Майчинството - счетоводно

  • 129 218
  • 1 114
  •   1
Отговори
# 330
  • Sofia
  • Мнения: 358
В момента съм бременна в началото на 6 месец и съм в болнични от 2 месеца, на 06.01.07 трябва да ми издадът новия болничен лист за 30дни. Трябва ли да го нося на работодателя или направо в ной? или първо на работодалеля, и после в ной или на работодателя, и той да го занесе в ной? И парите по болничния лист март месец ли да ги очаквам? благодеря предварително за отговора

# 331
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Ако болничния е продължение към вече издаден такъв трябва да го представиш на работодателя и от него ще ти се изплатят парите.
Ако болничния е първоначален се представя на работодателя да попълни необходимите неща и после ти или упълномощено лице от фирмата ви го носи в НОИ, откъдето ще ти бъде изплатено обезщетението. Трябва да си дадеш банкова сметка /може и по дебитна карта/ по която да ти бъде преведена сумата или другия вариант е в пощенския клон по адресна регистрация.
Незнам дали са готови вече новите формуляри за болничните и в какви срокове трябва да се подават те в НОИ. Преди време бяха казали, че изплащането ще става с месец закъснение, т.е. за януари около средата на март, но незнам дали са го въвели като график. За януари със сигурсност ще има закъснения в плащането на болничните и майчинството от НОИ.

# 332
  • Sofia
  • Мнения: 358
благодеря много за бързия отговор, мисля че в моя случай е продължение, ще пилам лекарката като ми го даде. И това е по-добрият вариант за мен Simple Smile))) Лек и успешен ден на всички

# 333
Здравейте,аз съм държавен служител!Осигуряват ме на 300 лв.!От 5 месеца съм в болнични поради заболяване и взимам +100 лв.общо 400 лв!Въпроса ми е от 17.02 излизам 45 дни болнични  преди раждане,та,колко ще получавам тогава?

# 334
  • Мнения: 175
Здравейте!!!!

Искам да попитам дали съм разбрала правилно новите разпоредби в контекста на моя случай: значи от 14.12.2006 съм в болнични за бременност и раждане - 45-те дни преди термина, т.е. - в заварено положение. От това следва, че след като изтекат 135-те дни /както беше до 01.01.2007/ ще трябва да подам молба до работодателя за продължаване на майчинството за оставащите 180 дни. А болничния в този случай се счита за продължение на вече издаден и ще се изплаща от работодателя?

Предварително благодаря newsm51

# 335
  • София
  • Мнения: 1 877
Малко офф - вярно ли е, че максимумът на платените болнични в рамката на една година е 160 дни?
Благодаря предварително!

180. Но това е само за болничен за общо заболяване. Т.е. тук не влиза бременност и раждане. Не влизат и болничните за гледане на дете до 18 години.

Благодаря!!! Това означава, че болничен за проблемна бременност не се брои, нали?

# 336
  • София
  • Мнения: 1 877
Здравейте,аз съм държавен служител!Осигуряват ме на 300 лв.!От 5 месеца съм в болнични поради заболяване и взимам +100 лв.общо 400 лв!Въпроса ми е от 17.02 излизам 45 дни болнични  преди раждане,та,колко ще получавам тогава?

Милина, майчинството ти ще бъде изчислено на базата на шестмесечен период преди да излезеш в болнични, или с други думи последните шест месеца, в които работодателят те е осигурявал. Болничните се изплащат от държавата, а не от работодателя ти, затова те не се броят и не се взимат в предвид при изчислението на размера на майчинството.

# 337
Извинявай но като сума какво ще получавам?Това питам!Сега взимам повече но данъци не ми удържат,а после ще ми дават ли и тези данъци или не?Осигуряват ме на 300 лв!

# 338
  • София
  • Мнения: 1 877
Според мен (водейки се от написаното във форума - виж първият пост много добре е обяснено!!!), ще получаваш около 300 лв, не повече!

# 339
  • Мнения: 9 050
Малко офф - вярно ли е, че максимумът на платените болнични в рамката на една година е 160 дни?
Благодаря предварително!

180. Но това е само за болничен за общо заболяване. Т.е. тук не влиза бременност и раждане. Не влизат и болничните за гледане на дете до 18 години.

Благодаря!!! Това означава, че болничен за проблемна бременност не се брои, нали?

Напротив. Болничния за проблемна бременност е болничен за общо заболяване. Точно за него важи ограничението за 180 дни. По принцип болничните може да са и над 180 дни, но за дните след 180-тия, болничиния се издава от ТЕЛК.

# 340
  • София
  • Мнения: 1 877
Ясно - мерси!!!

# 341
  • Мнения: 9 050
Извинявай но като сума какво ще получавам?Това питам!Сега взимам повече но данъци не ми удържат,а после ще ми дават ли и тези данъци или не?Осигуряват ме на 300 лв!

Ами много зависи. Тези 100 допълнителни лева защо ги получавате? По принцип докато сте в болниче би трябвало да получавате 80% от 300-тата лева. А пък вие получавате едни 100 лева отгоре....
И как така да ви дават данъците? Този въпрос не го разбирам. Сега не ви ги удържат, а пък после искате да ви ги дават..... newsm78

# 342
  • София
  • Мнения: 1 877
Според мен иска да каже, че преди е взимала 300 - нетна заплата, а сега докато е в болничен 400 (в резултат на това, че болничните не се облагат). Милина, това ли имаш в предвид?!

# 343
  • Мнения: 2 242
Дали някой ще може да ми помогне в моя случай  Praynig Praynig Praynig– малко е по-особен

Сегашното ми майчинство свършва април 2007, а новото трябва да почне юли 2007, т.е. 2м след приключване на първото. Та въпроса ми е за второто майчинство - за да ми се изчисли майчинството ще бъдат взети последните 6м преди първото майчинство 2005 (когато съм работела и съм взимала заплата) или последните 6м от 2007 (т.е. когато съм взимала майчински 4м  и съм работила 2м)???

# 344
  • Мнения: 9 050
Според мен иска да каже, че преди е взимала 300 - нетна заплата, а сега докато е в болничен 400 (в резултат на това, че болничните не се облагат). Милина, това ли имаш в предвид?!

Обезщетението за болничен не може да е по-голямо от нетния доход. Т.е. ако докато е работила е получавала 300 лева чисто и сега ще получава най-много 300 лева чисто. Не може да получава повече.

Общи условия

Активация на акаунт