Онлайн консултации с д-р Мариана Мандажиева – специалист по клинична алергология

  • 73 042
  • 714
  •   1
Отговори
# 600
  • Мнения: 269
Здравейте, д-р Мандажиева,

Синът ми е на 11 год. Провеждаме терапия със Сталорал 688 вече трети сезон, като към момента тестовете не отчитат голям напредък в положителен аспект. Той е с респираторна алергия към  дървесни полени (водещ алерген), тревисти полени, домашен прах и акари, влага, мухъл, котки. Друг тип алергии не е проявявал. Като цяло целогодишно състоянието му е добро (няма кихане или запушен нос) с обостряне в сезона на дървесните полени. От 01.04. приема Ксизал успоредно с имунотерапията.
На 27.04. прекъснахме Сталорала, тъй като се разболя от варицела и имаше висока температура. Междувременно му падна и един млечен зъб, а от вчера (09.05.) му е изписан от педиатърката и Изопринозин за 10 дни, тъй като варицелата не протече много леко и има засягане и зачервяване на булб. конюктива (което не отминава дори след изписана терапия от очен лекар) и гранулиран фаринкс с везикули по дъгите. Практически вчера му беше 16-и ден след първата пъпка и всички обриви вече са завехнали.
Много се притеснявам Изопринозинът да не влоши алергичното му състояние до отключване на астма (до момента не е правил бронхит или пневмонии). Много ще съм Ви благодарна, ако споделите и Вашето мнение като алерголог дали изопринозин би засилил до такава степен имунитета за период от 10 дни с прием 2 пъти на ден по 2 табл. (детето е 40 кг). И още нещо, дали след такова дълго прекъсване и след употребата на Изопринозин няма да е проблем да продължим терапията със Сталорал 688?
Благодаря Ви предварително! ❤
Здравейте,
Няма механизъм, по който Изопринозин да влоши състоянието на алергичното заболяване, само би помогнал за овладяване на вирусната инфекция. По отношение на продължаване или не алергенната итерапия със Сталорал, трябва да решите съвместно с лекуващия алерголог в съответствие със сегашното обективно състояние на детето.
Поздрави!

# 601
  • Мнения: 124
Здравейте, Др Манджеджиева, преди 4г направих контактна алергия от фондьотен. От тогава имам проблеми с козметиката и перилните препарати -контактен дерматит. Преди два месеца ходих  на тестуване излязоха 2 хидрокси етил метакрилат, кобал и парфюм микс две / изчезна ден след махане на лепенката/  . Проблема е че имам сухи клепачи , сухи очи / като изляза все едно горят/ нос и език и  кашлица с дразнене в гърлото . Кашлицата не е постоянна. Пуша и цигари . Но очите ми се и подуват след като изляза на вън / на следващия ден /не мога да разбера от какво, горят носа ми също повече в лявата ноздра  . Запазих си час при вас , но е чак за 16 юни . До тогава ако може да ми дадете съвет какво да направя.

# 602
  • Мнения: 269
Здравейте, Др Манджеджиева, преди 4г направих контактна алергия от фондьотен. От тогава имам проблеми с козметиката и перилните препарати -контактен дерматит. Преди два месеца ходих  на тестуване излязоха 2 хидрокси етил метакрилат, кобал и парфюм микс две / изчезна ден след махане на лепенката/  . Проблема е че имам сухи клепачи , сухи очи / като изляза все едно горят/ нос и език и  кашлица с дразнене в гърлото . Кашлицата не е постоянна. Пуша и цигари . Но очите ми се и подуват след като изляза на вън / на следващия ден /не мога да разбера от какво, горят носа ми също повече в лявата ноздра  . Запазих си час при вас , но е чак за 16 юни . До тогава ако може да ми дадете съвет какво да направя.

Здравейте,
Това което мога да кажа без преглед е, да ползвате единствено изкуствени сълзи и промивки с морска вода за носа.
Поздрави!

Последна редакция: ср, 07 юни 2023, 09:58 от Рaдост

# 603
  • Мнения: X
Здравейте, д-р Мандажиева, ще съм много благодарна за коментар на това изследване - дали показва нещо?

# 604
  • Мнения: 43
Здравейте д-р Мандажиева,

Бебенцето ми е на 4+ месеца. Изключително кърмен.

От навършени 3 месеца, т.е. от повече от месец, започна разстройство със слуз по 6 до 8 пъти на ден. Често под налягане, акото е буквално пяна!!! Преди това акаше нормално по един път на ден.

Според педиатърката (германка), няма нищо нередно, не е алергия, а изследванията показаха, че не е и бактерия.

