Какво се случва ПРЕДИ менопаузата? Да споделим и да обсъдим. Тема № 10

  • 34 681
  • 763
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 10 309
Снощи дойдохме на море, а днес ми дойде цикъла (не)очаквано. Предният ми е бил 23 дена. Някак се съкрати последните месеци, но за пръв път е толкова кратък. Освен това, е много обилен първия/втория ден. После ми зацапва 10 дена. Получава се така, че 15 дена ми тече и само 10 дена - не. На 42 съм. И се сетих за тази тема.

На 44, от десетина месеца ми е на 22-23 дни.... но пък не повече от 3, та не се оплаквам.

# 91
  • Мнения: 10 258
mariat, така както са на 7 ден направени не се разбира много Simple Smile. По принцип се правят на трети ден, а прогестерон на 7 ден след овулация. За Б12 пак не се знае дали е добро, защото и да е в граници се гони по-горна граница. ТСХ е висок, но яко е в граници няма никой да ти изпише хормон. Всъщност то само ТСХ нищо не говори. Трябва Т3, Т4, МАТ и ТАТ.

3 ден от МЦ е Фоликуларна Фаза, след нея е овулация и до седми ден след нея е лутелна фаза.

# 92
  • Мнения: 39 326
3 ден от МЦ е Фоликуларна Фаза, след нея е овулация и до седми ден след нея е лутелна фаза.
Значи само 3 ден е фоликулярна фаза, така ли? Без значение дали има още кървене или не?
Овулация от 4 до 7 ден от началото на менструацията
и от 8 до 28- лутелна?
Може ли да обясниш, ако нещо не съм разбрала?


Всичките изследвания на щитовидната жлеза са ок, включително и ехограф.
Гинекологът ми каза, че ще пусне така изследванията(без да се гони някаква фаза от месечния цикъл), ако имало проблем после ще мислим.....
Сега имам направление за дерматолог. Освен от нея пак да търся за гинеколог и да искам отново изследвания. Б12 е 409,3 при норма до 569.

# 93
  • Мнения: 10 258
Ще ти прикача една снимка, която denis е пускала за по-голяма яснота някъде из темите:
Скрит текст:
Пак от нея съм си записала, че най-добре се вижда като се пуснат изследвания на 3 ден, но ако менструацията е в някакъв ден в който няма работещи лаборатории, следващия ден за предпочитане е втори, пред четвърти.

Иначе не знам гинеколога какво разбира от тези изследвания без да се гони фаза и как се установява проблем. Но те са доктори и да допуснем че знаят повече от нас. Б12 е добре.

# 94
  • Мнения: 3 265
Веднъж са ми пускали хормони на 18ти ден и лекарят каза, че има референтни стойности за всяка фаза от цикъла и няма никакво значение, че е 18ти ден. Когаго излязоха резултатите, пак ме попита на кой ден са ми взели кръв и направи сметка дали са ок за тази фаза. Всички други лекари казват само на 3ти. Този лекар ми е решавал проблеми, който никой друг не ми е решавал и го смятам за добър лекар. Има и много години стаж, работил е в кабинет по репродуктивна медицина.
Но специално за хормоните не знам доколко дават реална представа, направени по всяко време.

Последна редакция: ср, 15 юли 2020, 00:17 от marigold_

# 95
  • Мнения: 39 326
При разчитането на моите резултати дори не ме попита в кой ден са правени.....

# 96
  • Оранжевата стая
  • Мнения: 743
Питах го какво да правя, ако пак преди цикъл почнат да ме боляш подмишниците,

Чакай, че нещо съм пропуснала за подмишниците! И мен ме болят чат пат, дори съм ходила на ехограф на гърдата, казаха ми, че става въпрос за необичайно разрастване на жлезата, но нищо страшно нямало 🤷🏻♀

# 97
  • Мнения: 39 326
Ами мен ме болят преди менструация. Дори имах болезнени увеличени лимфни възли(и на двете подмишници). Все едно ток ме пробожда. Мамологът каза- хормонален дисбаланс и изписа мазане с Прогестогел. След 5 месеца правих рентген и всичко е ок, но и след спиране на крема пак преди цикъл имах болки. Този месец не знам какво да очаквам.
Имала съм през годините прегледи при друг ехографист и той също описва болките под мишница като хормонални.

# 98
  • Оранжевата стая
  • Мнения: 743
Хммм, не ми споменаха такава възможност, но аз също отдавна подозирам нисък прогестерон при мен, така че ще разпитам моя гинеколог за такава вероятност!
Благодаря много!

# 99
  • Мнения: 13 805
Ами мен ме болят преди менструация. Дори имах болезнени увеличени лимфни възли(и на двете подмишници).

Извинявай за въпроса , на самата подмишница ли е?

# 100
  • Мнения: 960
Момичета, аз  да дам отчет.
Ходих на кардиолог заради това, че от месец към 14ч и вечер усещам как сърцето ми прескача. За минути е , но е кофти усещане. Вечер , преди да заспя пак. Мисля си, че е от това, че съм в пременопауза. По-рано бях със сърцебиене, сега пък това. Предписа ми Магнехард и в четвъртък съм пак при него за вторичен преглед и да направи по-обстоен преглед. Имам си шум на сърцето от малка, но каза ,че всичко останало е добре и това да не ме притеснява. Ходих и на гинеколог. На ехографа нищо притеснително не видя, но на физическия преглед ми каза, че лигавицата е започнала да навлиза някъде си, не разбрах точно защото доста ме болеше при огледа. П отвърди, чесъм си в пременопауза. Раждала съм 2 пъти секцио и явно съм стегната. При втората бременност една лекарка възкликна " ама ти си много стегната отдолу". Без да е погледнала белега от операцията. Simple Smile   Та, гинеколога, който е с дългогодишна практика и уважаван специалист ми предложи хормонално лечение за 1г. Аз го попитах дали може да опитаме с друго и той ми предписа Ремифемин. Каза да пробвам 3м и да видя дали ще намалеят гадните усещания. А те са нервност, плачливост, вътрешно напрежение-започва да ми трепери и лицето ми става червено.Другото ново е нещо като паник атака, но не като преди години с изтръпване на ръцете и сърцебиене. Изведнъж, сякаш получавам лек удар в гърлото и веднага се опитвам да поема дъх. Тогава и сърцето ми прескача Пък ако и ме понапече слънцето става ад. Щитовидните са ми тези ТСХ-1.33  
Т4-0.7-реф 0.7-1.48
Т3-2.81 реф 1.7-3.7
Вит Д-36.5 реф 30-100
Магнезий-0.8  реф 0.7-1.2
Глюкоза 5.2
Инсулин-6.10
Бях на диета заради ИР и май съм оплескала нещата с нея.
Споделих и с двамата лекари, че не съм пила лекарство за ИР , а само диета и те бяха на едно мнение. Че щом с диетата е станало е ОК, но да въвеждам малко плод без банани и варива без ориз. Хляб
 рядко и то лимецов Изтощавала съм си организма , недостиг на витамини , а сега в пременопауза започват и други метаболитни реакции. Даже единият лекар ми каза, че и той е с ИР и ограничил сладко, ориз и хляб.  Преди 6г започнаха тези екстри на пременопауза и казах на личната, че стават около цикъл, но тя ми набута успокоителни, от които се пооправих, но за сега ще пробвам с Ремифемин. Четох, четох  и виждам, че на едни помага, на други не. Има ли някой впечатление от подобен препарат. Не се издържа с тази нервност. Най-ми е добре след като се приберау дома и почина за час време. И червенината на лицето ми се маха. Ето, сега е 6.30 и лицето пак ми е загрято. Кафе не пия.Май и цигарите ще спирам. Пуша до 4-5 на ден. Благодаря на всички, които пишат в темата.

# 101
  • Мнения: 1 914
Тези хормони се пускат на 3-ти ден от цикъл, иначе няма смисъл - това го знам от Денис в темата за хормоните.Питай там ако искаш, но знам , че ще ти каже това...
https://www.bg-mamma.com/?topic=1157908.msg41069437#new

# 102
  • Мнения: 39 326
Ами мен ме болят преди менструация. Дори имах болезнени увеличени лимфни възли(и на двете подмишници).

Извинявай за въпроса , на самата подмишница ли е?
Да. Веднъж ми се поду, и след ден, констатирах че вече намалява и си казах, че докато ми мине менструацията и той ще е минал. Следващия месец се поду на другата мишница, пак преди цикъл и ми светна лампата.
Демон, благодаря за линка.

# 103
  • Мнения: 8 076
МАРИ77, този резултат "Т4-0.7-реф 0.7-1.48" си е хипофункция на щитовидната жлеза, нищо, че TSH си е съвсем добре. А и при хипофункция ги има тези "екстри" с прескачането на сърцето... Добре е да се консултираш и с ендокринолог Hands V

# 104
  • Мнения: 960
МАРИ77, този резултат "Т4-0.7-реф 0.7-1.48" си е хипофункция на щитовидната жлеза, нищо, че TSH си е съвсем добре. А и при хипофункция ги има тези "екстри" с прескачането на сърцето... Добре е да се консултираш и с ендокринолог Hands V
Ще видя дали не съм объркала Т4, но съм на работа сега. Личната нищо не каза, но ще ги покажа на кардиолога утре. Да , ще потърся ендокринолог. Благодаря! Ремифемина май ще почака.

Общи условия

Активация на акаунт