Екопътеки и всякакви приятни разходки- тема 2

  • 74 568
  • 885
  •   1
Отговори
# 810
  • Мнения: 550
Здравейте, препоръчвам ви пътеката до Сливодолското падало - водопада е много красив, висок е около 50м, а цялата пътека минава покрай реката с много вирчета и по малки водопади. Маршрута се минава около час и 45 мин . Има изкачване, но не е нищо сериозно

# 811
  • Стара Загора
  • Мнения: 519
Здравейте, бихте ли ми препоръчали какво може да се види и къде може да се пообиколо около с. Баня (Банско). Ходили сме в Добринище, качвали сме се с лифта до х. Безбог и Безбожкото езеро.

# 812
  • Мнения: 7 856
Здравейте, бихте ли ми препоръчали какво може да се види и къде може да се пообиколо около с. Баня (Банско). Ходили сме в Добринище, качвали сме се с лифта до х. Безбог и Безбожкото езеро.
Явно не сте пешеходци.
Средновековната църква в Добърско с уникални стенописи. На места от пътя се открива гледка к м голяма част от Пирин.
Ако няма преспи и пътят е разчистен, качване с колата до х. Вихрен.
Ходенето пеша във високата планина в този сезон изобщо не е препоръчително по това време без сериозен опит. Може би сте научили както се е случило вчера с Каролев, въпреки огромният му опит.
Добавям още: паркът с мечките над Белица (би трябвало вече да е отворен). Може да се качите до Семково, но там гледки няма.
Малко по-далеко, но си заслужава - през Юндола до яз. Белмекен. Невероятна красота, пътят се чисти от сняг заради спортната база.

Последна редакция: пн, 10 май 2021, 13:57 от Недоволна

# 813
  • Казанлък
  • Мнения: 903
Здравейте, бихте ли ми препоръчали какво може да се види и къде може да се пообиколо около с. Баня (Банско). Ходили сме в Добринище, качвали сме се с лифта до х. Безбог и Безбожкото езеро.
Ние в събота ходихме до водопад Юленски скок по Демянишка река. Самата екопътека започва малко след Банско, има табели по пътя към хижа Вихрен. Но ние с колата се предвижихме дотук
Query Area, Demuanishka River
https://maps.app.goo.gl/XwekyVozrTZXtMHP8
После вече по коларския път в посока хижа Демяница покрай реката до самият водопад остава не повече от 25 минути. Реката е много красива и буйна. Водопадът е чудесен. Нагоре има още един водопад, но оттук нататък имаше доста сняг по пътя и ние се върнахме.
Ако искате по дълга разходка, започнете да се качвате отдолу. Екопътека се казва "Демянишка река разказва"
Скрит текст:

# 814
  • 1st floor
  • Мнения: 9 122
До миналата седмица до х. Вихрен не можеше да се стигне, заради паднала на пътя лавина. Мисля, че и хижата някой ми каза, че не работи. Аз обичам да кръстосвам високите планини, но от края на март докато не се стопи снега, изобщо не се качвам там.

# 815
  • Мнения: 7 856
До миналата седмица до х. Вихрен не можеше да се стигне, заради паднала на пътя лавина. Мисля, че и хижата някой ми каза, че не работи. Аз обичам да кръстосвам високите планини, но от края на март докато не се стопи снега, изобщо не се качвам там.
Да, пътя до там си е жесток лавинарник. Но ако се вярва на медиите, може и да са го разчисти ли, защото някъде мернах, че Каролев са го натоварили там на линейката. Но не е сигурно. За това написах ако пътят е разчистен. Нарочно писах преспа, а не лавина, за да не стяскям хората. Мисля, че вече мина времето на лавините.
Най-големият лавинарник е малко преди хижата.

# 816
  • 1st floor
  • Мнения: 9 122
Миналият уикенд поне не беше разчистено. Мой познат е направил опит за изкачване на Муратов и не е успял. Нагоре също има паднали лавини на буци. Стигнал е до малко преди върха, там където се отделя пътеката за Синаница, видял е падаща козирка и се е отказал.

Каролев от билото на Тодорка ли е паднал до Жабешкото езеро? Тц, тц, тц...страшничко е там...

# 817
  • Мнения: 209
Минавам да споделя-вчера уж тръгнахме на лежерна разходка на Витоша, която се превърна в тежък преход от над 23км, половината от които по голям наклон все нагоре. Тръгнахме от с. Железница, като целта беше заслон Синята стрела. Дотук добре. Стигнахме за около 1:30минути,като малко се забавихме, защото по част от маршрута имаше ужасно паднали дървета и доста заобикаляхме.Поседяхме на заслона, междудругото са супер поддържани и има всичко необходимо-чай, аптечка, прибори, кафе, даже вафли. След това по много стръмна пътечка зад стария заслон Стрела се качихме до Белчева скала. Изпълнихме плана за деня, но беше едва 11 часа и мъжа ми вика, хайде са стигнем и връх Ярловски купен... Та още нагоре, нагоре. На самия връх, след като се минат Малък и голям Котор, все още имаше петна сняг, като на някои места се потъва до над коленете...Като цяло на повечвто места може преспите да се заобикалят, ама има и където не може. Стигнахме Ярловския Купен, насладихме се на гледката и за да не се хлъзгаме обратно надолу решихме, че по билото на планината ще стигнем хижа Физкултурник на отсрещния склон. Оказа се по-дълго и трудно отколното ни изглеждаше. Заобикалянето на разни стръмни места, на снега, на големи камъняци и сипеи ни забави ужасно. Отне ни цели 2 часа, та и повече, да се докопаме до хижата от Ярловския. Оттам където минахме, няма маркирвка, изсякохме билото малко по диагонал. Голяма грешка. После се оказа че на 500метра от нас си има маркирана пътека. Ако решите да ходите, минете по нея, че си е тегаво, това което ние направихме. Та...стигнехме ние хижа Физкултуеник и оттам за около час стръмно спускане стигнахме до колата, паркирана в село Железница.
Този кръг не е от най-лесните, има си бая драпане, но е готин кръгов преход със стабилно раздвижване и много хубави панорами!

