Най-неверни клишета, които се приемат като мъдрости

  • 9 579
  • 196
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: X
Със всичко мога да се съглася или точно обратното, в зависимост дали съм станала с предницата или задницата нагоре и от кой ъгъл ще погледна нещата.

# 91
  • Мнения: 1 788
... "Бъди себе си" не изключва доброто възпитание, което ти позволява да прецениш ситуацията и поведението си в нея. По-скоро е значение " Не се опитвай да се правиш на някой, който не си".  ...
Абсолютно е така!
Аз лично не се изразих достатъчно детайлно, че да стане ясно какво точно имам предвид.
Ситуациите, в които не само се изисква възпитание, но и самоконтрол, самокритика и не е редно да се отпускаш да бъдеш съвсем себе си. Примерно - може да си много шеговита личност, но не може да идеш на изпит за пилотски лиценз и да се шегуваш или хилиш наред. По време на нормален работен ден, шегите са нещо нормално. Има общо и с възпитанието, но има общо и с това, че трябва да се контролираш. Не може да бъдеш съвсем себе си на такива места. Въпреки че и прекаленото напъване или стягане може да ти изиграе лоша шега. Затова просто баланс трябва да има.
Но лично аз не съм го чувала това от тийн/студентските си години насам, така че смятам, че по-скоро се използва за доста по-млади от мен, несигурни в себе си и за разни не чак толкова важни ситуации.

Последна редакция: пн, 27 юли 2020, 14:42 от Frosty Wings

# 92
  • Мнения: 3 865
"Бъди себе си" го разбирам като прави квото ти идва извътре. Това понякога е опасно. От друга страна не виждам как изобщо можеш да не бъдеш себе си. Дори да не си кажеш искрено мнението пак си си себе си, защото явно си страхлив, фалшив, нагажданчо, интересчия... Ако играеш театър пак си себе си, защото да си артистичен е част от природата ти.

# 93
  • Мнения: 41 387
Ами ако се явяваш на интервю за работа, или пък ако се ухажвате с потенциално гадже, тогава да кажем. че се преструваш и не си себе си за да успееш. ОК, да речем, че тактиката е успешна и стане така, а после? Вечно ли ще живееш в преструвка? Не е ли по-добре да бъдеш себе си и ако му е писано, ще стане, а ако не, значи така е за добро.

# 94
  • Мнения: X
Това "да бъдеш себе си" в стил нахъсване аз го разбирам повече като "да се отпуснеш, да не се напрягаш", за да можеш да покажеш най-доброто от себе си.

# 95
  • Мнения: 41 387
Това "да бъдеш себе си" в стил нахъсване аз го разбирам повече като "да се отпуснеш, да не се напрягаш", за да можеш да покажеш най-доброто от себе си.

Аха, но точно това работи само при хора, които наистина имат какво да покажат, но се сковават имитирайки и следвайки чужди модели. Това, разглеждано в този аспект,  определено не важи за всеки. За празен човек да копира и следва е по-доброто, защото ако бъде себе си...

# 96
  • Мнения: 18 666
За мен това важи в личния живот - после става грозно, ако си се представил различен  и в ежедневието покажеш друг човок, тоест истинския.

# 97
  • Мнения: 731
Другото "40 или 50...е новото 20" . Да бе, да, как не?! Joy
Абе не е баш така, само вижте мацките от Сексът и градът 😂😂

# 98
  • Мнения: 1 788
Зависи само от самия човек как се чувства и как иска да живее. Тогава никой не може да го спре.
На 40-50 год. имаш вече достатъчна финансова стабилност, за да постигаш някои от мечтите си, които не си могъл да осъществиш по-рано.
Не е късно за нищо, стига сам да не си поставяш окови и да не си изграждаш предразсъдъци, само защото някоя леля някъде си мисли по друг начин.

# 99
  • Мнения: 41 387
Имаше един виц:
- Животът започва тогава, когато децата се изнесат от къщи и умре кучето.

+50 годишните имат пари (децата стават самостоятелни, ипотеката е изплатена, на висока позиция са), все още са здрави и го могат (не само секс, но и ски, плуване, туризъм, ...), но и вече знаят как (на +50 години сексът може да е и по-добър, и по-редовен, отколкото на 30, а в спорта, купоните и забавленията вече ги няма младежките глупост и жажда за самодоказване, а има осъзнаване на това какво точно искаме и как да извлечем максимума от него ).
Та, ако човек е здрав, какво пречи на 50 да се кефи като на 20?

И да уточня - според мен лафът не касае сравнение на 20-те спрямо 50-ти години на един човек/едно поколение, а сравнява днешното поколение (как приема зрялата възраст) спрямо предишните поколения. И според мен моите +50 години не могат и да се сравняват с тези на родителите ми, какво остава за баба  ми.

Последна редакция: пн, 27 юли 2020, 17:56 от Черна станция

# 100
# 101
  • Мнения: 1 481
"Обичай себе си".
Всеки го възприема като нещо различно, а повечето хора дори не разбират какъв точно смисъл се влага в това и така го превръщат в клише. Също така, може да се превърне в лозунга на всички нарцисисти, които оправдават болката, която причиняват на другите.

"Мисли позитивно" - само с позитивно мислене нищо позитивно няма да постигнеш.

"Когато една врата се затваря, друга се отваря".
Може би е така, но това не променя факта, че предишната се е затворила.
Тоест, противопоставянето "една - друга", "отваря - затваря" някак отново признава затворената врата като нещо значимо, което, обаче не си постигнал и е свършено с него.

# 102
  • Мнения: 41 387
"Мисли позитивно" - само с позитивно мислене нищо позитивно няма да постигнеш.
ОК, ама нали си учила в училище за НУ и НДУ?  Само с позитивно мислене доникъде няма да стигнеш, но и без него не става. Просто то е само един компонент на успеха.

"Когато една врата се затваря, друга се отваря".
Може би е така, но това не променя факта, че предишната се е затворила.
Тоест, противопоставянето "една - друга", "отваря - затваря" някак отново признава затворената врата като нещо значимо, което, обаче не си постигнал и е свършено с него.
Точно така,  свършено е, но не бива да се гледа на това като на края на света, защото не се знае дали другата не е много по-обещаваща. Все едно да те уволнят от позиция "търговец", а след това като потърсиш работа да ти се отвори парашутът за "търговски директор". Да, първата е загубена, но се оказва, че е за добро.Това е идеята на приказката - окуражаване на падналия за да стане и да продължи.

Учудена съм колко нихилистично и песимистично са настроени повечето пишещи Flushed Това все пак са обобщения, в тях има някаква истина, но никой не е казал, че важат 100% за всеки отделен случай. И не е казано, че изчерпват всички всички възможности, или покриват всичко необходимо за успех. Но явно всеки вижда това, което е склонен да види и българското  мислене е насочено към търсене на кусурите, а не позитивната идея в нещата.

# 103
  • Мнения: 1 625
Това е изключително едностранчива и подвеждаща гледна точка.
"Бъди себе си" никога не е било слоган на "Не спазвай правилата, нарушавай закона, трови се с наркотици.
Това, с което се бърка автора е "YOLO- you only live once", или простото българско "Животът е само един/ живее се един път", което вече е оправдание на всичките простотии, които ти минават през главата и на всичките низши инстинкти, които пускат някой хора на воля.

# 104
  • Мнения: 1 481
Черна станция, говорим си просто. 😏
Ама как хубаво определи мисленето ми като "песимистично", че чак и "нихилистично", а пък накрая дори го генерализира като българско мислене. 😂

Няма смисъл от чак толкова силни думи.

Всеки човек има различни периоди в живота си, през които преминава, и в определени случаи разни сентенции, на които преди време е гледал по един начин, впоследствие, смисълът, вложен в тях, му се струва различен..
Преди две години например, "Обичай себе си" нямаше да ми звучи така, както сега.

За "Когато една врата се затваря, а друга отваря", ясно ми е, че означава, че хубавото предстои, че не трябва да съжаляваш за пропуснатия шанс и тн.
Но все пак, от друга страна, ми се струва и като един вид поражение, вратата е затворена - път назад няма. Затова няма и смисъл да се мисли за нея, това би ми звучало по-добре.

П.с. Не се сещам какво е НУ и НДУ?

Общи условия

Активация на акаунт