и 4-5 диска... Simple Smile

# 63
  • София
  • Мнения: 194
Излезна резултата на брат ми за PD-L1. Само него са пуснали. Според доктор Петров, не е подходящ за имунотерапия. Но по преценка на онколога имало и други видове имунотерапия. Не поясни какви.
Това, което ме учуди, че до сега на всякъде го класифицираха, като G2 тумора, а в това изследване е G3.
CPS<10, което означавало, че няма да реагира тумора на имунотерапия. Какъв друг вид имунотерапия може да се приложи?
Днес брат ми постъпи в Сити клиник. От 7 до 11.30 чака да го настанят. 4,5 часа е седял в чакалнята. Само кръв са му взимали през това време.  Едва дишаше, като се чухме. Още повече се е влошил, тъй като е трябвало да седи с маска през цялото време, а той и без това трудно диша. Слава богу са го насталини в самостоятелна стая и там е можело да седи без маска. След като обядва, вече звучеше по друг начин.
В 15.30, без да се среща с доктор са почнали вливките. Казали са му какви, но той не запомнил. Бях му казала, ако се види с доктор, да покаже каква терапия му е препърчала доц. Трифонова от Онкологията, но тъй като никой не е минал, са почнали директно вливките. Според вас добре ли е да обсъди препоръчанта му терапия?

# 64
  • Мнения: 10 635
Е как така без среща с лекар?! Никой ли не го е прегледал в какво състояние е, килограми, кръвно?
Според мен не е удачно сега да показва документи от друга консултация. Лекарите се дразнят на това.
На банките би следвало да пише какво му вливат, ако не - ще го видите в епикризата и ще сравните с терапията от Онкология.

# 65
  • Мнения: 12 809
По банките не се разбира добре. Някак си почти навсякъде пише личните имена и натриев хлорид примерно, но каква смеска точно са забъркали, не се разбира. Но "потърпевшият" има пълно право да пита кое какво е, а също да поиска план на терапията да му разпечатат, или друго, от където да се вижда какво му правят.
Те обикновено първо взимат кръв, мерят кръвно и после се говори с лекаря. Той пише на картона подробно какво ще се влива и това е също начин да се разбере, това реално е план на терапията. Тоя картон те го дават на болния, и той си го носи с другите документи, така че може да погледне, преди да го предаде на сестрите и даже да си снима нещо с телефона.

Друг е въпросът, че брат ти явно не е добре и може да не му се занимава с детективска работа. Най-малкото, в епикризата ще се види.

# 66
  • Мнения: 1 013
Извинете ме, може ли малко инфо, да се подготвя предварително:
Какви изследвания прави онколога преди химиотерапия?
Какви са критериите, за да може пациента да се подложи на химио след операция?
Колко време е престоят в болница за вливка?
Какви обикновено са реакциите на организма?

# 67
  • София
  • Мнения: 194
левскарката, и мен ме интересуват твоите въпроиси. Ако ти е интересно чети ми постовете, ще пиша подробно през какво минаваме. Проблема е, че брат ми не е в състояние много да запомни какво точно му правят.
Как лекарите преценяват какви лекарства да вливат само по кръвни изследвания и аз се чудя?
Брат ми не се е виждал с лекаря преди вливката. Сестрата му е мерила кръвно. За килограми не съм го питала.

Към 17 часа е отишъл при него лекуващия му лекар. Останал е очарован от отношението. Близо половин час е седял при него и му е обяснявал много подробно, но той почти нищо не е запомнил. Показал му е плана за лечението на доц. Трифонова. Той го е разгледал пдорбно, но казал, че те лекуват по друг начин. Лечението му ще е 6 месеца. Това е съществената разлика от Онкологията. Там бяха 6 вливки през 21 дена, което значеше, че за 3.5месеца щеше да е приключило лечението.

Лекарят дълго се е чудил дали да започне химиотерапията му днес, като основен проблем е много ниския хемоглобин. Казал му е, че под 100 не трябвало да пада, а неговия е 97. Въпреки това е решил да рискува. Щели да му дават някакви лекарства за вдигане на хемоглобина, но брат ми не запомнил какви. Ако не се вдигне обаче няма да могат да продължат с химиотерапията.
На въпроса какво може да се направи, лекарят му казал, че има някакви много скъпи инжекции. Над 1000лв едната. Можело да се яви на лекарска комисия и да се види дали ще му ги отпуснат, но това отнемало време. Все пак искал да види дали и със сегашното лечение няма да му влезне хемоглобина в норма. Брат ми го е питал за Маоло, но лекарят казал, че няма да помогне. Четох и за сок от червено цвекло, ябълка, морков и джинджифил. В какви пропорции се прави? Вие имали ли сте такъв проблем и как хемоглобина ви влезе в норма?

# 68
  • Мнения: 1 013
Stela, операцията на мъжа ми беше преди повече от месец, но с много усложнения след това. Реално е изписан от болница преди 10 дни. Възстановява се много добре, храни се чудесно. Страх ме е да го кажа...

# 69
  • Мнения: 10 635
Левскарката, онкокомисията определя лечението - вид медикаменти, дозировка, през колко време и за колко дни. Някои вливки са няколко часа и се правят в амбулаторни условия. Други са по 43 часа и се лежи три дни в болницата.
Преди всяка вливка се правят кръвни изследвания и според състоянието на показателите се преценява дали пациентът се приема или се праща в къщи с лекарства за нормализиране на хемоглобина, левкоцити, неутрофили. На майка хемоглобинът никога не е падал под 110, но с неутрофили имахме големи проблеми. Първият път помагаше Маоло, вторият път не. Полимакс също не помогна особено. С Бирена мая се закрепи за 1-2 месеца, после се наложи да бият инжекции Зарзио.

Страничните ефекти от химиотерапията са различни в зависимост от лечението, ще ги прочетеш в листовките на препаратите, а и лекарят ще обясни. Най-често е гадене, повръщане, виене на свят, загуба на вкус и апетит, отпадналост, афти, изтръпване на крайниците и тн да не изброявам повече ужасии.
Но и те са строго индивидуални и не се появяват при всеки, нито пък всички заедно. Обикновено траят няколко дни след вливка.

# 70
  • София
  • Мнения: 3 491
Май само тук мога да споделя...
Брат ми е с хронична миелоидна левкемия (рядка се води, около 500 човека в Бг) и преди Великден е ходил да му вземат кръв (задължителна процедура е), за да му дадат протокол за лекарствата (скъпоструващи). Лекува се в хематологията на "Св. Иван Рилски", а точно там са заразените лекари- май 13 на брой и пациенти (неизяснен брой).
Рисков е - на 71 г, освен левкимията (под контрол в момента) с диабет, хипертония и сърдечен проблем, панкреатит, язва...
Притеснено ми е, въпреки, че не е ходил в отделението, а в кабинет и в лабораторията....

# 71
  • София
  • Мнения: 194
zigizagi, може би тези инжекции е имал в предвид доктора. Сигурно брат ми е разбрал, че е една инжекция, а чета, че тези са ежедневни. Вие купувахте ли ги или по здравна каса ги изписаха на майка ти?
Бирената мая аз си я пия редовно. Колко таблетки на ден взимаше майка ти?
Сега се чух с хомеопатичката и каза син йод за вдигане на хемоглобина. Някой ползвал ли го е?
AnyHr , недейте да се притеснявате предварително. Брат ви пушач ли е? Според мен щяха да преустановят прегледите, ако имаше опастност. Брат ми последните 2 месеца не спря да ходи по болници и не се е заразил.

Последна редакция: чт, 23 апр 2020, 23:30 от Stela_B

# 72
  • София
  • Мнения: 2 498
Stela_B, явно сме си чакали с брат ти заедно днес в Сити:) Отидох към 11, имах час при Дудов и чаках до 11:45... Много лошо впечатление ми направи и там и в Надежда вчера колко много хора имаше в чакалнята.
Дано му повлияят добре вливките...

Дудов даде акъл, даде даже назначение даже, след като прегледа документите, терапия... Посъветва ни да се свържем с "единствения човек, който може да направи такава операция" (да се намали поне малко тумора) - проф. Виолета Димитрова в 5 градска. Но тя е меко казано неоткриваема.... Ще видим. И после отидох в Онкологията все пак, Куртева назначи терапия, не пожела да види препоръката на Дудов (после разбрах защо), така че терапиите и на двамата се различават. Тя даже каза, че лъчетерапия не се препоръчва, а той препоръчва. Но сега излязоха на мама изследванията и хемоглобина й е доста нисък - 87. Иначе всичко друго е що годе в норма. На 28 искат да ходи на вливки, само че не записах с какво....

И друго, Дудов каза да изследваме тумора в генетичната лаборатория за някаква мутация, ако я нямало можело да се включи още едно лекарство. Чудя се да се консултирам с Куртева, дали ако го направим ще вземат предвид изследването и ще включат това лекарство, иначе не ми се дават 6-700лв само за моя информация. И дали да не сменим да ходи в Сити... макар че в Онкологията вече се лекува трета година.