# 818
  • София
  • Мнения: 1 951
АнелияИванова10000, по коя пътека се тръгва от Железница, за да се стигне до заслон Синята стрела?

# 819
  • Мнения: 209
АнелияИванова10000, по коя пътека се тръгва от Железница, за да се стигне до заслон Синята стрела?

Има 2 възможности. Едната е в края на селото на обръщалото на рейсовете, там има маркировка, според един човек, когото питахме.
Аз тръгнах от помпената станция и следвахме упътването от сайта Думи в Друми. Много е точно. И там има маркировка, но в началото е много нарядко. По този път има едно място, което е непроходимо, заради съборени дървета, но може да се позаобиколи.

# 820
  • София
  • Мнения: 259
Ходили сме до Котлите преди години,но б
Нямаше вода .Гледам за Други водопади в близост.Добравишка скакля евентуално...Търся не труден достъп.

Наскоро бях до Добравишка скакля и не бих го препоръчал. Самият водопад е хубав, но е доста малък, нищо особено. Трудно е да се намери място за паркиране наоколо, а до самия водопад се стига по черен път, където минават коли и не е много приятно. Имаше хора, които буквално до водопада се качваха с коли. Той е на около 5 мин от черния път. Ние паркирахме при първа възможост на черния път и ходихме пеша, защото все пак целта беше разходка. Искахме още преди черния път да спрем, но няма къде, защото някой може да ти отнесе колата. Пробвахме единственото място,което беше безопасно и един човек каза, че там си пасе кравите и не може да спираме. Smile Не бих ходил отново там. Но ако сте с деца и малко по- проходима кола, може да се стигна точно под водопада, което го прави много лесно достъпен.

# 821
  • Стрелбище-в пряк и преносен см
  • Мнения: 671
Ходили сме до Котлите преди години,но б
Нямаше вода .Гледам за Други водопади в близост.Добравишка скакля евентуално...Търся не труден достъп.

Наскоро бях до Добравишка скакля и не бих го препоръчал. Самият водопад е хубав, но е доста малък, нищо особено. Трудно е да се намери място за паркиране наоколо, а до самия водопад се стига по черен път, където минават коли и не е много приятно. Имаше хора, които буквално до водопада се качваха с коли. Той е на около 5 мин от черния път. Ние паркирахме при първа възможост на черния път и ходихме пеша, защото все пак целта беше разходка. Искахме още преди черния път да спрем, но няма къде, защото някой може да ти отнесе колата. Пробвахме единственото място,което беше безопасно и един човек каза, че там си пасе кравите и не може да спираме. Smile Не бих ходил отново там. Но ако сте с деца и малко по- проходима кола, може да се стигна точно под водопада, което го прави много лесно достъпен.
Явно зависи в какъв ден и момент ще отиде човек и усещането е много различно. Аз ходих с една приятелка на Цветница и може би защото хората бяха на вълна имен ден, беше изключително спокойно. До къщата с цветята и чешмата имаше спряли само 2 коли и имаше достатъчно място. По пътя до водапада срещнахме само една кола и се разминахме с двама души. При самия водопад стояхме поне половин час и нямаше никой друг,. Водопадът не е голям, но илюзията за златно покритие и отблясъка от слънцето го правят уникален.

# 822
  • 1st floor
  • Мнения: 9 122
На Добравишка скакля ходихме на първи май. Много ни хареса на всички! На къщата с цветята оставихме колата, нагоре видях само една паркирала по средата на черния път, друго движение нямаше. В основата на водопада се беше образувала дъга! Simple Smile Съчетахме със Столо, манастир Успение Богородично и пещера Душника.

В неделя сме се запътили към Сливодолското падало. Чудя се с какво да съчетаем. Бачковския манастир и водопада сме ги посещавали. Някакви други идеи?

# 823
  • Мнения: 550
На Добравишка скакля ходихме на първи май. Много ни хареса на всички! На къщата с цветята оставихме колата, нагоре видях само една паркирала по средата на черния път, друго движение нямаше. В основата на водопада се беше образувала дъга! Simple Smile Съчетахме със Столо, манастир Успение Богородично и пещера Душника.

В неделя сме се запътили към Сливодолското падало. Чудя се с какво да съчетаем. Бачковския манастир и водопада сме ги посещавали. Някакви други идеи?
Кръстова гора или Караджов камък,
Язовир Марково и червената църква,

# 824
  • 1st floor
  • Мнения: 9 122
На Кръстова гора и Караджов камък също сме ходили.
Червената църква е добра идея, мерси. А язовир Марково? Какво има там, за сефте го чувам? Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт