Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 34

  • 28 197
  • 754
  •   1
Отговори
# 630
  • Пловдив
  • Мнения: 2 915
Много ме разсмя:)
За кръст и знаме знам,че о някакво шише ракия отгоре на покрива слагат някои,но това с ризите а голямо попадение.
Добре ,че сами правихме баните.Можеше и халат на майсторите да трябва да купим Simple Smile

# 631
  • Мнения: 6 294
Седя и се хиля с глас, наистина ме разсмя Joy За пръв път чувам.

Аз да ви питам, проучвали ли сте качествата на HPL окачени фасади. Дали е по-добре с вата и такава фасада или с неопор и минерална мазилка?
https://ekalex.eu/wp-content/uploads/2019/03/Obshivki-hpl-ploskosti.jpg
По проект сме със смесени, но се чудя дали да не поискам да преобладават панелите.

# 632
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 704
Наистина е забавно това с ризите Simple Smile
Ние пък шушлякови якета трябваше да им вземем Simple Smile
Завършихме грубия строеж на Бъдни вечер и на всички взехме по една кошница с алкохол, бонбони ядки и мезета. Нищо не сме чупили и носили на къщата. Това за кръста и знамето не го бях чувала, виждала съм знамена по къщите, но мисля че са с патриотична цел, съответно кръста с религиозна.
Живи и здрави, преди да се нанесем плануваме да направим освещаване к това е.
Знаме едва ли ще сложим. Вероятно е обаче да сложа за шегата някое колумбийско или мексиканско за да но пази повече полицията Simple Smile

# 633
  • Пловдив
  • Мнения: 2 915
drago,за хубавото е хубаво,но имах някакви проучвания с цени от 300лв/м2 с HPL.
Ако те устройва....
Неопор оправдавам ценово само ако има ограничение за дебелината на фасадата.

# 634
  • Мнения: X
Седя и се хиля с глас, наистина ме разсмя Joy За пръв път чувам.

Аз да ви питам, проучвали ли сте качествата на HPL окачени фасади. Дали е по-добре с вата и такава фасада или с неопор и минерална мазилка?
https://ekalex.eu/wp-content/uploads/2019/03/Obshivki-hpl-ploskosti.jpg
По проект сме със смесени, но се чудя дали да не поискам да преобладават панелите.
Окачена плюс вата е супер добро решение.

# 635
  • Пловдив
  • Мнения: 732
Силви все си мисля, че всичко това се е правило навремето по селата, ама когато майсторите са били на  " добра воля", а не срещу заплащане. Като бях дете баща ми почти всяко лято ходеше да помага на строежи в селото, докато беше в отпуск. Помня че баба го питаше като си дойде късно вечер с какво са ги гостили. А след приключване на строежа се прибираше с хавлиена кърпа. Та може би за някои райони е било риза. И нашите "майстори" ни казаха, че на първа плоча трябва да колим агне, ама не стига, че си плащаме, не стига че я караха през куп за грош, ами и агне....То да не е време оно, когато цяло село свободните мъже са на строежа и къща се вдигаше за раз бройки само с един МАЙСТОР да командва парада.
И аз мисля преди да се нанесем, да направим маслосвет и толкова.

# 636
  • Мнения: 1 621
Седя и се хиля с глас, наистина ме разсмя Joy За пръв път чувам.

Аз да ви питам, проучвали ли сте качествата на HPL окачени фасади. Дали е по-добре с вата и такава фасада или с неопор и минерална мазилка?
https://ekalex.eu/wp-content/uploads/2019/03/Obshivki-hpl-ploskosti.jpg
По проект сме със смесени, но се чудя дали да не поискам да преобладават панелите.
HPL окачени фасади много красиво стоят. В нашия квартал има няколко.

За вентилируема фасада има и по-бюджетни решения - https://www.vasproduct.bg/bg/blog/lamellon-arkhitekturni-prilozh … PCYvz9fqAij6ZcC-o
Мисля, че къщите в Garitage park са направен с такива фасади. Според мои проучвания излиза около 100лв м2, но без ватата.

Относно неопора, ако намериш качествен такъв в БГ - дай знак. За съжаление много от качествените стоки не се внасят в БГ. Имам приятел, който има магазин за строителни материали. Той казва, че има желание да внася даден качествен материал и знае, че ще има търсене, но производителя казва, че не работи с БГ и толкова. Явно нашият пазар не е атрактивен.
Може да се обединим за една обща поръчка от Германия Wink. И без това до края на годината там ДДС-то е по-малко Simple Smile.

Последна редакция: вт, 11 авг 2020, 23:16 от nellytan1

# 637
  • София
  • Мнения: 8 566
Ние с нашите майстори си правихме 2-3 пъти барбекю и ги държахме на лаф, да не получат топлинен удар в жегата Simple Smile Какви ризи, па кръстове, па ракии - това да приключиш груб строеж да не е църковен празник нещо? Още малко и панаир с музика на живо Grinning Ни знаме сме слагали, ни нищо - приключения груб строеж нито ние, нито майсторите го отчетохме като събитие изобщо.

# 638
  • София
  • Мнения: 1 397
Като споделих с мъжа ми за изискванията на майсторите за агне на първа плоча и ризите и почерпката за покрива той се сети за един познат, който всичко това бил направил, но вместо ризи били кърпи, но уви, покривът протекъл.

# 639
  • Мнения: 1 779
Ще ги почерпим като завършат грубия строеж. Ние се чудим сега за оградата. Дали е добре като вариант бетоновата основа да е 30 см над земята, 70 см под земята. 15 см широка над земята и 30 см. под земята. Отгоре с метални пана.

# 640
  • София
  • Мнения: 8 566
Силви, металните пана алуминий ли са или желязо? И на каква височина са, плътни или не?
Ще питам ММ, че той нали сега прави ограда, бая прочете и посмята Simple Smile Доколкото аз разбирам и си представям какво ще правите, с такава бетонова стъпка, би трябвало да сте ок, но ще питам пък дано сме ти полезни. Само кажи какво ще е над бетона.

# 641
  • Мнения: 1 779
Силви, металните пана алуминий ли са или желязо? И на каква височина са, плътни или не?
Ще питам ММ, че той нали сега прави ограда, бая прочете и посмята Simple Smile Доколкото аз разбирам и си представям какво ще правите, с такава бетонова стъпка, би трябвало да сте ок, но ще питам пък дано сме ти полезни. Само кажи какво ще е над бетона.
Мислим за поцинковани пана. Нещо от този сорт
https://praktis.bg/elektro-zavareno-ogradno-pano-ral-6005-zeleno … 4-3mm-60-200mm-ok

# 642
  • Sofia
  • Мнения: 559
Дам, и аз не бях чувала преди за тези обичаи при завършване на грубия строеж, но научих. Ние вземахме 2008 нещо, но ризи ли беше или кърпи не помня. Тогава техническия ни го каза, и знаме сложиха. И това с агнето не го знаех, но нашите съседи докараха живо даже на обекта и така... да не изпадам в подробности. Това и на мен ми идва малко в повече, но пък на който както му харесва.
Всъщност не е само в Бг така, немскоговорящите правят цели партита - рихтфест го наричат, задължително на строежа опъват маси с ядене и пиене и слагат едни венци вместо знаме/кръст на покрива. Започват с официална реч и наздравица и хвърлят чашата от покрива, която задължително трябва да се счупи, иначе лошо. Grin При основите/първа плоча пък бетонират нещо в нея, понякога катинари, подкови или цели кутии с най-различни предмети вътре.
За оградата ние още нищо не сме решили, имаме някакви идеи, ще го умуваме още малко. И входа/портала не сме сигурни дали да не променим, понеже сме на две улици  и имаме избор. Иначе сме платили проект за нея на архитекта, но ще го изготвят, когато сме сигурни с какви пана ще е и ще има ли плътна част. Аз четох, че когато е с пана нагоре основите може да са колони с рандбалки, което не знам дали би спестило нещо съществено.

# 643
  • София
  • Мнения: 8 566
Абе, Силви, тези не тежат почти нищо, споко Simple Smile На комшията единият двор е ограден с такива направо в земята, другият край къщата му пак с такива, но на бетонова основа (но той е изравнявал денивелиран двор до ливада и му е трябвала стъпка, за да насипва хумуса) Grinning Вашата бетонова стъпка би трябвало да издържи много по-тежка ограда. Между другото, при този тип пана загледайте внимателно вратите, че тях ги продават не на линеен метър, ами на квадрат и цените са малко нелогични. ММ точно на това се ядоса и реши, че ще прави сам оградата (но пък още се мотка и ще има занапред да се мотка).
Иначе 90 см височина на ограда на мен ми се струва малко, но пък не ви знам мястото и предпочитанията. Нашата ММ сега я гласи на 1.70 м някъде, но сме с денивелация и за да имаме някакво уединение, се налага да имаме височина.

# 644
  • ГО
  • Мнения: 3 955
И аз се включвам в темата с много въпроси, неясноти и куп неизвестни. Пристрояваме към съществуваща сграда/къща. Започнахме със събарянето на една постройка/магазин. Все още сме на фаза събаряне, престои копаене за основи, отливане на бетон за първа плоча. Успоредно с това ще сменяме дограмата на цялата къща, изолация с каменна вата, покрив...

Не можем да решим за дограмата. Имаме няколко оферти от различни фирми. Цената е горе-долу еднаква, тук въпросът е какъв профил. Едните ни предлагат Кьомерлинг, другите - Райнер, било майбаха на дограмата. Третите - Рехау.
Каква да изберем? Всичките са над 80мм, 3-слоен стъклопакет. Искам да сложим и бяла хелима и да наподобим английски стил прозорци. Някой слагал ли е такова?

Общи условия

Активация на акаунт