COVID-19 (COrona VIrus Disease-2019) Тема - 4

  • 1 249 505
  • 29 195
  •   1
Отговори
# 9 240
  • Мнения: X
Цитат
1632 починали от над 79 000 положителни не е чак толкова висок процент, но явно тестват много интензивно.
Не е и толкова малък, всъщност е близо до нашият, просто е без лага, а там лага ще е много мощен защото не знам дали прочете каква огромна част от тия 79 000 са открити последните 10 дни, и тепърва бъдещите починалите от тях не са влезли в стат. Не че им го пожелавам лага да е мощен и огромната вълна от новозаразени да бъде последвана от огромен брой починали, но си има реалности.

# 9 241
  • Мнения: 2 489
Всъщност със заповедта се добавя още една възможност за изписване, двата отрицателни теста си остават другият вариант. Това не означава автоматично, че очакват наплив на хоспитализирани, а им дава гъвкавост, според конкретната ситуация.

За същата тази възможност още по време на ИП заговори ген. Мутафчийски, когато във ВМА (и не само) се изчерпаха леглата за болни от Ковид. Не се стигна до нея, защото се откриха още отделения в други болници. Сега ВМА отново е пълна. Защо ли "тази възможност" се добавя точно сега? Wink

# 9 242
  • Мнения: 1 037
Цитат
От 15-ти май насам, като през това време допреди няколко дни нямаше абсолютно никакви мерки, само повтаряха с половин уста да се спазва дистанция. Миналата седмица на някои места върнаха задължителните маски, но понеже губернаторът не искаше да налага непопулярни мерки, остави на кметовете на населените места да решат, така че някъде са задължителни, някъде не са. "Бруталните" цифри са 72 215 положителни срещу 46 689 преди 10 дни, 88% от интензивните са пълни, 21% от новите тестове са положителни. В неделя имахме 3900 положителни теста на 7 200 000 население
Леле мале, представяте ли си го същото за България. Защото те имат същото население като нас. Математика на щаба днес е казал че ние да имаме четирицифрена бройка заразени на ден въобще не е невъзможно.
Скрит текст:
Проф. Витанов отбеляза още, че се намираме във вторичен пик на първата вълна на заразата. А причината за това са разпуснатите мерки.
"Лошият сценарий очертава над шестцифрено число на общия брой заразени. Добрият сценарий вещае намаляване на броя на заразените и леко затихване на епидемията през лятото. Пък есента ще видим", обясни ученият.

Ковид-19 се разпространява по хаотичен вариант, каза още проф. Витанов.

"При нас мерките бяха хлабави и излязохме по друг сценарий - вместо да сме в регулярен вариант, сме в хаотичен. Намираме се на една стълба. Броят на случаите  - това са стъпалата. Бавно вървяхме надолу, но обърнахме и тръгнахме нагоре. Сега сме в хаотичен режим и доста ще поседим в него. След него е турбулентният. Той е четирицифрено число и представлява тичане нагоре по стълбите. Ситуацията се контролира засега, но има вероятност да го стигнем, ако мерките не се спазват", разясни гостът в студиото
https://www.bgonair.bg/a/36-sutreshen-blok/197434-prof-vitanov-n … #comments-listing

Една статия за маските, в Европа хората са склонни да ги носят само ако им наредят, в Азия не е така.
https://www.dnes.bg/eu/2020/06/30/zapadyt-ostava-skeptichen-kym- … oronavirus.454990
Представете си колко теста дневно правят, за да имат такава цифра! А нашите тука оврякаха света, че много сме тествали и нямало нужда от тестване...Охх, пак се ядосах...
Ето нА, няма пик - много сме тествали, затова сме имали толкова заразени Confused Колко наивно...
"След 18 часа ми се случва да ходя без маска в кварталните магазини. Тогава няма проверяващи, а и не мисля, че има значение дали съм с нея или не. Не се притеснявам. Броят на заразените сега е голям, защото се правят повече тестове, а не защото има пик“, коментира пловдивчанин.
https://blitz.bg/obshtestvo/regioni/plovdiv-mozhe-da-plamne-ot-k … i_news755226.html

# 9 243
  • Мнения: 1 625
Wagabunga, учените предупреждават за това от ДЕСЕТИЛЕТИЯ! Бил Гейтс говори за предстояща пандемия още от 2010 г. СЗО също го говорят от ГОДИНИ!
Не са създали те пандемията, че да си играят с хората.
Създадени са ДЕСЕТКИ планове за борба с пандемията, симулации със всякакви начални точки, учения сред учени и военни, за борба със всеки възможен проблем по време на пандемия. Включително безредици и нежелание за съдействие сред обществото.

Джаста Праста, не се ядосвай. Не можеш да я промениш, нито да и налееш акъл. Просто кимай щастливо и си прави каквото знаеш. Просто си дръж на нещата, които знаеш и не отстъпвай от своите собствени разбирания.

# 9 244
  • Мнения: X
Нелепи ни били мерките? Бяха си навременни и не толкова крайни, като в други държави. Да, за парковете и кпп съм съгласна, но по - скоро се презастраховаха. За това и Банско затвориха и си го казаха. Резултатът беше повече от добър. Обаче такъв рев от масата народ. Репресиран, изтормозен от мерките. А днес? Каза си го Мутафчийски, населението не желае да се пази, готвим му болниците /перифразирам/.
Стратегически са мерките от начало до ден днешен. Навременно вмениха погрешно разбиране. Банско затвориха по усмотрение на Гешев, Мутафчийски имал информация но си я запзи за себе си... ревящи нямаше, може би само в гетата. Некомпетентни управляващи без ясна стратегия, цитираща решения на СЗО. Слаба актьорска игра.

# 9 245
  • Мнения: 1 212
Да ви се оплача, че съм напът да набия някой в реала. Не спряха, бе, не спряха да ми се подиграват, че нося маска. Или да ми се карат. Само дето не са се осмелили още да ми я дръпнат от лицето и ритуално да я стъпчат. Днес колежка разбирачка виждайки ме с маската с ехиден тон ми казва: Носиш ли, носиш ли парцала. А тъй, носи, носи, отдалеко да ти личи колко си лековерна. Ееей, казвам ви при още един два такива коментара ще шибна на някой един шамар. Аман, бе, аман от глупаци. Примирих се, че не вярват, примирих се, че не носят маски и включват климатици, примирих се, че имат занижена хигиена, че са разконспирирали световния заговор и не спазват никакви мерки, ама да ме наричат глупачка вече ми идва свръх.
Лошото е, че ти за да се опазиш, трябва другите да са с маска... Просто трябва всички да са с маски.

# 9 246
  • София
  • Мнения: 3 773
На мен не ми се е случвало нито някой да ме гледа криво, нитодс ми коментират маската. Всеки си е в негов филм. В ГТ само младежи и бразилци ходят без маски. В големите вериги също слагат маски. В малки магазинчета не ходя. Помещенията са малки, често влизат без маски, възможността за по-голяма наситеност ми се струва опасна

# 9 247
  • Мнения: 9 276
От днес:
СЗО: Оправданието, че контактното проследяване е прекалено трудно е неубедително

(Имат се предвид САЩ и Великобритания)

СЗО отново напомня, че контактното проследяване е ключов елемент от борбата срещу вируса.


https://www.businessinsider.com/who-chief-coronavirus-contact-tr … ame-excuse-2020-6

Последна редакция: ср, 01 юли 2020, 08:06 от bubanka

# 9 248
  • При семейството си
  • Мнения: 6 582
Tunata, а колко са хосритализираните и починалите? От Тези цифри ми се зави свят.

Worldometer дава този сайт, като източник за информация (чак сега се загледах в статистиките за отделните щати):
https://www.azdhs.gov/preparedness/epidemiology-disease-control/ … hboards/index.php
1632 починали от над 79 000 положителни не е чак толкова висок процент, но явно тестват много интензивно.

Общо тестовете са им 701000, на милион са 96000.

# 9 249
  • Мнения: 1 839
И аз редовно чувам "свали я тази маска", но предимно навън  - по принцип не нося, но предпочитам да не махам и слагам постоянно ако трябва да обиколя няколко места, където е задължителна.

Всъщност със заповедта се добавя още една възможност за изписване, двата отрицателни теста си остават другият вариант. Това не означава автоматично, че очакват наплив на хоспитализирани, а им дава гъвкавост, според конкретната ситуация.

За същата тази възможност още по време на ИП заговори ген. Мутафчийски, когато във ВМА (и не само) се изчерпаха леглата за болни от Ковид. Не се стигна до нея, защото се откриха още отделения в други болници. Сега ВМА отново е пълна. Защо ли "тази възможност" се добавя точно сега? Wink
Два отрицателни доста дават след повече от месец, включително тези с леки симптоми. Температура могат да си мерят и вкъщи, не е нужно да заемат легла. При малко болни имаше смисъл да ги държат - хем да ги наблюдават и да се обучачват, хем да спрат идиотите, които щъкат болни насам-натам.

Последна редакция: вт, 30 юни 2020, 23:49 от crow

# 9 250
  • Индия/България
  • Мнения: 317
Здравейте  Simple Smile , добре съм..(малко по-заета от обикновено), но когато съм свободна ви чета и  сърдечно благодаря на
 всички, които се сещат за мен!!

Положението в Индия за жалост отдавна излезе извън контрол. Изключвам размириците с Китай, наводненията, терористичните заплахи и денге-треската, които яко ни тресат в момента (за щастие далеч от мен). Нещата с Ковид тук обаче са доста притеснителни и  няма никакви индикации за утихване на епидемията. Имаме си 2-3 изявени вирусолози тип Мутафчийски, които заявиха, че траен спад би могъл да бъде постигнат най-рано през септември/октомври и то при връщане на мерките. В момента няколко от най-засегнатите щати обмислят повторен локдаун. Мисля, че един от тях вече го обяви официално и ще продължи  до 31юли. Общо взето след последния локдаун  повечето мерки паднаха, при което случаите (подобно на БГ) започнаха да растат прогресивно. Делхи действително задмина Мумбай, щото си помисли, че като си имат велик кмет "от народа", са богопомазани и той като един същ Супермен ще ги брани до последно. Там обаче много подцениха контактните и заради липса на места в болниците, не ги издирваха докрай. Освен това БГ манталитетът "да си трая до последно" действа с пълна сила и тук (нали ви казах колко си приличаме с местните по някои параграфи), което спомогна за масовото изпозаразяване.  Отделно настъпването на мусона в северните щати довлече много влага и явно се отрази на разпространението. Мумбай и още 4щата вчера чукнаха антирекорд от от 5-6000 заразени за ден.  Тези щати се водят най-рискови в момента. 2/3 от всички активни случаи са концентрирани именно там. Съобщиха, че излекуваните случаи са около 60%, повечето от тях са лекувани с плазма.

Обявиха, че започва тестване на доброволци с ваксината Covaxin , разработена от местния концерн Bharat Biotech. Гледам, че и BBC са го отразили. Уж при животните давала добри резултати. Аз обаче не съм много "уау" от тоя факт...(реалистът в мен нещо се съмнява)...
Тестваха ни пулово преди няколко седмици. Нашата жилищна колония се оказа без  положителен тест. Отдавам го на факта, че съседите ми са все високо образовани и дисциплинирани хора. В колонията си имаме неписано правило- пазим себе си, пазим и съседа. О, тук съседите  наистина имат специално място в ежедневието Simple Smile Забелязвам, че сатуса на фамилията и високата каста, колкото и да не обичам да деля хората, наистина играят роля. Маските тук (на открито и закрито) все още са задължителни. Повечето обаче ги носят а ла "джаста-праста".  В момента най-строгите мерки и забрани касаят нощните клубове, дискотеки и барове, кол центровете, фитнес залите, някои храмове- забележителности и училищата. Последните засега остават затворени до 31юли на ДО, а за останалите не се предвижда  скоро да бъдат отворени. Фитнес инструкторите вече се вдигнаха на протест без резултат. Но за сметка на това уличните търговци масово се върнаха по сергиите. Сега е сезонът на мангото и в момента кипи пълна лудница по манговите борси. Всеки се блъска да се докопа и да помъкне промишлени количества манго към къщи.. Да не говорим, че някои мрънкат и искат продавачите буквално да им поднесат да опитат стоката преди да я купят (потрес!). Е, мъдри се там някакакъв дезинфектант...мдааа..докато някоя маймуна не го отнесе...Онзи ден един тийнейджър беше написал едно мн хубаво есе "Манго мания и Ковид".  .Пък после говори ми, че публичното честване на предстоящите религиозни фестивали било забранено. Полза каква като те сергиите им са цяло "празнично честване"?  Дето казва щерка ми : "пълен боМбок!". Вчера премиерът обяви, че международните полети ще бъдат подновени поетапно за извънредни и неотложни пътувания като нови визи все още няма да бъдат издавани.

Боливуд поднови снимките, но в "стерилна среда": без целувки, без близък контакт, без песни, без актьори над 55 ... Хахаха, сценаристите се чудят какъв сюжет да мъдрят...докато актьорите хукнаха по домашни партита...За жалост Боливуд даде и първата си жертва. Известен композитор и муз.директор си отиде от Ковид едва на 42.

Да спомена и още нещо важно. Вчера ми се обаждат роднини в несвяст и ми пращат статия, че СЗО съобщавала за заплаха на нов вирус от Индия. Писала съм за него и преди, вирусът Nipah (тръгнал в Малайзия от плодови прилепи ). НО случаи на тоя вирус тук в момента няма. Статията е превод на статия отпреди 2г, когато Нипа върлуваше в щата Керала. Добавили са само "по-страшен от Ковид" и явно са спретнали сензация. Миналата година имаше единични случаи ( други щати не бяха засегнати). Така или иначе беше овладян сравнително бързо. На база на заплахата от Ковид обаче  индийските учени тук напоследък подновиха изследванията върху плодовите прилепи. Това е истина. Текат изследвания, проучват патогенност, секвенират геноми. Явно , за да имат идея как да предотвратят потенциална заплаха.

Сега ще си призная, че изобщо не очаквах такъв развой в БГ и явно надцених мерките. Все още силно се надявам най-лошото да се размине. Пазете се, пазете си и психиката! Пожелавам ви спокойно лято!

Благодаря за търпението да ме изчетете!
:-* На Ladybird (дано не греша ника) за актуалното инфо и на всички, които се включват с новини от страната и света. Все още се информирам главно от темата.

# 9 251
  • Под сянката на разлистените кактуси
  • Мнения: 1 413
Цитат
1632 починали от над 79 000 положителни не е чак толкова висок процент, но явно тестват много интензивно.
Не е и толкова малък, всъщност е близо до нашият, просто е без лага, а там лага ще е много мощен защото не знам дали прочете каква огромна част от тия 79 000 са открити последните 10 дни, и тепърва бъдещите починалите от тях не са влезли в стат. Не че им го пожелавам лага да е мощен и огромната вълна от новозаразени да бъде последвана от огромен брой починали, но си има реалности.
Tesla, надявам се да не е много висок, защото новозаразените са предимно млади хора. Неямаше разрешени спортни мероприятия, университетите са във ваканция, така че май са си баш баровете и нощните клубове...

# 9 252
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Днес имаше резултати от изследване за одобряване на мерките в Нидерландия от март до днес. 75% твърдо стоят зад решенията на правителството. От утре ще отварят сауни (наполовина заетост) и ми направи впечатление един собственик, който каза, че това за 1.5 разстояние не е научно доказано, но ще се съобрази с мнението на правителството.

Спомням си как писах тук за разликата в комуникация управляващи -народ. Щяха да ме изядат някои. Е, доказа се, че едно от най-важните неща е именно как го правиш, за да застанат повечето зад теб.

# 9 253
  • Мнения: 15 311
И аз искам да стоя зад мерките на правителството и да ги подкрепям. Но у нас в задачата се пита: Кои мерки?! Вчерашните, днешните, тези, които отмениха онзи ден, въведоха вчера, а утре отново ще отменят. Ако има единна позиция, да, но сега какво да подкрепям. Че разпуснаха всичко и ни оставиха на произвола на съдбата заради сборища и футболни запалянковци?!

# 9 254
  • Мнения: 5 979
Не, че искам да ви плаша но преди малко по CNN показаха един лекар от Маями и каза, че имат 250 човека в интензивни отделения като болшинството от тях са между 25-45г. При първата вълна били 65г+ ... и там си тече дебатът за маските и мерките, лудите не са само у нас.

Общи условия

Активация на акаунт