Работа, CV-та, HR-и, съвети - 72

  • 43 221
  • 746
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 7 995
Аз съм имала 3 месеца предизвестие, защото за мястото, на което бях, трудно се наримира човек. Беше специализирана работа в много малко градче. Разбира се, не го отработих. Съгласиха се някак на един месец, когато реших да напускам.

# 76
  • Мнения: 2 291
Има ли някъде бял списък на фирми в София? Какво имам предвид - стандартно работно време (8-5; 9-6), почиване по празници, заплащане на извънреден труд, осигуровки върху реална заплата и т.н. 

# 77
  • Бургас
  • Мнения: 7 056
В големите фирми 1 месец е крайно недостатъчен да се намери и обучи нов човек. Докато се задвижи колелото да пуснат обява, да се наберат и прозвънят кандидати, 1-2-3 интервюта,  после да го вкараш в работата, ми то месецът отдавна  минал. Не мисля, че е рекет повече от месец, по- скоро необходимост.

Ако е наистина голяма фирма имат и други алтернативи като:
1. Да повишат някой от по-ниска позиция.
2. Да се разпредели работата временно между другите колеги докато се намери нов служител.

Ако длъжността е някаква масова и на съответната позиция има много служители, тогава 3 месеца предизвестие си е направо рекет.

# 78
  • Мнения: 2 975
В големите фирми 1 месец е крайно недостатъчен да се намери и обучи нов човек. Докато се задвижи колелото да пуснат обява, да се наберат и прозвънят кандидати, 1-2-3 интервюта,  после да го вкараш в работата, ми то месецът отдавна  минал. Не мисля, че е рекет повече от месец, по- скоро необходимост.

Ако е наистина голяма фирма имат и други алтернативи като:
1. Да повишат някой от по-ниска позиция.
2. Да се разпредели работата временно между другите колеги докато се намери нов служител.

Ако длъжността е някаква масова и на съответната позиция има много служители, тогава 3 месеца предизвестие си е направо рекет.
Повишаването в големите фирми не става току така, щото някой напуснал. Има си цикъл как се случва ъпдейта на заплати, промоушъни, бонуси и т.н. Доста по-лесно е да се сложи два месеца предизвестие.

# 79
  • Сф
  • Мнения: 4 821
Конкретно за моята позиция- най- ниска е в йерархията, колективът е голям, но работата ни е лайв, сега и на момента, не търпи отлагане. В този ред на мисли аз, ако напусна няма кой да повишат, ще нагърбят някой допълнително с моите неща и веднага ще се усети липсата на човек. Не че няма да могат да избутат докато новият почне самостоятелно да се оправя, но лятото с отпуските ще е тегаво.
С 2 месеца предизвестие съм, но, ако не си с рогата напред, винаги можеш да се разбереш за 40-45 дена, вместо 2 месеца

# 80
  • Мнения: 1 120
Iseis, какъв цикъл имате предвид?

# 81
  • Мнения: 2 975
Iseis, какъв цикъл имате предвид?
Т.н compensation cycle или на кратко всяка година се правят повишения и актуализации на заплатите, разпределят се бонусите според планираното предходната година. Обикновено с това започва годината. Вече напусналите хора внасят някаква промяна, случва се и извънредни преструктурирания да се правят, но това са по-скоро изключения.

# 82
  • Мнения: 1 120
Благодаря. Това почти навсякъде е така. Аз помислих, че има нещо друго Simple Smile

# 83
  • Мнения: 566
Скрит текст:
В големите фирми 1 месец е крайно недостатъчен да се намери и обучи нов човек. Докато се задвижи колелото да пуснат обява, да се наберат и прозвънят кандидати, 1-2-3 интервюта,  после да го вкараш в работата, ми то месецът отдавна  минал. Не мисля, че е рекет повече от месец, по- скоро необходимост.

Ако е наистина голяма фирма имат и други алтернативи като:
1. Да повишат някой от по-ниска позиция.
2. Да се разпредели работата временно между другите колеги докато се намери нов служител.

Ако длъжността е някаква масова и на съответната позиция има много служители, тогава 3 месеца предизвестие си е направо рекет.
Повишаването в големите фирми не става току така, щото някой напуснал. Има си цикъл как се случва ъпдейта на заплати, промоушъни, бонуси и т.н. Доста по-лесно е да се сложи два месеца предизвестие.
Би ли споделила как се решава дали някой да бъде повишен. И от какво зависи. Какво би накарало една фирма да наема хора отвън, а не да повишава или прехвърля към други отдели настоящи служители?

Не е ли логично, ако напуска кадър с повече функции, мястото да се промотира вътрешно и да се наеме човек, който вече е наясно с процесите на компанията и има нивото на експертност, за да заема по-висока позиция или пък такава по хоризонталата. На мен ми се струва, че в повечето случаи нещата опират и до лични симпатии.

# 84
  • Мнения: 1 120
Личните симпатии, няма как да се избегнат за съжаление.

# 85
  • Мнения: 2 975
Логично е, не само е логично, а свестните компании го залагат, като политика за развитие и задържане на служителите си.
Обаче симпатиите са си симпатии. Това вече си е човешка природа и не вярвам да има място на света, където личните симпатии да не оказват влияние.

# 86
  • Мнения: 1 120
Като заговорихме за наемане на хоРА ОТВЪН Как приемате/как служителите приемат нов пряк шеф/шефка дошъл отвън Thinking Чувала съм от колеги познати, че много пъти не е много приятно, особено ако е имало разбирателство с предния ръководител Thinking . На мен лично не ми се е случвало. Двама от настоящите ми колеги са напуснали предишната си фирма, именно заради натресена лидерка.

Последна редакция: сб, 27 юни 2020, 22:22 от SSll

# 87
  • Мнения: 30 130
Приемаш го и това е.

# 88
  • София
  • Мнения: 17 941
По- добре от вътрешен, който вече има изградени отношения с колектива (вкл.и отрицателни, след като е бил само служител), които после се превръщат в предразсъдъци при даване на власт. Едни винаги ще са облагодетелствани, а други- пренебрегнати или нарочно натоварени. По- обективно ми се струва външен човек, който започва на чисто с всеки единот екипа. Simple Smile

# 89
  • Мнения: 1 120

Това е ясно, по-скоро исках да чуя други мнения, гледни точки като това на The Catcher in the Rye Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт