COVID-19 (COrona VIrus Disease-2019) Тема - 4

  • 1 249 868
  • 29 195
  •   1
Отговори
# 11 715
  • Мнения: 12 309
Става въпрос за доказано безопасна ваксина, която хора ще откажат, както сегашните доказани безопасни и ефективни ваксини срещу различни болести, срещу които определени хора са против.

Личната ми най-антиваксърска проява е, че ваксинираме противогрипно всяка година само надхвърлилите 70 членове на семейството, другите го караме по-скоро през година. И все пак мисля, че този разговор за ваксините срещу ковид-19 е твърде преждевременен. Нито има доказано безопасна ваксина, нито има доказано безусловно ефективна. Да се говори отсега за ограничения, които ще се налагат на тези, които я откажат, за мен е по-скоро наливане на вода в мелницата на конспиролози и антиваксъри.

# 11 716
  • Мнения: 1 625
Ще си я сложа веднага, просто защото съм сигурна, че няма да я "пуснат" без пълните тестове. Никой няма да рискува милиарди обезщетения, защото е избързал. Тук се спестяват други етапи, но не и тестовете.
Както и преди казах, съмнявам се което и да е правителство, да си вкара този автогол.
Ваксината НЯМА да е задължителна, поне в първите години.
Проблемът с анти-ваксъри е същият, както със всеки любител на конспирациите. Не вярват на правителствата- Лъжат Ни!
Не вярват на лекари и учени- Корумпирани са и Ни Лъжат!
Не вярват на научни статии и доказателства- Изфабрикувани са и Ни Лъжат!

Това са хора, които най-често се чувстват смачкани и безсилни в живота си и чрез тези конспирации те намират "виновни" за несполуките си.
Тук няма значение глупав/умен, ниско/високо образован. Тук идват личните характеристики, които насочват към оправдания, сляпо вярване в каквото е удобно в момента и собствена слабост, да се застане и каже "Тази и тази грешка ме доведоха до тук".
Тези хора са попринцип на мнението, че другите са виновни, че само тези "с връзки" успяват, и че те, макар че са супер способни, не успяват, защото има някой с повече връзки.
Точно тези хора са обикновено психически и физически насилници спрямо партньора и децата си, избивайки отчаянието си във панически контрол, манипулации и насилие, което да ги накара да се чувстват по-добри.

В горното описание не включвам хора, които се притесняват от набързо сглобена ваксина. По-скоро включвам тези, които мислят че в нея ще има чипове и тези, които отричат всякакви ваксини.
Смятам, че ще се съберат достатъчно хора, които ще искат ваксина. Когато притесняващи те се видят, че ваксината не е опасна, ще се ваксинират и те.
Въпросът е да мине вълната от медийни дъвки, която ще ни залее.

# 11 717
  • Мнения: 2 243
Ladybird_, така написано всичко изглежда много добре, само че е извадено от контекста. Докато в други страни включително и нашата се въведе извънредно положение и строги мерки, във Великобритания се проведоха състезанията в Cheltenham, барове, ресторанти и кафета бяга отворени. Много хора след това, включително и съседна Ирландия остро осъдиха това като безхаберно. Отношението на Джонсън също беше такова. Искаше дълго да приложи принципите на стадния имунитет, докато самия той не се разболя. Ясно е че с финасовите помощи са направили много повече от нашите управляващи за гражданите си, но с прилагането на мерките според мен не се справиха добре. Просто наблюденията ми.

# 11 718
  • Мнения: 12 309
Смятам, че ще се съберат достатъчно хора, които ще искат ваксина. Когато притесняващи те се видят, че ваксината не е опасна, ще се ваксинират и те.

Това всъщност е най-убедителният аргумент "за" ваксиниране,  ако и когато се стигне до него.  Няма смисъл отсега да се размахва тояга, ако има вариант за морков. Никой не иска да минава от карантина в карантина, ако може да си го спести.

# 11 719
  • Мнения: 8 230
И моят син беше в петък с висока температура - 39.5. Започна да я вдига в четвъртък вечерта. В петък звънях на личния, каза да го заведа при него. В крайна сметка му назначи рентген. Чист беше. Терапия с изопринозин (аз вече го бях подкарала) и температуро-понижаващи. В събота вечер вече беше като нов. Не знам какъв вирус изкара, ни при него се случва 1-2 пъти в годината да го събори нещо точно за ден - ден и половина.
Мисля си обаче, че наесен ще си сложим всички дружно по една противо-грипна ваксина, въпреки че досега не сме го правили и по принцип грипът не ни се лепва, но все пак, да елиминираме едно възможно заболяване.

# 11 720
  • София
  • Мнения: 7 806
Смятам, че ще се съберат достатъчно хора, които ще искат ваксина. Когато притесняващи те се видят, че ваксината не е опасна, ще се ваксинират и те.

Това всъщност е най-убедителният аргумент "за" ваксиниране,  ако и когато се стигне до него.  Няма смисъл отсега да се размахва тояга, ако има вариант за морков. Никой не иска да минава от карантина в карантина, ако може да си го спести.
Ако вирусът се установи трайно сред нас и не пожелае сам да си отиде,то колективният имунитет чрез ваксина е единствено възможното решение да си върнем живота обратно такъв, какъвто беше. Просто сега е твърде рано да се декларира отношение към нещо, което още даже не съществува, а най-вероятно ваксината няма и да е в единствен вариант. Но при нас тук си е традиционно да се разделяме като общество по всякакви въпроси, така че защо не и за несъществуващата ваксина? Желание да има - повод за конфронтация винаги ще се намери.

# 11 721
  • София
  • Мнения: 5 139
Ако има ваксина на пазара - тя ще бъде безопасна. Фармацията е бизнес за милиарди не защото трепе хората. Иначе досега да са изкарали вече някой от препаратите в разработка - нищо не ги спира.
Колкото до прословутия имунитет - немалка част от ваксините, които в момента са в напреднал етап на разработка, не разчитат толкова на антителата, колкото на mRNK - фрагмент от вируса, който се вкарва в тялото и го учи да се бори следващия път, когато засече подобни фрагменти. Това почти не зависи от антитела, както и от мутации на вируса.
Не на последно място - да, ако бъде създадена ваксина и вирусът си се вихри все още по света - ще бъде въведена някаква форма на принуда, за да бъде поставена имунизацията. Не разбирайте, че ще е задължение или закон. Възможно е да е по-фина форма на принуда - например, няма да ви вземат на работа, ако не докажете, че сте ваксинирани. Няма да ви пуснат еди-къде си, ако не докажете, че имате ваксината. И така...
Ваксината е единственият безопасен начин да се достигне до необходимите нива на стаден имунитет, които никак не са 70 процента, а са поне едно 90-95 на сто, за да сме наистина спокойни. В противен случай сме обречени на циркулация на вируса.

# 11 722
  • Мнения: 5 932
Като чета обсъжданията на хипотетичната ваксина, се замислих дали бих си сложила веднага след като се появи. Може би ще ме е страх, че е недоправена, недоизпитана. Но като си помисля, колко лекарства съм взимала до сега за това или онова /от сухите клечки съм/, някои от които нови, без въобще да се замисля дали няма да ми навредят, вместо да ми помогнат...

# 11 723
  • Мнения: 6 726
И Галена (фолк певицата) е с + тест.
Не знам дали е вярно, но слушах две девойки до мен, говорейки си за последното й участие в дискотека преди няколко дни.

# 11 724
  • Където морето целува небето...
  • Мнения: 2 654
https://www.burgasinfo.com/news/view/5/100155
 Хм...още 3 заразени за утрешната статистика,а починалият 52 год.мъж пишеше в 1.30-и той утре,както и този човечец пред РЗИ.

52 годишния е починал предната вечер, обявиха го вчера през деня, но не беше вписан снощи.

От позната, която работи в СП Бургас знам, че на всеки правят бърз тест при прием в спешното. Според нея обаче масово са грешни тези тестове и на ПиСиАр се оказва друго. Явно затова са държали да бъде направен на избягалия. вчера се твърдеше, че не е тестван, а днес уж е. Не знам не ги ли притеснява, че е от махалата в Поморие и ако не се установи има или няма Ковид та може да стане страшно.
Отделно още някакви случаи се чуват, а в Лукойл си самоназначават тестове, че контактни не се тестват, обаче ние сме Чисти и вирус няма...

# 11 725
  • София
  • Мнения: 11 475
Ваксината докато достигне до нас, вече ще бъде поставена на милиони хора по света.
Именно! Именно! И в България, у нас, през това време, докато чакаме ваксина, ще се надпреварват разни мангъровци да обясняват по ТВ при Гала, за Ейййййййййй онзи случай в САЩ, дето един умрял, и за еййййййййй онзи случай в Бразилия (да, те ще получат вероятно Преди нас ваксина, ако такава бъде направена), който станал аутист.
Ще имаме десетки хиляди петиции, шествия, гей паради Против ваксина! Бойко Борисов, преизбран за пети път, след като 4 поредни мандата си е хвърлял оставката, ще вика, че няма да задължава никого да се ваксинира, само да гласуват за Йорданка Фандъкова на местните избори. Примерно. Мое мнение, не целящо да насажда паника, омраза или фалит на банка.

# 11 726
  • Мнения: 11 624
Ladybird_, така написано всичко изглежда много добре, само че е извадено от контекста. Докато в други страни включително и нашата се въведе извънредно положение и строги мерки, във Великобритания се проведоха състезанията в Cheltenham, барове, ресторанти и кафета бяга отворени. Много хора след това, включително и съседна Ирландия остро осъдиха това като безхаберно. Отношението на Джонсън също беше такова. Искаше дълго да приложи принципите на стадния имунитет, докато самия той не се разболя. Ясно е че с финасовите помощи са направили много повече от нашите управляващи за гражданите си, но с прилагането на мерките според мен не се справиха добре. Просто наблюденията ми.
От кой контекст е извадено? Аз написах хронологията до заключването.
Ако мислиш, че Бо Джо си прави каквото си иска, без да се консултира с някого... и така "самосиндикално" управлява епидемията....
Той се зарази след наложения локдаун.
Това, което казваха на тукашните "брифинги" е, че се водят от статистиката при налагането на мерките, съответно сега и при отпускането.
Да - факт е, че не успяха да опазят домовете с медицинска грижа и те дадоха около 30 000 смъртни случая. В момента се водят дела за това. Факт е обаче, че тези домове са на частни организации. 
Тепърва ще се правят анализи.
Според мен разликата в мерките м/у България и UK е в това, че България може да си позволи заповеди от тази вечер за утре сутрин, че може да си изпрати работниците в неплатен отпуск, че може да освободи всички ученици и т.н. Това в UK просто няма как да стане.
В България ИП е от 13 март, а в UK от 20.....
Факт е, че в UK вече имаше дифузно разпространение и локдауна беше наложителен, но имаше и мерки преди това в стремежа да не се стигне до там.
България наложи локдаун преди дифузното разпространение и имаше идеалния шанс да го предотврати - не успя. В момента е точно в етапа на разпространение, в който UK наложи заключването....
Да видим как ще се справи без заключване.
Рано е още да се правят изводи - епидемията не е приключила.

# 11 727
  • Мнения: 1 780
Ваксини против грип не слагам. Понякога го караме, понякога не. Сега имаше теза, че са се усложнили хора точно с противогрипна ваксина.
За стадния имунитет Шведите казват 40% много под други болести, според тях 30% имат т-клетки и или не го хващат или го карат леко, както го караме може и да отмине и без ваксина.
Да и аз следя англичаните, действат доста по-адекватно от нашите.
Държавите, които видяха ситуацията и Ада са по-предпазливи и по-решими. Дори САЩ които нямали мерки не е така, имаме роднини в различни щати, още има мерки.

# 11 728
  • София
  • Мнения: 11 475
За стадния имунитет Шведите казват 40% много под други болести, според тях 30% имат т-клетки и или не го хващат или го карат леко, както го караме може и да отмине и без ваксина.
Нищо не разбрах, признавам си.
Кой, какво казва, доказва и кои шведите, че да им повярваме? Линкове, проучвания, научни статии?
А да отмине без ваксина кога точно - като се захлади есента, зимата като застуди и утрепе вируса или следващото лято, като се загорещи и УВ лъчите, които това лято не успяват, тогава да утрепят вируса, който ще се предполага, че за 1 г ще е Отслабнал?
Тъй ли викат шведите? Кантарджиев, ти ли си това, Швецино ниеден!

# 11 729
  • София
  • Мнения: 7 806
Още един от "футболните хора" с коронавирус в болница:
Собственикът на Ботев заразен с COVID-19, в болница е
"В болница съм и в момента не мога много да говоря. Добре съм, в изолация съм и се лекувам. От 7-8 дни съм така. Темата за Ботев ще я коментирам по-нататък", каза Георги Самуилов.
Не станаха ли малко много? Няма ли все пак да се сети някой, че всички тези масовки генерират нови и нови вирусоносители, като само за най-известните научаваме. Другите си щъкат и заразяват наред, тихо и кротко...

Общи условия

Активация на акаунт