Най-неверни клишета, които се приемат като мъдрости

  • 9 570
  • 196
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 9 103
Многото пари правят живота лесен,но не и хубав. На мен ми е по-вкусно пиле с ориз на фурна,отколкото трюфели с кюрасо.
Понеже стана дума за здравеопазването,е грешка въобще да се сравнява здравеопазването в България и САЩ. Да,в Щатите ако останеш без работа,оставаш и без здравни осигуровки,(което не значи,че ще те оставят да умреш..),но колко време може да останеш без работа там - пет месеца,десет?

Най-умопомрачителното клише напоследък е "Бъди себе си". Какво значи това по дяволите!!!

# 76
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
"Времето лекува болката" от загуба...Не съм съгласна. Има душевни болки и пустош, които никога не могат да бъдат излекувани, според мен.
Другото "40 или 50...е новото 20" . Да бе, да, как не?! Joy
За мен и двете се оказаха верни Grin

# 77
  • Мнения: 7 151
"Мисли позитивно", както се писа  вече, е невероятно клише, но аз се дразня на хората, които ми го казват, защото сякаш не знаят, че аз мисля преобладаващо така. Приемам го в повечето случаи като загриженост, но и като липса на изразни средства, с които да покажат съчувствието си и че искат да ме окуражат, но не знаят как.

# 78
  • Мнения: 9 103
"Мисли позитивно", както се писа  вече, е невероятно клише, но аз се дразня на хората, които ми го казват, защото сякаш не знаят, че аз мисля преобладаващо така. Приемам го в повечето случаи като загриженост, но и като липса на изразни средства, с които да покажат съчувствието си и че искат да ме окуражат, но не знаят как.
Изкуството е реч,йероглиф някакъв. Но не разбирам езика на татусите. Защо не фиксират посланието си на постер в службата,а го скриват под дреха на тялото си? Ако това е спомен от някакво събитие като "Мими 1988г.",с котва и сърце в съседство и с още няколко имена и дати,то също е толкова изразително като мъжката хвалба на жаргон. На някои хора езикът не им е по силите и им се налага да се изразяват с отпечатъци върху тялото. Следва виц:

Вуте се връща от екскурзия във Франция и Пена го пита какво е видял:
- Гледам Пено напред! Е.ало си макята! Гледам назад! Макята си е.ало! Гледам у десно! Да си е.е макята! Гледам у лево! Е.а си макята!
- Леле Вуте! Какви чудеса си видел!

А колко лесно е да си татуира колаж с Айфеловата кула и Триумфалната арка.
Горният виц намирам за дълбоко философски и с категорична естетика. Набива се на очи,че Вуте е изумен. Той не може да предаде с описание това,което е видял. Може обаче да го предаде с друго средство. Най-силното си чувство той предава чрез псувнята. Страданието,възхищението и всичко екстремно е за него "Да си е.бе майката!". Когато загубата е непосилна,когато настъпи мотиката или булката е прекрасна,той изразява емоцията си с псувня. Пена,която общува с него и разбира тези изразни средства е възприела емоцията,възхищението. Тя също няма да може да предаде какво е видял Вуте,но може да предаде емоцията,която е изпитал.

# 79
  • Мнения: 3 865
"Мисли позитивно" е като "Има Господ и той гледа". Начин да се предпазиш от самоубийство, един вид религия. Хора, на които им се случват гадни неща и нямат късмет в живота обикновено мислят позитивно. На другите не им се налага. В интерес на истината действа - и аз в момента се мъча да мисля позитивно, просто защото ми се налага.

# 80
  • Мнения: 568
Подчертала съм, че за мен са неверни, а не общовалидно, моля! Нито се старая да убеждавам някого в обратното, нито нищо.всеки има своя живот и т.нар.клишета може да не са клишета за него самия, ок? 😊

# 81
  • Мнения: 41 061
Подчертала съм, че за мен са неверни, а не общовалидно, моля! Нито се старая да убеждавам някого в обратното, нито нищо.всеки има своя живот и т.нар.клишета може да не са клишета за него самия, ок? 😊

Въх, ама това тук е форум, какво очакваш, когато в една дискусионна тема пуснеш категорично мнение? Да не получиш възражения, а само лайкове ли? Иначе за теб лично нека бъде каквото си ще, но ние тук тук говорим основно по принцип, макар и пречупен през собствените ни личности. Да се конкретизира като аргумент в спор за общи неща няма смисъл, защото даже и да има някой изяден от акула например, което е шанс 0,00000...1, за него това си е 100% и не може да бъде разубеден.

