Идеите на правителството за премахване на плоския данък

  • 3 273
  • 170
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: X
Не обичам малките градове, хората се познават, въпреки че в София хората също се познават /тези които работят в една сфера/, не ми харесват клюките, интригите, липсата на социален и културен живот, абе с една дума тъпо ми е. Може би ако имах кола и можех да шофирам, не би било проблем да дойдеш до София, когато си решиш и да си тръгнеш когато си решиш. Единствените градове в бг в които бих живяла независимо от стандарта са София, Варна и Бургас заради морето.
Как пък изпусна най-готиния град, Пловдив?
И мен в началото много ме дразнеше, че в малкия град, ако не знаеш какво става с теб, другите знаят. Но се свиква до такава степен, че претръпваш. Разликата с големия виждам в кикненето в трафика.

# 151
  • Мнения: X
независимо от стандарта са София, Варна и Бургас
Аз не бих, точно заради стандарта. В областните градове разходите са като за областен град - тоест по-високи от малките градчета и гонят софийските - но доходите не са толкова високи. Точно за Варна и Бургас са ми наблюденията, също и Пловдив. Не може всички да сме на бюро с голяма заплата, а извън София дейности от този род са с незадоволителни доходи. Майка ми в провинцията взима колкото мен, но тя е с над 30 години педагогически стаж. И не носи като мен кашони. А, и наем не плаща. А аз иначе и в прованса мога пак да нося кашони - за 480 лв чисто, ако имам късмет с фирмата.
Нека все пак обложим с данък хорицата. Някои хорица.

# 152
  • Мнения: 10 998
Гал, аз си харесвам работата, бих си я работила и за по-малко пари, като изключим работата, ценя много възможността да се забавлявам по начин, който на мен ми харесва. В малките населени места няма толкова места за забавления и така. Може и да ти е странно, но бих отхвърлила 5 000 ,00 лв. заплата, ако трябва да живея в родния си град.

# 153
  • Мнения: 859
Не знам защо в тази тема беден=мързелив. И обратното. Особено в България. Прозвуча много грозно. Много професии у нас са срамно зле платени, даже аз се сещам само за няколко, които всъщност получават ако не високи, то наистина прилични заплати. Но държавата има нужда от труда на всички ни, както и от данъците на всички ни. Трябва да има и кой да изчисти улиците, и в магазина да ни обслужи, и децата да образова, и в болницата да се погрижи за нас.... и т.н. Всички те са достойни хора, обичат и работата си и заслужават да могат да се издържат с нея.  Много от тези бедни "неудачничи" 1 лев не са задигнали, работили са, докато умрат буквално, мизерстват с жалки пенсии, докато не един и двама от можещите виждаме какво са дали на държавата.
Колкото до плоския данък - не, не е все едно на един със заплата 500 да му вземат 50, а на друг с 5000 - 500. Примерно. Далече съм от всякакви леви идеи, както и съм оперирана от всякаква завист към имащите. Обаче реалността е такава. В нормалните държави и общества може и да е друго, да. Хубаво е да можем да се поставяме и на чуждото място. Общество му се викаше май.
Каква ще е събираемостта зависи от властта, тя си има механизмите. Както и правилното разпределение на приходите. И 100% да са данъците за богатите, или да товарим "маргиналите", за да не се почувстват можещите прецакани - все тая. Държава трябва да има!

# 154
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 721
И да се поспрат с кражбите малко, което не виждам как ще стане.

# 155
  • Мнения: X
Бях решил да не се меся и тук, но...
Кое е глупости? Категория 2 е с максимален размер 30%, компютри - 50%, автомобили - 25%. Може би имате нещо друго предвид?

За всички радетели на прогресивния данък - за да си научите урока ви оставям това тук като обучителен материал. След като си поиграете с числата, може да опитате да се аргументирате с какво прогресията ще е по-добра за държавата и за данъкоплатеца.

Скрит текст:
В примера има три варианта за прогресия:
Вариант 1 е балансиран около средна работна заплата, вариант 2 е насочен към запазване на средна класа, третия вариант е предложението на социалистите от 2018 и е очевадно популистки, тъй като се основава на едно голямо нищо.

# 156
  • Мнения: 12 068
Да, имам друго предвид. Написах кой определя колко ще е амортизацията на дълготрайните активи. Това, което пишете е за данъчно признатия размер на амортизациите, което е нещо съвсем различно.

# 157
  • Мнения: X
В темата се говори предимно за данъци. Обясни по какъв начин се определя амортизацията?

# 158
  • Мнения: 12 068
Обясних. Предприятието я определя.

# 159
  • Мнения: X
Т.е. Mr. Smith co. може да си определи норма 25% годишно за автомобилите и да си намалява печалбата и данъците в продължение на 4 години. Къде са глупостите?

# 160
  • Мнения: 12 068
Всичко можеш, но за данъчни цели ще се съобразиш със ЗКПО, според зависи Grinning

# 161
  • Мнения: X
Обясних. Предприятието я определя.
Предприятието определя, но според закона.

# 162
  • Мнения: 12 068
Обясних. Предприятието я определя.
Предприятието определя, но според закона.
ми не е така. Никъде няма разписано, за колко време ще амортизираш машината. Има разписано,  колко държавата ще ти признае обаче. Различни неща са и не ги разбираш. Спирам до тук аз.

# 163
  • Мнения: 41 368
Че търсиш да се хванеш за нещо да ме унижиш пред форума. Дерзай, нищо, че ще се разтроя.
Перфектни хора няма и наистина се дразня когато ми държат сметка хора от матр'яла.

И това ми го казва човек с гащи на лицето???

Иначе аз излизам от темата, защото тук победител и убеден не може да има. Както е казал чичко Маркс, битието определя съзнанието и много малко хора разсъждават логично, абстрахирайки се от битието си. В основата на всичко лежат двете схващания за справедливост, както вече написах. От там нататък всичко е надстройка и жонглиране с аргументи. Но все пак някои факти:
- да се взема от богатите и да се даде на бедните вече е пробване с печален резултат.
- да се въведе плосък данък също е пробвано, с много добър резултат. Преди това данъци се криеха поголовно, сега с 10% не си струва.
- в страните с прогресивен данъчна скала най-богатите пак не се скъсват да плащат, защото тази скала върви в комплект с всякакви данъчни вратички и облекчения.
- на малко дете не се дава кибрит, а на нашата държава не и се дават много пари. По-добре всеки сам да си ги управлява. Мен още ме боли за пенсионните вноски, които съм правила.

# 164
  • Мнения: X
Обясних. Предприятието я определя.
Предприятието определя, но според закона.
ми не е така. Никъде няма разписано, за колко време ще амортизираш машината. Има разписано,  колко държавата ще ти признае обаче. Различни неща са и не ги разбираш. Спирам до тук аз.
Не ги разбирам, но е ясно описано в закон. Със времето амортизационната стойност пада. Като направиш ремонт се покачва и така докато стойността стигне нула. Ако искаш я бракуваш и купуваш по-модерна с по-голяма производителност. Или си я поддържаш и си я ползваш.

Общи условия

Активация на акаунт