COVID-19 (COrona VIrus Disease-2019) Тема - 4

  • 1 266 295
  • 29 195
  •   1
Отговори
# 9 180
  • Мнения: 2 719
Епидемията има няколко етапа:

Превенция-недопускане на заразата в конкретното общество.

Ограничаване- карантина, тестване, изолация. Прекъсване на отделните инфекциозни вериги.

Дифузно разпространение-настъпва при невъзможност да бъдат проследявани и изолирани контактните лица. Тогава се отказваме от идеята за контрол над вируса и остава само да се подготвим за приливната вълна. Всички ресурси се съсредоточават в болниците....


Това е от учебниците, да не вземете сега да ми скочите, че съм мангърист. Пиша го само за да си дадете сметка накъде отиват нещата в България в момента.

# 9 181
  • Мнения: 9 276
Учебниците не ни интересуват, защото в тази пандемия те не важат. Те са писани за други болести, а не за сарс.
Тестване/проследяване и карантниране се прилагат във всяка една фаза, като те са ключови.
Тедрос затова дълго време не искаше да обявява пандемия, защото умници като шведския и не само щяха да пристъпят към пандемичните си (грипни) планове и да се съсредоточат само върху митигация, а към този вирус подходът е различен.

# 9 182
  • Мнения: 2 821
"В заповедта за задължителната изолация и/или болнично лечение е посочено, че лицата – потвърдени случаи на COVID-19, се изписват от лечебно заведение след преценка на лекуващия лекар на състоянието на пациента и изпълнение на едно от следните условия: документирани минимум 10 дни от началото на клиничните оплаквания за COVID-19 и минимум три допълнителни дни без оплаквания."

А, що така бе?! Какво стана с двата отр. теста?

# 9 183
  • София
  • Мнения: 62 595
Единственото спасение е по магичен път на населението да му дойде калълът и да започне да разбира, че трябва да се пази.  Всички са откачили, изобщо не вярват, че сега се задават проблемите, нищо не ги стряска, дори подигравателното отношение към вече малцинството, което спазва някакви мерки, става все по-често срещано. Много ми се иска да напиша нещо по-остро за умствения капацитет на населението, ама не искам да ме баннат пак заради същото това население. Всички смятат, че точно тях ще ги подмине.

# 9 184
  • Мнения: X
Цитат
Учебниците не ни интересуват, защото в тази пандемия те не важат. Те са писани за други болести, а не за сарс.
Тестване/проследяване и карантниране се прилагат във всяка една фаза, като те са ключови.

Абе ясно ама при дифузно разпространение става все по неясен произхода на заразяване на всеки заразен как ще проследяваш за да късаш веригите. Реално единствено можеш да се подготвяш за приливната вълна и да насочваш ресурси към болниците. Дори си мисля че променят протоколи за изписване от болницата за да може по лесно да се освобождават места за предстоящата вълна тежки случаи. И затова май вече не са нужни 2 отрицателни теста или греша. Не съм наясно с процедурите.

А може и да е за да пестят тестовете за да ги използват изцяло за изследване на контактни, които и те с нарастването на случаите ще се увеличават.

# 9 185
  • Мнения: 6 485
Има ли някакви изследвания относно суперзаразителите? Как така един заразява много хора, а някои изобщо не? И дали се правят проучвания спрямо тези суперзаразители? С какво са по- различни?
Интересно ми е да прочета.

# 9 186
  • София
  • Мнения: 7 808
5. Лицата по т. 1 се изписват от съответното лечебно заведение за болнична помощ след преценка на лекуващия лекар на състоянието на пациента и изпълнение на едно от следните условия:
а) документирани минимум 10 дни от началото на клиничните оплаквания за COVID-19 и минимум три допълнителни дни без оплаквания (вкл. без повишаване на телесната температура без прием на антипиретици и без респираторни симптоми) или
б) два отрицателни резултата от изследване по метода на полимеразно верижна реакция за доказване на COVID-19 от проби взети в два последователни дни.

от ТУК
Това са условията за изписване.

# 9 187
  • Мнения: 15 265
Цитат
Дифузно разпространение-настъпва при невъзможност да бъдат проследявани и изолирани контактните лица. Тогава се отказваме от идеята за контрол над вируса и остава само да се подготвим за приливната вълна. Всички ресурси се съсредоточават в болниците....
През тази фаза мина Италия, макар и в ограничен район, но с население колкото БГ. Овладяха положението, вярно с много жертви, с изолация и карантина. Така са овлядявани епидемии и пандемии  стотици години назад. Не може да няма в учебниците писано за това.

# 9 188
  • Мнения: X
Скрит текст:
Учебниците не ни интересуват, защото в тази пандемия те не важат. Те са писани за други болести, а не за сарс.
Тестване/проследяване и карантниране се прилагат във всяка една фаза, като те са ключови.
Тедрос затова дълго време не искаше да обявява пандемия, защото умници като шведския и не само щяха да пристъпят към пандемичните си (грипни) планове и да се съсредоточат само върху митигация, а към този вирус подходът е различен.
Пращавайте кои сте ВИЕ?  Тедрос година преди да обяви официално пандемията, предупреди за наближаваща неизбежна такава.
„Никое правителство няма правото да пречи на друго правителство да се съревновава в предлагането на сигурност или да изисква търсещите сигурност да се обръщат само към самото него, за да я получат.“ - Густав дьо Молинари, 1849

# 9 189
  • Мнения: 5 979
Можем само да предполагаме.
Moжем и да предположим, че няма да се заразим ако не носим маска и се бутаме между хората особено ако изглеждат здрави. Но някои хора учили повече от мен или теб предполагам ще ни кажат - по време на пандемия това трябва да се избягва.