И не, не си подчертала, че конкретно за теб това не важи (че твоята болка не отминава с времето), а си написала, че според теб не важи, което значи, че според теб принципно не е така. Сори.

# 82
  • Мнения: 1 788
"Мисли позитивно!" ми е неприятно, защото човек трябва да бъде преди всичко реалист и да знае кога може и кога не може да се мисли позитивно.
Има ситуации, в които ако само стоиш и мислиш позитивно, нищо няма да се промени. Трябват и действия.
В други ситуации и да мислиш позитивно, и да се напъваш да правиш нещо, пак няма да има резултат и ще се сгромолясаш от високо, та е по-добре да си реалист и тогава.
Обикновено тия, дето дават тия съвети, обикновено са напънати с един изкуствен позитивизъм, малко позьорски, зад който не се знае какво стои. Но изглеждат неестествено и няма как да им повярвам.

# 83
  • Мнения: 9 103
"Мисли позитивно!" ми е неприятно, защото човек трябва да бъде преди всичко реалист и да знае кога може и кога не може да се мисли позитивно.
Има ситуации, в които ако само стоиш и мислиш позитивно, нищо няма да се промени. Трябват и действия.
В други ситуации и да мислиш позитивно, и да се напъваш да правиш нещо, пак няма да има резултат и ще се сгромолясаш от високо, та е по-добре да си реалист и тогава.
Обикновено тия, дето дават тия съвети, обикновено са напънати с един изкуствен позитивизъм, малко позьорски, зад който не се знае какво стои. Но изглеждат неестествено и няма как да им повярвам.
www.psy-blog.net/може-ли-човек-да-не-бъде-себе-си/

# 84
  • Плевен
  • Мнения: 584
Според мен, когато пробутват нещо от рода на " Мисли позитивно!" , " Гледай напред" и т.н. или не знаят какво друго да кажат, или просто им е безразличен човека насреща.
Негативни или позитивни - предпочитам да гледам реално на нещата.

# 85
  • Мнения: 1 788
"Бъди себе си!" в повечето случаи, когато ми е казвано, най-вече в тийн или студентските години, е било просто отбиване на номера от хора, които не са заинтересовани от теб, но просто трябва да кажат нещо, дрънкат си и не им се занимава.
Това не може да бъде истински съвет към близък човек никога. Защото в някои ситуации да бъдеш себе си не е приемливо, дори може да е вредно и да има обратен ефект.

# 86
  • Мнения: X
Това, че 30 са новите 20, ме дразни. Аз съм в 30те си години. Определено нямат общо с 20те нито като поведение, нито като мислене, нито като отношение, нито като доходи, нито като разходи, абе... Как може въобще да сравниш двете? Ако някой е зациклил в развитието си, няма лошо, но да не го изкарва еталон.
А наистина май става модно 40те да са новите 20, което е още по-зле.

# 87
  • Мнения: 41 061
Всъщност съм го чувала само за 50-те Wink За 30-те ми е абсурдно, за 40-те също не върви...
Но не гледай дърветата, а гората, и ще видиш, че има вярно.

# 88
  • Мнения: 1 625
И преди съм го писала, съвета да се мисли позитивно се разбира много грешно от повечето хора. Не смятам, че смисъла е "Мисли позитивно, нещата ще се наредят сами."
Позитивното мислене не включва само очакване за хубави неща, включва и готовността да приемеш лошите неща, без да се пречупваш. Също така позитивното мислене, когато се използва "правилно", води до желание за промяна и амбиция, а не до стагнация и очакване на нещото да се "случи само".
"Бъди себе си" не изключва доброто възпитание, което ти позволява да прецениш ситуацията и поведението си в нея. По-скоро е значение " Не се опитвай да се правиш на някой, който не си". Ако не ти харесва да се държиш грубо и да псуваш, ще намериш начин да се държиш добре и да си приет и на места, където се псува, без ти самия да правиш нещо, което не харесваш. Също така, помага да се ограничиш от местата, които са опасни и неподходящи за теб, защото не ти пасва на характера.

# 89
  • Мнения: 41 061
Има хора, на които им  дай само да мрънкат. И ако им кажеш "смени си работата с по-хубава" отвръщат, че хубавите работи стават само с връзки. Ако им кажеш да излязат и да си намерят половинка "Уф, то всички свестни са заети", ако ги посъветват да учат 'Неее, от учене не се прокопсва, виж мутрите". 
Ей на такива хора е добре да им се втълпи, че ако почнат да гледат по-позитивно може пък и да успеят.  Единственият 100% сигурен начин да не постигнеш нищо е да не опиташ никога.

Общи условия

Активация на акаунт