# 73
  • Мнения: 12 809
Извинете ме, може ли малко инфо, да се подготвя предварително:
Какви изследвания прави онколога преди химиотерапия?
Какви са критериите, за да може пациента да се подложи на химио след операция?
Колко време е престоят в болница за вливка?
Какви обикновено са реакциите на организма?
Преди всяка химия се изследва цял списък кръвни показатели, зигизаги е писала. Ако не са добри кръвните резултати, дават лекарствени препарати и отлагат за след седмица или две. За хемоглобин не мога да кажа, но за бели кръвни клетки препаратите са с абсолютно драстични цени, дето се вика - шок цена. Но касата ги поема, поне доколкото са моите наблюдения. В Германия има самоучастие, по стотина евро на месец.

Дали ще е химия или друго, както писа зигизаги, решава онкокомитетът, пак на основа на единни протоколи. За престоя в болница - зигизаги е писала.

Едно нещо ми е много интересно. Има начин да се вливат препаратите през специален подкожен порт - едно кръгче, което оперативно се инсталира под кожата на деколтето и е свързано с вена. Другият начин е да се влива венозно, във вени по ръцете.
При вливане в тези вени по ръцете вените стават черни и се повреждат, предполагам все пак, че все някога се възстановяват, защото поне черното избледнява и изчезва за няколко седмици, но съответната вена вече не се ползва за вливания. И така постепенно се прецакват все повече вени. За човек с лоши вени изживяването е много стресиращо. Друг недостатък  - лежи се задължително в болница за времето на вливане.
Когато се влива в порт, плюсът е, че няма тая драма с вените на ръцете, а вената, за която е закачен портът, явно е с по-добро качество и не се поврежда. В болница се остава няколко часа, или даже съвсем за кратко (в зависимост от схемата), което субективно е огромен, огромен плюс. Недостатък: първо, това е операция, макар и мижава. Освен това, човек си е свършил химиотерапията, но не иска да си сваля порта, той трябва да се промива от медицински специалист, което е едно разкарване. И трети недостатък - в БГ поставянето на порт не се поема от здравна каса, а се прави в някакъв си център.

Та ето кое ми е интересно. Защо в БГ не дават на пациента информация за двата начина? Направо му слагат система във вените на ръцете и толкоз. Докато в Германия масово всеки е с порт и ако нямаш, те гледат странно.

За отрицателните странични въздействия на химията, мога да добавя и падане на косата, свръхчувствителност към студено - например като хванеш бурканче с кисело мляко в хладилника или като ядеш сладолед, и не е добре да се излагаш на слънце. За гаденето и повръщането обикновено в самата химия е добавен препарат, но при някои се налага да взимат и лекарство през устата. Тези странични действия обикновено отшумяват преди следващата вливка и някое време човек е почти ок. И както се каза, не на всички, не всяко странично действие, не в еднаква сила. Може да няма нищо от изброеното.

Това, което е общото и го има при всички, е умората, силната нужда от сън. И обща препоръка за всички случаи - умерено движение. Залежаването е оправдано в първите два-три дена, но след това по малко - по малко да се раздвижва и да увеличава натоварването също в рамките на силите на човека. Но в някои клиники в странство започват натоварване даже по време на вливането, организирано в спортни зали в клиниката.

Интересен страничен ефект е, че ако миналия път си започнал тренировки от нулата и си стигнал примерно до ниво да можеш да обиколиш квартала, следващият път пак почваш от нулата - не се натрупва никаква тренираност. Това е леко е демотивиращо, ако човек не го знае. Но ако го знае, просто го приема.

Последна редакция: пт, 24 апр 2020, 09:42 от Uncommon

# 74
  • Мнения: 10 635
Майка не е плащала за инжекциите Зарзио. Слагаха й една в болницата и даваха още една за в къщи, която да се сложи на определена дата.
В никакъв случай не е било всеки ден, по-скоро веднъж на 1-2 седмици. Но все пак зависи от случая. При нея проблемите бяха главно неутрофили и левкоцити. Аз до последно не исках да й слагат такива инжекции, но след като природните средства не помогнаха, нямахме друг избор.
При брат ти явно е абсолютно наложително.
При положение, че има разминаване между двете терапии, може би е добре да потърсите трето мнение по документи за лечението, за да сте сигурни, че всичко е наред в Сити клиник.

Общи условия

Активация на акаунт