В края на месец май му излезе обрив по бузките, тогава реших да спра всички млечни, соя, ядки, яйца и телешко. Обривът изчезна с еднократно мазане с А Дерма кремче и повече не се е появявал. Не съм сигурна дали е дерматит.

25 дни съм на тази диета. Старая се да спазвам строго т.е. избягвам пакетирани храни, чета етикети и т.н. От седмица вече съм спряла и глутена.

Не виждам особена промяна. Изхожда се по-рядко, по 4-5 пъти на ден, но пак има слуз. Никога не е имал кървави нишки.

Имам запазен час за детско гастео през август, в България. Тук, в Германия, за всичко казват, че е окейй.

Предстои ни ваксина другата седмица. Да я правя ли?

Дали това наистина е АБКМ или както казва докторката - метаболизъм и нищо притеснително...

# 605
  • Мнения: 99
Здравейте, д-р Мандажиева,
вчера си прибрах детето от ясла с червенина в ингвиналната област, приличаше на подсечено докато се приберем пламна цялата всички гънки ,между пръстите на ръцете и краката,пъпче ,лице не са пъпки бих го определила ,като червенини.Отидохме на преглед,според педиатъра е бурна алергична реакция ,изписа Фенистил,Ксизал и Глюконат лактат в петък контролен преглед и това е.Чуденката ми е,дали сме за алерголог(според лекаря ,който ни прегледа нямало нужда) и възможно ли е с кръвен тест да се изледва детето?
Случаят е единичен,не е имало нещо необичайно в менюто или ново,детето е на 2год.и 6м.
Благодаря за вниманието!

# 606
  • Мнения: 269
Здравейте, д-р Мандажиева,
вчера си прибрах детето от ясла с червенина в ингвиналната област, приличаше на подсечено докато се приберем пламна цялата всички гънки ,между пръстите на ръцете и краката,пъпче ,лице не са пъпки бих го определила ,като червенини.Отидохме на преглед,според педиатъра е бурна алергична реакция ,изписа Фенистил,Ксизал и Глюконат лактат в петък контролен преглед и това е.Чуденката ми е,дали сме за алерголог(според лекаря ,който ни прегледа нямало нужда) и възможно ли е с кръвен тест да се изледва детето?
Случаят е единичен,не е имало нещо необичайно в менюто или ново,детето е на 2год.и 6м.
Благодаря за вниманието!
Здравейте,

За алерголог сте. По-скоро, за да не се забравят детайлите около реакцията. Алергологът ще прецени какви изследвания се налагат. Не си давайте парите предварително.

Поздрави!

# 607
  • Мнения: 414
Здравейте д-р Мандажиева !
Става въпрос за обрив , който детето - на 11г ,  получава за 4-ти път в рамките на една година ( като последните два пъти е в рамките на 1-2 месеца) и не можем да установим причината за него.Нито сърби , нито боли, изчезва за около седмица.Само по бедрата,понякога и по прасците , вътрешната страна на ръцете , малко и отстрани на гърдите.Казаха че много прилича на Еритема маргинатум ( типична по принцип най-често при ревматична болест, но при детето уш е изключена такава) .Изследва ли сме доста неща , но не намираме причината.И лекарите не знаят къде да търсят причината вече.В момента е с обрив и от вчера с температура ( не знам дали имат общо двете неща).
Детето си има алергии разни по принцип.Но този обрив по принцип не е типично алергичен.
Обрива не се повлиява от противоалергични лекарства.Прикачвам снимки на обрива и на изследванията.












Благодаря ви!

# 608
  • Мнения: 28
Здравейте др.Мандажиева. след 15 дни ми предстои почивка на море. От няколко години ми се появи т.н. слънчева алергия. С тежки обриви подобни на мехури, които ужасно сърбят и имам чувството,  че цялата горя. Появяват се по ръцете,  гърдите и по шията. По принцип съм с автоимунна алергия , както и хранителна, която от години не се е обаждала. Лежала съм 2 пъти, преди години в болница с едем на Квинке и вторият път с отоци по лицето. На плаж ходя увита с шал, блуза и панталон, под чадъра но няма ефект. Успявам да ходя 1-2 на плаж и през останалото време в стаята.
Миналата година дерматолог ми назначи 10 дни преди морето антихистамини и да продължа както на морето, така и още седмица след това, ако е нужно. Под дрехите се мажа с 50-ти фактор. Ефект нямаше. Полажението беше нетърпимо. Мога да приложа снимка от обрива.
Моля Ви посъветвайте какво да правя. С ужас чакам деня на заминаването.

Последна редакция: нд, 25 юни 2023, 23:43 от ilistoi

# 609
  • Мнения: 242
Здравейте, д-р Мандажиева, според вас това какъв точно вид обрив е по шията на дете...?


# 610
  • Мнения: 827
Здравейте. Имам дете на 1г и 3м. Пускали сме кръвни изследвания за алергии на 6м и на 12м. Ще приложа снимка. Излиза алергия към мляко, но детето никога НЕ е било на диета. Пие си мляко Хип Комбиотик и яде млечни храни. Няма външни клинични изяви-няма слуз, няма дерматит. Това което ме притеснява е, че си чеше често носа, сякаш има постоянен сърбеж в него. Така е от малка. Може да е от сополи, които заради зъбите има постоянно, но може ли сърбящ нос да е симптом на хранителна алергия? Няма респираторна алергия, за нея резултатите са отрицателни.
Също смятате ли, че има спад на алергията към мляко, като се имат предвид изследванията на 6м и сега? Благодаря!

# 611
  • Мнения: 209
Здравейте! Дъщеря ми е на 4 и от около 6 месеца кашля.Изкара ларингит,след който остана нощна кашлица и главно сутрин. Превърна се в нещо като хронична.При физическа активност се засилва.Постоянно има нещо като храчка.Също сутрин ми се струва че нослето е леко запушено,но не от хрема.Имахме съмнение за рефлукс, като и назначиха 2 месеца нексиума, който моментно подобри ,но не изчисти симптомите.Бяхме на алерголог,който пусна кръвен тест за инхалатори алергени(педиатричен панел).Всичко отрицателно. След повторен преглед при гастро, тя отхвърли кашлицата да идва от рефлукс,тъй като нексиума би трябвало да я изчисти и ни насочи отново към алерголог и по конкретно към храни.Часа ни е чак на 20ти.Могя ли междувременно да пусна изследване и кое? В Рамус ми дадоха 5-6 вида пакети,но не се ориентирам.Дали кашлицата може да е с алергичен произход? Имаме час и при кардиолог и УНГ в края на месеца.Други симптоми са обложен език ,лош дъх, но основно е кашлянето и прочистването на гърлото.Имате ли някакви съвети?

# 612
  • Варна
  • Мнения: 3 251
Здравейте! Доколкото разбирам, не сте само детски алерголог и затова ще си позволя в отчаянието си да попитам и тук. Бременна съм в края на 9ти месец и около 10 дни страдам от ужасни, сърбящи обриви. Започнаха от стрии на корема и се прехвърлиха на краката. Ходих на дерматолог, каза ми че било от температурни промени и някакви такива, но аз подозирам, че е Puppp rash. Изписа ми Дермоват, мажа го 4-5 дни, но не виждам особено подобрение. Постоянно съм под душа да се охлаждам, мажа с алое и крем за сърбеж на Uriage, понякога в тежки случаи слагам и Псило балм. От разчесване или слънце и топло става по-зле. Има ли някаква връзка puppp с храненето или нещо друго, което мога да контролирам за да утихне. Не мога да спя вечер, ставам по 4-5 пъти да мажа, да охлаждам със студени компреси и т.н. На своя глава пуснах и едни чернодробни за да отхвърля евентуална холестаза (АСАТ, АЛАТ и двата вида билирубин) - изследванията са перфектни. Цялата ми клиника сочи към puppp, но не намирам почти никаква адекватна информация за това нещо.

# 613
  • Мнения: 32
Здравейте,д-р Мандаджиева!Дъщеря ми е на 10години и има алергия към доста неща,но лятото симптомите са доста изявени и започваме с прием на Рупафин ежедневно по 5мл поне месец и впръскване на вивидрин по 3-4пъти на ден пак в продължение на поне месец.Въпросът ми е колко най-дълго време мога да и давам Рупафин така всеки ден ,вивидрин също?Защото спрем ли ги и започват кашлица;сърбеж и т.н Благодаря предварително!!

# 614
  • Sofia
  • Мнения: 4 005
Здравейте д-р Мандаджиева. През последните години през октомви-ноември имам суха кашлица,която не минаваше от нищо и отминава в рамките на 2 седмици. През октомври миналата година кашлицата се появи отново и ми мина след 2 седмици и прием на калциев глюконат изписан от лекар. През януари кашлицата се появи отново,но само антиалергичен препарат беше изписан. Взет е гърлен секрет,но няма бактерия. Според лекаря е алергия,но не е ясно към какво. Вие какво бихте ме посъветвали в този случай?

Общи условия

Активация на акаунт