# 9 190
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 693

Ronald като се върнете от морето ще се самокарантинирате ли? Че тук бая се писа как за единия кеф, можеш да се сдобиеш с бонус подарък и после да заразиш роднини, приятели и тн. ... Това не те ли възпря от почивката по време на пандемия? Питам, защото ме изненадва, как най - притеснените от вируса предприемате тези рискове. И да уточня, че не се заяждам, просто ми е интересно. Приятна почивка.

Ако идем тази година на море, за което по принцип направихме резервация, имайки предвид от какво дифузно огнище тръгваме, бих била спокойна да тръгнем с направени тестове натам, за след това не знам.
Ще обясня защо - от 12 години ходим на едно и също място, в малък семеен хотел, от който ако решим, може и за цялата почивка да не излизаме - дори за плажа просто слизаме по един стълби. Тъжното обаче е, че момчето на собствениците е с мускулна дистрофия, и никак не бих искала без да знаем, ние да замъкнем "подарък" натам, въпреки, че знам, че не сме единствените посетители, и те по някакъв начин са си преценили риска, отваряйки тази година. До края на август ще се види каква ще я бъде с нашата почивка, живот и здраве.

# 9 191
  • Bulgaria
  • Мнения: 2 671
"В заповедта за задължителната изолация и/или болнично лечение е посочено, че лицата – потвърдени случаи на COVID-19, се изписват от лечебно заведение след преценка на лекуващия лекар на състоянието на пациента и изпълнение на едно от следните условия: документирани минимум 10 дни от началото на клиничните оплаквания за COVID-19 и минимум три допълнителни дни без оплаквания."

А, що така бе?! Какво стана с двата отр. теста?
Ами, така е вече. Аз като написах, че вече пациентите в болница „бързо оздравяват” и се изписват на конвейер, само и само да има свободни легла, кой излекуван, кой недоизлелуван, не си го измислям. Така и смъртността ще намалее, защото хората ще си умират вкъщи от „придружаващите заболявания”.

Последна редакция: вт, 30 юни 2020, 21:45 от MK_

# 9 192
  • Мнения: 9 276
Каквото и да е разпространението е нереалистично да смяташ, че ще хванеш абсолютно всички случаи. Но то не е и нужно, защото 80% от случаите не разпространяват вируса. Просто при по-малко случаи можеш да контролираш с по-малко и по-леки мерки.
Но тестване/проследяване/ карантиниране е ключово при този вирус и това са препоръките на СЗО, като те непрекъснато подчертават това.
В Швеция Тегнел напук на СЗО беше обявил, че тъй като вирусът е вече навсякъде, няма нужда вече да се прави контактно проследяване, защото така пишело в учебниците, нали. Е, огромна грешка, която дори и той вече осъзна.

Последна редакция: вт, 30 юни 2020, 21:31 от LillyM

# 9 193
  • Другата България
  • Мнения: 37 685
"В заповедта за задължителната изолация и/или болнично лечение е посочено, че лицата – потвърдени случаи на COVID-19, се изписват от лечебно заведение след преценка на лекуващия лекар на състоянието на пациента и изпълнение на едно от следните условия: документирани минимум 10 дни от началото на клиничните оплаквания за COVID-19 и минимум три допълнителни дни без оплаквания."

А, що така бе?! Какво стана с двата отр. теста?
Ами, така е вече. Аз като написах, че вече пациентите в болница „бързо оздравяват” и се изписват на конвейр, само и само да има свободни легла, кой излекуван, кой недоизлелуван, не си го измислям. Така и смъртността ще намалее, защото хората ще си умират вкъщи от „придружаващите заболявания”.
Разбира се, че не е така.
За който може да чете и тълкува нормативни документи, ето:
https://coronavirus.bg/bg/451
Не знам какво е "конвейр", но е добре след като твърдиш, че нещо не си измисляш, да го докажеш. С документи, нормативна база, линкове - каквото и да било.
Защото иначе си е чиста спекулация, поредна. И твои тълкувания и предположения.

# 9 194
  • Мнения: 4 042
"В заповедта за задължителната изолация и/или болнично лечение е посочено, че лицата – потвърдени случаи на COVID-19, се изписват от лечебно заведение след преценка на лекуващия лекар на състоянието на пациента и изпълнение на едно от следните условия: документирани минимум 10 дни от началото на клиничните оплаквания за COVID-19 и минимум три допълнителни дни без оплаквания."

А, що така бе?! Какво стана с двата отр. теста?
Според мен идеята е по-бързичко да,се махат от бройка заразени и да се прехвърлят към оздравели.
Досега, чакането и двата положителни теста са били един вид лукс, йойто вече няма кой да си позволи.
В Австрия мисля, че и един отрицателен тест няма задължително. Оздравяваш, когато нямаш клинични симтоми.

Общи условия

Активация на акаунт